Powrot do polski kilka pytan

Dla wszysktich którzy mieszkają lub zamierzają przyjechac do Birmingham i potrzebują informacji na różne tematy

MężczyznaPostNapisane przez pawcio21 » 9 paź 2012, 10:06 Powrot do polski kilka pytan

Witam mam na imie Pawel jestem tutaj nowy mam kilka pytan zwiazanych z powrotem do Polski wydaje mi sie ze, ten dzial bedzie odpowiedni a wiec do rzeczy.W angli ze swoja dziewczyna jestesmy od ponad roku postanowilismy wrocic do Polski no i mam kilka pytan np co z kontem bankowym mam konto w hsbc platne 8 funtow miesiecznie jest to konto paszportowe i teraz pytanie czy nie bedzie problemu z zamkniecem takiego konta? Druga sprawa rozliczenie podatku teraz aktualnie pracuje przez agencje prime time w tulipie pracuje tam od okolo 3 miesiecy podatek od samego poczatku zabierali mi bardzo duzy zalezy ile zarobilem na tydzien ale okolo 70/80 funtow zabierali podatku na tydzien ,potem zmienilem sobie ten podatek w revenue poniewaz okazalo sie ze mam taki podatek ,dlatego ze w poprzedniej agencji jak sie zwolnilem nie rozliczyli mnie to teraz od okolo 3 tygodni mam zmieniony podatek i zabieraja mi teraz okolo 40 funtow , czy ten podatek ktory mi sciagali caly mi zwroca? jak np teraz bym sie zwolnil dostal p45 czy moge sie odrazu rozliczyc czy musze czekac do kwietnia? ile sie mniej wiecej czeka na taki zwrot ,bo jezeli np wyjade do polski bede mial zamkniete konto w banku to w jaki sposob moge dostac ten zwrot z uk?i jeszcze jedno pytanko obilo mi sie o uszy kiedys ze jezeli ktos pracowal w uk i chce wrocic do polski to przysluguje mu zasilek dla bezrobotnych transferowany do Polski wie ktos moze cos na ten temat? z gory dzieki za pomoc

pawcio21
Przyczajony
 
 
Posty: 2
Dołączył: 9 paź 2012, 09:51
Reputacja: 0
Neutralny

KobietaPostNapisane przez ktosienka » 9 paź 2012, 14:02 Re: Powrot do polski kilka pytan

kwestie zamkniecie rachunku bankowego ustalisz tylko i wylacznie ze swoim bankiem
Jesli na koncie nie ma debetu raczej nie powinno byc z tym trudnosci

O wyjezdzie musisz poinformaowac wszystkie brytyjskie instytucje, z ktorymi miales kiedykolwiek kontakt. Na pewno nalezy do nich urzad skarbowy. W tym celu musisz wypelnic formularz P85 ktory znajdziesz tutaj:
http://search2.hmrc.gov.uk/kb5/hmrc/for ... formid=766

W formularzu musisz podac polski adres, w razie jesli urzad bedzie chcial sie z Toba skontaktowac w przyszlosci, mozesz wyznaczyc brytyjskiego pelnomocnika na nazwisko ktorego bedzie wystawiony czek lub wykonany transfer bankowy jesli okaze sie ze nadplaciles podatek. Do Pl pieniedzy nie wysylaja. Od wyslania formularza zwykle zajmuje to kilkatygodni lub nawet miesiecy zanim podatek zostanie obliczony i ewentualny zwrot wykonany, wiec na pewno nie uda Ci sie tego zalatwic osobiscie. Mozesz tez zmienic sobie konto bankowe na darmowe i podjac zwrot podatku w Polsce uzywajac karty, ale tutaj warto sprawdzic warunki darmowego konto (zwykle wymagana jest minimalna kwota na koncie lub minimalne wplywy)



"Contacting HM Revenue & Customs when you leave the UK

If you have left or are about to leave the UK you must tell HM Revenue & Customs (HMRC). If you're not required to fill in a tax return, you'll have to complete form P85 Leaving the UK - getting your tax right. HMRC will use the information on the form to send you any tax refund you're owed and work out if you'll become non-resident. It's important you enclose parts 2 and 3 of form P45 if you have one as HMRC will not be able to make any tax refund due without them. You'll need to send the original versions - photocopies won't be accepted.

