Zaloguj się Załóż konto
bham.pl Wiadomości Wielka Brytania Wynik unijnego referendum przyciągnął do UK nowych imigrantów z Europy Wschodniej
Wynik unijnego referendum przyciągnął do UK nowych imigrantów z Europy Wschodniej
   sledzik    Wykop    Gwar    Facebook   
Od momentu unijnego referendum w Wielkiej Brytanii zaobserwowano wzrost liczby pracowników pochodzących z krajów Europy Wschodniej. Spadła z kolei liczba zatrudnionych imigrantów przybyłych na Wyspy z Francji, Niemiec i innych zachodnioeuropejskich państw.

Office for National Statistics poinformował, że pomiędzy czerwcem, a wrześniem tego roku liczba pracowników z Europy Wschodniej zwiększyła się o 46 tys. W sumie w UK zatrudnionych jest 1053000 imigrantów pochodzących z tamtej części kontynentu. To pierwsze oficjalne potwierdzenie, że wynik referendum zachęcił do przyjazdu na Wyspy nową grupę osób w obawie przed zamknięciem granic przed imigrantami, szczególnie tymi nieposiadającymi wysokich kwalifikacji zawodowych.

W tym samym okresie o 7 tys. spadła liczba pracowników pochodzących w krajów Europy Zachodniej. Statystyki wskazują, że obecnie jest ich 937 tys. Sugeruje to, że niepewność, co do statusu po Brexicie odstrasza Francuzów czy Niemców od pozostania lub osiedlania się w Wielkiej Brytanii.

Jak pisze The Guardian, referendum przyczyniło się też do zniechęcenia do przeprowadzki na Wyspy obywateli Rumunii i Bułgarii, zaobserwowano, bowiem spadek w liczbie nowoprzybyłych z tych państw.

Kwartalne dane ONS dotyczące brytyjskiego rynku pracy pokazują, że od września 2015 roku do września 2016 o 241 tys. wzrosła liczba pracowników pochodzących z zagranicy. Grupa ta liczy już 3,49 mln – prawie 11 proc. ogólnej siły roboczej. W tym samym czasie o 213 tys. zwiększyła się liczba pracujących Brytyjczyków. W sumie jest ich 28,39 mln.
środa, 16 listopada 2016 13:21
 Czytaj poprzedni artykuł:
Mieszkańcy Soave we Włoszech protestują przeciwko osiedleniu uchodźców w ich miasteczku
  Czytaj następny artykuł:
Rodzina zmarłego w wypadku Polaka prosi o pomoc