Rezydentura a Biura Pośredniczące

Dla wszysktich którzy mieszkają lub zamierzają przyjechac do Birmingham i potrzebują informacji na różne tematy

MężczyznaPostNapisane przez K.J. » 29 cze 2014, 12:10 Rezydentura a Biura Pośredniczące

Hej, czy ktoś może mi wytłumaczyć jak to jest właściwie z tą rezydenturą w Anglii? Raz się dowiaduję, że jest potrzebna, bo nie wiadomo jak to będzie w przyszłości, innym razem z kolei, że rezydenturę stałą ma się już automatycznie po iluś tam latach pobytu w UK.
Poza tym istnieje biuro pośrednictwa, które zajmuje się za nas całą papierkową robotą. Jest to brytyjskieobywatelstwo.co.uk . I mam pytanie w związku z tym: czy ktoś z was załatwiał już cokolwiek poprzez to biuro? Za ubieganie się o rezydenturę stałą liczą sobie 200 funtów więc nie jest to bynajmniej mało. Czy warto ogólnie na nich polegać, jeżeli myśli się o rezydenturze, czy uzyskaniu obywatelstwa? Czy też lepiej załatwiać wszystko samemu?
Bhamvegas
Avatar użytkownika
K.J.
Stały Bywalec
 
 
Posty: 516
Wiek: 39
Dołączył: 6 lut 2008, 20:55
Lokalizacja: Birmingham
Reputacja: 5
Neutralny

MężczyznaPostNapisane przez Darwas » 29 cze 2014, 12:42 Re: Rezydentura a Biura Pośredniczące

Karta rezydenta tymczasowego to nic innego, jak pisemne potwierdzenie prawa do życia i pracy na brytyjskiej ziemi. Prawo to nabyliśmy jednak już dawno, jako obywatele państwa członkowskiego UE. Jeśli jednak mamy potrzebę zdobycia tytułu rezydenta, mamy dwie opcje. Musimy jednak spełnić odpowiednie kryteria. Kiedy chcemy aplikować na rezydenturę tymczasową musimy wypełnić formularz EEA1. Jest on ogólnodostępny na stronie internetowej UK Border Agency. Na początku dokumentu znajdziemy wszystkie niezbędne instrukcje do jego poprawnego wypełnienia oraz informacje dotyczące tego, kto może ubiegać się o status rezydenta, jakie dokumenty wraz z formularzem musi przesłać i kiedy taki dokument może dostarczyć do UK Border Agency. Dużym ułatwieniem jest fakt, iż aplikujący może skorzystać z pomocy pracowników brytyjskiego urzędu, ponieważ w formularzu są podane wszystkie niezbędne numery kontaktowe.

Kto jednak może ubiegać się o status rezydenta tymczasowego?
Odnośnie rezydentury tymczasowej, ubiegać może się każdy obywatel Unii Europejskiej lub Szwajcarii, który żyje i pracuje na terenie Wielkiej Brytanii. Dokumenty jakie należy wypełnić to wyżej wspomniany formularz EEA1, do którego trzeba dołączyć dwie kolorowe fotografie paszportowe oraz oryginalny dowód tożsamości – najlepiej paszport. Jeśli jesteś osobą pracującą musisz dołączyć również dowód zatrudnienia (kontrakt lub payslipy), które będą datowane nie wcześniej niż na 6 tygodni przed złożeniem aplikacji. 12 miesięcy nieprzerwanej pracy w UK dotyczy obecnie obywateli Bułgarii i Rumunii. Już na wstępie do dokumentu EEA1 widnieje informacja, iż aplikację można złożyć w dowolnym momencie pobytu w UK. Kwestionariusz wraz z załącznikami należy przesłać na adres UK Border Agency, który znajdziemy w dokumentach aplikacyjnych.

