Jak to jest z ta rezyenturą.

Luźniejsze tematy, ogólne dyskusje, rozmowy o wszystkim i o niczym

MężczyznaPostNapisane przez Darwas » 2 lip 2016, 13:38 Re: Jak to jest z ta rezyenturą.

Nie twierdze że jest to nie potrzebne,ale niech nie wprowadzają ludzi w błąd informacjami typu będziesz miał takie same prawa jak obywatel uk.
He etiene8 oszczędzam na czym innym,na tym nie muszę posiadam paszport brytyjski.
Avatar użytkownika
Darwas
Zadomowiony
 
 
Posty: 693
Dołączył: 26 sty 2008, 11:01
Lokalizacja: Dudley
Reputacja: 58
Poczciwy

MężczyznaPostNapisane przez ludzik50 » 2 lip 2016, 14:15 Re: Jak to jest z ta rezyenturą.

Darwas, sam tak pisalem, ale teraz na stronce rzadowej jest zapis:

5. Permanent residence card

You can apply for a permanent residence card after you’ve lived in the UK for 5 years. This will prove your right to live in the UK permanently.

hmm- chyba jednak ta karta o ktora sie teraz aplikuje to nie jest to samo co ta automatyczna rezydentura kiedys po roku

ludzik50
Rozeznany
 
 
Posty: 199
Dołączył: 26 sie 2013, 20:40
Reputacja: 38
Pokojowy

MężczyznaPostNapisane przez rad » 16 lip 2016, 08:25 Re: Jak to jest z ta rezyenturą.

Mam wrażenie, iż większość piszących ma ogromne problemy z czytaniem ze zrozumieniem, tak jakbym anglików widział. Przecież wszystko było wyżej wyjaśnione! Po kiego grzyba zaśmiecać temat "yntelygentnymi" postami? A podobno uważamy angoli za idiotów....

rad
Stały Bywalec
 
 
Posty: 325
Dołączył: 28 sty 2008, 21:07
Reputacja: 25
Pokojowy

KobietaPostNapisane przez Alex0007 » 16 lip 2016, 09:01 Re: Jak to jest z ta rezyenturą.

Darwas,napisales,ze masz brytyjski paszport,wyrabiales go niedawno?ja kupilam ksiazki "Life in Uk" do testu.Wybralam oficjalne publikacje,kupilam w ksiegarni,zeby nie bylo ze z ebaya itd.tam jest tylko 400 pytan.Slyszalam,ze pytan jest wiecej.Gosciu w ksiegarni,zapewnil mnie,ze to jest jedyna publikowana oficjalnie ksiazka.Do tego jeszcze mam 1 ksiazke,do przeczytania,ze tak powiem,bez pytan.Zastanawiam sie,czy to wystarczy.Mam jeszcze jedno pytanie,wiem,ze mozna posiadac podwojne obywatelstwo,ale jak to wyglada w praktyce.Na terenie pl.poslugujesz sie polskim paszportem,ale jak wyjezdzasz gdzie indziej,ktorym?I nie piszcie,mi,ze trzeba sie zrzec pl obywatelstwa,bo to nie prawda.Nie chce mi sie przytaczac linkow.
Avatar użytkownika
Alex0007
Raczkujący
 
 
Posty: 76
Dołączyła: 25 maja 2016, 12:49
Reputacja: 12
Neutralny

MężczyznaPostNapisane przez rad » 16 lip 2016, 09:11 Re: Jak to jest z ta rezyenturą.

Jeżeli wlatujesz gdziekolwiek na paszporcie PL, to tym samym się posługujesz, i na Tym samym wylatujesz..
Jak polecisz do USA, wiadomo iż na paszporcie brytyjskim, i będziesz Tam jako angielka, na Tym samym paszporcie wrócisz.

rad
Stały Bywalec
 
 
Posty: 325
Dołączył: 28 sty 2008, 21:07
Reputacja: 25
Pokojowy

KobietaPostNapisane przez Alex0007 » 16 lip 2016, 10:17 Re: Jak to jest z ta rezyenturą.

rad,to akurat wiem,ze na jakim wjezdzasz na takim tez wyjezdzasz.Sek w tym,czy jest taka obcja,ze w formularzach,podaje sie oba.Majac brytyjski paszport,nie mozesz tylko napisac british,masz przeciez jeszcze tez polski paszport.Czyli jest to w sumie klamstwo.Wiadomo do USA,anglicy nie potrzebuja wiz tak jak ludzie z UE,musza tylko wypelnic jakas forme online.
Avatar użytkownika
Alex0007
Raczkujący
 
 
Posty: 76
Dołączyła: 25 maja 2016, 12:49
Reputacja: 12
Neutralny

MężczyznaPostNapisane przez Darwas » 16 lip 2016, 11:45 Re: Jak to jest z ta rezyenturą.

Alex0007 paszport brytyjski posiadam już 8 lat obywatelstwa mam oba,co do egzaminu to nie powiem ci jaka książka jest dobra bo nie podchodziłem do egzaminu oprócz formularzy o paszport angielski musiałem dołączyć papier z Collegu ESOL entry 3 i dodatkowo akt ślubu (żonaty z angielką). Oficjalna strona mówi że pytań jest 24 i masz czasu 45 minut.
https://www.gov.uk/life-in-the-uk-test
Avatar użytkownika
Darwas
Zadomowiony
 
 
Posty: 693
Dołączył: 26 sty 2008, 11:01
Lokalizacja: Dudley
Reputacja: 58
Poczciwy

MężczyznaPostNapisane przez edmun » 20 lip 2016, 10:39 Re: Jak to jest z ta rezyenturą.

nokia41 napisał(a):Teraz mi powiedz jak ktos zapyta Cie czy posuadasz prawo stalego pobytu jak mu to udokumentujesz??? Bedziesz wyszukiwal payslipow z przed 5 lat??? P60 wstecz-troche zachodu jest???

