Rozliczenie się z dochodów w Polsce

Doradztwo w sprawie kont bankowych, pożyczek, podatków, pomysłów na własny biznes;

MężczyznaPostNapisane przez ramzes11 » 22 paź 2011, 09:28 Rozliczenie się z dochodów w Polsce

Witam. W styczniu wracam do polski i mam w związku z tym pytanie jak mam się rozliczyć w Polsce z dochodów z pracy w UK . Pracuje tutaj od sierpnia przez agencję a w styczniu wracam do Polski. Co muszę załatwić zanim wyjadę z UK?

ramzes11
Raczkujący
 
 
Posty: 72
Dołączył: 8 cze 2011, 14:54
Reputacja: 0
Neutralny

MężczyznaPostNapisane przez AdamBoltryk » 23 paź 2011, 06:03 Re: Rozliczenie się z dochodów w Polsce

Jeżeli DO sierpnia pracowałeś w Polsce, to musisz złożyć normalnego PITa. Uzyskany tutaj dochód podajesz w pozycji "przychód uzyskany za granicą" czy coś takiego.
Nie zapłacisz od tego przychodu ani grosza podatku w Polsce, ALE ten przychód ma wpływ na próg podatkowy i opodatkowanie przychodów uzyskanych w Polsce.

Pozdrawiam

AdamBoltryk
Wtajemniczony
 
 
Posty: 2527
Dołączył: 6 gru 2008, 12:19
Reputacja: 183
SzanowanySzanowany

PostNapisane przez Guest » 23 paź 2011, 12:14 Re: Rozliczenie się z dochodów w Polsce

a orietuje sie ktos jak to wyglada w sytuacji jesli np. wraca ktos po tam 20 latach i udalo mu sie zaoszczedzic powiedzmy 50-60 tys funtow i co wtedy z tymi pieniedzmi musi od nich zaplacic w Polsce podatek? Jak to wyglada???

Guest
 
 

PostNapisane przez Razor » 23 paź 2011, 12:24 Re: Rozliczenie się z dochodów w Polsce

Witam . Wlasnie zachodze w glowe po co chcesz sie rozliczac i informowac urzad podatkowy o tym ze byles za granica i zarobiles pieniadze????To sa Twoje ciezko zarobione pieniadze , tutaj placisz podatek , tutaj placisz skladki na ubezpieczenie tutaj zyjesz?Wiec bez obrazy po co?Za duzo zarabiasz?W/g mnie rozlicz sie w Pl tylko za okres jaki pracowales w PL i za dochody w PL. Osobiscie znam osobe ktora chciala byc wporzadku i sie rozliczyla - w skrocie to byl blad:( . Co musisz zalatwic przed powrotem do domu ? Napewno jesli masz np . abonament na tel dopilnuj by wszystkie rachunki byly zaplacone , musisz zgloscic w HMRC ze wyjezdzasz dostajesz do wypelnienia papiery razem z papierami na zwrot podatku , zamknac konto w banku no chyba ze HMRC wysle Ci czek na zwrot podatku i konto masz darmowe , jest masa jeszcze innych spraw do zalatwienia ale to dluga bajka zalezy od wielu czynnikow . Mam nadzieje ze pomoglem.Pozdrawiam serdecznie

Razor
 
 

MężczyznaPostNapisane przez ramzes11 » 23 paź 2011, 14:38 Re: Rozliczenie się z dochodów w Polsce

Znajomy powiedział że powinienem dostać jakiś zwrot ponieważ mieszczę się kwocie wolnej od podatku i powinni mi zwrócić co mi teraz zabierają. Tutaj nie mam żadnych abonamentów ani nic na siebie a konto bankowe mam bezpłatne. Czy potrzebuje jakieś papiery z agencji? Czy mogę prosić o dokładniejsze informacje co zrobić od początku do końca aby się rozliczyć?
W polsce nie miałem problemów ponieważ dostawałem od pracodawcy list z zarobkami i się rozliczalem. A tu co mam robić? Proszę o pomoc

ramzes11
Raczkujący
 
 
Posty: 72
Dołączył: 8 cze 2011, 14:54
Reputacja: 0
Neutralny

PostNapisane przez Razor » 23 paź 2011, 17:51 Re: Rozliczenie się z dochodów w Polsce

