paszport

Luźniejsze tematy, ogólne dyskusje, rozmowy o wszystkim i o niczym

MężczyznaPostNapisane przez VA » 2 mar 2010, 01:00 Re: paszport

malaroksi napisał(a):kurcze paranoja zmieniły się zasady wyrabiania paszportów tymczasowych dla dzieci poniżej 5 tego roku życia Już nie można wyrobić dziecku paszportu 5letniego tylko co roku przez pierwsze 5 lat życia dziecka należy wlec się do Londynu i wyrabiać paszport od nowa. Niby jest udogodnienie że dziecko już nie musi być z nami ale z drugiej strony skoro muszą być obydwoje rodzice to z kim te dziecko bądź dzieci zostawić na te pare godzin bądź dłużej. Do tego jakby było mało to do wyrobienia kolejnego paszportu jest niezbędny polski akt urodzenia czyli znowu Polska biurokracja :569: MASAKRA MASAKRA MASAKRA :mad:

:grin:
Jak się z tego nie śmiać?!

Kolejny plusik w kierunku wyrabiania brytyjskiego paszportu :cry:
VA
Avatar użytkownika
VA
Zaangażowany
 
 
Posty: 1148
Dołączył: 26 sie 2006, 12:49
Lokalizacja: Birmingham
Reputacja: 112
SzanowanySzanowany

KobietaPostNapisane przez Kitty » 2 mar 2010, 08:51 Re: paszport

Nasz synek na szcescie ma brytyjski paszport :!: malaroksi, przygotuj sie na duuuze oplaty w oczekiwaniu na polski akt urodzenia!!Nam jak narazie pochlonelo to prawie 150zl(nie wliczajac tlumaczenia brytyjskiego aktu urodzenia),a pani w urzedzie ostrzegla ,ze pewnie jeszcze kilka oplat nas czeka :evil: .Do tego kolejki, wedrowki z jednego okienka do drugiego i niezadowolone panie urzedniczki :neutral: . Najgorsze jest to,ze z wyrobieniem polskiego obywatelstwa jest jeszcze wiecej zachodu :evil:
Avatar użytkownika
Kitty
Zadomowiony
 
 
Posty: 803
Dołączyła: 7 sty 2010, 16:01
Reputacja: 19
Neutralny

KobietaPostNapisane przez bogini8 » 9 mar 2010, 21:05 Re: paszport

AdamBoltryk, ajtam nie prawda znajomi zrobili malej swoim aparatem zdjecie, poszli tylko do fotografa i poporosili o wywolanie tego zdjecia do paszportu, w konsulacie nikt nawet nie spytal..i wszystko bylo ok..

[ Dodano: Wto Mar 09, 2010 21:13 ]
Kitty, a czemu dzidzia ma brytyjski paszport? ktores z was ma takowy, znaczy ty lub ojciec dziecka?
jakie sa w takim razie zasady wyrobienia brystyjskiego paszportu??
Avatar użytkownika
bogini8
Wtajemniczony
 
 
Posty: 2785
Wiek: 38
Dołączyła: 21 lis 2007, 23:55
Lokalizacja: Solihull
Reputacja: 100
SzanowanySzanowany

KobietaPostNapisane przez Kitty » 10 mar 2010, 08:38 Re: paszport

bogini8 napisał(a):

Kitty, a czemu dzidzia ma brytyjski paszport? ktores z was ma takowy, znaczy ty lub ojciec dziecka?
jakie sa w takim razie zasady wyrobienia brystyjskiego paszportu??


