Zwrot podatku

Dla wszysktich którzy mieszkają lub zamierzają przyjechac do Birmingham i potrzebują informacji na różne tematy

MężczyznaPostNapisane przez Sowabezoka666 » 23 sie 2016, 17:53 Zwrot podatku

Witam. Za cztery tygodnie wracam do PL. Jak moge sie ubiegac o zwrot za ten rok? I czy w ogole cos mi moga zwrocic? Prosze o odpowiedz . Bede wdzieczny.

Sowabezoka666
Początkujący
 
 
Posty: 15
Dołączył: 10 sie 2014, 13:19
Reputacja: 0
Neutralny

MężczyznaPostNapisane przez JP2m » 23 sie 2016, 19:39 Re: Zwrot podatku

Cześć.

Jeśli pracowałeś tylko część roku to teoretycznie coś powinno Ci się należeć jeśli tylko składki były odprowadzane prawidłowo, ale o zwrot podatku można ubiegać się dopiero po zamknięciu rozrachunku w danym roku podatkowym czyli na koniec marca 2017 (w tym przypadku rok 2016/2017).

Jest podobno jakiś druk który się wypełnia a w nim deklarujesz się że w tym roku podatkowym nie podejmiesz już pracy, ale jaki i jak dokładnie to wygląda to nie wiem.
Avatar użytkownika
JP2m
Raczkujący
 
 
Posty: 55
Wiek: 36
Dołączył: 1 lis 2009, 18:21
Reputacja: 3
Neutralny

MężczyznaPostNapisane przez ludzik50 » 24 sie 2016, 07:04 Re: Zwrot podatku

Musisz wypełnić druk P85 po otrzymaniu ostatniego payslipa.
Nie musisz czekac do 2017.

ludzik50
Rozeznany
 
 
Posty: 199
Dołączył: 26 sie 2013, 20:40
Reputacja: 38
Pokojowy

MężczyznaPostNapisane przez Obywatel gc » 24 sie 2016, 17:58 Re: Zwrot podatku

ludzik50 napisał(a):Musisz wypełnić druk P85 po otrzymaniu ostatniego payslipa.
Nie musisz czekac do 2017.

Tak zgadza się. Uściślę tylko że wypełniony formularz p85 wysyłasz razem z częścią 2 i 3 p45 do HMRC. Niestety nie da się tego zrobić przez internet. Z własnego doświadczenia wiem że wyślą Ci czek po około kilku tygodniach. To trochę nie teges bo wyjeżdżasz na stałe i nie będzie Ciebie wtedy już w Anglii. Więcej szczegółów jest tu : https://www.gov.uk/tax-right-retire-abroad-return-to-uk. A najlepiej zadzwoń do HMRC i może uda się zrobić zwrot podatku przelewem na konto. A nóż widelec.

Obywatel gc
Przyczajony
 
 
Posty: 7
Wiek: 45
Dołączył: 23 sty 2010, 16:40
Reputacja: 0
Neutralny

MężczyznaPostNapisane przez rmboss » 24 sie 2016, 22:55 Re: Zwrot podatku

Jeszcze nie wiadomo czy koledze nalezy sie zwrot nadplaconego podatku.

Zalezne to jest od tego ile zarobil, jak dlugo pracowal w ostatnim / biezacym roku podatkowym, jakie i czy byly zarobki w poprzednim roku podatkowym, etc...

Zwrot podatku w UK z reguly przysluguje komus, kto np przepracowal pol roku podatkowego, osiagnal przychod mniejszy od kwoty zwolnionej z podatku a i tak go placil.

Kiedy rozpoczyna sie prace i sam zainteresowany lub pracodawca (czy nawet agentura) poprawnie i na czas wypelni papiery, od poczatku placi sie bardzo niski podatek zeby nie doszlo do sytuacji ze placilismy nieslusznie.

Nie wiem jak to jest z wyciaganiem nadplaconego podatku za pomoca ww. przez Was formularza, ale wiem ze zwykly list napisany dlugopisem i wyslany z kopia p60 zawsze pomaga.

Jezeli zas kolega osiagnal w tym roku podatkowym juz ok £20k a w zeszlym roku powiedzmy £40k, to nie bardzo widze jaki zwrot ma sie mu nalezec, skoro podatek jest wyliczany tak, zeby go placic po kwocie wolnej.

