Kod podatkowy OT W1

Dyskusje na temat pracy w Birmingham ...

MężczyznaPostNapisane przez akrupa2 » 23 cze 2012, 16:42 Kod podatkowy OT W1

witam,czy może ktoś wytłmaczyć coś z podatkiem,ostatnio zatrudniłem się na kotrakt na ostatnim P45 od starego pracodawcy miałem kod podatkowy W1 74 7L,zaniosłem go do pracodawcy on natomiast dał mi kod 0T W10)między czasie pracuje do agencji dali mi kod 810L,czy ktoś mi wyjaśni co oznacza OT W1?

akrupa2
Początkujący
 
 
Posty: 26
Dołączył: 12 lip 2011, 16:39
Reputacja: -3
Neutralny

MężczyznaPostNapisane przez moloqu » 23 cze 2012, 17:13 Re: Kod podatkowy OT W1

z tego co wyczytalem na necie to 0T W1 znaczy ze nie dostarczyles zadnych papierow z poprzedniej pracy nowemu pracodawcy dlatego system podatkowy przypisal Ci wlasnie ten kod (ze niby wczesniej nie pracowales czy cos takiego). natomiast kod w1 747l to byl z poprzedniego roku podatkowego od kwietnia do tego roku kwietnia i 747 oznacza ze masz wolne od podatku (free allowance) 7475f. W1 na poczatku moze oznaczac ze jest niezgodnosc z zaplaconym podatkiem (przewaznie za duzo odciagneli) ten rok juz sie skonczyl wiec mozesz spokojnie odzyskac kase z podatku (jesli za duzo Ci odciagneli) natomiast 810L to normalny kod podatkowy na rok 2012/2013 ktory oznacza wolne od podatku 8tys funtow.

najlepiej wez payslipy ze wszystkich prac, (z tej 747l juz powinienes miec p60 na zakonczenie roku) przygotuj sobie numer ubezpieczenia (national insurance number) i dzwon na numer tax office na stronie direct.gov.uk i wyjasniaj przy okazji dokladnie podajac ktora praca jest glowna a ktora dodatkowa oraz dla kogo pracujesz itp. oni reszte zalatwia

pozdro

moloqu
Raczkujący
 
 
Posty: 54
Dołączył: 12 paź 2010, 08:14
Reputacja: 1
Neutralny

MężczyznaPostNapisane przez akrupa2 » 23 cze 2012, 20:27 Re: Kod podatkowy OT W1

przed rozpoczęciem pracy na kontrakt,zaniosłem im p45z byłej pracy tzn.do pracodawcy u którego obecnie pracueje ,naotomiast w poprzedniej pracy powiedzieli że nie mogą mi wydać p60?

akrupa2
Początkujący
 
 
Posty: 26
Dołączył: 12 lip 2011, 16:39
Reputacja: -3
Neutralny

KobietaPostNapisane przez ktosienka » 24 cze 2012, 07:12 Re: Kod podatkowy OT W1

Ot oznacza ze placisz podatek od calosci zarobionych przed siebie pieniedzy
Korzysta sie z niego gdy kwota wolna od podatku (personal allowance) zostala w calosci wykorzystana u poprzedniego pracodawcy, ma się kilka dochodów , w których dochód przekroczy kwotę wolna od podatku, ma się zaległy podatek z poprzednich lat, nie ma się prawa do korzystania z kwoty wolnej od podatku, lub czasem profilaktyczne jeśli pracownik nie dostarczył informacji nt poprzednich zarobków w tym samym roku podatkowym.

W1 oznacza week one , w tym przypadku nie ma to znaczenia, ale jeśli kod jest inny to dzieli się kwotę wolna od podatku nie na 52 tygodnie a na ilośc tygodni od początku osiągnięcia dochodu w tym miejscu pracy do końca roku podatkowego.

Inaczej mówiąc w tym przypadku ten kod podatkowy działa dokładnie jak popularne BR


Jeśli przewidujesz zarobić w swojej drugiej pracy mniej niż 8105 w tym roku podatkowym (6/04/2011-5/04/2013) brutto(przed zaplaceniem podatku, składki na ubezpieczenie społeczne i ewentualnie innymi potraceniam typu składka emertalna, składki na związki zawodowe) to możesz zadzwonić do urzędu podać im szacowany dochód z tej pracy, a oni zmienia Twój kod.
Jeśli praca dla agencji nie jest Twoja główna praca tylko ta druga w której masz teraz kod OT warto im podać szacowany dochód z drugiej pracy, a oni zmienia Twoje kody podatkowe, tak ze kwota wolna od podatku pozostanie w głównym miejscu pracy,


Jeśli potrzebujesz pomocy to daj znać

ktosienka
Stały Bywalec
 
 
Posty: 498
Dołączyła: 22 paź 2006, 13:06
Reputacja: 65
Poczciwy

MężczyznaPostNapisane przez akrupa2 » 24 cze 2012, 17:29 Re: Kod podatkowy OT W1

Bardzo chętnie skozystam z pomocy,zwłaszcza że z druga praca jest na telefon,kilka godzin w tygodniu,mój telefon 07936237439,odzwonię.

akrupa2
Początkujący
 
 
Posty: 26
Dołączył: 12 lip 2011, 16:39
Reputacja: -3
Neutralny

KobietaPostNapisane przez anneau » 27 paź 2013, 18:01 Re: Kod podatkowy OT W1

Wiadomość
Dobry wieczór. Piszę do Pani, bo znalazłam wątek na temat kodu podatkowego OT W1
Pomyślałam, że może napiszę do Pani jako do kogoś, kto już wie o co chodzi z tym kodem...moja sytuacja jest taka-
Rok temu pracowałam przez agencję od 26.10.2012 do 02.01.2013. Trzeciegho stycznia wróciłam do Polski. Wtedy miałam kod podatkowy na payslipach 810L W1.