Inne wymogi dotyczą rezydentury stałej na terenie UK:
Przede wszystkim prawo do statusu stałego rezydenta na terenie Wielkiej Brytanii ma osoba, która uzyskała wcześniej tytuł rezydenta tymczasowego i jest obywatelem UE lub Szwajcarii. Kolejnym warunkiem jest nieprzerwany legalny pobyt i praca lub studiowanie w UK przez okres 5 lat. Przez sformułowanie „nieprzerwana” rozumiemy pracę i życie w Zjednoczonym Królestwie z ewentualną nieobecnością 6 miesięcy w ciągu każdego roku pobytu. Jeżeli jednak zdarzy się pojedyncza absencja 12 miesięcy, z ważnego powodu tj. choroba, ciąża, studia, nie będzie miała ona wpływu na prawo do uznania stałej rezydentury. Kolejnym krokiem do uzyskania statusu stałego rezydenta jest wypełnienie wniosku EEA3. Tak jak w przypadku dokumentów z poprzedniego punktu, do kwestionariusza należy dołączyć dwa paszportowe kolorowe zdjęcia oraz oryginalny dowód tożsamości (paszport). Osoba pracująca jest zobowiązania do przesłania dowodu zatrudnienia (kontrakt) oraz listu od pracodawcy, który potwierdzi zatrudnienie. Jeśli ktoś prowadzi działalność gospodarczą, powinien dysponować zaświadczeniami tj. wyciągi bankowe, rozliczenia, rachunki albo potwierdzenia opłacenia National Insurance contributions. Studenci dołączają dokumenty potwierdzające rozpoczęcie kursu lub wyciągi bankowe, jako dowód pobierania stypendium.

Należy pamiętać również, że każdy formularz wypełniamy czarnym długopisem oraz pismem drukowanym. Dla bezpieczeństwa list z kwestionariuszem i załącznikami najlepiej przesłać za pomocą przesyłki poleconej lub ekspresowej, oraz załączyć zaadresowaną i opłaconą kopertę zwrotną. Pamiętajmy również o zachowaniu dowodu nadania przesyłki. Dla osób, które chcą starać się o jeden z powyższych statusów rezydentury dołączamy przydatne linki, które ułatwią proces składania dokumentów.

Aktualne formularze:
EEA1 - http://www.ukba.homeoffice.gov.uk/sitec ... /eea11.pdf
EEA3 - http://www.ukba.homeoffice.gov.uk/sitec ... /eea31.pdf

Noty wyjaśniające -
- http://www.ukba.homeoffice.gov.uk/sitec ... de-eea.pdf

UK Border Agency –
- http://www.ukba.homeoffice.gov.uk/eucit ... /applying/
Avatar użytkownika
Darwas
Zadomowiony
 
 
Posty: 693
Dołączył: 26 sty 2008, 11:01
Lokalizacja: Dudley
Reputacja: 58
Poczciwy

MężczyznaPostNapisane przez K.J. » 29 cze 2014, 12:58 Re: Rezydentura a Biura Pośredniczące

Z całym szacunkiem, ale znam mniej więcej te wszystkie kryteria odnośnie ubiegania się o rezydenturę czy też obywatelstwo. Można je bez problemu znależć w internecie. Natomiast interesuje mnie jedno: czy jest sens ubiegać się o rezydenturę stałą w ogóle? Czy jest ona potrzebna, czy istnieje ryzyko, że bez niej wywalą nas z UK?
Jednej rzeczy tutaj jednak nie rozumiem. Jeżeli rezydenturę tymczasową nabyliśmy niejako automatycznie poprzez samo zasiedzenie, to jaki jest sens ubiegania się o nią, co jest określone w drugim akapicie twojej wypowiedzi Bartek?