Przypuscmy ze kwota wolna od podatku to na ten rok £11k, kiedy kolega pracowal i osiagnal np £7k to od 1 kwietnia 2016 do teraz to nie powinien zaplacic wogole podatku a co zaplacil zostanie mu zwrocone.

Gdy zas pracowal od zeszlego roku, to nikt nie przypuszczal ze wyjedzie z kraju i dlatego nalozone zostalo od razu 20 % flat rate.

Tam nikt pieniedzy nie kradnie, nikt tez nie siedzi cicho ze moze zainteresowany zapomni. Ilosc osob ktore sa opodatkowane, zaniedbanie urzednikow czy nie dopilnowanie przez samego zainteresowanego moga byc przyczyna nadplaty, inaczej wszystko jest rozliczane na czas.

Zbyt malo szczegolow zalozyciela postu by gdybac, kalkulator do reki, ostatnie p60 lub czas zaczecia i zakonczenia pracy w tym roku i wylicze co do grosza czy i ile sie nalezy :)))

Pozdro

rmboss
Początkujący
 
 
Posty: 29
Dołączył: 7 paź 2008, 18:12
Reputacja: 12
Neutralny

MężczyznaPostNapisane przez ludzik50 » 25 sie 2016, 07:14 Re: Zwrot podatku

Rmboss- wypisujesz takie głupoty, że ciężko się do nich odnieść nawet...
Poczytaj o jakichś podstawach jak działa system podatkowy w UK.
A że masz kwotę wolną od podatku nie znaczy, że nic nie płacisz zanim ją osiągniesz.
Zarobki z zeszłego roku podatkowego nie mają żadnego znaczenia itd itp...

ludzik50
Rozeznany
 
 
Posty: 199
Dołączył: 26 sie 2013, 20:40
Reputacja: 38
Pokojowy

MężczyznaPostNapisane przez rmboss » 25 sie 2016, 11:22 Re: Zwrot podatku

Nie wydaje mi sie zebym napisal cos niezgodnego z prawda. Place podatki w tym kraju od 11 lat, kilkukrotnie dla siebie i innych staralem sie o zwrot podatku, kontaktowalem sie z Home & Revenue listownie, telefonicznie.

Zawsze moje wyliczenia sie zgadzaly i kwota wolna od podatku JEST KWOTA WOLNA OD PODATKU !

Jezeli zarobisz w tym roku podatkowym £15k funtow to podatek zaplacisz tylko od £4k funtow czyli ok 800 funtow.

Nie bede wyprowadzal Cie z bledu, Twoje zdanie jest inne i masz do tego prawo.

rmboss
Początkujący
 
 
Posty: 29
Dołączył: 7 paź 2008, 18:12
Reputacja: 12
Neutralny

MężczyznaPostNapisane przez ludzik50 » 25 sie 2016, 12:19 Re: Zwrot podatku

Ehh, 11 lat w UK i zero pojecia o systemie podatkowym..

'Przypuscmy ze kwota wolna od podatku to na ten rok £11k, kiedy kolega pracowal i osiagnal np £7k to od 1 kwietnia 2016 do teraz to nie powinien zaplacic wogole podatku a co zaplacil zostanie mu zwrocone.'
-po pierwsze to rok podatkowy zaczyna sie od 6 kwietnia do 5-go nastepnego roku.
Jesli zarobilby od 6go kwietnia do teraz 7k , to przepracowal troszke powyzej 1/3 roku podatkowego, co daje roczna sume ok 20k (tak z grubsza)
Od 20k podatku zaplaci 1800 funtow podatku.
Czyli do tej pory powinien zaplacic ok 600 funtow ZALICZKI na podatek.

'Gdy zas pracowal od zeszlego roku, to nikt nie przypuszczal ze wyjedzie z kraju i dlatego nalozone zostalo od razu 20 % flat rate.'
-ten fragment jest chyba najglupszy z calego tekstu, od razu 20% to sie placi przy podatku BR- czyli Basic Rate, ale taki dostajesz TYLKO jesli masz 2 lub wiecej dochodow jednoczesnie, a to dlatego, ze kwota wolna od podatku przysluguje tylko w pierwszej, jakby 'glownej' pracy.