W Polsce spędziłam 10 miesięcy bez pracy- sprawę ze zwrotem podatku w UK kompletnie pozostawiłam nieruszoną...

W tej chwili przepracowałam 1 dzień w zeszłym tygodniu przez agencję i dostałam pierwszy payslip a na nim taxable pay 53,64 ale poniżej pisze tak

TAX 10,60
NI 0,00
Net pay 43,04 - taka suma wpłynęła na konto
Na tym payslipie nadano mi kod podatkowy OT W1.

Chciałabym więc zrozumieć dlaczego pobrano mi aż 10F skoro jest to jedyna moja praca, pierwsza w roku podatkowym...czy to oznacza, że za każdy przepracowany dzień będę płacić ponad 20% podatku?
Proszę o pomoc :(
Jeśli znajdę sobie pracę dodatkową, weekendową to powinnam to głosić agencji?

p.s- jaka zalogować się na pierwszy payslip jesli mam tam clock number, ale nie znam hasła?
Pozdrawiam i czekam na odpowiedź
magda ... też krupa :)

anneau
Przyczajony
 
 
Posty: 4
Dołączyła: 18 lis 2012, 13:59
Reputacja: 0
Neutralny

MężczyznaPostNapisane przez Darwas » 27 paź 2013, 19:06 Re: Kod podatkowy OT W1

Kody podatkowe objaśnienia znajdziesz tu czytaj OT.
http://www.hmrc.gov.uk/incometax/codes-basics.htm
Jeżeli jest to pierwsza praca w nowym roku podatkowym i do końca roku nie przekroczysz sumy wolnej od podatku otrzymasz zwrot,aby uniknąć pobierania takiej kwoty należy rozmawiać z osobą w agencji aby to zmieniała.
Jeżeli znajdziesz dodatkowe zatrudnienie należy zgłosić nadadzą Ci kod podatkowy BR czytaj tam gdzie podałem link ale też ponad 20%.
Co do logowania to nie wiem porozmawiaj w agencji mi payslip przychodził na email w formacie pdf.
Avatar użytkownika
Darwas
Zadomowiony
 
 
Posty: 693
Dołączył: 26 sty 2008, 11:01
Lokalizacja: Dudley
Reputacja: 58
Poczciwy

KobietaPostNapisane przez ktosienka » 27 paź 2013, 21:30 Re: Kod podatkowy OT W1

Tak jak wyjasnilam w poprzednim poscie kod OT dziala tutaj dokladnie jak BR.
Najprawdopodobniej nie bedziesz mogla skorzystac z kwoty wolnej od podatku w tym roku podatkowym, gdyz Twoj pobyt na terenie UK w biezacym roku podakowym bedzie krotszy niz pol roku. Zeby nabyc praw do skorzystania z kwoty wolnej od podatku (personal allowance) podatnik musi przebywac na terenie UK co najmniej pol roku.

Jesli moje przypuszczenia sie sprawwdza , a Twoje zarobki nie przekrocza pierwszego progu podatkowego- 20% podatku bedzie naliczane od kazdego zarobionego funta do konca roku podatkowego tj 5.04.2014 i zaden zwrot podatku nie bedzie sie nalezal na koniec roku podatkowego.Jesli nadal bedziesz tu przebywac i pracowac 06.04.2014 warto skontaktowac sie z HMRC i poprosic o zmiane kodu podatkowego.

Osobiscie sugeruje nie drazyc tematu zwrotu podatku za dochod osiagniety miedzy 26.10.2012 a 02.01.2013, bo spostrzegawczy urzednik moze szybko dopatrzec sie tu niedoplaty podatkowej i taka egzekwowac poprzez zmiane kodu podatkowego na rok biezacy.

Zaczynajac dodatkowa prace sugeruje w formularzu p46 zazanaczyc ze to druga praca (C – I have another job or receive a state or occupational pension.). Ten formularz zwykle dostarcza nowy pracodawca i po wypelnieniu powienien zostac u nowego pracodawcy. Nie ma powodow zwiazanych z opodatkowaniem, aby informowac agencje o dodatkowej pracy. Niemnej warto sprawdzic umowe, moga byc inne powodu niz kwestie podatkowe dla ktorych agencja musi byc o innym zatrudnieniu poinformowana.

W kwestii payslipow niestety nie pomoge, to wewnetrzne dokumenty Twojego pracodawcy i to wlasnie pracodawce trzeba o to zapytac.

ktosienka
Stały Bywalec
 
 
Posty: 498
Dołączyła: 22 paź 2006, 13:06
Reputacja: 65
Poczciwy

MężczyznaPostNapisane przez lukasz1980 » 28 paź 2013, 10:24 Re: Kod podatkowy OT W1

Posluchaj kod podatkowy OT moglas dostac poniewaz nie przekazalas p45 przed pierwszym payslipem ,ja tak mialem pozniej zadzwonilem do ravnue i mi zmienili na normalny kod podatkowy.

lukasz1980
Początkujący
 
 
Posty: 14
Dołączył: 30 paź 2012, 14:25
Reputacja: 0
Neutralny


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Ostatni post
Powrót do PRACA