Więc jeszcze raz:

1. Czy rezydentura stała jest potrzebna, czy bez niej istnieje ryzyko deportacji?
2. Czy warto korzystać z biur pośredniczących, w tym z wyżej wspomnianego, jakim jest brytyjskieobywatelstwo.co.uk?
Bhamvegas
Avatar użytkownika
K.J.
Stały Bywalec
 
 
Posty: 516
Wiek: 39
Dołączył: 6 lut 2008, 20:55
Lokalizacja: Birmingham
Reputacja: 5
Neutralny

MężczyznaPostNapisane przez Darwas » 29 cze 2014, 13:27 Re: Rezydentura a Biura Pośredniczące

1.Jeżeli UK wyjdzie z UE to będzie się trzeba starać o pozwolenie na pracę lub wizę.Pewno zrobią jakiś przepis że obywatele UE będą musieli opuścić UK.
2.Raczej starał bym się załatwić wszystko sam nie ma z tym wiele zachodu i kasa w kieszeni.Co i jak napisane wyżej.
Avatar użytkownika
Darwas
Zadomowiony
 
 
Posty: 693
Dołączył: 26 sty 2008, 11:01
Lokalizacja: Dudley
Reputacja: 58
Poczciwy

MężczyznaPostNapisane przez greg2904 » 29 cze 2014, 13:54 Re: Rezydentura a Biura Pośredniczące

Agencja bierze podobno £200 a jak sam to zrobisz to będzie cię to kosztować trochę czasu i recorded delivery na poczcie czyli jakieś £6.
Jeśli masz problemy z wypełnieniem tego dokumentu daj mi znać na priv.

greg2904
Rozeznany
 
 
Posty: 108
Dołączył: 10 lis 2012, 15:08
Reputacja: 10
Neutralny

MężczyznaPostNapisane przez marek1955 » 29 cze 2014, 19:07 Re: Rezydentura a Biura Pośredniczące

dokument rezydenta stalego zawsze ci sie przyda jak kupno mieszkania czy domu zawsze chca kopie tego dokumentu,itp.Jesli chodzi o rezydenta bez dokumentu to jest sie tym rezydentem ,ale tylko teoretycznie poniewz nie jestes w komputerze Home Ofice jesli bedziesz sie strarac o dokument rezydenta automatycznie znajdziesz sie w spisie tego biora .dlatego lepiej to zrobic mi moj dokument juz duzo pomogl nawet w job center.Wiec proponuje zrob to ale bez biora posredniczacego tylko saa to jest latwe po co placic taka kase.Wyzej masz bardzo dobrze wyjasnione jak to zrobic

Dodano: -- 29 cze 2014, 19:15 --

Z tym pozwoleniem na prace to bedzie roznie ,w dobrej sytuacji sa ci ktorzy maja juz to pozwolenie na papierze czyli wrs tego nie moga juz anulowac gdyz to jest bezterminowe ,a i napewno dokument rezydenta stalego duzo bedzzie mial do powiedzenia

marek1955
Przyczajony
 
 
Posty: 7
Dołączył: 18 lut 2014, 21:13
Reputacja: 0
Neutralny

MężczyznaPostNapisane przez [Wojtek] » 29 cze 2014, 19:44 Re: Rezydentura a Biura Pośredniczące

greg2904 napisał(a):Agencja bierze podobno £200 a jak sam to zrobisz to będzie cię to kosztować trochę czasu i recorded delivery na poczcie czyli jakieś £6.
Jeśli masz problemy z wypełnieniem tego dokumentu daj mi znać na priv.


i 55 funtów za aplikację ;-)