'Jezeli zas kolega osiagnal w tym roku podatkowym juz ok £20k a w zeszlym roku powiedzmy £40k, to nie bardzo widze jaki zwrot ma sie mu nalezec, skoro podatek jest wyliczany tak, zeby go placic po kwocie wolnej.'
-co ma do rzeczy ile zarobil w zeszlym roku ????
Tax jest wyliczany i dostosowywany na biezaco, zaleznie od zarobkow w danej chwili, a nie z zeszlych lat.
Czy zarobil 10k czy 120k w zeszlym roku to nie ma zadnego znaczenia- jego tax code to zawsze 1100L albo podobny i kwota wolna od podatku nalezy sie niezaleznie.
Zaliczka jest naliczana proporcjonalnie od tygodniowki czy miesiecznej wyplaty (jak tygodniowka to mnoza przez 52 a jak miesieczna to przez 12 i maja z grubsza wyliczenie, ile powinien zarobic rocznie i ile zaliczki na podatek zabrac)

ehh- jeszcze ze 20 lat moze pomieszkaj to pogadamy...

ludzik50
Rozeznany
 
 
Posty: 199
Dołączył: 26 sie 2013, 20:40
Reputacja: 38
Pokojowy

MężczyznaPostNapisane przez rmboss » 25 sie 2016, 12:32 Re: Zwrot podatku

Przestan wypisywac bzdury bo wprowadzasz ludzi w blad. Jezeli ktos w danym roku podatkowym nie osiagnal kwoty zwolnionej z podatku to zostanie mu zwrocony caly zaplacony podatek - sugeruje zapoznanie sie ze znaczeniem pojecia KWOTY WOLNEJ OD PODATKU !

Oczywiscie ze rok ubiegly ma znaczenie bo jezeli np przez ostatnie pare lat zarabiales powyzej 43 tys funtow o byles opodatkowany 40 % podatkiem na nowy rok automatycznie wystartujesz z taka stawka podatku. I teraz albo skontaktujesz sie z H & R i zmienisz to albo bedziesz caly rok bulil 40 % stawke i na koncu otrzymasz zwrot nadplaconego podatku.

20 % stawka podatku jest przy dochodach od 11 dp 43 tys funtow - nie jakas druga praca czlowieku skad Ty takie info bierzesz ?

Spojrz w swoje P60, zobacz ile zaplaciles podatku. Odejmnij od calkowitych zarobkow kwote wolna, od reszty zaplaciles 20 % - to jest tak proste ze nie mozesz tego pojac ?

Dalsza polemike z Toba skonczylem. Zaluje ze wogole odezwalem sie na forum w jakiejkolwiek sprawie, widac polski nawyk ja jestem najmadrzejszy zostal. Wracam do swoich obowiazkow, pozdrawiam.

rmboss
Początkujący
 
 
Posty: 29
Dołączył: 7 paź 2008, 18:12
Reputacja: 12
Neutralny

MężczyznaPostNapisane przez ludzik50 » 25 sie 2016, 12:43 Re: Zwrot podatku

Zabawny jestes :)
Akurat przy 43k to 40% podatku zaplacisz tylko od 1000 funtow (kwoty powyzej 42k)
Na nowy rok startujesz z takim samym tax codem jak w kazdym innym- 1100L

Co do przypadku kolegi- owszem, gdyby od 5 kwietnia do teraz zarobil 2 albo 3 tys funtow to by nie zaplacil podatku, ale jako ze juz ma 7k wiec wychodzi ze rocznie ma zarobic okolo 20k, wtedy bedzie mial potracona zaliczke na podatek, bo HMRC zawsze przelicza ile ktos zarobilby rocznie i zaliczka jest potracana adekwatnie .
Ty po prostu nie rozumiesz, ze podatku NIE ZACZYNASZ placic po przekroczeniu kwoty wolnej od podatku, bo to by bylo glupie :)
Twoj przyklad z zarobkami 43k- czy Ty myslisz, ze jak zaczynasz nowy rok podatkowy to najpierw nic nie placisz, potem po paru miesiacach placisz od razu 20 %, a od koniec roku podatkowego pozostale 40% ??? LOL
Szkoda mi mojego czasu na ciebie...

