Akwarium morskie

Luźniejsze tematy, ogólne dyskusje, rozmowy o wszystkim i o niczym

PostNapisane przez Guest » 10 mar 2012, 15:44 Akwarium morskie

Jest tu ktoś kto ma w domu solniczke? Osoby chętne na wymianę doświadczeń czy inne związane z tematem rozmowy zapraszam do zgłaszania się...

Guest
 
 

MężczyznaPostNapisane przez VA » 10 mar 2012, 18:40 Re: Akwarium morskie

Tropikalne, sól w kuchni :D
VA
Avatar użytkownika
VA
Zaangażowany
 
 
Posty: 1148
Dołączył: 26 sie 2006, 12:49
Lokalizacja: Birmingham
Reputacja: 112
SzanowanySzanowany

MężczyznaPostNapisane przez Okrutnik » 10 mar 2012, 18:40 Re: Akwarium morskie

nie wiem czy o taka solniczke chodzi :D j
http://www.cda.pl/video/2240061/Wystarczy-solniczka
LINIA FRONTU JEST NIEWIDOCZNA
PRZEBIEGA PRZEZ
SERCA
Avatar użytkownika
Okrutnik
Rozeznany
 
 
Posty: 242
Wiek: 37
Dołączył: 13 sie 2011, 21:58
Reputacja: 29
Pokojowy

PostNapisane przez Guest » 10 mar 2012, 19:34 Re: Akwarium morskie

Okrutnik, niestety link jest zbyt ogólny :P
VA, Szkoda bo ja po przeszło 15 latach tropikalnego zdecydowałem się w końcu na slone i powiem, ze jest dużo ciekawiej...

Guest
 
 

MężczyznaPostNapisane przez Thomas » 10 mar 2012, 20:59 Re: Akwarium morskie

A jednak Draco solniczka:-)
Moze tez sie kiedys odwaze.
Ja teraz mam holendra, do tego male labolatorium, suche sole, nawozenie dzienne, sustem Co2 to tego co tygodniowa podmiany przycinanie itd...
A solanka to wszystko plus jeszcze troche...
I koszta, moje 250 litrow akwa musialbym kupic przynajmniej 40kg zywej skaly, kilo po 14f masakra.

Tak czy inaczej powodzenia bedziemy sie toba inspirowac:-)

Zobacz sobie tutaj.
http://nano-reef.pl/
...
Avatar użytkownika
Thomas
Zaangażowany
 
 
Posty: 1369
Wiek: 41
Dołączył: 2 wrz 2006, 19:42
Lokalizacja: Hill Top, W brom
Reputacja: 67
Poczciwy

PostNapisane przez Guest » 10 mar 2012, 21:19 Re: Akwarium morskie

No po zmianie domu zdecydowalem sie na solniczke :) co do kosztow masz racje... Studnia nez dna :) gorzej niz kobieta hehe. Jestem już na nano-reef :) skale można kupić już po 10f. Ja kupiłem z działającego zbiornika za pól ceny :) ale do Londynu jeździłem specjalnie... I tyle co napisales jest zdecydowanie za duzo, ja mam okolo 20kg i wydaje mi sie, ze lacznie z koralami bedzie w sam raz. Jak kiedyś dorobie się lustrzanki to zacznę fotki wrzucać :) wlasnie tez postawiłem 225l plus sump 90l. moj watek na nano-reef jesli chcesz byc na biezaco :) tylko chwilowo nie ma aktualizacji bo mam marne swiatelko, lampe led poslalem aby dorobiono do niej maly komputerek :)

http://nano-reef.pl/topic/42238-225l-be ... ntry405206

Guest
 
 

MężczyznaPostNapisane przez Okrutnik » 10 mar 2012, 23:56 Re: Akwarium morskie

Draco masz niezla zajawke z tym akwarium , tez myslalem zeby sobie kupic akwarium i rybki , ale przegladajac te forum co dales linka kurna , duzo roboty chemii i elektryki co to jest solanaka ? to ze masz wode tak jak baltyku czy cus ?

daj znac jak bedzie gotowe , akwarium z tymi lampami wyglada kozacko tylko jakihs fajnych rybek potrzebujesz daj znac moge fajne fotki porobic ze statywem :D
pzdr
LINIA FRONTU JEST NIEWIDOCZNA
PRZEBIEGA PRZEZ
SERCA
Avatar użytkownika
Okrutnik
Rozeznany
 
 
Posty: 242
Wiek: 37
Dołączył: 13 sie 2011, 21:58
Reputacja: 29
Pokojowy

MężczyznaPostNapisane przez VA » 11 mar 2012, 00:17 Re: Akwarium morskie

Draco napisał(a):VA, Szkoda bo ja po przeszło 15 latach tropikalnego zdecydowałem się w końcu na slone i powiem, ze jest dużo ciekawiej...

