Przepis na chleb??

Przepisy kulinarne, potrawy, gotowanie.

KobietaPostNapisane przez umisiak » 19 gru 2010, 13:23 Przepis na chleb??

Czy znacie jakis sprawdzony przepis na chleb?

umisiak
Rozeznany
 
 
Posty: 196
Wiek: 38
Dołączyła: 17 gru 2010, 18:51
Reputacja: 17
Neutralny

MężczyznaPostNapisane przez nikctom » 19 gru 2010, 13:50 Re: Przepis na chleb??

1/2 kg mąki pełnoziarnistej (angielski odpowiednik kupiłam w asdzie- firma allinson - wholemeal very strong bread flour w pomaranczowym opakowaniu)
7 gr drożdży instant
0,5l przegotowanej letniej wody
1 łyżeczka cukru
odrobina soli
słonecznik, pestki dyni lub suszone śliwki lub pokrojone oliwki
zioła prowansalskie
w misce wymieszaj mąkę z drożdżami i solą, cukier rozpuść w ciepłej wodzie i dolej do miski, całość dokładnie wymieszaj , dosyp słonecznik i pestki dyni i co tam masz pod ręką , dodaj zioła prowansalskie , wymieszaj, wylej na foremke ( długość około 30cm )nasmarowanej tłuszczem i wysypanej bułką tartą , przykryj i odstaw na 40 minut w cieplym miejscu , po czym do piekarnika na 40 minut w 200 stopni:) sprawdzony pare dni temu i zaraz biore sie za pieczenie bo wyszedł pyszny , smacznego

nikctom
Początkujący
 
 
Posty: 48
Dołączył: 23 lut 2007, 12:27
Lokalizacja: Erdington
Reputacja: 10
Neutralny

KobietaPostNapisane przez Luiza » 19 gru 2010, 14:45 Re: Przepis na chleb??

Być szczerym to wypowiadać się zgodnie z tym, co się myśli. A nie wszystko, co się myśli wypowiadać na głos.
Avatar użytkownika
Luiza
Wtajemniczony
 
 
Posty: 1911
Wiek: 42
Dołączyła: 14 mar 2008, 23:27
Reputacja: 71
Poczciwy

MężczyznaPostNapisane przez grajek151 » 19 gru 2010, 15:10 Re: Przepis na chleb??

Może łatwiej bedzie jak powiesz jaki konkretnie chleb chciałabyś zrobic :) Jestem piekarzem takze mogę ci jakoś pomóc w tym :)

P.S. co do tego linku to chyba 99% ludzi tam się udzielających nie ma zielonego pojęcia co to znaczy Zakwas.

grajek151
Raczkujący
 
 
Posty: 54
Wiek: 34
Dołączył: 3 lip 2010, 06:32
Lokalizacja: Oldbury
Reputacja: -3
Neutralny

KobietaPostNapisane przez umisiak » 19 gru 2010, 19:46 Re: Przepis na chleb??

Najlepszy byłby razowy, z ziarnami :) Poradzisz mi coś?

umisiak
Rozeznany
 
 
Posty: 196
Wiek: 38
Dołączyła: 17 gru 2010, 18:51
Reputacja: 17
Neutralny

MężczyznaPostNapisane przez falkan » 19 gru 2010, 21:11 Re: Przepis na chleb??

CHLEB STAROPOLSKI FALKAN®




Składniki: ziemniaki
Mąka żytnia i pszenna albo mieszana
Ziarna słonecznika, lnu, dyni
Drożdże
Sól
Cukier
Jogurt naturalny

Sposób wykonania:

Jednego dnia 3 ziemniaki ugotować tak jak do obiadu, odcedzić wodę i utłuc, zmieszać z jogurtem ok. 150 ml i żytnią mąką ok. 4 łyżki, zostawić do zakiśnięcia. Na drugi dzień mieszamy składniki i wyrabiamy chlebek. Do powyższej masy dodajemy np.3 kg mąki drożdże ziarna po jednej garści każdych ¼ łyżeczki soli i 1 łyżeczkę cukru. Wszystko mieszamy dodając wody, gdy konsystencja będzie gotowa wtedy tylko sama mąkę do wyrobienia (wygniecenia) ciasta. Gdy ciasto jest już wyrobione wkładamy w foremki lub na blaszkę i do pieca w temperaturę ok. 1000 C na ok. 15 do wyrośnięcia ciasta. Następnie zwiększamy temperaturę do 2200 C na ok. 15 do 20 minut. Chlebek można nakryć gazeta aby się nie przypalił. Po ok. 20 min zmniejszamy temperaturę do 1500 C na ok. 45minut. Po tym czasie chlebek powinien być gotowy wyjmujemy z pieca można go z wierzchu zmyć zimna wodą i odkładamy do wystygnięcia. SMACZNEGO!!! :-) :-)

[ Dodano: |19 Gru 2010|, o 21:12 ]
CHLEB STAROPOLSKI FALKAN®




Składniki: ziemniaki
Mąka żytnia i pszenna albo mieszana
Ziarna słonecznika, lnu, dyni
Drożdże
Sól
Cukier
Jogurt naturalny

Sposób wykonania:

Jednego dnia 3 ziemniaki ugotować tak jak do obiadu, odcedzić wodę i utłuc, zmieszać z jogurtem ok. 150 ml i żytnią mąką ok. 4 łyżki, zostawić do zakiśnięcia. Na drugi dzień mieszamy składniki i wyrabiamy chlebek. Do powyższej masy dodajemy np.3 kg mąki drożdże ziarna po jednej garści każdych ¼ łyżeczki soli i 1 łyżeczkę cukru. Wszystko mieszamy dodając wody, gdy konsystencja będzie gotowa wtedy tylko sama mąkę do wyrobienia (wygniecenia) ciasta. Gdy ciasto jest już wyrobione wkładamy w foremki lub na blaszkę i do pieca w temperaturę ok. 1000 C na ok. 15 do wyrośnięcia ciasta. Następnie zwiększamy temperaturę do 2200 C na ok. 15 do 20 minut. Chlebek można nakryć gazeta aby się nie przypalił. Po ok. 20 min zmniejszamy temperaturę do 1500 C na ok. 45minut. Po tym czasie chlebek powinien być gotowy wyjmujemy z pieca można go z wierzchu zmyć zimna wodą i odkładamy do wystygnięcia. SMACZNEGO!!!

falkan
Początkujący
 
 
Posty: 42
Wiek: 51
Dołączył: 18 maja 2010, 12:33
Reputacja: 0
Neutralny

MężczyznaPostNapisane przez AdamBoltryk » 19 gru 2010, 21:30 Re: Przepis na chleb??

falkan napisał(a):(...)Następnie zwiększamy temperaturę do 2200 C na ok. 15 do 20 minut. Chlebek można nakryć gazeta aby się nie przypalił. Po ok. 20 min(...)

No, chlebek się pewnie i nie przypali, ale z tej gazety to chyba niewiele zostanie. :)
Ale może mi się źle wydaje...

Pozdrawiam

AdamBoltryk
Wtajemniczony
 
 
Posty: 2527
Dołączył: 6 gru 2008, 12:19
Reputacja: 183
SzanowanySzanowany

KobietaPostNapisane przez bogini8 » 20 gru 2010, 15:01 Re: Przepis na chleb??

falkan, chyba cos ci sie pokickalo i za duzo zer masz przy podanych temperaturach ;PP
"Krytyka jest jak lekarstwo, paskudne, ale trzeba ja przełknąć by zadziałała.."....
Avatar użytkownika
bogini8
Wtajemniczony
 
 
Posty: 2785
Wiek: 38
Dołączyła: 21 lis 2007, 23:55
Lokalizacja: Solihull
Reputacja: 100
SzanowanySzanowany

KobietaPostNapisane przez umisiak » 20 gru 2010, 15:23 Re: Przepis na chleb??

nicktomn@ falkan@ DZIĘKUJĘ ZA PRZEPISY, zastanawiam sie jak mi pójdzie pierwszy raz hahahaha :)

umisiak
Rozeznany
 
 
Posty: 196
Wiek: 38
Dołączyła: 17 gru 2010, 18:51
Reputacja: 17
Neutralny

MężczyznaPostNapisane przez falkan » 20 gru 2010, 18:31 Re: Przepis na chleb??

