Panele solarne za free

Dyskusje na temat problemów związanych z utrzymaniem domu i ogrodu. Porady techniczne, remontowe, budowane i ogrodnicze.

MężczyznaPostNapisane przez Thorwald » 28 paź 2013, 16:02 Panele solarne za free

Witam,

Nie wiem czy dobrze wybralem dzial, ale jak cos to prosze moderatorow o przeniesienie.

Odwiedzil mnie koles z firmy A Shade Greener (http://ashadegreener.co.uk) i zaoferowal, ze jego firma zaklada panele zupelnie za free. Wiadomo, ze nie ma nic za free i generalnie maja bardzo dobrze przygotowana ulotke i strone tez gdzie generalnie sa odpowiedzi na wszystkie pytania.

Zapytam, bo moze ktos korzystal z uslug tej firmy, a moze innej na podobnej zasadzie i gdzie tak naprawde jest haczyk ? Kazdy sie zarzeka, ze takiego nie ma.

Poki co doczytalem sie ze:
1. Panele nie naleza do mnie i w razie jak sie zdecyduje na to ze nie chce juz z nich korzystac, za demontaz place ja.
2. Nie jest to umowa na zasadzie ze odsprzedaje firmie dach, co w przypadku kredytu czy ewentualnej sprzedazy domu = problemy.
3. Faktem jest ze jak panele nie naleza do mnie, moze byc ciezej potem chate sprzedac, z racji tego ze nowy wlasciciel moze po prostu tych paneli nie chciec.
4. Firma robi profit - tu wlasnie nie czaje / nie moge sie doczytac - albo z tego, ze w zwiazku z rzadowym programem, za kazda wyprodukowana jednostke placa jakas tam kase... ta kasa nie wpada do mnie do kieszeni tylko do kieszeni firmy... albo z tego, ze providerzy dostarczajacy prad/gaz/etc daja znizki na taryfy. W tym przypadku znizka nie idzie do mojej kieszeni tylko do kieszeni firmy od paneli. Ja jednak ciagle oszczedzam, bo zuzycie pradu jest mniejsze.

Jest jeszcze jedna kwestia, ktora gdzies tam kiedys wyczytalem, to to, ze panele po paru latach zaczynaja tracic swoja wlasciwosc i ich wydajnosc znacznie zaczyna spadac. Poza tym ta technologia nie jest jeszcze az tak rozwinieta, zeby w pelni sie oplacala, a zwroty za instalacje siegaja kilkunastu lat.

Z gory dziekuje za podzielenie sie spostrzezeniami.
Avatar użytkownika
Thorwald
Rozeznany
 
 
Posty: 109
Wiek: 40
Dołączył: 23 lut 2011, 22:27
Lokalizacja: Hereford
Reputacja: 11
Neutralny

MężczyznaPostNapisane przez AdamBoltryk » 28 paź 2013, 17:51 Re: Panele solarne za free

Tylko jedna kwestia.

Thorwald napisał(a):(...) Ja jednak ciagle oszczedzam, bo zuzycie pradu jest mniejsze.(...)


Jakim cudem źródło prądu ma wpływać na pobór/zużycie prądu przez odbiorniki? Nie czaję tego.

Kolega z pracy zamontował solary sam sobie i wygląda to tak, że do firmy płaci normalne rachunki, jak płacił, ale raz w miesiącu dostaje fakturę zwrotną za wyprodukowanie i wpuszczenie do sieci prądu. Stał sie wytwórcą energii elektrycznej.

Pozdrawiam

AdamBoltryk
Wtajemniczony
 
 
Posty: 2527
Dołączył: 6 gru 2008, 12:19
Reputacja: 183
SzanowanySzanowany

MężczyznaPostNapisane przez VA » 28 paź 2013, 18:33 Re: Panele solarne za free

[quote="Thorwald"Ja jednak ciagle oszczedzam, bo zuzycie pradu jest mniejsze.[/quote]
Jedyna możliwość jest taka, że podczas gdy solar produkuje energię wtedy z niej korzystasz i nikomu za nią nie płacisz. Nadwyżka natomiast wraca do sieci, za którą kasę zabiera właściciel paneli.
Moim zdaniem mija się to trochę z celem, bo podczas gdy najwięcej energii jest wytwarzanej przez panel, to właśnie wtedy się z niej najmniej korzysta. Czyli masz panel, z którego ktoś inny korzysta :idea:: Całkiem sprytnie to sobie wymyślili :o
VA
Avatar użytkownika
VA
Zaangażowany
 
 
Posty: 1148
Dołączył: 26 sie 2006, 12:49
Lokalizacja: Birmingham
Reputacja: 112
SzanowanySzanowany

MężczyznaPostNapisane przez AdamBoltryk » 29 paź 2013, 07:57 Re: Panele solarne za free

VA napisał(a):Jedyna możliwość jest taka, że podczas gdy solar produkuje energię wtedy z niej korzystasz i nikomu za nią nie płacisz. Nadwyżka natomiast wraca do sieci, za którą kasę zabiera właściciel paneli.


