Obywatelstwo. Angielski poziom B1

Dla wszysktich którzy mieszkają lub zamierzają przyjechac do Birmingham i potrzebują informacji na różne tematy

MężczyznaPostNapisane przez n0rb » 4 sty 2016, 13:21 Obywatelstwo. Angielski poziom B1

Hej.

Mam pytanie do osób które mają już to za sobą :-)

Z powodu nadciągających czarnych chmur nad Europe postanowiłem raz na zawsze uregulować mój status prawny w UK.

Dokładnie 10min. temu zacząłem przeglądać stronę www.gov.uk/english-language z której dowiedziałem się że do aplikacji na brytyjskiego obywatele muszę dołączyć m.in certyfikat z angielskiego.
I teraz coś co mnie zaskoczyło a może coś nie doczytałem bądź przeoczyłem i dlatego pytam :D cytuje

"You can prove your knowledge of English by having a B1, B2, C1 or C2 level qualification on the Home Office’s list of recognised English tests."

Najniższy poziom to B1.

http://www.trinitycollege.com/site/?id=3220

I teraz moje głupie pytanie :idea::

Czy aby na pewno to co można zobaczyć tu http://www.trinitycollege.com/site/?id=3365 to jest min. potrzebne do zaaplikowania o obywatelstwo ?

Jeżeli tak to minimalny poziom jest bardzo łatwy.

Proszę o rozwianie moich wątpliwości.

Pozdrawiam
:D

n0rb
Rozeznany
 
 
Posty: 149
Dołączył: 3 mar 2010, 09:23
Reputacja: 19
Neutralny

MężczyznaPostNapisane przez ludzik50 » 4 sty 2016, 19:59 Re: Obywatelstwo. Angielski poziom B1

kiedyś były książeczki na amazonie dla polaków co chcą obywatelstwo a w ogóle nie znają języka angielskiego.
Nie oczekiwałbym zbyt wiele (sam jestem w trakcie ale jeszcze nie byłem na IELTS więc nie wiem dokładnie jak to wygląda)
Pełno ciapków ma obywatelstwo a po angielsku ledow 'good morning' potrafią wykrztusić :)

ludzik50
Rozeznany
 
 
Posty: 199
Dołączył: 26 sie 2013, 20:40
Reputacja: 38
Pokojowy

MężczyznaPostNapisane przez Coolisty » 4 sty 2016, 22:35 Re: Obywatelstwo. Angielski poziom B1

Wymogi językowe to poziom minimum B1 czyli dawny Esol entry 3 (speaking and listening).

Trinity College ma wyłączność na przeprowadzanie testów językowych do obywatelstwa. Według opisu na tej stronie tak to właśnie wygląda.
Prawo zostało niedawno zmienione i certyfikaty Esol nie są akceptowane.

Tak na marginesie. Jeszcze jedno się zmieniło. Udowadnianie rezydencji. Według poradnika do aplikacji o obywatelstwo przed aplikacją powinno się wyrobić kartę stałego rezydenta. I powinno być to zrobione na 12 miesięcy przed staraniem się o obywatelstwo.
Avatar użytkownika
Coolisty
Początkujący
 
 
Posty: 22
Wiek: 44
Dołączył: 22 lip 2007, 13:33
Reputacja: 3
Neutralny

MężczyznaPostNapisane przez ludzik50 » 5 sty 2016, 09:59 Re: Obywatelstwo. Angielski poziom B1

Coolisty- nie musi być zrobione 12 miesięcy przed- to jest chyba element który myli większość ludzi :D
Aplikując o kartę teraz (styczeń 2016) musisz im udowodnić że byłeś rezydentem od stycznia 2010 do stycznia 2015 i ciągle nim jesteś (czyli 6 lat wtecz a nie 5) -wtedy jak przyjdzie karta to od razu możesz składać aplikację o obywatelstwo

ludzik50
Rozeznany
 
 
Posty: 199
Dołączył: 26 sie 2013, 20:40
Reputacja: 38
Pokojowy

MężczyznaPostNapisane przez Coolisty » 5 sty 2016, 11:29 Re: Obywatelstwo. Angielski poziom B1