Z tym się już nie bardzo wyrabiam (czasowo), a jeszcze zabawa w solą - to by mnie mogło zabić :? Ale przynajmniej roślin nie trzeba przycinać :lol:
VA
Avatar użytkownika
VA
Zaangażowany
 
 
Posty: 1148
Dołączył: 26 sie 2006, 12:49
Lokalizacja: Birmingham
Reputacja: 112
SzanowanySzanowany

PostNapisane przez Guest » 11 mar 2012, 00:24 Re: Akwarium morskie

VA, za to trzeba pilnowac lazace ukwialy aby nie poparzyly innych korali :)

Okrutnik, z ta solanka to chodzi aby miec wode dokladnie taka, jaka jest w oceanie i utworzyc rafe koralowa w akwarium, w zbiorniku tego typu rybki... to tylko dodatek :)
z tymi fotkami to sie pomysli, masz obiektyw makro? :)

tu masz linka do wygladu fotek o jakie mi chodzi :) troche zabawy z tym jest :) ale chce sie pouczyc bo jeszcze nigdy lustra w dloni nie mialem a dla chcacych zobaczyc jak wyglada takie akwarium to ladny temacik do ogladania fajnych zdjec...
http://nano-reef.pl/topic/40059-nasze-najlepsze-foty/

Guest
 
 

MężczyznaPostNapisane przez Okrutnik » 11 mar 2012, 00:38 Re: Akwarium morskie

Draco, #10171] Nie masz uprawnień do pobrania tego załącznika. b :/ nie mam macro ale daje daje rade na 18 mm
LINIA FRONTU JEST NIEWIDOCZNA
PRZEBIEGA PRZEZ
SERCA
Avatar użytkownika
Okrutnik
Rozeznany
 
 
Posty: 242
Wiek: 37
Dołączył: 13 sie 2011, 21:58
Reputacja: 29
Pokojowy

PostNapisane przez Guest » 11 mar 2012, 01:01 Re: Akwarium morskie

Okrutnik, rozumiem, ze to komunikat w temacie jaki dalem? zapomnialem, ze ja tam jestem zalogowany :x
na pocieszenie tu tez masz kilka fotek dla przykladu, zobacz ten temat:
http://www.ultimatereef.net/forums/show ... p?t=517759

Dodano: -- 11 mar 2012, o 10:07 --

VA, tak przypadkiem zerknalem na linka w Twoim profilu i mam pytanko, zajmujesz sie zabezpieczeniami itp na instalacje elektryczne? chodzi mi wlasnie o zabezpieczenie wspomnianego akwarium, tak w razie w przed nieplanowanym dostaniem kopniaka od sieci elektrycznej i przy okazji moze bys mial albo wiedzial co nalepiej dac jako zabezpieczenie na wypadek zaniku pradu? myslalem o jakims ups'ie ale zastanawiam sie jeszcze jakie dac rozwiazanie i model.

Guest
 
 

MężczyznaPostNapisane przez VA » 11 mar 2012, 11:25 Re: Akwarium morskie

Jeżeli chodzi o zabezpieczenie przeciwporażeniowe to najłatwiejszym sposobem jest dodać wtyczkę / adaptor RCD, np. http://www.screwfix.com/p/masterplug-rcd-adaptor/63731 Daje to dodatkowe zabezpieczenie, ale odradzam włączanie filtra na to, bo po rozłączeniu prądu potrzeba ręcznie resetować, czyli jeżeli mamy przerwę w dostawie prądu, a nie ma nas w domu, to filtr może być unieruchomiony na kilka godzin, czy dni.
Drugie rozwiązanie to gniazdko z RCD http://www.screwfix.com/p/volex-2g-dp-rcd-skt/57865# i takowe będzie nadal działać po przerwie w dostawie prądu.
Jeżeli jest nowsza instalacja w domu, to żadne z tych nie będzie konieczne, bo w skrzynce z bezpiecznikami już będzie RCD zainstalowane - można rozpoznać po przycisku Test.

Z UPS'em będzie trochę trudniej. Są łatwo dostępne do kompów, ale nie na wtyczkę. Przy wyborze trzeba się jednak kierować mocą jaka będzie potrzebna. Im mocniejsze urządzenie tym droższe. Ja bym UPS'a zakładał tylko dla filtra. Utrata prądu dla oświetlenia, czy grzałki / lodówki nie będzie miała większego znaczenia, bo przerwy w zasilaniu nie trwają dłużej niż kilka godzin i warunki w akwa się znacznie w tym czasie nie zmienią. Należy tylko pamiętać by UPS miał trochę wyższą moc niż urządzenie, czyli np. jeżeli filtr ma podane 20W to odpowiedni UPS będzie miał 25w.
VA
Avatar użytkownika
VA
Zaangażowany
 
