Własna firma i przepisy prawne

Dla wszysktich którzy mieszkają lub zamierzają przyjechac do Birmingham i potrzebują informacji na różne tematy

PostNapisane przez Guest » 8 sty 2010, 22:33 Własna firma i przepisy prawne

Pracuję dla pewnej firmy na kontrakt, jednocześnie chciałbym w niedługim czasie założyć własną firmę, czy może wie ktoś co trzeba załatwiać i jak to wszystko wygląda? Jestem zielony jeśli chodzi o prawo w UK. Czy można mieć własną firmę i osobno bez powiązań pracować dla kogoś na kontrakcie? Jak jest później z rozliczaniem podatku? Firma będzie jedno lub max dwuosobowa, może z czasiem się rozrośnie.

Guest
 
 

MężczyznaPostNapisane przez Was » 8 sty 2010, 23:04 Re: Własna firma i przepisy prawne

Cześć.
Garść przydatnych informacji znajdziesz tu:

http://www.businesslink.gov.uk/bdotg/ac ... 9131&r.s=b


i tu:

http://www.hmrc.gov.uk/selfemployed/

Powodzenia

Was
Rozeznany
 
 
Posty: 137
Dołączył: 5 cze 2007, 17:15
Reputacja: 3
Neutralny

PostNapisane przez Guest » 9 sty 2010, 00:05 Re: Własna firma i przepisy prawne

oki dzięki ale może mi ktoś trochę wszystko przełożyć na "chłopski rozum"? :)

Guest
 
 

MężczyznaPostNapisane przez AdamBoltryk » 9 sty 2010, 07:34 Re: Własna firma i przepisy prawne

Draco napisał(a):Pracuję dla pewnej firmy na kontrakt, jednocześnie chciałbym w niedługim czasie założyć własną firmę, czy może wie ktoś co trzeba załatwiać i jak to wszystko wygląda? Jestem zielony jeśli chodzi o prawo w UK. Czy można mieć własną firmę i osobno bez powiązań pracować dla kogoś na kontrakcie? Jak jest później z rozliczaniem podatku? Firma będzie jedno lub max dwuosobowa, może z czasiem się rozrośnie.


WSZYSTKO zależy, czy w kontrakcie nie zastrzegli sobie, czy nie możesz. Sprawdź. po 2gie, jeśli nie jest to działalność konkurencyjna dla firmy, to nie powinni robić problemów (jeśli nie zastrzegli). Ja na Twoim miejscu mimo wszystko bym ich poinformował, że cóś takiego robisz. Żeby później nie było, że nic nie wiedzieli.
Możesz pracować na kontrakcie i prowadzić działalność - Skarbowy nic do tego nie ma. Jedyne co, to to, że rozliczając podatek (który zapłacisz dopiero po przekroczeniu pewnego dochodu/obrotu - nie jestem pewien) nie będziesz mógł odliczyć ulg podatkowych, bo już je masz wykorzystane z kontraktu.
A jak już firma, to mimo wszystko proponuję poszukać księgowej i się dogadać - mało rachunków na początek, to i stawka pewnie będzie rozsądna.
To tyle, co wiem.

Pozdrawiam

AdamBoltryk
Wtajemniczony
 
 
Posty: 2527
Dołączył: 6 gru 2008, 12:19
Reputacja: 183
SzanowanySzanowany

PostNapisane przez Guest » 9 sty 2010, 14:26 Re: Własna firma i przepisy prawne

Dzięki właśnie w tym tonie podpowiedzi oczekuje :) jasno i rzeczowo :) co do pracy i firmy to nie będą to firmy konkurencyjne i w kontrakcie również nie widzę zastrzeżeń. To zupełnie inna dziedzina, niż ta w której pracuję. Z księgową to nawet dobry pomysł, musze poszukać namiary na jakąś. Jeszcze pytanie odnośnie założenia firmy, wystarczy samozatrudnienie czy w UK zakłada się coś innego?