Witam
Temperatury wyszły atomowe, a to przy kopiowaniu. przepis napisałem w Word i ze stopnia zrobiło sie zero stąd tak wyszło. A jak skopiowałem to nie sprawdziłem.
Ale chleb jest pyszny.
pozdrowionka

falkan
Początkujący
 
 
Posty: 42
Wiek: 51
Dołączył: 18 maja 2010, 12:33
Reputacja: 0
Neutralny

KobietaPostNapisane przez Thesignerka » 23 lut 2011, 16:28 Re: Przepis na chleb??

A ja troche poeksperymentowalam z przepisami i aktualnie robie regularnie bulki i chlebek z naste[pujacego przepisu:

*1 kg maki zytniej z otrebami (dostepna w morrissonie i sainsburym) Rye Flour, Doves Farm Organic
*1 kg maki pszennej POLSKIEJ (kupuje oczywiscie w polskim sklepie)
*drozdze instant Allison- Dried Active Yeast - daje okolo 2,5 mega lyzek stolowych
*lacznie okolo 2-3 lyzeczek cukru, 2-3 lyzeczek soli.
*woda okolo na wyczucie
*mleko okolo 300 ml


z 80% calej maki robie mieszanke, dodaje 2 - 3 lyzeczki soli i 2 lyzeczki cukru



Najpierw rozpuszczam drozdze w wodzie z cukrem (2,5 lyzchy drozdzy, 300 ml wody, 2 lyzeczki cukru)
rosna 15 min
dodaje troche mieszanki i wody (ciasto mega rzadkie)
rosnie okoloo 30 min
dodaje z\nowu make i wode z mlekiem
smaruje z wierzchu olejem, zeby ciasto nie wysychalo
rosnie okolo 30 min

reszte mieszanki w drugiej ogromnej misce (takiej lazienkowej) wyrabiam z reszta mleka i wody

jak mi ciasto wyrosnie (zazwyczaj duza szklana micha kuchenna) dolewam je do reszty mieszanki w misce lazienkowej i mieszam dokladnie, dolewam wody na tyle aby ciasto bylo srednio geste. I tak lepi sie do rak strasznie. Smaruje lekko olejem.

Wystawiam do wyrosniecia calosc na 1h

potem wyrabiam buleczki dodajac dodatkowo make, ale ciasto i tak sie lepi do rak, bo jak damy zytniej maki na gladka mase- moze byc tak ze srednio wyrosna.
bulki rosna na blasze okolo 30 min

potem piekarnik na 220 stopni C, i na okolo 20 min.
porcja ciasta jest na okolo 50 buleczek.
Po ostygnieciu przekrawam je i zamrazam :) doskonale do tostera-tylko trzeba je robic odpowiednio plaskie.

Wieczorem wkleje fotki bulek i chlebka.
'czas zmarnowany nie istnieje we wspomnieniach'
Avatar użytkownika
Thesignerka
Rozeznany
 
 
Posty: 232
Dołączyła: 19 lut 2011, 12:39
Reputacja: 67
Poczciwy

MężczyznaPostNapisane przez Witek » 6 kwi 2011, 12:38 Re: Przepis na chleb??

umisiak napisał(a):Czy znacie jakis sprawdzony przepis na chleb?