Ojciec dziecka ma paszport brytyjski ;) .
Jezeli mozesz wyrobic dziecku taki paszport,to zabierasz formularz z poczty, po czym wypelnia rodzic, ktory ma wlasnei paszport brytyjski. W sumie wszystko jest dosc latwe, poza jednym ... Musicie znac przez co najmniej 2 lata kogos, kto jest na wysokim stanowisku np. oficer, lekarz itp. Cala liste dostaniecie razem z formularzem. Ah i ta osoba musi podpisac zdjecie dziecka poswiadczajac jego tozsamosc...wiem strasznie glupie ;)
Ogulnie na paszport czekalismy 10dni i jest wazny przez 5 lat ;)
Jezeli bedziesz chciala wiedziec cos wiecej to pytaj ;)
Avatar użytkownika
Kitty
Zadomowiony
 
 
Posty: 803
Dołączyła: 7 sty 2010, 16:01
Reputacja: 19
Neutralny

KobietaPostNapisane przez marzencia2333 » 10 mar 2010, 16:35 Re: paszport

to sa zmiany jakie znalazlam na oficjalnej stronie konsulatu w londynie


Wydział Konsularny Ambasady RP w Londynie uprzejmie informuje, że dnia 19 stycznia 2010 r. została ogłoszona ustawa z dnia 4 września 2008 r. o zmianie ustawy o dokumentach paszportowych oraz ustawy o opłacie skarbowej (Dz. U. Nr 8, poz. 51), która wchodzi w życie w dniu 19 lutego 2010 r.

W związku z powyższym od dnia 19 lutego 2010 r. obowiązują nowe zasady wydawania dokumentów paszportowych tj. paszportów tymczasowych i paszportów biometrycznych:

•osobom dorosłym oraz małoletnim w wieku 13-18 lat wydawane są paszporty biometryczne ważne przez 10 lat,
•małoletnim w wieku 5-13 lat wydawane są paszporty biometryczne ważne przez 5 lat;
•małoletnim poniżej 5 roku życia wydawane są paszporty tymczasowe ważne przez 12 miesięcy lub na żądanie rodziców paszporty biometryczne ważne przez 12 miesięcy; nie ma już możliwości uzyskania paszportu 5-letniego dla małoletniego, który nie ukończył 5 lat;
Paszport tymczasowy nie zawiera danych biometrycznych i wydawany jest przede wszystkim małoletnim poniżej 5 roku życia oraz osobom dorosłym w szczególnych przypadkach, opisanych poniżej w punkcie 3.

1. Wniosek o wydanie dokumentu paszportowego składa się osobiście.

Wniosek o wydanie dokumentu paszportowego osobie małoletniej składają rodzice lub ustanowieni przez sąd opiekunowie albo jeden z rodziców lub ustanowionych przez sąd opiekunów wraz z pisemną zgodą drugiego z rodziców lub ustanowionego przez sąd opiekuna, zawierającą poświadczenie własnoręczności podpisu przez organ paszportowy lub notariusza (w Wielkiej Brytanii Notary Public, nie Solicitor).

Przy składaniu wniosku o wydanie dokumentu paszportowego osobom małoletnim (zarówno paszportu biometrycznego jak i tymczasowego ) jest wymagana obecność osoby małoletniej, która ukończyła 5 lat.

W przypadku małoletniego poniżej 5 roku życia, jego obecność nie jest wymagana jeśli rodzice składają wniosek o wydanie paszportu rocznego tymczasowego, ale jest wymagana jeśli rodzice składają wniosek o wydanie paszportu rocznego biometrycznego.

Odbiór dokumentu paszportowego następuje osobiście, z wyjątkiem osoby małoletniej i ubezwłasnowolnionej całkowicie, a mianowicie odbioru dokumentu paszportowego osoby małoletniej i ubezwłasnowolnionej całkowicie może dokonać jeden z rodziców lub ustanowionych przez sąd opiekunów.

Na wydanie dokumentu paszportowego osobie małoletniej jest wymagana pisemna zgoda obojga rodziców, chyba że na podstawie orzeczenia sądu jeden z rodziców został pozbawiony władzy rodzicielskiej lub władza ta została ograniczona. W przypadku braku zgodności stanowisk rodziców lub niemożności uzyskania zgody jednego z nich, zgodę na wydanie dokumentu paszportowego zastępuje orzeczenie sądu rodzinnego.