Nie jest to tak.
Płacisz normalnie za całą zużytą energię, po normalnej taryfie jaką sobie wybierzesz, a dostajesz zwrot za całość wyprodukowanej. Nie ma obliczania żadnej różnicy.
Tak było/jest w Polsce i tak ma tutaj ten kolega o którym wspominałem.

Jedyne o co można spróbować się wykłócić (choć nie wiem z jakim skutkiem :P) to opłata za przesył. Jest on normalnym składnikiem kosztów energii elektrycznej, a w przypadku własnego źródła przecież nie ma żadnego przesyłu :) Ale mówię - wątpię, żeby się dało coś ugrać. Chyba, że zamontowało by się jakieś przekaźniki, które wypuszczały by prąd od nas a nie wpuszczały do nas. I dało by się udowodnić, że korzysta się wyłącznie z własnego prądu.

A i tak najważniejsze jest jak tutaj skonstruowana jest ustawa energetyczna...

Pozdrawiam

AdamBoltryk
Wtajemniczony
 
 
Posty: 2527
Dołączył: 6 gru 2008, 12:19
Reputacja: 183
SzanowanySzanowany

MężczyznaPostNapisane przez Thorwald » 29 paź 2013, 08:11 Re: Panele solarne za free

No wlasnie z tym przesylem to moze byc problem z racji tego ze firma sie zarzeka, ze nie ma licznikow itd. takze tak naprawde sam nie wiesz ile korzystasz z energii skumulowanej, a ile od dostawcy. Bede szperal dalej, moze zadzwonie do nich i poprosze o wzor umowy. Przeczytam i bede wiedzial dokladnie gdzie jest haczyk.
Avatar użytkownika
Thorwald
Rozeznany
 
 
Posty: 109
Wiek: 40
Dołączył: 23 lut 2011, 22:27
Lokalizacja: Hereford
Reputacja: 11
Neutralny

MężczyznaPostNapisane przez VA » 29 paź 2013, 16:22 Re: Panele solarne za free

AdamBoltryk napisał(a):Płacisz normalnie za całą zużytą energię, po normalnej taryfie jaką sobie wybierzesz, a dostajesz zwrot za całość wyprodukowanej. Nie ma obliczania żadnej różnicy.

Właśnie, że nie jest to tak. Instalacje elektryczne z własnym generatorem energii (np. solar panel) mają dwa liczniki. Jeden, który liczy energię wyprodukowaną przez ten generator, a drugi tzw. import meter, który mierzy energię pobraną z sieci, oraz oddaną do sieci i to na tej podstawie obliczane są rachunki, i owszem, nie ma obliczania żadnej różnicy. Prąd wygenerowany w domu nie musi być oddany do sieci żeby z niego korzystać.

It generates an income of around £800 from the feed-in tariff which, under a rent a roof scheme, will be assigned to the installation company. You will just benefit from a reduced electricity bill as a result of using some of the free solar electricity generated.
This saving may be up to £100 a year (on this size installation). The rule of thumb says that most people use half of the electricity they generate in the home, and half is exported to the grid. However, how much you actually benefit will depend on how much electricity you use during the day when the sun is shining. If all members of the household are out at work or school all day, then you'll probably save less that that.

Z artykułu: http://www.yougen.co.uk/blog-entry/1521 ... e+true'3F/
VA
Avatar użytkownika
VA
Zaangażowany
 
 
Posty: 1148
Dołączył: 26 sie 2006, 12:49
Lokalizacja: Birmingham
Reputacja: 112
SzanowanySzanowany

MężczyznaPostNapisane przez Thorwald » 29 paź 2013, 17:21 Re: Panele solarne za free

@VA wlasnie na stronei tej firmy jest napisane ze oni nie montuja zadnych licznikow, takze generalnie nie wiesz ile bylo wyprodukowane. Wszystko jest bazowane na ich urzadzeniach i generalnie oni pisza ze wszystko jest zajebiste, bo oni biora na siebie maintenance, monitoring itd. co za tym idzie ze ludzie sie ciesza ze wow nie musze robic nic, a troche prawdy w tym jest tez ze w ten sposob ukrywaja rzeczywista wydajnosc systemu przed uzytkownikiem.

