PILNE. paszport.

Dla wszysktich którzy mieszkają lub zamierzają przyjechac do Birmingham i potrzebują informacji na różne tematy

KobietaPostNapisane przez Sylwia92 » 5 kwi 2016, 11:33 PILNE. paszport.

Witam. Chlopakowi upłynela data waznosci paszportu i w zwiazku z tym mamy pytanie jak najszybciej moze dostac sie do Polski? Wizyta w ambasadzie w londynie ma wolny termin dopiero w czerwcu. Co robic w takim przypadku? Samolot odpada ale czy autem,busem itd. Jest jakis sposob by przekroczyc granice? Siostra na trasie wlochy - Polska zostala zatrzymana z niewaznym dowodem i dostala 50€ mandatu placone na miejscu. Tu jednak jest inaczej bo jest prom i pociag. Jesli ktos mial taki problem to prosilabym o kontak i pomoc.

Sylwia92
Początkujący
 
 
Posty: 18
Wiek: 31
Dołączyła: 16 lut 2014, 10:15
Lokalizacja: Birmingham
Reputacja: 0
Neutralny

MężczyznaPostNapisane przez danielek1994 » 5 kwi 2016, 13:02 Re: PILNE. paszport.

Koleżanka miała ten sam problem, lecz musiała wyrobić paszport by wrócić. Choć słyszała (nie pewne informacje), że gdy chcesz wrócić do Polski to nie robią wielkich problemów jeżeli masz jakikolwiek inny dokument, który poświadczy Twoją tożsamość choć trochę (prawo jazdy itd), tak jak pisałem wcześniej - niepotwierdzone informacje.

danielek1994
Przyczajony
 
 
Posty: 6
Dołączył: 1 kwi 2016, 12:43
Reputacja: 0
Neutralny

MężczyznaPostNapisane przez andrzejj » 5 kwi 2016, 17:30 Re: PILNE. paszport.

Utrata ważności dokumentu paszportowego nie pozbawia jego posiadacza (obywatela polskiego) prawa  wjazdu na podstawie tego dokumentu na terytorium RP.Jednakże należy mieć na uwadze, iż uregulowanie to nie dotyczy w jakimkolwiek zakresie prawa wjazdu i pobytu posiadacza tego dokumentu na terytorium innego państwa. Zatem należy zapoznać się z wymogami, które podróżny musi spełnić również przy przekraczaniu granicy podczas opuszczania kraju pobytu oraz ew. przejazdu przez inne kraje. W przypadku planowania podróży samolotem – należy również z wyprzedzeniem sprawdzić, czy jest ew. możliwość ze strony danego przewoźnika przyjęcia na pokład samolotu osoby, która posiada nieważny dokument paszportowy.W przypadku zgłoszenia się przy wjeździe na terytorium RP (np. na lotnisku) do kontroli granicznej osoby, która przedstawi nieważny dokument paszportowy -funkcjonariusz Straży Granicznej:1)   dopuszcza do przekroczenia granicy państwowej po potwierdzeniu tożsamości iobywatelstwa polskiego osoby;2)   zatrzymuje dokument paszportowy osoby;   3)   wydaje zaświadczenie potwierdzające zatrzymanie dokumentu paszportowego (przesyła zatrzymany dokument do organu, który go wydał).Mając powyższe na uwadze, należy te kwestie uwzględnić całościowo w planowaniu swoich działań i zamierzeń, aby brak ważnego dokumentu paszportowego nie spowodował utrudnień nie tylko przy wyjeździe z terytorium danego państwa, ale również w dalszym etapie podróży (i ew. powrocie do miejsca zamieszkania za granicą, itd.).

msz.gov.pl
Avatar użytkownika
andrzejj
Raczkujący
 
 
Posty: 63
Dołączył: 8 lip 2012, 19:45
Reputacja: 6
Neutralny

MężczyznaPostNapisane przez AdamBoltryk » 6 kwi 2016, 08:31 Re: PILNE. paszport.