2. Paszporty biometryczne

Paszport biometryczny ważny jest:

•10 lat - w przypadku osób dorosłych oraz małoletnich w wieku 13-18 lat;
•5 lat - w przypadku małoletnich w wieku 5-13 lat;
•1 rok - w przypadku małoletnich poniżej 5 roku życia
Nie ma już możliwości uzyskania paszportu 5-letniego dla małoletniego, który nie ukończył 5 lat; Na żądanie rodziców paszport biometryczny może być wydany małoletniemu, który nie ukończył 5 lat (art. 21.2) - z okresem ważności na 12 miesięcy od daty jego wydania (art. 32.1a). Przy składaniu wniosku o wydanie paszportu biometrycznego na żądanie rodziców jest wymagana obecność małoletniego (art. 13.3);


3. Paszporty tymczasowe

Paszport tymczasowy nie zawiera danych biometrycznych.

Paszport tymczasowy wydaje się (art. 23.1):

1) małoletnim, którzy nie ukończyli 5 lat - paszport ważny 12 miesięcy;

2) osobom przebywającym za granicą, na czas oczekiwania przez nie na doręczenie paszportu sporządzonego w Rzeczypospolitej Polskiej - paszport ważny do 12 miesięcy;

3) osobom przebywającym czasowo w Rzeczypospolitej Polskiej i za granicą, na powrót do miejsca stałego pobytu - ważny na okres w nim wskazany przez organ paszportowy;

4) osobom przebywającym w Rzeczypospolitej Polskiej i za granicą, w udokumentowanych nagłych przypadkach związanych z chorobą lub pogrzebem członka rodziny.

Paszport tymczasowy osobom przebywającym czasowo w RP i za granicą, na powrót do miejsca stałego pobytu, wydaje w RP wojewoda, a za granicą konsul - właściwi dla miejsca czasowego pobytu tej osoby (art. 43.3).

Paszport tymczasowy ważny jest na okres w nim wskazany przez organ paszportowy, ale nie dłużej niż 12 miesięcy;

W szczególnie uzasadnionych przypadkach (tj. obywatelowi polskiemu zamieszkałemu na stałe poza okręgiem konsularnym oraz obywatelowi polskiemu na stałe zamieszkałemu w okręgu konsularnym, który do chwili złożenia wniosku nie został nadany numer PESEL - art. 24.1 ustawy) konsul może wydać paszport tymczasowy bez numeru PESEL.

4. Obowiązek wystąpienia o wymianę dokumentu paszportowego

W przypadku zmiany lub konieczności sprostowania następujących danych zamieszczonych w dokumencie paszportowym: nazwiska, imienia (imion), daty i miejsca urodzenia, płci, numeru PESEL, osoba posiadająca ważny dokument paszportowy jest obowiązana wystąpić o jego wymianę niezwłocznie, nie później jednak niż w terminie 30 dni od dnia doręczenia ostatecznej decyzji administracyjnej lub prawomocnego orzeczenia sądu stwierdzającego zmianę albo sporządzenia aktu małżeństwa stwierdzającego zmianę nazwiska, a w przypadku małżeństwa zawartego przed konsulem lub organem zagranicznym - od dnia doręczenia odpisu aktu małżeństwa (art. 18a.1).

W przypadku obywateli polskich przebywających za granicą termin, o którym mowa powyżej, wynosi 90 dni (18a.2).

Dokument paszportowy traci ważność po upływie 60 dni od dnia doręczenia ostatecznej decyzji administracyjnej lub prawomocnego orzeczenia sądu stwierdzającego zmianę danych, o których mowa powyżej, albo sporządzenia aktu małżeństwa stwierdzającego zmianę nazwiska, a w przypadku małżeństwa zawartego przed konsulem lub organem zagranicznym - od dnia doręczenia odpisu aktu małżeństwa (art. 37.1.pkt 4).

W przypadku obywateli polskich przebywających za granicą termin ten wynosi 4 miesiące (art. 37.2).