Zgadza się. Mój błąd sorry. Pozdrawiam.
Avatar użytkownika
Coolisty
Początkujący
 
 
Posty: 22
Wiek: 44
Dołączył: 22 lip 2007, 13:33
Reputacja: 3
Neutralny

MężczyznaPostNapisane przez n0rb » 5 sty 2016, 17:39 Re: Obywatelstwo. Angielski poziom B1

Dziękuję za odp.

n0rb
Rozeznany
 
 
Posty: 149
Dołączył: 3 mar 2010, 09:23
Reputacja: 19
Neutralny

MężczyznaPostNapisane przez scmww » 5 sty 2016, 17:39 Re: Obywatelstwo. Angielski poziom B1

witam,

a w jaki sposób należy udowodnić, że jest się rezydentem od 6 lat? liczy się od rejestracji w Home Office?

pozdr

scmww
Przyczajony
 
 
Posty: 7
Dołączył: 9 gru 2011, 16:55
Reputacja: 0
Neutralny

MężczyznaPostNapisane przez Coolisty » 5 sty 2016, 19:18 Re: Obywatelstwo. Angielski poziom B1

Najlepiej chyba udowodnić to dokumentami o zatrudnieniu jak p60. Ale w poradniku jest więcej opcji.
Jeśli chodzi o WRS to upewnij się, że masz ciągłość pracy przez 12 miesięcy po rejestracji. Gdy byłem w Nationality Checking Service pani upierała się, że miało to być 12 miesięcy w jednej firmie.

Hipotetycznie jeśli pracujesz w jednej firmie od 2008 roku i zarejstrowałeś się odrazu w WRS to nie musisz dosyłać dokumentów za cały ten okres tylko za ostatnie 6 lat. Będziesz musiał napewno wysłać certyfikat WRS z 2008 roku.

Jeśli zacząłeś pracę w firmie w 2008 roku zarejestrowałeś się w WRS po czym np zwolniłeś się po 7 miesiącach i znalazłeś pracę w kolejnej, zgłosiłeś to do Home Office otrzymując później odpowiedni certyfikat(każdą zmianę pracy trzeba było zgłaszać jeśli nie przepracowało się tych 12mies) oraz przepracowałeś w niej 12 miesięcy to będą wymagać certyfikatu z tej ostatniej pracy.

Jest uznawany ten na którym masz te 12 miesięcy ciągłości.

Poniżej link do poradnika na stronie rządowej

https://www.gov.uk/government/publicati ... orm-eea-pr
Ostatnio edytowano 5 sty 2016, 19:41 przez Coolisty, łącznie edytowano 2 razy
Avatar użytkownika
Coolisty
Początkujący
 
 
Posty: 22
Wiek: 44
Dołączył: 22 lip 2007, 13:33
Reputacja: 3
Neutralny

MężczyznaPostNapisane przez scmww » 5 sty 2016, 19:40 Re: Obywatelstwo. Angielski poziom B1

dziękuje za odp.

scmww
Przyczajony
 
 
Posty: 7
Dołączył: 9 gru 2011, 16:55
Reputacja: 0
Neutralny

MężczyznaPostNapisane przez n0rb » 13 sty 2016, 14:38 Re: Obywatelstwo. Angielski poziom B1

Tak się zastanawiam jak podchodzi do sprawy home office a chodzi mi o dokumenty które potwierdzają pobyt w UK, udowadnianie rezydencji.

W oficjalnym poradniku jest napisane że jest rekomendowane przedstawienie 2 dokumentów potwierdzających pobyt za każdy rok.

Czyli jeżeli coś jest rekomendowane to nie oznacza to że 2 dokumenty muszą być czyli jeden wystarczy.
W moim przypadku na dzień dzisiejszy najprościej byłoby wysłać same P60 :D

Czy słyszał ktoś o przypadku odrzucenia aplikacji z powodu właśnie nie przedstawienia po 2 dokumenty na każdy rok :-)?

n0rb
Rozeznany
 
 
Posty: 149
Dołączył: 3 mar 2010, 09:23
Reputacja: 19
Neutralny

MężczyznaPostNapisane przez nokia41 » 13 sty 2016, 15:33 Re: Obywatelstwo. Angielski poziom B1

