Zaloguj się Załóż konto
bham.pl Wiadomości Zdrowie Nowa odmiana rzeżączki rozprzestrzenia się po West Midlands
Nowa odmiana rzeżączki rozprzestrzenia się po West Midlands
   sledzik    Wykop    Gwar    Facebook   
Wysoce odporna na leki odmiana rzeżączki rozprzestrzenia się po kraju. Lekarze ostrzegają, że może stać się nieuleczalna.

Nowa odmiana tej przenoszonej drogą płciową choroby została po raz pierwszy zaobserwowana na północny Anglii. Public Health England (PHE) ostrzega, że teraz jest już obecna w West Midlands i na południowym wschodzie kraju.

Szczep jest odporny na antybiotyk o nazwie azytromycyna, więc lekarze mogą już tylko polegać na ceftriaxone. Brak istnienia innych leków, które mogłyby zwalczyć rzeżączkę powoduje obawy o to, że stanie się ona nieuleczalna, jeśli zmutuje i będzie odporna na wszystkie antybiotyki - pisze Birmingham Mail.

W związku z tym PHE namawia ludzi do używania prezerwatyw podczas kontaktów intymnych z nowymi lub okazyjnymi partnerami. Nieleczona rzeżączka może doprowadzić do poważnych komplikacji typu bezpłodność, a w rzadkich przypadkach także do posocznicy. Choroba objawia się bólem przy oddawaniu moczu, ale około 10 proc. mężczyzn i prawie połowa zakażonych kobiet nie odczuwa żadnych symptomów.

Od listopada 2014 roku odnotowano 34 przypadki nowej odmiany rzeżączki, a od września 2015 – 11, które wystąpiły w West Midlands i południowej Anglii, w tym 5 w Londynie. Choroba dopadła heteroseksualnych mężczyzn i kobiety oraz homoseksualnych mężczyzn.

British Association for Sexual Health and HIV apeluje do lekarzy, by przeanalizowali dobrze przypadki zachorowalności na odporną na leki rzeżączkę i namierzyli partnerów zarażonych osób.

Już w 2012 roku European Centre for Disease Prevention and Control ostrzegało, że po Europie rozprzestrzeniają się odporne na leki odmiany chorób przenoszonych drogą płciową.
poniedziałek, 18 kwietnia 2016 07:46
 Czytaj poprzedni artykuł:
Już dzisiaj wyniki rekrutacji do podstawówek w Birmingham
  Czytaj następny artykuł:
Podejrzewany o terroryzm 18-latek z Birmingham aresztowany na lotnisku w Manchesterze