Zaloguj się Załóż konto
bham.pl Wiadomości Polska/Świat Rząd zdecydował, że tabletka "dzień po" będzie na receptę
Rząd zdecydował, że tabletka "dzień po" będzie na receptę
   sledzik    Wykop    Gwar    Facebook   
Antykoncepcja awaryjna będzie tylko na receptę. Nowa propozycja posłów Prawa i Sprawiedliwości została we wtorek (14.02) przyjęta na posiedzeniu rządu. Projekt nie był zapowiadany i nie figurował w porządku obrad Rady Ministrów. Zgodnie z harmonogramem, ministrowie mieli pracować nad projektem nowelizacji dotyczącej szpitali.

Wszystkie hormonalne środki antykoncepcyjne już niedługo będzie można kupić tylko w oparciu o receptę wystawioną przez lekarza. Podobnie jest z tzw. antykoncepcją awaryjną zwaną potocznie "tabletką po". Do tej pory, takie pigułki dostępne były od ręki, a jedynym warunkiem było ukończone 15 lat. Na sprzedaż "tabletki po" bez recepty zezwolono w krajach UE w 2015 roku. Resort zdrowia przekonuje jednak, że ograniczenie dostępności poprawi bezpieczeństwo polskich pacjentów.

- Ja nie zażywam - mówi poseł PiS Marek Suski unikając ustosunkowania się do tej kwestii.

- Polki jako jedne z nielicznych Europejek zostaną pozbawione dostępu do ostatniego etapu możliwej antykoncepcji - mówi Krystyna Kacpura, dyrektorka Federacji na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny.

- Ten rząd ma w ogóle kłopot z kobietami - najpierw likwidują in vitro, potem radykalne zaostrzenie aborcji, a teraz zaglądają do naszej sypialni - zauważa były minister zdrowia Bartosz Arłukowicz.

Z kolei Beata Mazurek z Prawa i Sprawiedliwości mówi, że ufa decyzji ministra Radziwiłła, który jako lekarz wie, co jest dobre dla pacjentów.
Z tą opinią nie zgadza się Katarzyna Lubnauer z Nowoczesnej. - U nas to jest decyzja ideologiczna, rząd chce traktować Polki gorzej niż Europejki.

Źródło:x-news.pl
czwartek, 16 lutego 2017 07:49
 Czytaj poprzedni artykuł:
Zderzenie 3 samochodów - wjechał pod prąd na Spaghetti Junction
  Czytaj następny artykuł:
520 osób rocznie umiera z powodu złej jakości powietrza w Birmingham