Obrazek

Polecam jednominutowa ciabatte.

http://www.lifehack.org/articles/lifeha ... bread.html

Przy odrobinie wprawy, da sie zmiescic w 1 minucie.

Witek
Przyczajony
 
 
Posty: 8
Dołączył: 19 paź 2008, 23:37
Reputacja: 0
Neutralny

KobietaPostNapisane przez Paga » 13 sie 2013, 21:01 Re: Przepis na chleb??

Moja mama podala mi swoj sprawdzony przepis na chleb i zamierzam sie przybrac do pieczenia w ten weekend .
Oto przepis:
chleb z ziarnami :
1kg mąki
4szklanki ciepłej wody
10 dg drożdży
1 łyżka cukru
2 płaskie łyżeczki soli
1 szklanka ziaren słonecznika
1 szklanka siemienia lnianego
1 szklanka płatków kukurydzianych lub owsianych
Przygotowanie :
1. Drożdże kruszymy i posypujemy cukrem, ucieramy, aż się rozpuszczą.
2. Dodajemy ciepłq wodę, sól i mąkę, wsypujemy pozostałe składniki i mieszamy.
3. Ciasto wkładamy do wysmarowanego tłuszczem blachy (wychodzą trzy małe keksówki) i odstawiamy, by wyrosło (rośnie bardzo szybko). Pieczemy godzinę w piekarniku rozgrzanym do temperatury 180-200'C
Mama poleca nagrzać najpierw piekarnik do temperatur 180'C i włożyć chlebek surowy ... Oczywiscie ja zmniejsze porcje , bo az 3 bochenkow nie potrzebuje :D Choc kto wie ... jak przysiade to sama moge zjesc z maselkiem jeden :P
... leżę w łóżku i rozmawiam z sufitem ... DLACZEGO ???? Wydaje mi się , że rozumie więcej niż podłoga .
Avatar użytkownika
Paga
Raczkujący
 
 
Posty: 94
Dołączyła: 31 maja 2012, 21:36
Lokalizacja: Walsall .
Reputacja: 12
Neutralny

KobietaPostNapisane przez Ela Eriska » 14 sie 2013, 12:42 Re: Przepis na chleb??

Paga, upiec 3 bochny chlebusia i zapraszam do mnie,bo ja z checią spróbuję :grin: taki świeżutki mniam....
Przepis fajny,chociaż mam dwie lewe ręce to wypieków to mam ochotę zaskoczyć rodzinkę na niedzielne śniadanie.
A wogóle zapach pieczonego chleba ...bajka...powrót do dzieciństwa...

Z przepisu rozumiem wszystko,tylko ta mąka to jaka musi być?Normalna pszenna np tortowa czy jakaś inna?
Gdy wyliczam
dary losu...
Was zawsze liczę podwójnie...

Ela Eriska
Rozeznany
 
 
Posty: 255
Wiek: 47
Dołączyła: 13 maja 2011, 16:05
Reputacja: 31
Pokojowy

KobietaPostNapisane przez Paga » 14 sie 2013, 15:37 Re: Przepis na chleb??

Ela Eriska, Mam się podobnie jak Ty z wypiekami , ale teraz mając wolny czas staram się go czymś zająć .
Zapach jest tak powalający, że człowiek jak bardzo byłby najedzony i tak sięgnie po kromeczkę :D

Ha ha ha dobre pytanie z tą mąką :D :P
nie mam zielonego pojęcie , już wykonuje telefon do mamci :D

Dodano: -- 14 sie 2013, 17:51 --

Mamcia mowi, ze zwykla pszenna maka:D
... leżę w łóżku i rozmawiam z sufitem ... DLACZEGO ???? Wydaje mi się , że rozumie więcej niż podłoga .
Avatar użytkownika
Paga
Raczkujący
 
 
Posty: 94
Dołączyła: 31 maja 2012, 21:36
Lokalizacja: Walsall .
Reputacja: 12
Neutralny

Następna strona

  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Ostatni post
Powrót do KUCHNIA