Ależ proszę:

https://www.gov.uk/tax-foreign-income/residence napisał(a):You’re automatically resident if either:

you spent 183 or more days in the UK in the tax year
your only home was in the UK - you must have owned, rented or lived in it for at least 91 days in total - and you spent at least 30 days there in the tax year


https://www.gov.uk/apply-for-a-uk-residence-card/permanent-residence-card napisał(a):5. Permanent residence card
You can apply for a permanent residence card after you’ve lived in the UK for 5 years. This will prove your right to live in the UK permanently.

Eligibility
You’re eligible if both:

you’ve lived with your European Economic Area (EEA) family member in the UK for a continuous 5 year period
your EEA family member has been a ‘qualified person’ throughout the 5 years or has a permanent right of residence
You can also get permanent residence if you’ve lived in the UK for a continuous period of 5 years:

as the extended family member of an EEA national and you’ve held a valid EEA family permit or residence card throughout
first as the family member of an EEA national and then with a retained right of residence
as the family member of the relevant British citizen, if you entered the UK under the ‘Surinder Singh’ route
You can get permanent residence before 5 years if either:

you were living with your EEA national family member, who was working or self-employed in the UK, immediately before their death
your EEA national family member was working or self-employed in the UK but has ‘ceased activity’ (stopped work or self-employment because of retirement or permanent incapacity, or because they’re now working or self-employed in another EEA state but are still resident and return to the UK at least once a week)
There are other conditions you need to meet to get permanent residence.


A jeśli chodzi o payslipy i P60/P45, ależ proszę:
https://www.gov.uk/government/uploads/s ... _03-16.pdf

Section 18, page 79:
dokument napisał(a):Section 18 - Documents and evidence
Complete this section to indicate what documents you’re submitting with your application.
Please also complete the document checklist on the final page of this form.
Please note: this section provides only brief guidance on what documents to submit. You
must refer to the full guidance on our website at: http://www.gov.uk/government/publications/
apply-for-a-document-certifying-permanent-residence-or-permanent-residence-card-form-eea-pr
If you don’t submit sufficient evidence to show that you qualify for a document certifying
permanent residence or permanent residence card, we will refuse your application.


Proof of residence in UK (sections 4-8) or EEA state (section 10) for the relevant period –
e.g. utility bills, bank statements, council tax (or equivalent) bills, NHS (or equivalent) letters,
mortgage/tenancy agreements, etc.

Evidence of employment (sections 6-10) – e.g. employer’s letter, wage slips, bank statements
showing receipt of wages, P60s


Evidence of looking for work (sections 8-10) – e.g. proof of receipt of job-seeking benefits,
letters of invite to interviews, rejection letters from employers, evidence of academic or
professional qualifications, etc




Jak ktoś nie trzyma pełnym segregatorów dokumentów, to teraz może mieć mniej ciekawie albo trochę utrudnione zadanie jeśli bedzie się starał o status pernamentnego rezydenta
Avatar użytkownika
edmun
Stały Bywalec
 
 
Posty: 444
Dołączył: 27 paź 2011, 19:06
Reputacja: 48
Pokojowy

MężczyznaPostNapisane przez K.J. » 20 sie 2016, 14:38 Re: Jak to jest z ta rezyenturą.

Alex0007

Ja oficjalną książkę również zakupiłem ale jest ona mało pomocna. Po jej przeczytaniu pamiętałem jedynie mniej niż 1/3. Jest tam strasznie dużo informacji, a pytania są baaardzo szczegółowe czasami.
Znalazłem jednak stronę, która bardzo ułatwiła mi życie. To ta: https://lifeintheuktests.co.uk/life-in-the-uk-test-16/

Co do testu to dostaje się 24 pytania z całej książki. I trzeba poprawnie odpowiedzieć na 18 z nich. Można pomylić się max 6 razy.

Teraz z innej beczki. Słyszałem o tym, że oprócz zdania testu musi się jeszcze dołączyć do aplikacji o obywatelstwo ESOL entry 3, o którym wspomina Darwas. Tylko gdzie to można zrobić i czy aby na pewno ten ESOL jest wymogiem w staraniu się o obywatelstwo.
Bhamvegas
Avatar użytkownika
K.J.
Stały Bywalec
 
 
Posty: 516
Wiek: 39
Dołączył: 6 lut 2008, 20:55
Lokalizacja: Birmingham
Reputacja: 5
Neutralny

MężczyznaPostNapisane przez Thomas » 20 sie 2016, 16:36

Jest pełno college'ow które maja kursy językowe tylko przepisy się zmieniają co chwile wiec sprawdź na stronie czy dana szkoła i kurs jest na liście dopuszczonych do starania się o obywatelstwo

Sent from my SM-G900F using Tapatalk
...
Avatar użytkownika
Thomas
Zaangażowany
 
 
Posty: 1369
Wiek: 41
Dołączył: 2 wrz 2006, 19:42
Lokalizacja: Hill Top, W brom
Reputacja: 67
Poczciwy

Poprzednia strona

Powrót do HYDE PARK