Jaki psiak, jaka rasa :)?
Co do kosztow, to koszty szczepien (u szczeniaka sporo, u doroslego tylko dawki przypominajace), jedno ok.30-50L, odrobaczanie i odpchlanie - kilkanascie L, jedzenie w zaleznosci od rodzaju karmy i wielkosci psa od kilkunastu do kilkudziesieciu L.
Ubezpieczenie ( wlasciwie obowiazkowe przy cenach weta, pokrywa koszt m.in. paszportu) od kilku do kilkudziesieciu L/m-c.
Szczenie od groszowych spraw (kundelek w schronisku do adopcji) do kilkuset i wiecej L w hodowli (rasowe, zawsze mozna pytac o niehodowlanego pet, bedzie taniej - chyba, ze masz ochote pobawic sie w wystawy, zawody).
Poza tym mnostwo czasu i zaangazowania w wychowanie i ulozenie psa - dosc duze kary, lacznie z odebraniem psa, jesli nie ma sie na niego czasu, jest glosny, niekontrolowalny na spacerach, problemy z wynajeciem domu ( na mieszkanie raczej nikt sie nie zgodzi), wyzsza kaucja, np. 2-3 m-czna.
Co do procedury paszportu:
Niezaleznie od miejsca zakupu psa do podrozowania po krajach Unii wymagane jest zachipowanie psa, szczepienie na wscieklizne i paszport ( mozna to zrobic w ciagu jednego dnia u weterynarza u psa powyzej 3 miesiaca).
Wyjatkiem jest wjazd do UK i Irlandii, oraz Szwecji i Norwegii (Skandynawia rozni sie od Wysp teminem pobierania probki krwi i okresem karencji).
Przygotowanie psa w kolejnosci:
1. chip
2. paszport
3. szczepienie na wscieklizne preparatem uznanym w UK (np. Rabisin R)
4. po co najmniej 4 tygodniach pobranie probki krwi do badania na przeciwciala wscieklizny
5. w przypadku pozytywnego wyniku (miano przeciwciał neutralizujących w badanej surowicy nie może być niższe niż 0,5 IE/ml) nalezy odczekac 6 miesiecy od daty pobrania probki
6. w ciagu 24-48 godzin przed przekroczeniem granicy UK nalezy psa odobaczyc (preparatem zawierajacym praziquantel, np. Drontal Plus) i odpchlic (np. Frontline) z wpisem do paszportu daty i godziny podania srodkow oraz z wpisem weterynarza o stanie zdrowia psa.
Wszystkie zabiegi musza byc wpisane do paszportu, waznym dokumentem jest certyfikat poziomu p/cial wscieklizny. By certyfikat utrzymal dozywotnia waznosc, istotne jest powtarzanie szczepienia na wscieklizne w terminach zalecanych przez weta ( wpisanych do paszportu - mozna przed terminem, ale nie po). W przypadku Polski ( i wymaganych szczepien corocznych, honorowany jest zapis wetow angielskich, gdzie powtarzalnosc szczepienia jest co 2-3 lata).
Warto rowniez psa szczepic szczepionkami nieobowiazkowymi, ale uodparniajacymi pupila na wiele czesto spotykanych chorob (np. parwowiroza, nosowka).
Procedura ta dotyczy tez psow angielskich/irlandzkich, gdy planowany jest wyjazd poza UK, a pozniej powrot.
Okres miedzy pobraniem probki a uzyskaniem wyniku pies spedza w domu z wlascicielami, wiec jest to raczej okres karencji niz kwarantanna.
Przydatny link:
http://www.defra.gov.uk/animalh/quarantine/index.htm
http://www.defra.gov.uk/animalh/quarant ... owners.htm
W przypadku Szwecji i Norwegii probke krwi pobiera sie po 120-365 dniach od szczepienia,po uzyskaniu wyniku i odrobaczeniu, przeprowadzonemu przez lekarza weterynarii w ciągu 10 dni przed planowanym przewiezieniem, przy użyciu preparatu zawierającego praziquantel. W tym samym czasie musi też zostać przeprowadzone badanie stanu klinicznego zwierzęcia.
Spełnienie wszystkich powyższych warunków musi być potwierdzone w paszporcie zwierzęcia.
Hodowli mozna szukac tu:
http://www.the-kennel-club.org.uk/services/public/psar/
Tu schroniska:
http://www.google.co.uk/search?hl=en&q= ... arch&meta=
Jesli w czyms mozna pomoc, gg 10394414
PS. Marcin nie wprowadzaj w blad, nawet majac paszport pies musi odczekac 6 m-cy miedzy pobraniem krwi a wynikiem, jesli chce jezdzic na kontynent i z powrotem. Poza tym szczepienie jest mozliwe powyzej 3 m-ca, wiec dopiero ok. 10 - 11 m-cznego szczyla mozan zabrac na wypad poza UK.