 
Posty: 1148
Dołączył: 26 sie 2006, 12:49
Lokalizacja: Birmingham
Reputacja: 112
SzanowanySzanowany

PostNapisane przez Guest » 11 mar 2012, 13:08 Re: Akwarium morskie

mam nowy dom i znalazlem w skrzynce bezpiecznikow dwa zabezpieczenia RCCB 63A 30mA. czy to bedzie wystarczajace w przypadku gdy np. przetarty kabel bedzie mial przebicie a ja wloze reke do wody?


co do UPS'a to akwarium morskie rzadzi sie troche innymi prawami, jesli w akwarium slodkowodnym nie bedzie pradu to najwyzej zabije bakterie nitryfikacyjne w filtrze a pozniej zrobi przuduche w wodzie, w ostatecznosci ryby beda plywaly pod powierzchnia wody ale przezyja. akwarium morskie nie ma jako tako filtrow ale duzo bardziej skomplikowany uklad, jednym z waznych elementow, ktore chce miec na UPS to pompy cyrkulacyjne, ktore caly czas powoduja dosyc duzy ruch wody (duzo wiekszy niz w akwarium slodkowodnym), w solniczce nie ma roslin, tu wszystko to sa zywe zwierzeta lacznie z koralami, brak pradu na chociaz 3-4 godziny powoduje brak mieszania wody i stopniowe wytracanie soli i pogarszanie parametrow wody na co zycie jest bardzo uczulone, po 5 godzinie zazwyczaj wiekszosc zycia zaczyna powoli umierac. przy stosowaniu wodka metod (tak dodawaniu prawdziwej wodki do akwarium kazdego dnia :) ) zycie padnie nam jeszcze szybciej. tak samo po okolo 2h zaczyna brakowac w wodzie tlenu. jeden martwy ukwial lub koral potrafi zatruc wode do tego stopnia, ze zginie wszystko. straty (nie liczyc zycia, ktore w ten sposob zostanie zabite) mozemy liczyc w setkach jak nie w tysiacach funtow. dlatego czasami lepiej wydac czesc z tego i sie zabezpieczyc. myslalem nad zastosowaniem przetwornicy DC/AC z wbudowanym prostownikiem i oddzielnym akumulatorem. tylko nie wiem gdzie to tu znalezc. duzo naczytalem sie rowniez o pelnym sinusie w ups'ach, masz jakas wiedze na ten temat i co to zmienia?

Guest
 
 

MężczyznaPostNapisane przez VA » 11 mar 2012, 15:58 Re: Akwarium morskie

Draco napisał(a):mam nowy dom i znalazlem w skrzynce bezpiecznikow dwa zabezpieczenia RCCB 63A 30mA. czy to bedzie wystarczajace w przypadku gdy np. przetarty kabel bedzie mial przebicie a ja wloze reke do wody?

Normalne, standardowe zabezpieczenie. Uważane jest za skuteczne w normalnych domowych warunkach, ale nigdy nie ma 100% zabezpieczenia przed porażeniem elektrycznym. W wodzie panują nieco inne warunki i ciężko jest do końca przewidzieć na ile będzie zwykłe RCD pomocne. Jest to urządzenie skonstruowane do zmniejszenia skutków porażenia elektrycznego. Więc warto sprawdzać w jakim stanie są kable w wodzie.
Są jeszcze bardziej czułe 10mA RCD (np. tutaj), ale trzeba się liczyć z tym, że może być zbyt czuły dla całej domowej instalacji. Wtyczek w RCD o takiej czułości nie widziałem.
Są inne bezpieczne rozwiązania, np. separowane instalacje na 12V, ale osobiście akwarystycznych urządzeń na obniżone napięcie nie widziałem.
Filtry i pompki są raczej odpowiednio elektrycznie izolowane od wody. Najbardziej niebezpieczne w akwarium mogą być grzałki, których kabel jest wrzucony do wody.

Dużego doświadczenia z UPS'ami nie mam, ale jak pisałem powyżej musi być spełniony jeden warunek - wystarczająca moc urządzenia. Bez wątpienia ciężko dostępne urządzenia.
Ps. Wszystkie UPS'y są urządzeniami DC/AC, bo bateria zawsze daje napięcie stałe DC.
VA
Avatar użytkownika
VA
Zaangażowany
 
 
Posty: 1148
Dołączył: 26 sie 2006, 12:49
Lokalizacja: Birmingham
Reputacja: 112
SzanowanySzanowany

PostNapisane przez Guest » 11 mar 2012, 16:32 Re: Akwarium morskie

Ok dzięki VA, spróbuje jeszcze zaglebic temat podtrzymania prądu. Jak wynajde cos ciekawego to podziele się dla powiększenia wiedzy :)

Guest
 
 

Następna strona

  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Ostatni post
Powrót do HYDE PARK

cron