Zaloguj się Załóż konto
bham.pl Wiadomości Wielka Brytania Brak porozumienia z Unią Europejską najdotkliwiej odczują najbiedniejsze gospodarstwa domowe
Brak porozumienia z Unią Europejską najdotkliwiej odczują najbiedniejsze gospodarstwa domowe
   sledzik    Wykop    Gwar    Facebook   
Opuszczenie Unii Europejskiej bez zawarcia umowy handlowej będzie skutkowało gwałtownym wzrostem cen żywności i innych towarów. Dla przeciętnego, brytyjskiego gospodarstwa domowego będzie to koszt rzędu 260 funtów. Najdotkliwiej taki scenariusz odczują rodziny o najniższych dochodach.

W poniedziałek w Brukseli premier Theresa May próbowała odblokować negocjacje brexitowe. Tymczasem organizacja Resolution Foundation oraz naukowcy z Sussex University opublikowali wspólny raport prognozujący jak będzie wyglądała sytuacja Wielkiej Brytanii, jeśli nie dojdzie do zawarcia porozumienia z UE. Najbardziej ucierpią rodziny, które już teraz ledwo wiążą koniec z końcem zamieszkałe w najbiedniejszych regionach UK.

Z dokumentu zatytułowanego „Switching Lanes” wynika, że jeśli w przypadku braku porozumienia ministrowie będą się trzymać swojego planu awaryjnego, czyli przywrócenia ceł obowiązujących w Światowej Organizacji Handlowej (WTO), to należy się spodziewać znacznego wzrostu cen wielu produktów.
Nałożenie ceł na towary importowane z krajów unijnych sprawi, że o 8 proc. podrożeje nabiał, o 6 proc. mięso, a o 5,5 proc. samochody. Raport opublikowano po odrzuceniu przez rolników tezy promowanej przez sekretarza ds. transportu Chrisa Graylinga, który twierdził, że Wielka Brytania może stać się samowystarczalna, jeśli chodzi o produkcję żywności. Farmerzy są zdania, że to bzdura.

Pierwszego dnia pełnienia urzędu Theresa May powiedziała, że jej misją jest stworzenie gospodarki, która będzie odpowiednia dla wszystkich, w tym dla rodzin mających problemy ze spinaniem comiesięcznego budżetu. Jednak zdaniem Resolution Foundation oraz akademików z uczelni w Sussex, to właśnie najbiedniejsi odczują najbardziej brak porozumienia z UE, ponieważ wydają większość swoich dochodów na jedzenie, ubrania i inne niezbędne w domu produkty.

Podwyżka cen sprawiłaby, że o 1,1 proc. wzrosłyby koszty życia w 20 proc. najbiedniejszych gospodarstw domowych. W przypadku 20 proc. najbogatszych, koszty życia zwiększyłyby się o 0,8 proc. Dodatkowo, specjaliści z City przewidują, że inflacja ukształtuje się na najwyższym od pięciu lat poziomie wynoszącym 3 proc. Oficjalne dane mają zostać ogłoszone jeszcze dziś.

Wielka Brytania chce zawrzeć z Unią porozumienie, w ramach którego opuściłaby wolny rynek, ale jednocześnie skopiowałaby istniejące rozwiązania pozwalające na nienakładanie ceł na dobra importowane z państw unijnych.

Naukowcy z Sussex University oraz Resolution Fonudation zbadali również co by się stało, jeśli na towary z UE zostałby nałożone cła identyczne, jak te obowiązujące w przypadku towarów pochodzących z innych krajów świata. Okazałoby się, że cło na nabiał wzrosłyby o 45 proc., na mięso o 37 proc., a na obuwie, napoje i tytoń o 10 proc.
wtorek, 17 października 2017 08:58
 Czytaj poprzedni artykuł:
Około dwóch tysięcy pracowników Sainsbury’s straci zatrudnienie
  Czytaj następny artykuł:
Huragan Ofelia przemierza przez Wyspy Brytyjskie i zbiera śmiertelne żniwo