Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

Komisja rozjemcza zamiast sądu pracy

Od dziś wchodzi w życie zmiana w brytyjskim prawie pracy, dająca zatrudnionym nową drogę wnoszenia zażaleń na pracodawców. Zamiast, jak dotąd, kierować skargi wprost do sądu pracy, będą mogli skorzystać z mniej formalnej, ale wyposażonej w sankcje prawne komisji rozjemczej.

Do tej pory pracownik w poważnych sporach z pracodawcą musiał uciekać się do sądu pracy, co mogło być ryzykowne i kosztowne, zwłaszcza jeśli związek zawodowy nie sfinansował mu adwokata.

Teraz komisja rozjemcza ACAS, zajmująca się dotąd szukaniem kompromisów w sporach zbiorowych, weźmie też na siebie negocjacje w indywidualnych sprawach pracowniczych. - Możliwość sprawdzenia, czy spór da się załatwić na zasadzie polubownej, przez ugodę z pracodawcą, za pośrednictwem neutralnego negocjatora, pomoże ludziom, którzy mogą się obawiać procesu sądowego i całej procedury prawnej - powiedział BBC przewodniczący Komisji, Brendan Barber.

Komisja rozjemcza może nałożyć na pracodawcę grzywnę do 5 tysięcy funtów.
Według specjalistów od prawa pracy, te grzywny nie trafią do pracownika, tylko do skarbu państwa. Wygląda to na nowe źródło dochodów, a dla małego przedsiębiorcy 5 tysięcy funtów to spora suma odjęta od zysku - pisze BBC.


Źródło:onet.pl
-
 
Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca! Zachęcamy do odwiedzenia naszego Facebooka, Twittera i YouTube. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.


Czytaj poprzedni artykuł:
Książę George z pierwszą zagraniczną wizytą
 Czytaj następny artykuł:
Wielka Brytania dobrym miejscem do życia?