[Wojtek]
Raczkujący
 
 
Posty: 53
Wiek: 33
Dołączył: 19 sty 2014, 18:13
Reputacja: 0
Neutralny

MężczyznaPostNapisane przez ludzik50 » 29 cze 2014, 20:09 Re: Rezydentura a Biura Pośredniczące

moje przemyślenia- rezydentura jest bez sensu (tzn. jakiś tam papierek za który trzeba płacić) -bo to się do niczego nie przyda ('kupno mieszkania czy domu zawsze chca kopie tego dokumentu'- ke?- kupowałem dom jak i większość moich znajomych- nikogo nigdy o to nie spytali- i tak musisz przedstawić payslipy z ostatniego roku -więc nikt nie pyta o jakieś dokumenty odnośnie rezydenta bo niby po co?)
'Pewno zrobią jakiś przepis że obywatele UE będą musieli opuścić UK.'-następne zabawne stwierdzenie- w sytuacji, gdzie w niektórych firmach załoga składa się w 70% z emigrantów faktycznie, to byłoby bardzo rozsądne posunięcie ze strony rządu :lol:
Natomiast inna sytuacja jeśli chodzi o obywatelstwo- sam takowe rozważam- brytyjski paszport pozwala na odwiedzenie największej liczby krajów bez wymogów dotyczących wiz-w sumie tylko dlatego to rozważam ;)
edit:dyskusje dotyczące zmian w relacjach z Unią Europejską będą dotyczyć przyszłych emigrantów- nie bój się, że ktoś każe Ci się wyprowadzić z powrotem do Polski ;)

ludzik50
Rozeznany
 
 
Posty: 199
Dołączył: 26 sie 2013, 20:40
Reputacja: 38
Pokojowy

MężczyznaPostNapisane przez [Wojtek] » 29 cze 2014, 20:15 Re: Rezydentura a Biura Pośredniczące

ludzik50 napisał(a):moje przemyślenia- rezydentura jest bez sensu (tzn. jakiś tam papierek za który trzeba płacić) -bo to się do niczego nie przyda ('kupno mieszkania czy domu zawsze chca kopie tego dokumentu'- ke?- kupowałem dom jak i większość moich znajomych- nikogo nigdy o to nie spytali- i tak musisz przedstawić payslipy z ostatniego roku -więc nikt nie pyta o jakieś dokumenty odnośnie rezydenta bo niby po co?)
'Pewno zrobią jakiś przepis że obywatele UE będą musieli opuścić UK.'-następne zabawne stwierdzenie- w sytuacji, gdzie w niektórych firmach załoga składa się w 70% z emigrantów faktycznie, to byłoby bardzo rozsądne posunięcie ze strony rządu :lol:
Natomiast inna sytuacja jeśli chodzi o obywatelstwo- sam takowe rozważam- brytyjski paszport pozwala na odwiedzenie największej liczby krajów bez wymogów dotyczących wiz-w sumie tylko dlatego to rozważam ;)
edit:dyskusje dotyczące zmian w relacjach z Unią Europejską będą dotyczyć przyszłych emigrantów- nie bój się, że ktoś każe Ci się wyprowadzić z powrotem do Polski ;)



dużo jeszcze wody upłynie.... ale mam do Ciebie pytanie, dot, tych payslipów. Słabo wychodzi mi wyrobienie jakichś nawyków zbierania tych papierków i czy wyciąg z wpływów na konto nie jest czymś wystarczającym/zamiennym do tych payslipów?

[Wojtek]
Raczkujący
 
 
Posty: 53
Wiek: 33
Dołączył: 19 sty 2014, 18:13
Reputacja: 0
Neutralny

MężczyznaPostNapisane przez K.J. » 29 cze 2014, 20:25 Re: Rezydentura a Biura Pośredniczące

To znaczy co, że je wyrzucasz? No to chyba nie jest zbyt rozsądne. Ja mam wszystkie payslipy z całych 7 lat. Co to za sztuka, przychodzi, wkładasz do pudełka i tyle.
Bhamvegas
Avatar użytkownika
K.J.
Stały Bywalec
 
 
Posty: 516
Wiek: 39
Dołączył: 6 lut 2008, 20:55
Lokalizacja: Birmingham
Reputacja: 5
Neutralny