W opisanych powyżej przypadkach obowiązkowej wymiany paszportu z powodu zmiany danych osobowych chodzi o polskie akty stanu cywilnego (tj. akt małżeństwa wydany przez Urząd Stanu Cywilnego w Polsce; decyzja administracyjna o zmianie imienia lub nazwiska wydana przez Urząd Stanu Cywilnego czy prawomocne orzeczenie polskiego sądu stwierdzające zmianę nazwiska). Osoby, które zawarły związek małżeński za granicą muszą w pierwszej kolejności dokonać transkrypcji (rejestracji) zagranicznego aktu małżeństwa w polskich księgach stanu cywilnego, w Urzędzie Stanu Cywilnego w ostatnim miejscu zamieszkania w Polsce. Wówczas obowiązek wymiany dokumentu paszportowego w podanych powyżej terminach obowiązuje od momentu otrzymania polskiego aktu małżeństwa.

5. Dokument paszportowy traci ważność (art. 37.1):

1) z dniem zawiadomienia o jego utracie, zniszczeniu lub znalezieniu,

2) z dniem podjęcia przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej postanowienia o wyrażeniu zgody na zrzeczenie się obywatelstwa polskiego przez posiadacza dokumentu paszportowego,

3) z dniem śmierci jego posiadacza,

4) w przypadkach omówionych w punkcie 4 powyżej (art. 37.1. pkt 4).

[ Dodano: Sro Mar 10, 2010 16:38 ]
ps. To jest ta strona
http://www.londynkg.polemb.net/
Zyj szybko, kochaj mocno i nie umieraj :P
Avatar użytkownika
marzencia2333
Stały Bywalec
 
 
Posty: 463
Wiek: 39
Dołączyła: 11 paź 2007, 17:55
Lokalizacja: Tipton
Reputacja: 8
Neutralny

KobietaPostNapisane przez stacha » 25 mar 2010, 14:04 j.w

Termin ważności mojego paszportu upływa za 1,5 roku. Prosze o konkrety,co robić?! Nie jestem zameldowany w Polsce,nie mam żadnych zobowiązań,nie posiadam dowodu osobistego (tak wyszło,że moja data urodzin o wymianie dowodu przypadła na czas,kiedy już byłem w UK). Co teraz?

stacha
Przyczajony
 
 
Posty: 5
Wiek: 42
Dołączyła: 14 sty 2010, 13:29
Reputacja: 0
Neutralny

KobietaPostNapisane przez malaroksi » 25 mar 2010, 15:12 Re: paszport

No do konsulatu i wyrabiać nowy masz jeszcze 1,5 roku więc co się tak martwisz? Mi upływa termin za kilkanaście dni :)
:)
Avatar użytkownika
malaroksi
Wtajemniczony
 
 
Posty: 2759
Wiek: 44
Dołączyła: 6 lip 2008, 13:53
Lokalizacja: West Bromwich
Reputacja: 170
SzanowanySzanowany

MężczyznaPostNapisane przez VA » 25 mar 2010, 18:04 Re: paszport

A mi się skończył rok temu :-(
Na szczęście jeszcze mam nowy dowód :-D , ale ten się skończy za 3 lata.
VA
Avatar użytkownika
VA
Zaangażowany
 
 
Posty: 1148
Dołączył: 26 sie 2006, 12:49
Lokalizacja: Birmingham
Reputacja: 112
SzanowanySzanowany

KobietaPostNapisane przez bogini8 » 25 mar 2010, 20:00 Re: paszport

Kitty, tak pytalam z ciekawosci :) moj malzonek jest polakiem, wiec sie nie uda ;))
Avatar użytkownika
bogini8
Wtajemniczony
 
 
Posty: 2785
Wiek: 38
Dołączyła: 21 lis 2007, 23:55
Lokalizacja: Solihull
Reputacja: 100
SzanowanySzanowany