Ja nie wiem dzisiaj nie mialem czytac dalej ale na forum moneyexpert jest watek liczacy 51 stron na temat tej firmy, gdzie czynny udzial bierze ktos z tej firmy w odpowiadaniu na pytania.

Poza tym firma o ktorej ja pisalem miala jakies tam swoje reklamy czy polecania na BBC, sa na Twitterze, Facebooku itd i jakby byl jawny przekret to by bylo o tym glosno na 100%. Problem w tym, ze to moze byc kwestia oplacania sie albo nie. Ja mam zamiar ten dom sprzedac za pare lat - nie wiem czy nawet nie za 2 lata - takze nie wiem czy jest sens sie w to pchac.
Avatar użytkownika
Thorwald
Rozeznany
 
 
Posty: 109
Wiek: 40
Dołączył: 23 lut 2011, 22:27
Lokalizacja: Hereford
Reputacja: 11
Neutralny

MężczyznaPostNapisane przez AdamBoltryk » 29 paź 2013, 18:52 Re: Panele solarne za free

ok VA]. Wiesz lepiej. Masz sam albo ktoś ze znajomych taką instalację, czy opierasz wiedzę na blogach? Ja mówię, to co mi przekazał rok temu kolega, który sobie coś takiego tutaj założył. Sam. Bez firm pośrednczących.
Temat nie jest taki prosty, jakby się wydawało.
Jeśli przychodzi firma i zakłada solary i produkuje energię i nic od Ciebie nie chce poza dachem, to pytanie - z czego czerpie korzyści (bo jakieś musi) w dni niesłoneczne? A tych trochę tutaj w Anglii jest. No i żadna firma tutaj nie będzie robic nic jak nie ma konkretnych korzyści. Komu i ile płacisz za prąd? Skoro solary nie są Twoje to musisz komuś zapłacić za energię którą wyprodukują a Ty zużyjesz.
Nie wgłębiałem się w temat solarów, ale dla mnie każde urządzenie elektryczne w pewnych warunkach musi pobierać prąd np. w przypadku wiatraka na rozruch, bieg jałowy itd. Może w przypadku solarów taka potrzeba nie wystepuje, ale nie jestem o tym przekonany. Kto zapłaci za ten prąd? Właściciel dachu, czy właściciel solarów? Można to wszystko opomiarować licznikami, ale wątpię, żeby tyle ich firma zakładała.

Dobra, ja w temacie powiedziałem co wiem i nie będę prowadził dalej dyskusji, bo solary mnie ani grzeją ani ziębią. Moze kiedyś....

Pozdrawiam

AdamBoltryk
Wtajemniczony
 
 
Posty: 2527
Dołączył: 6 gru 2008, 12:19
Reputacja: 183
SzanowanySzanowany

MężczyznaPostNapisane przez VA » 29 paź 2013, 20:39 Re: Panele solarne za free

AdamBoltryk napisał(a):ok VA]. Wiesz lepiej. Masz sam albo ktoś ze znajomych taką instalację, czy opierasz wiedzę na blogach? Ja mówię, to co mi przekazał rok temu kolega, który sobie coś takiego tutaj założył. Sam. Bez firm pośrednczących.

A może po prostu się tym zajmuję?

Thorwald napisał(a):@VA wlasnie na stronei tej firmy jest napisane ze oni nie montuja zadnych licznikow, takze generalnie nie wiesz ile bylo wyprodukowane. Wszystko jest bazowane na ich urzadzeniach i generalnie oni pisza ze wszystko jest zajebiste, bo oni biora na siebie maintenance, monitoring itd. co za tym idzie ze ludzie sie ciesza ze wow nie musze robic nic, a troche prawdy w tym jest tez ze w ten sposob ukrywaja rzeczywista wydajnosc systemu przed uzytkownikiem.

Może im się nie podoba aby klient widział ile oni za to biorą kasy. Licznik produkowanej energii nie jest niezbędny, ale Export meter musi być zainstalowany aby można było policzyć ilość prądu pobieranego i oddawanego. Nie wgłębiałem się w to jak ta firma funkcjonuje, ale wcale nie musi zakładać żadnego licznika, bo Export meter należy do lokalnego dystrybutora sieci (Distribution Network Operator (DNO)) i to DNO licznik wymieni.