Sylwia92 a dowodu chłopak nie posiada?
Paszport tymczasowy może wyrobic w konsulacie. Powinni go przyjąć bez kolejki. Niech napisze maila bezposrednio do konsula (adres na stronie konsulatu). Odpisuje. Mi odpisał na wszystkie 3 czy 4 maile jakie swego czasu wysłałem.
Pozdrawiam

AdamBoltryk
Wtajemniczony
 
 
Posty: 2527
Dołączył: 6 gru 2008, 12:19
Reputacja: 183
SzanowanySzanowany

KobietaPostNapisane przez Sylwia92 » 6 kwi 2016, 14:01 Re: PILNE. paszport.

No wlasnie dowodu nie ma bo mial 13 lat jak wyjezdzal z Polski i rodzice wyrobili mu tylko paszport.

Sylwia92
Początkujący
 
 
Posty: 18
Wiek: 31
Dołączyła: 16 lut 2014, 10:15
Lokalizacja: Birmingham
Reputacja: 0
Neutralny

MężczyznaPostNapisane przez nokia41 » 6 kwi 2016, 14:43 Re: PILNE. paszport.

Jak pisal kolega tylko konsul.
ja dzwonilem I powiedzialem ze ciezka choroba w rodzinie I musze wracac.
Na drugi dzien mialem paszport tymczasowy na dwa tygodnie do odbioru.

nokia41
Początkujący
 
 
Posty: 34
Dołączył: 24 wrz 2007, 16:08
Reputacja: 8
Neutralny

MężczyznaPostNapisane przez AdamBoltryk » 6 kwi 2016, 17:02 Re: PILNE. paszport.

Paszport tymczasowy, na powrót do kraju ( one-way ticket :P) załatwiaja od reki. Znaczy nie trzeba czekac do czerwca. Zadzwon/napisz maila i na 100% w krótkim czasie bedzie do odbioru. Jak nokia41 napisał - nawet na następny dzień.
No i jak juz będzie w Ojczyźnie to może też złożyć wniosek o dowód. Ma dłuższy termin ważności :)

Pozdrawiam

AdamBoltryk
Wtajemniczony
 
 
Posty: 2527
Dołączył: 6 gru 2008, 12:19
Reputacja: 183
SzanowanySzanowany

MężczyznaPostNapisane przez greg2904 » 8 kwi 2016, 08:38 Re: PILNE. paszport.

Do Francji pociągiem ale samochodowym bez problemu przejedzie. Nigdy nie sprawdzali ile osób w aucie tylko wpisujesz nr rezerwacji i jazda. Powinno się udać.

greg2904
Rozeznany
 
 
Posty: 108
Dołączył: 10 lis 2012, 15:08
Reputacja: 10
Neutralny

MężczyznaPostNapisane przez AdamBoltryk » 8 kwi 2016, 15:22 Re: PILNE. paszport.

Zaryzykowałbyś złapanie i oskarżenie o terroryzm, szmuglowanie ludzi i Bóg wie jeszcze co?
Moim zdaniem skórka nie warta wyprawki.

Ostatnimi czasy przy każdorazowym przejeździe w te czy we wte jedyne, czego szukają w moim aucie, to ludzi. No i przed promem wyrywkowo proszą o otworzenie pokrywy silnika i sprawdzają, czy przypadkiem ktoś czegoś nie podłączył.

Pozdrawiam

AdamBoltryk
Wtajemniczony
 
 
Posty: 2527
Dołączył: 6 gru 2008, 12:19
Reputacja: 183
SzanowanySzanowany

PostNapisane przez Guest » 9 kwi 2016, 09:42 Re: PILNE. paszport.

