Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

Firmy mogą czytać prywatne wiadomości wysyłane przez personel w godzinach pracy

Europejski Trybunał Praw Człowieka orzekł wczoraj, że pracodawcy mogą przeglądać i czytać prywatne wiadomości swojego personelu, które są wysyłane podczas godzin pracy.

Sprawa, w której orzekał trybunał była przełomowa i w praktyce zezwoliła firmom na szpiegowanie osób przez nie zatrudnianych. Wszystko rozpoczęło się od rumuńskiego przedsiębiorstwa, którego władze przeczytały prywatne wiadomości wysyłane za pomocą Yahoo Messengera przez jednego z inżynierów, który w tym czasie powinien wykonywać swoje obowiązki służbowe. Mężczyzna korespondował z bratem i narzeczoną i poruszał bardzo intymne tematy, w tym te dotyczące jego zdrowia seksualnego. Inżynier został zwolniony, bo firma stwierdziła, że naruszył on obowiązujące zasady mówiące o tym, by nie wykorzystywać zasobów przedsiębiorstwa do celów prywatnych – pisze Daily Mail.

W związku z wyrokiem Trybunału, prawnicy ostrzegli wczoraj Brytyjczyków, by mieli świadomość, że teraz firmy mogą monitorować wszystko, co personel robi w internecie podczas godzin pracy. Dodali, by nigdy nie wykorzystywali służbowych telefonów, komputerów i iPadów do przesyłania prywatnych wiadomości. Pracodawcy mogą, bowiem sprawdzać informacje przekazywane za pomocą Facebooka, iMessage, WhatsApp, Snapchata oraz Instagrama.

Już wcześniej wiele przedsiębiorstw monitorowało aktywność pracowników w sieci poprzez czytanie maili, rejestrowanie uderzeń w klawisze, czy sprawdzanie historii przeglądanych stron. Często robiono to po to, by upewnić się, że nikt nie łamie prawa, nie wchodzi na strony pornograficzne, nie dzieli się firmowymi informacjami poufnymi. Pracodawcy dowiadywali się też w ten sposób, czy dana osoba nie chce się zwolnić, o czym świadczyło m.in. przeglądanie portali z ofertami pracy.

Taki rodzaj inwigilowania jest dozwolony, o ile załoga została o tym procederze ostrzeżona na piśmie, np. w ich umowie, drobnym drukiem zapisano taką możliwość.
-
 
Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca! Zachęcamy do odwiedzenia naszego Facebooka, Twittera i YouTube. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.


Czytaj poprzedni artykuł:
Landlord ukarany za nielegalne eksmitowanie rodziny z siódemką dzieci
 Czytaj następny artykuł:
Dwóch mężczyzn próbowało okraść 51-letnią pielęgniarkę na szpitalnym parkingu