Bardziej fachowa literatura dla zainteresowanych:
http://www.bpva.org.uk/public_html/uplo ... 161524.pdf
VA
Avatar użytkownika
VA
Zaangażowany
 
 
Posty: 1148
Dołączył: 26 sie 2006, 12:49
Lokalizacja: Birmingham
Reputacja: 112
SzanowanySzanowany

KobietaPostNapisane przez andzia24 » 29 paź 2013, 20:53 Re: Panele solarne za free

na poprzednim wynajmowanym mieszkaniu mialam panele.bylo ich 4,na poddaszu byl zamontowany boiler i panele grzaly nam wode.kiedy dni byly pochmurne wody cieplej bylo nie wiele na umycie naczyn:) ale w dni slonedczne mozna bylo sie kompac co pol godziny w goracej wodzie nie zuzywajac przytym gazu.ja panele polecam bo to byla duza oszczednosc dla mojej rodziny, tyle ze to panele na ogrzewanie a nie na prad no i domek tez nie moj wiec nie martwilam sie co bedzie dalej z dachem i ze sprzedaza domu.

andzia24
Raczkujący
 
 
Posty: 68
Dołączyła: 11 sty 2011, 22:44
Lokalizacja: walsall
Reputacja: 5
Neutralny

MężczyznaPostNapisane przez piotrnowak » 31 paź 2014, 08:28 Re: Panele solarne za free

do ogrzewania wody to są kolektory słoneczne, nie panele.

piotrnowak
Przyczajony
 
 
Posty: 1
Dołączył: 31 paź 2014, 08:26
Reputacja: 0
Neutralny

MężczyznaPostNapisane przez Eryk1 » 24 lis 2014, 20:18 Re: Panele solarne za free

Fajnie jakby ktos napisal pare słów co ma juz założone panele. Wiadomo ze jak swoje to wtedy sa oszczędności tylko ze jest to jeszcze dosc drogie i zanim sie zwróci to minie z 25 lat , a przez ten okres pewnie trzeba jeszcze coś dołożyć bo zawsze coś się może popsuc i pewnie jakiś serwis potrzebny co jakis czas. Na pewno droższe ubezpieczenie na dom , a znowu jak nie sa twoje to kto bierze za nie odpowiedzialność? no i ostatnia kwestia jak dom jest w kredycie to chyba ma tu jeszcze cos do powiedzenia bank. No przydalby się ktos co przerabial juz ten temat bo to wszystko gdybanie :)

Dodano: -- 24 lis 2014, o 20:19 --

Fajnie jakby ktos napisal pare słów co ma juz założone panele. Wiadomo ze jak swoje to wtedy sa oszczędności tylko ze jest to jeszcze dosc drogie i zanim sie zwróci to minie z 25 lat , a przez ten okres pewnie trzeba jeszcze coś dołożyć bo zawsze coś się może popsuc i pewnie jakiś serwis potrzebny co jakis czas. Na pewno droższe ubezpieczenie na dom , a znowu jak nie sa twoje to kto bierze za nie odpowiedzialność? no i ostatnia kwestia jak dom jest w kredycie to chyba ma tu jeszcze cos do powiedzenia bank. No przydalby się ktos co przerabial juz ten temat bo to wszystko gdybanie :)

Dodano: -- 24 lis 2014, o 20:47 --

Fajnie jakby ktos napisal pare słów co ma juz założone panele. Wiadomo ze jak swoje to wtedy sa oszczędności tylko ze jest to jeszcze dosc drogie i zanim sie zwróci to minie z 25 lat , a przez ten okres pewnie trzeba jeszcze coś dołożyć bo zawsze coś się może popsuc i pewnie jakiś serwis potrzebny co jakis czas. Na pewno droższe ubezpieczenie na dom , a znowu jak nie sa twoje to kto bierze za nie odpowiedzialność? no i ostatnia kwestia jak dom jest w kredycie to chyba ma tu jeszcze cos do powiedzenia bank. No przydalby się ktos co przerabial juz ten temat bo to wszystko gdybanie :)

Eryk1
Stały Bywalec
 
 
Posty: 333
Dołączył: 27 kwi 2007, 20:40
Reputacja: 16
Neutralny

KobietaPostNapisane przez vanilia » 24 lis 2014, 23:18 Re: Panele solarne za free