Hej ja wszystko robilem 1.5roku temu wiec moze cos sie pozmienialo. Jezeli chodzi o potwierdzenie pobytu dalem wszystkie p60 (chyba osiem mialem) I wzialem list z pracy od kiedy pracuje I ze na czas nieokresliny (przez wszystkie lata bylem w jednej robocie:-)

nokia41
Początkujący
 
 
Posty: 34
Dołączył: 24 wrz 2007, 16:08
Reputacja: 8
Neutralny

KobietaPostNapisane przez Beata » 12 gru 2016, 19:43 Re: Obywatelstwo. Angielski poziom B1

Hej,

Mam pytanie odnosnie certyfikatu B1, ktory wymagany jest przy ubieganiu sie o obywatelstwo. Moj B1 certyfikat byl robiony okolo 8 lat temu. I nie jestem pewna czy moge go uzyc.

Na stronie www.gov.uk pisza:

You can use a B1 level qualification that’s run out if both of the following are true:

1) it’s on the current list of recognised tests
2) it was accepted for another UK immigration application, eg when you got permission to enter

Nie rozumiem punktu drugiego. Czy mial ktos podobny problem i potrafi mi pomoc? Ewentualnie moze ktos poradzi mi, gdzie moze napic aby sie upewnic.

Mam jeszcze drugie pytanie.
Czy moze ktos potwierdzic, ze obecnie NIE JEST WYMAGANE ubieganie sie o rezydenture, aby moc oplikowac o paszport. Prosze o potwiedzenie.

Z gory dziekuje za pomoc. :)
Bela
Avatar użytkownika
Beata
Stały Bywalec
 
 
Posty: 436
Wiek: 42
Dołączyła: 30 kwi 2007, 09:55
Lokalizacja: Erdington
Reputacja: 8
Neutralny

MężczyznaPostNapisane przez ludzik50 » 13 gru 2016, 12:27 Re: Obywatelstwo. Angielski poziom B1

A po co wyrabialas ten certyfikat ?
Bo ja to rozumiem ze jesli uzylas w aplikacji o cokolwiek to moze byc uzyty ponownie (tak ja to osobiscie rozumiem )
Co do rezydentury to nie slyszalem zeby cos sie zmienilo, ciagle musisz ja najpierw wyrobic , przeciez jest na oficjalnej stronie :
https://www.gov.uk/becoming-a-british-c ... -can-apply

i tam :

had permanent residence status for the last 12 months if you’re a citizen of an EEA country - you need to provide a permanent residence document

ludzik50
Rozeznany
 
 
Posty: 199
Dołączył: 26 sie 2013, 20:40
Reputacja: 38
Pokojowy

KobietaPostNapisane przez Beata » 13 gru 2016, 17:01 Re: Obywatelstwo. Angielski poziom B1

Dzieki za pomoc. :)

Z tego co wyczytalam ponizej, wydaje mi sie, ze jednak nie trzeba miec karty rezydenta, aby moc ubiegac sie o paszport.

Wystarczy udowadnic, ze jest sie rezydentem przez ostatnich 5 lat. Ale jako taki dokement w postaci karty rezydenta nie jest warunkiem koniecznym. Tak przynajmnie ja to rozumiem. W pierwszym zdaniu jest to wyraznie, jak dla mnie napisane. Jak czegos nie kapuje, to prosze dajcie znac. ;)

https://www.gov.uk/eea-registration-cer ... -residence
Bela
Avatar użytkownika
Beata
Stały Bywalec
 
 
Posty: 436
Wiek: 42
Dołączyła: 30 kwi 2007, 09:55
Lokalizacja: Erdington
Reputacja: 8
Neutralny

MężczyznaPostNapisane przez ludzik50 » 13 gru 2016, 17:26 Re: Obywatelstwo. Angielski poziom B1

Ale przeciez to co wkleilas nie ma nic wspolnego z robieniem obywatelstwa, to tylko informacja o 'Prove your right to live in the UK as an EU citizen '
Ale nawet w tym co Ty wkleilas wyraznie jest napisane :
...but you can apply for one if you want to:
-apply for British citizenship

ludzik50
Rozeznany
 
 
Posty: 199
Dołączył: 26 sie 2013, 20:40
Reputacja: 38
Pokojowy

Następna strona

  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Ostatni post
Powrót do SZUKAM INFORMACJI