Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

Brytyjski rząd zgadza się na in vitro z DNA od trzech osób

Brytyjski rząd pozwoli na zapłodnienie in vitro z materiałem genetycznym od trzech osób. Wczoraj opublikował projekt uregulowań w tej sprawie. Zabiegi wyeliminują wiele groźnych chorób.
Konsultacje ws. projektu potrwają do maja. Ministerstwo zdrowia zarzeka się jednak, że pytanie brzmi już nie "czy", ale "jak" uregulować tę kwestię. To odważne słowa, bo projektowi towarzyszą ogromne emocje. Część bioetyków jest za, inni przestrzegają przed eugeniką.

Nowe prawo może wejść w życie pod koniec 2014 r. Ma wyeliminować najcięższe choroby mitochondrialne, które znacząco skracają życie. Najczęściej atakują one mięśnie i układ nerwowy. Mogą prowadzić np. do całkowitego porażenia mięśni, postępującego otępienia, utraty słuchu i wzroku. BBC podaje przykład Sharon Bernardi z Sunderlandu, która straciła siedmioro dzieci. Trójka zmarła tuż po urodzeniu, ostatni syn dożył 21 lat.

Przyczyną takich tragedii są mutacje materiału genetycznego w mitochondriach, czyli malutkich strukturach w naszych komórkach dostarczających im energii. Co prawda znakomita większość naszego DNA - ponad 20 tys. genów - znajduje się w jądrze komórki, ale 37 genów pochodzi właśnie z mitochondrium.

Lekarze chcieliby wstrzykiwać materiał genetyczny pary, która stara się o dziecko, do zdrowej komórki jajowej drugiej kobiety, z której usunięto jądro komórkowe, ale nie mitochondria.

Rządowy projekt przewiduje, że kobieta, która odda swoje mitochondria, będzie traktowana jak dawczyni organów. Oznacza to, że pozostanie dla dziecka anonimowa.

Zgodę na zabieg będzie wydawał urząd ds. ludzkiego zapłodnienia i embriologii jedynie w przypadku znacznego ryzyka niepełnosprawności lub poważnej choroby.

Z nieprawidłowym mitochondrium rodzi się 1 na 200 brytyjskich dzieci. Ale w wielu przypadkach wady są tak małe, że nie powodują żadnych objawów. Dlatego rząd spodziewa się zaledwie około dziesięciu zabiegów rocznie.

Technikę wypróbowano na czterech matkach. Wszystkie urodziły się zdrowe. Testy na ludzkich komórkach nie wypadły już tak dobrze - tylko nieco mniej niż połowa zapłodnionych komórek rozwinęła się prawidłowo. Ale naukowcy z brytyjskiego Uniwersytetu w Newcastle przekonują, że seria poprawek zapewni lepszy rozwój zarodków.

Wielka Brytania będzie jedynym krajem na świecie, w którym in vitro z materiałem genetycznym od trzech osób będzie legalne.

Pod koniec lat 90. na takie zabiegi zezwalały Stany Zjednoczone za pomocą nieco innej metody - podmiany mitochondriów w jajeczku kobiety obciążonej wadą genetyczną. W klinice Saint Barnabas Medical Center w stanie New Jersey utworzono wówczas 19 ludzkich zarodków. Dwa płody trzeba było poddać aborcji, bo były upośledzone. 15 dzieci urodziło się zdrowych, ale dwoje z wadami mitochondrium. Z tego powodu amerykański urząd ds. żywności i leków w 2001 r. zakazał zabiegów. Jednak od tego czasu medycyna poszła do przodu i Amerykanie rozważają ich przywrócenie.


Źródło:wyborcza.pl
-
 
Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca! Zachęcamy do odwiedzenia naszego Facebooka, Twittera i YouTube. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.


Czytaj poprzedni artykuł:
Studentki zaatakowane przez grupę mężczyzn uzbrojonych w noże
 Czytaj następny artykuł:
Nie ćwiczyli w manewrach NATO. Było za zimno