KobietaPostNapisane przez marzencia2333 » 21 lis 2010, 11:01 Re: paszport

Mam takie pytanie na temat paszportu. Moje dzieci nie posiadaja polskiego aktu urodzenia tz mialy wyrabiany ponad rok temu ale oddalismy go i teraz juz nie posiadamy. Wczesniejszy paszport mojej corki mamy ale zapodzial sie gdzies mojego syna paszport (juz nieaktualny). Na domiar tego wzielismy slub w angli i mamy nowe certyfikaty narodzin naszych dzieci gdzie ja posiadam juz inne nazwisko a na dowodzie osobistym mam panienskie. Jak wyrobic naszym dziecia paszporty i sie dostac do polski abym mogla pozalatwiac wszystkie formalnosci? Moje dzieci maja 2 i 3 lata wiedz musza to byc paszporty na 12 miesiecy. moze ktos mial podobna sytuacje albo wie jak to zrobic i jakie dokumenty sa potrzebne. W poniedzialek bede dzwonic do konsulatu ale moze ktos wie z autopcji?
Zyj szybko, kochaj mocno i nie umieraj :P
Avatar użytkownika
marzencia2333
Stały Bywalec
 
 
Posty: 463
Wiek: 39
Dołączyła: 11 paź 2007, 17:55
Lokalizacja: Tipton
Reputacja: 8
Neutralny

MężczyznaPostNapisane przez AdamBoltryk » 21 lis 2010, 14:25 Re: paszport

marzencia, proponuje kontakt z konsulem. Ja jak miałem problem po prostu wysłałem maila. Dostałem odpowiedź od konsula w ciągu 3 dni. Na stronie konsulatu masz adres mailowy.

Pozdrawiam

AdamBoltryk
Wtajemniczony
 
 
Posty: 2527
Dołączył: 6 gru 2008, 12:19
Reputacja: 183
SzanowanySzanowany

KobietaPostNapisane przez marzencia2333 » 22 lis 2010, 13:22 Re: paszport

dzwonilam do konsulatu w londynie i o tyle dobrze ze ponad rok temu dawalismy im polskie akty urodzenia. Pani powiedzial, ze je odszukaja. Ogolnie sprawa zalatwiona i bede mogla wyrobic im paszporty ale czy wie moze ktos gdzie w poblizu konsulu jest fotograf ktory robi zdjecia paszportowe?
Zyj szybko, kochaj mocno i nie umieraj :P
Avatar użytkownika
marzencia2333
Stały Bywalec
 
 
Posty: 463
Wiek: 39
Dołączyła: 11 paź 2007, 17:55
Lokalizacja: Tipton
Reputacja: 8
Neutralny

MężczyznaPostNapisane przez AdamBoltryk » 22 lis 2010, 16:12 Re: paszport

Ja nie wiem. Pan ochroniarz w konsulacie wie :)

Pozdrawiam

AdamBoltryk
Wtajemniczony
 
 
Posty: 2527
Dołączył: 6 gru 2008, 12:19
Reputacja: 183
SzanowanySzanowany

KobietaPostNapisane przez bogini8 » 22 lis 2010, 17:09 Re: paszport

marzencia2333, nie mam pojecia, ale ja robilam zdjecie sama i zanioslam je do fotografa wywolac ;)
"Krytyka jest jak lekarstwo, paskudne, ale trzeba ja przełknąć by zadziałała.."....
Avatar użytkownika
bogini8
Wtajemniczony
 
 
Posty: 2785
Wiek: 38
Dołączyła: 21 lis 2007, 23:55
Lokalizacja: Solihull
Reputacja: 100
SzanowanySzanowany

KobietaPostNapisane przez marzencia2333 » 24 lis 2010, 11:04 Re: paszport

Wielkie dzieki za odpowiedzi sprawe zalatwilam i 14 grudnia mam do debrania paszporty dla dzieci.
Zyj szybko, kochaj mocno i nie umieraj :P
Avatar użytkownika
marzencia2333
Stały Bywalec
 
 
Posty: 463
Wiek: 39
Dołączyła: 11 paź 2007, 17:55
Lokalizacja: Tipton
Reputacja: 8
Neutralny

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do HYDE PARK