Tak samo jak Adam odradzam jazdę przez Europę bez paszportu/dowodu. Kilka lat temu podczas urlopu w Polsce wybrałem się ze znajomymi na obiad+wypić jakieś piwo do Czech (w Polsce mieszkam 30-40 km od granicy) w Anglii przyzwyczaiłem się nie nosić żadnych dokumentów ze sobą i tym samym sposobem włożyłem do kieszeni 1000 koron wsiadłem w auto i jedziemy nie myśląc o tym, że jadę za granicę. Pech chciał, że tylko wjechaliśmy na teren Czech dosłownie 100m zatrzymała nas Policja, a ja nie mam żadnego dokumentu tożsamości. Zadyma jak bym przemycał kilo kokainy nie pomagają żadne prośby, że to tylko 100m żeby nas puścili i za minute opuszczamy teren Czech, w końcu wziąłem jednego z tych policjantów na bok (Czeska policja to straszni łapówkarze) proponuje łapówkę on mi mówi, że nie ma szans jest za dużo ludzi i on nic nie weźmie i nie ma szans, żeby mnie puścili, muszę z nimi jechać na komisariat tam postarają się skontaktować ze stroną polską i potwierdzić moją tożsamość, następnie będą się kontaktować z ambasadą w Pradze, żeby mi wydali tymczasowy paszport. Oczywiście znajomi jadą za nami dopiero na posterunku policji dowódca mówi tak jeśli twoi koledzy przywiozą tutaj twój paszport/dowód osobisty dam ci mandat 500 koron, żebyś sobie zapamiętał, że zagranice się nie jeździ bez dokumentów, wypuszczę cie i jeździe gdzie tam chcecie. No i wszystko się jakoś dobrze skończyło, ale zamiast obiadu i piwa to były nerwy i stres.

Guest
 
 

KobietaPostNapisane przez gosiulek » 9 kwi 2016, 22:02 Re: PILNE. paszport.

Na nieważnym terminie paszportu można wyjechać z Anglii samochodem.W zeszłym roku jechaliśmy cała rodzinka do Polski.Najstaszy sam miał już nie ważny paszport.Mily pan w okienku po sprawdzeniu paszportów poinformował nas zw syn ma już nieważny paszport i musimy wymienić. Tylko tak dla informacji i życzyłmmiłychwakacji.

gosiulek
Początkujący
 
 
Posty: 48
Dołączyła: 6 maja 2008, 12:28
Lokalizacja: bIRMINGHAM-BYDGOSZCZ
Reputacja: 0
Neutralny

KobietaPostNapisane przez Sylwia92 » 11 kwi 2016, 14:27 Re: PILNE. paszport.

Dzięki wszystkim za porady, dzwonilismy do urzedu i powiedziano nam że na niewaznym dokumencie do POLSKI moze wrocic ( napisane na ostatniej stronie w paszporcie) z tym ze napisane jest po polsku to po pierwsze a po drugie wiele osob pisalo ze zalezy na kogo sie trafi bo sa tacy ze nie puszcza mimo iz jest tak napisane w paszporcie - ich to nie interesuje. Chlopak bedzie probowal autem. Zobaczymy co wyjdzie. Siostra dostala 50€mandatu jak wracala do Polski z tym ze nie z Anglii. Mamy nadzieje ze w najgorszym wypadku beda tylko mandaty a nie wysiadka na granicy i zawrotka heh.

Sylwia92
Początkujący
 
 
Posty: 18
Wiek: 31
Dołączyła: 16 lut 2014, 10:15
Lokalizacja: Birmingham
Reputacja: 0
Neutralny

MężczyznaPostNapisane przez rad » 11 kwi 2016, 20:31 Re: PILNE. paszport.

Jak mi sięskończyła ważność paszportu, udzielono mi ifo, iż problemu nie będę miał, przy powrocie Polskim transportem. Typu LOT. Ryanair wymaga podania daty ważności dokumentu.
Podasz złą, możesz mieć kłopoty.

rad
Stały Bywalec
 
 
Posty: 325
Dołączył: 28 sty 2008, 21:07
Reputacja: 25
Pokojowy


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Ostatni post
Powrót do SZUKAM INFORMACJI