Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

Naukowcy alarmują: Praca na zmiany negatywnie wpływa na mózg!

Praca zmianowa w nieregularnych godzinach może się przyczynić nie tylko do pogorszenia stanu zdrowia, ale także do problemów z pamięcią – głoszą w magazynie „British Medical Journal” francuscy i brytyjscy naukowcy.

Praca w nieregularnych godzinach prowadzi do zachwiania funkcji organizmu i objawów podobnych do tych, towarzyszących pokonywaniu różnych stref czasowych samolotem (tzw. jet lag). Co gorsze, może skutkować chorobami serca oraz niektórymi rodzajami raka.

Ostatnie badania przeprowadzone przez naukowców z uniwersytetów we francuskiej Tuluzie i walijskim Swansea pokazało, że ten sposób pracy wpływa negatywnie również na pamięć i zdolności poznawcze.

Badacze zaobserwowali, że mózg zachowuje się tak, jakby cofał się w rozwoju. Najbardziej dotkliwe efekty wykryto u tych, którzy pracują na trzy zmiany – poranną, popołudniową i nocną.

Dokładne przyczyny tego zjawiska nie są jeszcze znane, ale podejrzewa się, że stoi za tym niedobór witaminy D.

Doktor Jean-Claude Marquié, który przewodniczył eksperymentowi uważa, że jego wyniki pokazują jak bardzo ważna jest opieka medyczna nad pracownikami zmianowymi, w szczególności tymi, którzy są zatrudnieni w ten sposób przez ponad 10 lat.
-
 
Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca! Zachęcamy do odwiedzenia naszego Facebooka, Twittera i YouTube. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.


Czytaj poprzedni artykuł:
Obchody Dnia Pamięci w Birmingham
 Czytaj następny artykuł:
Polski bezdomny ofiarą swojego rodaka