Zaloguj się Załóż konto
bham.pl Wiadomości Polska/Świat Miliony astmatyków nie otrzymują właściwej opieki medycznej
Miliony astmatyków nie otrzymują właściwej opieki medycznej
   sledzik    Wykop    Gwar    Facebook   
Miliony osób cierpiących na astmę nie otrzymują podstawowej opieki lekarskiej pozwalającej na kontrolowanie ich stanu – ostrzega brytyjska organizacja.

Według organizacji Asthma UK problem dotyczy aż dwóch trzecich chorujących, czyli 3,6 mln osób. Otrzymywanie pełnego pakietu świadczeń medycznych zredukowałoby wpływ astmy na życie pacjentów, zmniejszyłoby liczbę przyjęć do szpitali związanych z tą chorobą i polepszyłoby standard życia setek tysięcy ludzi – czytamy w raporcie przygotowanym przez fundację.

Podstawowa opieka polega na przeprowadzeniu należytej kontroli stanu chorego, która powinna się odbywać przynajmniej raz w roku (dzieci i ciężkie przypadki powinny być kontrolowane częściej), dobieraniu właściwych lekarstw oraz informowaniu o tym, jak ich używać, tworzeniu pacjentom właściwego planu przeciwdziałania chorobie.


Coroczne badanie na temat astmy, w którym wzięło udział 4650 pacjentów, pokazało, że w poszczególnych regionach jakość opieki nad chorymi różni się. Niektóre obszary są daleko w tyle za innymi. Wyniki pokazują, że najlepiej jest w Irlandii Północnej, gdzie 47,6 proc. chorych otrzymuje pełen pakiet świadczeń.

Wielką Brytanię zamieszkuje 5,4 mln astmatyków. W 2015 roku choroba ta była przyczyną śmierci 1468 osób. To najwyższa liczba od ponad dziesięciu lat. Według Asthma UK właściwa opieka mogłaby zapobiec dwóm trzecim zgonów.
czwartek, 05 stycznia 2017 09:26
 Czytaj poprzedni artykuł:
Atak na bar z kebabem prowadzony przez Egipcjanina we Wrocławiu
  Czytaj następny artykuł:
Imigracja sprawi, że populacja Wielkiej Brytanii będzie większa niż Francji