Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

Oświadczenie brytyjskiego rządu w sprawie statusu imigrantów z Unii Europejskiej

Wczoraj na stronie rządowej (gov.uk) pojawiła się informacja, na którą czekało najprawdopodobniej setki tysięcy osób. Po referendum unijnym obywatele krajów UE mieszkający w Wielkiej Brytanii mogą mieć wątpliwości, co do swojego statusu. Brytyjski rząd wyjaśnia tę kwestię.

Status obywateli krajów unijnych mieszkających w UK oraz Brytyjczyków mieszkających w innych państwach wspólnoty nie uległ zmianie. Nowy premier brytyjskiego rządu zdecyduje o dacie uruchomienia procedury określonej w artykule 50. Traktatu Lizbońskiego. Przez cały czas poświęcony negocjacjom dotyczącym wyjścia z UE, Wielka Brytania pozostanie członkiem wspólnoty.

Gdy UK już opuści Unię oczekuje się, że status prawny obywateli krajów unijnych w UK oraz Brytyjczyków osiedlonych w państwach wspólnoty będzie odpowiednio chroniony. Rząd zapewnia, że dostrzega i ceni wkład imigrantów z UE w rozwój państwa.


Mieszkam w UK od ponad 5 lat. Jak wynik referendum wpłynie na moją sytuację?

Imigranci z UE, którzy przez 5 lat nieprzerwanie i legalnie mieszkają w Wielkiej Brytanii automatycznie otrzymują status rezydenta. Oznacza to, że zgodnie z przepisami unijnymi, mają prawo do trwałego osiedlenia się na terenie Wielkiej Brytanii. Nie ma potrzeby występowania o żadne dokumenty potwierdzające ten status. Imigranci, którzy przebywają nieprzerwanie na Wyspach, od co najmniej 6 lat mają możliwość ubiegania się brytyjskie obywatelstwo.

Co jeśli mieszkam w Wielkiej Brytanii od mniej niż 5 lat?

Przyjezdni z krajów UE nadal będą mieli prawo do mieszkania w UK. Aby korzystać z możliwości i obowiązków związanych ze swobodą przepływu ludności, nie trzeba ubiegać się o żadne dokumenty. Nie zmieniają się też procesy nadawania certyfikatu rejestracyjnego (potwierdzenie prawa do mieszkania w UK) dla tych, którzy zdecydują się o niego wystąpić. Wnioski będą rozpatrywane w identyczny sposób jak do tej pory.

Pochodzący spoza Unii Europejskiej członkowie rodzin imigrantów z UE, którzy chcą wjechać do UK, a nie posiadają karty rezydenta wydanej przez inne państwo członkowskie, nadal muszą aplikować o pozwolenie rodzinne. Proces rozpatrywania wniosków w tej sprawie pozostaje niezmienny. Dalsi krewni imigrantów z UE, jeśli chcą się osiedlić w UK, muszą wystąpić o certyfikat rejestracyjny, (jeśli są obywatelami unijnymi) bądź kartę rezydenta, (jeśli pochodzą spoza UE). Proces ich przyznawania nie uległ zmianie.

Czy rząd planuje wydalić obywateli krajów unijnych z Wielkiej Brytanii?

Status imigrantów z UE przebywających w UK pozostaje niezmienny, co oznacza, że nie zmieniły się również zasady wydalania danych osób z Wielkiej Brytanii. Obowiązują te same przepisy, co przed referendum – obywatel unijny może być usunięty z kraju tylko wtedy, jeśli stwarza realne i poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa publicznego lub nadużywa reguł zasady swobodnego przepływu ludności.
-
 
Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca! Zachęcamy do odwiedzenia naszego Facebooka, Twittera i YouTube. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.


Czytaj poprzedni artykuł:
Pielęgniarka pomyliła leki, zmarło 3-miesięczne dziecko
 Czytaj następny artykuł:
Połowa Europejczyków boi się uchodźców