Zaloguj się Załóż konto
   sledzik    Wykop    Gwar    Facebook   

Aston

Aston po raz pierwszy zostało wymienione w Domesday Book w roku 1086 jako "Estone". Była to mała wieś z kościołem, tawerną i młynem.

W 1837 roku wybudowano kolej Grand Junction Railway, stacja kolejowa w Aston zostało otwarta dopiero w 1854 roku. Odcinek z Aston do Sutton Coldfield i Lichfield otwarto później, stał się on częścią Cross-City Line. W 1903 roku Aston uzyskało status gminy miejskiej, a w 1911 roku zostało dołączone do Birmingham.

Po II wojnie światowej Aston przeszło dużą przebudowę i zostało podzielone na dwie części. Wtedy to powstało nowe osiedle "Newtown", składające się z szesnastu bloków.

Na Aston znajdują się przede wszystkim domy w zabudowie szeregowej, które zostały wybudowane po koniec XIX wieku. Niektóre z tych domów zostały rozebrane w roku 1960 i na ich miejsce zbudowano drogę expressową, która łączy Birmingham City Centre z autostradą M6.

Na początku 1980 roku w wielu domach ciągle brakowało łazienek i toalet, również kondycja domów była bardzo zła.  Wszystkie te budynki miały zostać zburzone, jednak Rada Miasta Birmingham postanowiła dofinansować właścicieli, aby ci mogli dostosować swoje domy do ówczesnych standardów.

Aston było rejonem przemysłowym, mieściło się tam wiele firm i fabryk. W 1877 roku wybudowano tam Midland Browar, bardzo popularny w tamtych czasach. Na początku XX wieku znajdowała się tam firma Motor Works, gdzie produkowano samochody. Również na Aston znajdowała się fabryka słynnych angielskich sosów HP Sauce.

W latach 1956 – 1969 na Aston znajdowała się siedziba telewizji ATV, gdzie mieściło się Alpha Studios oraz rozgłośnie stacji radiowych BRMB i XTRA-AM. W 1990 roku obie stacje radiowe przeniosły się na Broad Street.

Dziś Aston szczególnie słynnie z klubu piłkarskiego i wielkiego stadionu Aston Villa FC oraz z kampusu Aston University, który właściwie nie jest już na Aston, ale zachował jego nazwę. Grupa Aston Villa grała w Villa Park od 1897 roku, jest to jedno z największych boisk do piłki nożnej w Anglii, odbyło się tam wiele znaczących meczy w klubach oraz na szczeblu międzynarodowym.

Aston Hall - jedna z ostatnich wielkich rezydencji, zostało zbudowane w kwiecistym Jakubowym stylu, między 1618 i 1635 rokiem dla Sir Thomasa Holte. Obecnie mieści się tam muzeum oraz galeria sztuki.

W ostatnich latach, Aston zostało zaliczone do jednych z najbardziej niebezpiecznych dzielnic w mieście, ze względu na walki gangów i napięcia rasowe. Aston jest zamieszkane przede wszystkim przez imigrantów, głównie z Pakistanu i z kontynentu afro-karaibskiego. Poziom przestępczości jest wyższy niż średnia całego miasta i wyższy niż średnia w UK. W latach 1950 – 1960 w Aston osiedliło się również wielu imigrantów z Polski.

Wielu sławnych osobistości urodziło się lub mieszkało w Aston. Muzyk Ozzy Osbourne z Black Sabbath, jego koledzy z zespołu Tony Iommi, Bill Ward, Geezer Butler również urodzili się w okolicy. Albert Ketèlbey, kompozytor, dyrygent i pianista, urodził się w Aston 9 sierpnia 1875 roku. Wokalistka R & B Jamelia mieszkała przez krótki okres w Aston. Lloyd Dyer skrzydłowy FC City Leicester również pochodził z Aston.