Guest
 
 

KobietaPostNapisane przez Ewa005 » 10 sty 2010, 18:32 Re: Własna firma i przepisy prawne

Informacje na temat zakładania i prowadzenie działalności gospodarczej w UK znajdziesz również na:
- www.go-getter.info (po polsku i po angielsku)
- www.bgateway.com (po angielsku)

Ewa005
Przyczajony
 
 
Posty: 1
Dołączyła: 10 sty 2010, 18:17
Reputacja: 0
Neutralny

MężczyznaPostNapisane przez AdamBoltryk » 11 sty 2010, 07:39 Re: Własna firma i przepisy prawne

Draco napisał(a):(...)Jeszcze pytanie odnośnie założenia firmy, wystarczy samozatrudnienie czy w UK zakłada się coś innego?

Na początek samozatrudnienie w zupełności Ci powinno wystarczyć, A jak będzie Ci żarło, (czego życzę) to zawsze możesz się przekształcić np. w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością (Ltd.) Nie pamiętam jaki kapitał jest do tego potrzebny ale duuuuuuuuuuuuuużo mniejszy niż w PL - bodajże 50 tys zł.
I jeszcze jedno, zarejestrować się jako firma musisz w ciągu 3 miesięcy od daty wystawienia pierwszego rachunku. Co to oznacza? NAJPIERW zaczynasz pracować i jak wszystko Ci się układa, to się rejestrujesz :) Nie to co u nas - rejestracja, klapa po 1szym miesiącu i wyrejestrowania itd.

Pozdrawiam

AdamBoltryk
Wtajemniczony
 
 
Posty: 2527
Dołączył: 6 gru 2008, 12:19
Reputacja: 183
SzanowanySzanowany

PostNapisane przez Guest » 11 sty 2010, 20:22 Re: Własna firma i przepisy prawne

ok dzięki, dużo mi pomogliście i rozjaśniliście sytuację :) poczytam jeszcze podane stronki dokładnie i zorientuje się we wszystkim. Adam a jeśli wystawie rachunek a firma klapnie to co wtedy? Musze i tak ją założyć w przeciągu 3 miesięcy?

Guest
 
 

MężczyznaPostNapisane przez AdamBoltryk » 12 sty 2010, 08:11 Re: Własna firma i przepisy prawne

Nie wydaje mi się, ale przeca jednym rachunkiem chyba nie przekroczysz progu od którego powinnieneś zacząć płacić podatek. No, chyba, że się mylę :D:D

Pozdrawiam

AdamBoltryk
Wtajemniczony
 
 
Posty: 2527
Dołączył: 6 gru 2008, 12:19
Reputacja: 183
SzanowanySzanowany

PostNapisane przez Guest » 12 sty 2010, 21:18 Re: Własna firma i przepisy prawne

Zależy jaki ten próg jest :) mam jeszcze jedno nurtujące mnie pytanie, jak z księgowaniem dochodów i wystawianiem rachunków? muszę mieć jakaś kasę fiskalną? może są specjalne druczki do wystawiania?

Guest
 
 

MężczyznaPostNapisane przez AdamBoltryk » 19 sty 2010, 08:32 Re: Własna firma i przepisy prawne

kasa - pewnie zależy od biznesu/obrotu. Nie wiem, jak tutaj.

Co do rachunków - bierzesz kartkę, długopis i piszesz.... :D
Jak chcesz, możesz sobie sam w komputerze stworzyć faktury/rachunki.
Nie obowiązują żadne druki, jak w Polsce.

Pozdrawiam

AdamBoltryk
Wtajemniczony
 
 
Posty: 2527
Dołączył: 6 gru 2008, 12:19
Reputacja: 183
SzanowanySzanowany

PostNapisane przez Guest » 19 sty 2010, 11:43 Re: Własna firma i przepisy prawne

hehe dzięki, niezłe widze tu mają podejście do tego. nie to co w pl. w sobotę targi i zobaczymy co zdziałam :)

Guest
 
 


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Ostatni post
Powrót do SZUKAM INFORMACJI