MężczyznaPostNapisane przez ludzik50 » 29 cze 2014, 20:28 Re: Rezydentura a Biura Pośredniczące

wyrzucanie payslipów to największa głupota- tym bardziej, że tu nie dostajesz żadnych papierów jak w Polsce dotyczących historii zatrudnienia. Podejrzewam, że można poprosić o duplikaty ale...po co???

ludzik50
Rozeznany
 
 
Posty: 199
Dołączył: 26 sie 2013, 20:40
Reputacja: 38
Pokojowy

MężczyznaPostNapisane przez Thomas » 29 cze 2014, 21:20 Re: Rezydentura a Biura Pośredniczące

marek1955 napisał(a):dokument rezydenta stalego zawsze ci sie przyda jak kupno mieszkania czy domu zawsze chca kopie tego dokumentu,itp.


Bzdura, mam dom na kredyt i wlasnie bede sie staral o drugi i nigdy nie proslili mnie o zadne zbyteczne dokumenty jakim jest dokiment rezydenta. Stajesz sie rezydentem mieszkajac i pracujac tutaj, na dowod tego masz rejestracje w HO, payslipy i p60.
...
Avatar użytkownika
Thomas
Zaangażowany
 
 
Posty: 1369
Wiek: 41
Dołączył: 2 wrz 2006, 19:42
Lokalizacja: Hill Top, W brom
Reputacja: 67
Poczciwy

MężczyznaPostNapisane przez rkuk » 30 cze 2014, 04:41 Re: Rezydentura a Biura Pośredniczące

nyslicie ze nas wykopia z uk ? a co z zaplaconym podatkiem tutaj ? to sa pieniadze ktore by musieli oddac czy stac uk na to? jeszcze kiedys wyrobilem pozwolenie na prace nie pamietam jak to sie nazywalo tez ze zdjeciem no i chyba jestes rezydentem podatkowym prawda ? wyobrazasz sobie wykopac ok 1 milion polakow i oddac im zaplacony podatek?

rkuk
Początkujący
 
 
Posty: 20
Dołączył: 21 cze 2012, 07:33
Reputacja: -1
Neutralny

KobietaPostNapisane przez oliwka_26 » 30 cze 2014, 08:43 Re: Rezydentura a Biura Pośredniczące

najbezpieczniej to jest miec brytyjski paszport, wtedy to juz nie trzeba wizy ani niczego. Tyle ze bardziej kosztowne i oczywiscie trzeba spelniac pewne kryteria i zdac test wiedzy o UK. Mysle, ze nie bedzie to takie latwe, zeby nagle wszystkich obywateli z UE deportowac do ich ojczystych krajow. A co z Tymi, ktorych dzieci urodzone tutaj, maja angielskie obywatelstwo, albo tymi co maja tutaj domy, zobowiazania. Kolejny problem to podatki, emerytura. Mysle, ze to szybko nie nastapi. natomiast jak juz jest widoczne nastepuja zmiany roznych przepisow czy benefitow ..
.

oliwka_26
Rozeznany
 
 
Posty: 196
Dołączyła: 20 gru 2006, 22:09
Reputacja: 8
Neutralny

MężczyznaPostNapisane przez Alzak » 30 cze 2014, 11:08

Co najwyzej zamkna granice dla nowych i nic pozatym... Kombinatorzy beda mieli ograniczone mozliwosci pobierania benefitow do tego stopnia ze pewnie sami zdecyduja soe zjechac i bedzie po klopocie.

Smieszy mnie to panikowanie i wyrzucanie nas z UK ... Kto normalnie pracuje i pracowal albo siedzi na chorobowym bo cos mu sie naprawde stalo nie ma co panikowac.
Jakikolwiek sarkazm zamieszczony w powyzszym poscie jest calkowicie nieprzypadkowy...

Alzak
Zadomowiony
 
 
Posty: 620
Dołączył: 11 lip 2010, 06:48
Reputacja: 55
Poczciwy

Następna strona

  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Ostatni post
Powrót do SZUKAM INFORMACJI