edit:
'Przestan wypisywac bzdury bo wprowadzasz ludzi w blad. Jezeli ktos w danym roku podatkowym nie osiagnal kwoty zwolnionej z podatku to zostanie mu zwrocony caly zaplacony podatek - sugeruje zapoznanie sie ze znaczeniem pojecia KWOTY WOLNEJ OD PODATKU !'
-oczywiscie, ze zostanie zwrocona, nigdy nie twierdzilem inaczej :)

ludzik50
Rozeznany
 
 
Posty: 199
Dołączył: 26 sie 2013, 20:40
Reputacja: 38
Pokojowy

MężczyznaPostNapisane przez Pit82 » 25 sie 2016, 21:47 Re: Zwrot podatku

Ludzik50
To nie jest zabawne, to jest przykre, ze rmboss
rmboss napisał(a):Dalsza polemike z Toba skonczylem. Zaluje ze wogole odezwalem sie na forum w jakiejkolwiek sprawie, widac polski nawyk ja jestem najmadrzejszy zostal.
zarzuca coś, komuś, kto ma racje i nie przyjmuje do wiadomości, ze tyle lat jest w błędzie.

Sowabezoka666 proponuje skupić się bardziej na wypowiedziach Ludzik50 bo w tym przypadku ma absolutna racje, w przeciwieństwie do rmboss

Pit82
Początkujący
 
 
Posty: 23
Dołączył: 16 sie 2015, 19:43
Reputacja: 9
Neutralny

PostNapisane przez Guest » 26 sie 2016, 06:56 Re: Zwrot podatku

Angielski system podatkowy jest tak prosty, ze nie wiem jakim cudem mozna go nie rozumieć. Załóżmy, ze ktoś zarabia 700£ tygodniowo brutto. I teraz tak kwota wolna od podatku 11000£ ilosc tygodni w roku 52.

11000:52=211,54 i to jest tygodniowa kwota wolna od podatku.

Teraz od zarobionych 700£ trzeba odjąć "tygodniowa kwotę wolna od podatku"

700-211,54=488,46 i to jest cześć "tygodniowki" do opodatkowania

488,46 x 20% = 97,70 i to jest wysokosc podatku jaka trzeba zapłacić od wypłaty 700£ tygodniowo

aktualne progi podatkowe wygladaja tak:
11000£ wole od podatku kolejne 32000£ 20% podatku czyli 40% próg podatkowy zaczyna sie od 43000£.

Rmboss czyli jesli zarobisz 83000£ to 40% podatek zapłacisz od 40000£ bo pierwsze 11000£ masz wolne od podatku kolejne 32000£ to 20%, a dopiero wszystko powyżej 43000£(kwota laczna 11000+32000) jest opodatkowane 40% stawka

Guest
 
 

MężczyznaPostNapisane przez rmboss » 26 sie 2016, 07:39 Re: Zwrot podatku

Ale przeciez ja to rozumiem i dokladnie to mialem ba mysli moze zle troche sformulowalem, kolega wyzej pisal cos zupelnie innego o zaliczkach na podatek, o tym ze 20 % to stawka podatku przy dwoch posadach i inne bzdury.

Tax code nie ma nic wspolnego z tax rate.

Ja nie mam zamiaru wdawac sie tu w jakies polemiki, swoje podatki kontroluje na biezaco i wszystko jest ok.

Wiem z doswiadczenia ze koledzy z pracy czesto wychodzacy poza prog 40 % stawki musieli kontaktowac sie z H&R kiedy w nowym roku podatkowym juz tyle nie zarabiali ale zarabiali przez kilka ubieglych lat - stad moje wypowiedzi ze rok ubiegly sie liczy.