Zobacz więcej zdjęć

Autobusy kursujące na Aston:

7

Birmingham - Newtown - Six Ways Aston - Witton - Perry Common via Summer Lane, Witton Station, The Ridgeway and The Crossways

8A

Saltley - Aston Cross - Hockley - Jewellery Quarter - Five Ways - Small Heath - Saltley [Inner Circle, Anticlockwise] via Nechells, Newtown, Lozells, Ladywood, Lee Bank, Highgate, Sparkbrook, Bordesley Green and Adderley Park

8C

Saltley - Small Heath - Five Ways - Jewellery Quarter - Hockley - Aston Cross - Saltley [Inner Circle, Clockwise] via Adderley Park, Bordesley Green, Sparkbrook, Highgate, Lee Bank, Ladywood, Lozells, Newtown and Nechells

65

Birmingham - Aston Station - Stockland Green - Short Heath - Perry Common via Aston Cross, Lichfield Road, Salford Circus and Slade Road

67

Birmingham - Aston Station - Pype Hayes - Castle Vale via Aston Cross, Lichfield Road, Salford Circus and Tyburn Road

67A

Birmingham - Aston Station - Pype Hayes - Midpoint Park via Aston Cross, Lichfield Road, Salford Circus and Tyburn Road

333

Walsall - Darlaston - Bentley - Willenhall - Wolverhampton via Pleck, Lodge Farm and Deansfield Road

333E

Walsall - Darlaston

334

Walsall - Pleck - Darlaston - Rough Hay - Bilston

339

Walsall - Pleck - Darlaston - Moxley - Bilston

 


Opinie użytkowników

Przeciętna ocena wystawiona przez 3 użytkownika(ów)

Zaloguj się lub zarejestruj by napisać opinię.
Ocena ogólna: 
 
2.6
Bezpieczeństwo:
 
2.0   (3)
Czystość:
 
2.0   (3)
Lokalizacja:
 
3.7   (3)
Usługi i handel:
 
1.7   (3)
Komunikacja:
 
3.0   (3)
Parki i rekreacja:
 
3.3   (3)
 
 

:)

Ocena ogólna: 
 
3.5
Bezpieczeństwo:
 
4.0
Czystość:
 
2.0
Lokalizacja:
 
5.0
Usługi i handel:
 
3.0
Komunikacja:
 
3.0
Parki i rekreacja:
 
4.0
Czy ta opinia była dla Ciebie pomocna?
Yes No
0 z 0 użytkowników uznało tę opinię za pomocną

:)

 

opinia

Ocena ogólna: 
 
3.3
Bezpieczeństwo:
 
1.0
Czystość:
 
3.0
Lokalizacja:
 
5.0
Usługi i handel:
 
1.0
Komunikacja:
 
5.0
Parki i rekreacja:
 
5.0
Czy ta opinia była dla Ciebie pomocna?
Yes No
Recenzent: dorotajab
Wrzesień 14, 2011
Top 100 Recenzent
Zobacz wsyzstkie moje opinie
Raportuj tę opinię
 
2 z 3 użytkowników uznało tę opinię za pomocną

ok

 

...

Ocena ogólna: 
 
1.0
Bezpieczeństwo:
 
1.0
Czystość:
 
1.0
Lokalizacja:
 
1.0
Usługi i handel:
 
1.0
Komunikacja:
 
1.0
Parki i rekreacja:
 
1.0
Czy ta opinia była dla Ciebie pomocna?
Yes No
Recenzent: daavid
Czerwiec 19, 2011
Top 50 Recenzent
Zobacz wsyzstkie moje opinie
Raportuj tę opinię
 
1 z 3 użytkowników uznało tę opinię za pomocną

...

 
 
 Czytaj poprzedni artykuł:
Harborne
  Czytaj następny artykuł:
Castle Vale


Aston

 • Galeria zdjęć
 • Szkoły w okolicy
 • Mapa przestępstw
 • Szkoły
  Szpitale
  Kina
  Baseny
  Ciekawe miejsca
  Polskie firmy
  Jobcentre Plus