Zgadza sie dostaniesz zwrot podatku za okres w ktorym pracujesz :))chyba ze przekroczysz kwote wolna od opodatkowania?6375 funtow - zalezne jeszcze jaki masz kod podatkowy?Jesli masz BR oddadza Tobie wszystko co zabrali:))Jak skonczysz prace dla Agencji popros P45 lub P60 ze rezygnujesz z pracy chyba jest P45 tam bedziesz mial wyszczegolnione dochody oraz podatek oraz e/w zwrot:)Polecam zrobic z 4 ksero:))Z tym papierkiem idziesz do HMRC w centrum Bham wypisujesz papierek oddajes Pani wraz z orginalnym P45 i czekasz na zwrot podatku do 12 tygodni:))przy okazji wypelnij papiery wyjazdowe z uk nie pamietam teraz numeru ale hmr beda wiedzieli .Przy wypisywaniu zwrotu zaznacz ze wracasz do PL i tam mozesz podac adres lub jesli masz kogos zaufanego tutaj ( swoj obecny adres) podaj tutaj.Konto jesli masz bezplatne na wszelki wypadek zostaw sobie 5 funa na koncie jesli nie chcesz zamykac - moze Ci sie przydac do realizacji czeku:))jesli nie masz tutaj nic na siebie wystarczy reasumujac:
P45 od pracodawcy na koniec pracy
Rozliczenie podatku
Wypelnienie papierow wyjazdowych z uk
Realizacja czeku:))
Zamkniecie konta
I jestes wolny:))Powodzenia w PL oby wszystko sie ulozylo.Pozdrawiam serdecznie

Razor
 
 

MężczyznaPostNapisane przez ramzes11 » 23 paź 2011, 18:38 Re: Rozliczenie się z dochodów w Polsce

A nie da rady się z tego rozliczyć w polsce? Po skończeniu pracy zależy mi na jak najszybszym powrocie do polski.
Mój tax code to W1747L więc jak z tym zwrotem? Progu wolnego od podatku nie przekroczę.

ramzes11
Raczkujący
 
 
Posty: 72
Dołączył: 8 cze 2011, 14:54
Reputacja: 0
Neutralny

PostNapisane przez Razor » 23 paź 2011, 19:36 Re: Rozliczenie się z dochodów w Polsce

Wybacz pierwszy raz slysze o takim tax cod ?1747 L ? W tym momecie nie wiem jak Ci pomoc.Nie slyszalem by ktos rozliczal sie z Polski - generalnie wszyscy ktorych znam rozliczali sie przed wyjazdem.Musisz popytac madrzejsze glowy.Powodzenia

Dodano: -- 23 paź 2011, o 20:49 --

zraza zaraz napisales 1747 L czy 747L?

Razor
 
 

PostNapisane przez nicegirl » 23 paź 2011, 21:41 Re: Rozliczenie się z dochodów w Polsce

No i własnie... Razor, Ty zawsze wiesz ... wszystko .... tylko nie to co trzeba !!!! ale rady zawsze masz !!! pfff...

nicegirl
 
 
Góra
-2

KobietaPostNapisane przez Luiza » 23 paź 2011, 22:21 Re: Rozliczenie się z dochodów w Polsce

Razor napisał(a):zraza zaraz napisales 1747 L czy 747L?

W1 747L.
Zjadł spację.
W1 (week one), ale to nieistotne jest. Liczy się jak samo 747L do rozliczenia.
Być szczerym to wypowiadać się zgodnie z tym, co się myśli. A nie wszystko, co się myśli wypowiadać na głos.
Avatar użytkownika
Luiza
Wtajemniczony
 
 
Posty: 1911
Wiek: 42
Dołączyła: 14 mar 2008, 23:27
Reputacja: 71
Poczciwy

MężczyznaPostNapisane przez AdamBoltryk » 24 paź 2011, 06:32 Re: Rozliczenie się z dochodów w Polsce

xxxx napisał(a):a orietuje sie ktos jak to wyglada w sytuacji jesli np. wraca ktos po tam 20 latach i udalo mu sie zaoszczedzic powiedzmy 50-60 tys funtow i co wtedy z tymi pieniedzmi musi od nich zaplacic w Polsce podatek? Jak to wyglada???

Podatek od tego co odłożyłeś? Wątpię.
Jedyna rzecz na którą bym zwrócił uwagę, to termin przeprowadzki. W Polsce i Wielkiej Brytanii są przyjęte różne terminy rozpoczęcia/zakończenia roku podatkowego. Polska - styczeń/grudzień, WB kwiecień/marzec. Dlatego najlepiej jest wyprowadzać się pod koniec roku kalendarzowego. Dlaczego? W polskich zeznaniach podatkowych nie będziesz musiał uwzględniać zarobków z UK, gdyż w danym roku podatkowym ich nie miałeś :) Jeśli przeprowadzisz się do 31 grudnia.