W tamtym roku założyliśmy panele i wygląda to tak, że płaci się normalnie rachunki. Co 3 m-ce spisujesz licznik i za energie wytworzoną są dwie stawki. Jedna za to co wytworzyliśmy i zużyliśmy, druga za to co wygenerowaliśmy i nie zużyliśmy. Dodatkowo zamontowali nam taki ogranicznik na gaz i przesył prądu. Na samych rachunkach za prąd i gaz w ciągu roku zaoszczędziliśmy ponad £500 plus energia z paneli.
Druga sprawa jest taka, że nie opłaca się brać tego na pożyczkę, bo np nam wyliczyli, że biorąc 12tys spłacimy 23tys. Także faktycznie dopiero po 20 latach mielibyśmy profit. Jeśli macie odłożone pieniążki to warto w to zainwestować, bo który bank da wam ponad £1000 odsetek za rok? Inaczej branie paneli naprawde sie nie kalkuluje. Pozdr
"Wielkie rzeczy nie powstają w wyniku impulsu, a w wyniku poskładania małych rzeczy w jedną całość."- Vincent Van Gogh
Avatar użytkownika
vanilia
Zadomowiony
 
 
Posty: 684
Dołączyła: 24 maja 2007, 12:04
Lokalizacja: Sheldon
Reputacja: 47
Pokojowy

MężczyznaPostNapisane przez edmun » 19 mar 2015, 11:47 Re: Panele solarne za free

AdamBoltryk napisał(a):Jeśli przychodzi firma i zakłada solary i produkuje energię i nic od Ciebie nie chce poza dachem, to pytanie - z czego czerpie korzyści (bo jakieś musi) w dni niesłoneczne? A tych trochę tutaj w Anglii jest. No i żadna firma tutaj nie będzie robic nic jak nie ma konkretnych korzyści. Komu i ile płacisz za prąd? Skoro solary nie są Twoje to musisz komuś zapłacić za energię którą wyprodukują a Ty zużyjesz.


Myślę że na wszystkie pytania można znaleźć odpowiedź powyżej.
Nie ma nic za darmo, rząd faktycznie dopłaca, ale nie sponsoruje wszystkiego.
Jeśli nie ma liczników, to skąd wiesz że dostajesz jakąkolwiek energię? Rachunek spadnie o £5 na miesiąc a prądu faktycznie wytwarzasz za £20 miesięcznie.
Na tym polega biznes. Firma nie płaci za ziemię na której musiałaby farmę paneli umieścić a energia leci do nich, a nie do Ciebie. Podejrzewam że jest tak fajna umowa, że wszystko jest ich i wszystko serwisują, ale jeśli przez pierwsze 10 lat chciałbyś zrezygnować, to musisz "odkupić" sprzęt albo oddać za montaż i wynajem (lub coś w ten deseń).
Na świecie nie ma tak, że ktoś coś daje gratis (i to jeszcze z serwisem)

Dodano: -- 1 kwi 2015, 10:28 --

Znalazłem chyba odpowiedź. Podpisując z nimi umowę, wynajmujesz dach na 25 lat. Dach jest wciąż Twój, ale panele są zakładane na 25 lat. Niby jak sprzedasz dom, to umowa jest rozwiązana, ale obstawiam że w papierach gdzieś zobowiązujesz się, że ich sprzęt jest wciąż na tym dachu. Ciekawe jaki jest na to "kruczek prawny" :)
Niby jak sprzedasz dom, to panele zostają i przechodzą na następnego właściciela :D :D

"1 : You're NOT tied into an 25 years agreement.
Nobody is personally tied into an agreement for 25 years. The current homeowner simply grants us a lease of the airspace above their roof - the lease itself is with the property for 25 years, not with the homeowner. It’s similar to how SKY works with their satellite dishes. When someone buys a property with our free panels, they buy it with the lease and our panels already in place. All they have to do is enjoy the FREE Electricity, there are no additional agreements to be signed."


Ciekawe zartykułowane, ale wciąż prawdziwe.
Avatar użytkownika
edmun
Stały Bywalec
 
 
Posty: 444
Dołączył: 27 paź 2011, 19:06
Reputacja: 48
Pokojowy

PostNapisane przez Guest » 1 cze 2017, 01:02 Re: Panele solarne za free

Odgrzeje kotleta. Wie ktos jak teraz z tym sprawa wyglada? Ktos ma? Ktos moze sie wypowiedziec? Stoje przed decyzja, zakladac czy nie i czy ze swoich srodkow czy moze starac sie o "darmowe"?

Guest
 
 

Następna strona

  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Ostatni post
Powrót do DOM I OGRÓD