Pozdrawiam

rmboss
Początkujący
 
 
Posty: 29
Dołączył: 7 paź 2008, 18:12
Reputacja: 12
Neutralny

MężczyznaPostNapisane przez ludzik50 » 26 sie 2016, 10:47 Re: Zwrot podatku

OMG , wygadywania bzdur ciag dalszy...
'Tax code nie ma nic wspolnego z tax rate.'
-czyli jak masz tax code 1100L a druga osoba ma BR a trzecia 960L to wszyscy maja taki sam tax rate ?
Tax code wplywa BEZPOSREDNIO na twoj tax rate.
Jesli masz jedna prace i zadnych ulg, powinienes miec 1100L i kwote wolna od podatku 11k funtow.
Jesli masz jedna prace ale masz np jakies benefity wplywajace na tax free allowance to twoj tax code moze byc np. 960L -wtedy kwota wolna od podatku jest pomniejszona o te bonusy od firmy (w przypadku kou 960L bedziesz mial kwote wolna od podatku rowna 9600 funtow)
Jesli masz z kolei 2 prace jednoczesnie to w pierwszej pracy powinienes miec 1100L (uwzgledniajacy kwote wolna od podatku) a w kazdej nastepnej BR (czyli od razu placisz 20% , kod nie uwzgledniajacy kwoty wolnej od podatku- to jednoczesnie ten ktorego tak nie potrafisz zrozumiec)
PS: jak mialem 10-15 lat to czasem wdawalem sie w dyskusje o czyms , o czym nie mialem bladego pojecia ale chociaz wiedzialem, kiedy sie wycofac zeby nie robic z siebie debila.
A ponizej lekturka:
https://www.gov.uk/employee-tax-codes/overview

edit:
,Wiem z doswiadczenia ze koledzy z pracy czesto wychodzacy poza prog 40 % stawki musieli kontaktowac sie z H&R kiedy w nowym roku podatkowym juz tyle nie zarabiali ale zarabiali przez kilka ubieglych lat - stad moje wypowiedzi ze rok ubiegly sie liczy'
czyli nie wiesz z doswiadczenia tylko z tego, ze jakis kolega cos tam powiedzial.
Gdyby miliony ludzi ktorzy co roku wychodza za prog 40% musieli rok w rok kontaktowac sie z HMRC zeby poprawiac swoj tax code to chyba ktos by cos z tym zrobil, nie uwazasz ???

ludzik50
Rozeznany
 
 
Posty: 199
Dołączył: 26 sie 2013, 20:40
Reputacja: 38
Pokojowy

MężczyznaPostNapisane przez rmboss » 26 sie 2016, 22:48 Re: Zwrot podatku

Ja mam wrazenie ze Ty potrzebujesz pomocy specjalisty. Uparles sie przy swoim toku myslenia i coraz bardziej robisz maslo maslane z calej tej sprawy !

Jeszcze raz - tax code - NIE MA NIC WSPOLNEGO (NIC !!!) z tax rate !

Tax code w swoim oznaczeniu skrywa kwote wolna od podatku - choc tu w jednym logicznym stwierdzeniu sie nie mylisz.

Tax rate na chwile obecna sa 4, albo 0, albo 20, 40 albo 45 % podatku placisz - w zaleznosci od tego jaki dochod osiagniesz.

Bez roznicy czy tax code masz 960L czy 1100L czy inny, w pierwszym przypadku po przekroczeniu kwoty wolnej Twoje zarobki sa opodatkowane 20 % podatkiem i w drugim, tyle ze w wyliczeniu rocznym przy 1100L zaplacisz mniej podatku ale tax rate jest w obu przypadkach taki sam !

Chyba ze jak pisalem przekroczysz prog 43k funtow nie mam pojecia skad pisales wyzej o 42 - po raz kolejny byles w bledzie !

Uparles sie tez ze swoim rozumowaniem 20 % stawki podatku - BR czy nie BR, jeszcze kilka postow wyzej twierdziles ze nakladany jest w przypadku drugiej pracy - nie ! Kolejne zle zrozumienie podstaw !

I tak, jezeli ktos zarabia np 22k przez 5 lat, potem przez kolejne 5 ma ponad 43k funtow to w kolejnym roku od pierwszego dnia nowego roku podatkowego zostanie potraktowany 40 % podatkiem, chyba ze ksiegowa na czas juz po pierwszym pay slip to wychwyci.

Wkurza mnie to, ze cos tam wiesz, cos slyszales, ale nie do konca to zrozumiales i upierasz sie przy swoim !

Powiedz ile razy w zyciu kontaktowales sie z HMRC, ile razy do nich pisales ? Ile razy starales sie dla innych o zwrot podatku ? Ile razy byles ponizej kwoty wolnej a ile powyzej kwoty 20 % podatku ?

Ile razy miales do czynienia np z emergency tax ?

Obiecuje ze to ostatni post w tym temacie, nie mam zamiaru wyprowadzac Cie z Twojego toku myslenia, kazdy Twoj post brzmi inaczej az w koncu dojdziesz do tego co jest prawda.

Tyle w temacie

rmboss
Początkujący
 
 
Posty: 29
Dołączył: 7 paź 2008, 18:12
Reputacja: 12
Neutralny

Następna strona

  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Ostatni post
Powrót do SZUKAM INFORMACJI