Pozdrawiam

AdamBoltryk
Wtajemniczony
 
 
Posty: 2527
Dołączył: 6 gru 2008, 12:19
Reputacja: 183
SzanowanySzanowany

KobietaPostNapisane przez dorotajab » 24 paź 2011, 11:05 Re: Rozliczenie się z dochodów w Polsce

ramzes11 napisał(a):A nie da rady się z tego rozliczyć w polsce? Po skończeniu pracy zależy mi na jak najszybszym powrocie do polski.
Mój tax code to W1747L więc jak z tym zwrotem? Progu wolnego od podatku nie przekroczę.


nie da rady

jak sie rozliczysz tutaj to dostaniesz zwrot- w Poslce nikt Ci nie odda padatku z UK bo nawet nie placisz podatku za zarobki w UK.

musisz zrobic tak jak napisal Razor

to zajmie tylko chwile-
proszisz pracodoowace o P45
idziesz do HMRC w centrum
wypelniasz krotki druk
oddajesz pani
wychodzisz
jedziesz do POlski

jak przyjdzie czek wplacasz go(albo ktos ci wplaca) na konto angielskie

masz kase na koncie ;)

w Poslce rozliczasz sie z przychodow polskich- jak jestes uczciwy to wpisujesz kwote zarobiona za granica, z ktorej cie nie rozliczaja- ale dodaja do zarobkow polskich i na tej podstawie ustalaja prog podatkowy ktory to odliczaja od zarobkow w Polsce

czyli jak zalozmy twoj prog bedzie 20% i odliczaja to TYLKO od kwoty zarobinoej w POLSCE
ciotka dorotka klotka :D
Avatar użytkownika
dorotajab
Zaangażowany
 
 
Posty: 1110
Wiek: 41
Dołączyła: 11 paź 2006, 15:09
Lokalizacja: Great Barr
Reputacja: 143
SzanowanySzanowany

MężczyznaPostNapisane przez ramzes11 » 24 paź 2011, 18:11 Re: Rozliczenie się z dochodów w Polsce

Nie będzie problemu z tym aby która mi wypłacił czek na moje konto bankowe? A nie ma opcji aby bezpośrednio zrobili mi przelew na konto z HMRC?

ramzes11
Raczkujący
 
 
Posty: 72
Dołączył: 8 cze 2011, 14:54
Reputacja: 0
Neutralny

KobietaPostNapisane przez dorotajab » 24 paź 2011, 18:15 Re: Rozliczenie się z dochodów w Polsce

wplacic czek na Twoje konto moze kazdy- idzie do banku i wplaca :) mozna to tez zrobic za pomoca maszyn wplacajacych, wiec tym bardziej kazdy moze wplacic. co do bezposredniego przelewu..raczej nie ma takiej opcji, ale moge sie mylic.
ciotka dorotka klotka :D
Avatar użytkownika
dorotajab
Zaangażowany
 
 
Posty: 1110
Wiek: 41
Dołączyła: 11 paź 2006, 15:09
Lokalizacja: Great Barr
Reputacja: 143
SzanowanySzanowany

MężczyznaPostNapisane przez ramzes11 » 24 paź 2011, 19:04 Re: Rozliczenie się z dochodów w Polsce

Znalazłem takie coś http://zielonalinia.gov.pl/default.aspx?docId=8489
Jest tam zawarta taka informacja: "Podatek zwracany jest przelewem na konto bankowe w Wielkiej Brytanii albo przekazem pocztowym – na adres podany przez wnioskodawcę w formularzu P85(S)." Czy to jest aktualna informacja?
Jest tam również że można się rozliczyć za pomocą formularza ze strony internetowej http://www.hmrc.gov.uk/cnr/p85.pdf
Jest w tym formularzu opcja do wyboru w jaki sposób chcemy otrzymać zwrot i jest opcja do zaznaczenia aby wpłacili na konto bankowe.
Czy ktoś może się do tego odnieść? Są to prawdziwe i aktualne informacje?

ramzes11
Raczkujący
 
 
Posty: 72
Dołączył: 8 cze 2011, 14:54
Reputacja: 0
Neutralny

Następna strona

  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Ostatni post
Powrót do FINANSE