Zaloguj się Załóż konto
bham.pl Wiadomości Wielka Brytania Ciężko chora 6-latka przechodzi w Polsce pionierskie leczenie – jej stan się poprawia
Ciężko chora 6-latka przechodzi w Polsce pionierskie leczenie – jej stan się poprawia
   sledzik    Wykop    Gwar    Facebook   
Stan sześcioletniej dziewczynki, która za granicą przeszła pierwszą fazę pionierskiego leczenia jej choroby, znacznie się poprawił.

Amelia Stanco urodziła się z rozszczepem kręgosłupa oraz wodogłowiem. Obie dolegliwości sprawiły, że jest sparaliżowana od pasa w dół, a jej pęcherz i jelita nie pracują poprawnie.

Uczennica Ysgol y Foryd wróciła niedawno z Polski, gdzie przeszła pierwszą z pięciu transplantacji komórek macierzystych. Jej niezmiernie uradowani rodzice mówią, że dzięki temu Amelia jest w stanie wypowiadać się pełnymi zdaniami i bawić się samodzielnie.

Matka dziewczynki, sylwia, opowiada, że zanim wyjechali na leczenie, Amelia po prostu wskazywała na różne rzeczy lub wypowiadała kilka słów: „Mama, pić”, „Mama, jeść”. Teraz buduje pełne zdania. Sześciolatka jest w stanie bawić się samodzielnie kupionym trzy lata temu domkiem dla lalek, który wcześniej stał nieruszany w jej pokoju. Mówi po polsku i angielsku i rozpoczęła naukę walijskiego.

W lutym „Daily Post” donosił o klasowych kolegach Amelii, którzy sprzedawali swoje własne zabawki i zorganizowali wyprzedaż ciast, by pomóc jej rodzicom w uzbieraniu funduszy na leczenie.

Zamieszkała w Kimmel Bay sześciolatka nie wykazuje żadnych skutków ubocznych terapii komórkami macierzystymi. W przyszłym miesiącu dziewczynka wraz z rodzicami ponownie uda się do Polski na kolejną rundę leczenia.
czwartek, 18 maja 2017 07:12
 Czytaj poprzedni artykuł:
Kara więzienia dla mężczyzny za rasistowski atak na Polkę
  Czytaj następny artykuł:
Szedł po zamkniętej A38, ponieważ chciał się dostać na siłownię