If you're leaving the UK to work full-time abroad for a UK based employer for at least a complete tax year, you'll need to fill in a tax return as well as a form P85.
"

ktosienka
Stały Bywalec
 
 
Posty: 498
Dołączyła: 22 paź 2006, 13:06
Reputacja: 65
Poczciwy

KobietaPostNapisane przez ona79 » 9 paź 2012, 17:27 Re: Powrot do polski kilka pytan

Jeśli chodzi o zwrot,nadpłaconego podatku mi wysłali czek,z którym musiałam iść do banku,nie mogłam go zrealizować tylko pieniądze przelali mi na konto po paru dniach.Tak było 6 lat temu,nie sądzę,żeby teraz było inaczej,czyli żeby urząd skarbowy sam przelewał pieniądze na czyjeś konto.Chociaż jeśli zgłaszasz,że wyjeżdżasz,może są inne procedury.Co do banku,zgadzam się z ktosienką,idz do banku i sam się dowiedz.Jeżeli pobieracie wtc,też oczywiście musisz to zgłosić.Jeśli chodzi o podawanie polskiego adresu,musisz go podawać,wszędzie,gdzie tego oczekują,wbrew pozorom wysyłają do pl listy,jeśli jest to konieczne.

ona79
Raczkujący
 
 
Posty: 93
Dołączyła: 22 gru 2011, 21:41
Reputacja: 1
Neutralny

KobietaPostNapisane przez Marosu » 9 paź 2012, 18:33 Re: Powrot do polski kilka pytan

A mi sie wydaje, ze konto bankowe warto zatrzymac, tylko zmienic z platnego na basic. Nic sie nie placi, a w razie rozczarowania Polska nie bedzie tlumaczen dlaczego sie zamknelo itd...
Avatar użytkownika
Marosu
Raczkujący
 
 
Posty: 59
Dołączyła: 24 maja 2012, 20:29
Reputacja: 5
Neutralny

MężczyznaPostNapisane przez P-C » 9 paź 2012, 19:16 Re: Powrot do polski kilka pytan

Konto zamknąć. Nie będzie z tym problemu jesli nie ma debetu.
Poinformować wszelkie urzędy o zakończeniu pobytu w UK.
Jeżeli będziesz miał nadpłacony podatek, to po zamknięciu roku podatkowego - kwiecień- będziesz mógł zwrócić się o jego zwrot wypełniając specjalne formularze dostępne na stronie skarbówki angielskiej. Podatek zwrócą przesyłając czek na adres polski - do zrealizowania w najlepszych bankach. ( przed realizacją zapytaj lekarza lub farmaceutę;-))
Ponad wątły umysł Twój bądź...
Avatar użytkownika
P-C
Stały Bywalec
 
 
Posty: 377
Wiek: 52
Dołączył: 5 cze 2011, 16:18
Lokalizacja: Chelmsley Wood
Reputacja: 61
Poczciwy

KobietaPostNapisane przez ktosienka » 9 paź 2012, 20:35 Re: Powrot do polski kilka pytan

ona79 napisał(a):nie sądzę,żeby teraz było inaczej,czyli żeby urząd skarbowy sam przelewał pieniądze na czyjeś konto

W formularzu P85, do ktorego podalam powyzej link mozesz podac
- numer brytyjskiego konta bankowego, na ktory chesz aby zwrot podatku zostal wykonany (konto to moze nalezc do osoby trzeciej)
- dane Twojego pelnomocnika- osoby mieszkajacej w UK, na ktorej adres chesz zeby zostal wyslany czek. Czek bedzie wystawiony na nazwisko tej osoby


P-C napisał(a): Jeżeli będziesz miał nadpłacony podatek, to po zamknięciu roku podatkowego - kwiecień- będziesz mógł zwrócić się o jego zwrot wypełniając specjalne formularze dostępne na stronie skarbówki angielskiej.


Formularz P85 musisz wypelnic przed wyjazdem. Jak napisalam wczesniej procedury urzediwe i "mielenie" tego dokumentu moze zajac nawet kilka miesiecy. Koniec roku podatkowego nie ma w tym przypadku nic do rzeczy.

P-C napisał(a): Podatek zwrócą przesyłając czek na adres polski - do zrealizowania w najlepszych bankach. ( przed realizacją zapytaj lekarza lub farmaceutę;-))


Wytyczne w tej kwestii zmieniaja sie co chwile, podajac polski adres ryzykujesz, ze czek nie zostanie wyslany. Osobiscie nie polecam tego rozwiazania. Ostatnio czeki nie byly wysylane na Polskie adresy.

Sugeruje zachowanie konta bankowego albo wyznaczenie kogos ze znajomych na pelnomocnika i poproszenie o przeslanie pieniedzy do Polski.

ktosienka
Stały Bywalec
 
 
Posty: 498
Dołączyła: 22 paź 2006, 13:06
Reputacja: 65
Poczciwy

MężczyznaPostNapisane przez pikus22 » 28 paź 2012, 08:34 Re: Powrot do polski kilka pytan

a ja powiem tak i tak tu wrócisz do uk do polski nie opłaca się nawet na wakacje wyjechać (wszyscy wracają)

pikus22
Początkujący
 
 
Posty: 12
Wiek: 45
Dołączył: 28 maja 2009, 16:19
Lokalizacja: burton on trent
Reputacja: -3
Neutralny
Góra
-3


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Ostatni post
Powrót do SZUKAM INFORMACJI