Rozliczenie się z dochodów w Polsce

Doradztwo w sprawie kont bankowych, pożyczek, podatków, pomysłów na własny biznes;

MężczyznaPostNapisane przez darios111 » 29 lut 2012, 20:34 Re: Rozliczenie się z dochodów w Polsce

@Adam i @ktosienka - dzięki za wasze cenne wskazówki. Na pewno się przydadzą, bo okazuje się, że praktycznie NIC nie wiedziałem o tut. systemie podatkowym (...trochę teraz poczytałem).

Właściwie to przyjechałem do UK 1-go października a 4-tego zacząłem pracować, ale jak by nie liczył to na koniec tego roku podatkowego 5-go kwietnia'2012 właśnie minie mi te 180 + parę dni... :P i do tego czasu na pewno mój dochód nie przekroczy 7.475 GBP, czyli kwoty wolnej od podatku (mój tax code: 747L).

Ale chyba źle coś usłyszałem od znajomych, albo źle ich zrozumiałem, że jeśli dochód w roku podat. nie przekroczy tej właśnie kwoty wolnej od podatku to należałoby się samemu rozliczyć jak najszybciej w HMRC, bo wtedy szybciej zwrócą cały zapłacony podatek (...???)

Bzdura...? Proszę o sprostowanie / Pozdrawiam!

darios111
Początkujący
 
 
Posty: 19
Dołączył: 4 sty 2012, 14:02
Lokalizacja: Birmingham / Erdington
Reputacja: 0
Neutralny

MężczyznaPostNapisane przez AdamBoltryk » 1 mar 2012, 00:06 Re: Rozliczenie się z dochodów w Polsce

tu cię zmartwię - koniec roku podatkowego to 31 marzec, a nie 4 kwiecień...
A systemy podatkowe są bardzo podobne.

Pozdrawiam

AdamBoltryk
Wtajemniczony
 
 
Posty: 2527
Dołączył: 6 gru 2008, 12:19
Reputacja: 183
SzanowanySzanowany
Góra
-3

KobietaPostNapisane przez ktosienka » 1 mar 2012, 00:47 Re: Rozliczenie się z dochodów w Polsce

Darios,
Raz jeszcze nie masz obowiazku skladania deklaracji podatkowej lub jakiej kolwiek innej formy aktywnego rozliczania sie z podatku. Z tego co napisales wczesniej wynika ze rozliczasz sie w systemie PAYE (Pay as you earn) i Twoj pracodawca na podstwie dostarczonych przez Ciebie informacji ma obowiazek poprawnego policzenia podatku jaki od Twojego dochodu odciagnie.

Urzad powinien to przeliczyc i przeslac Ci czek jesli za duzo podatku zaplaciles badz poinformowac Cie o sposobie splaty niedopolaty podatku.

Jesli chcesz sprawe przyspieszyc- czyli dostac czek jak najszybciej- zadzwon do urzedu na poczatku nowego roku podatkowego, ktory zaczyna sie w tym kraju 6 kwietnia (na pewno w biezacym roku podatkowym tak bedzie w UK i w ostatnich co najmniej 10 latach tak bylo).

Zgodnie z tym co napisales powinien Ci sie nalezec zwrot calego zaplaconego przez Ciebie w roku podatkowym 11/12 podatku. Dobrze zrozumiales swoich znajomych. Niemniej zwrocenie sie do urzedu, o to aby Twoje podatki przeliczyli i wczesniej przyslali Ci czek to Twoje prawo, a nie obowiazek. Jesli ty nie zglosisz sie do urzedu samodzielnie to oni powinni tak czy siak przyslac Ci list z czekiem (o ile nadplacony podatek jest wyzszy niz £10), ale moze to zajac duzo dluzej. Jesli nadplacony podatek to mniej niz £10 nadal mozesz dostac zwrot, ale tylko jesli sam o niego wystapisz. Malych kwot z automatu urzad nie zwraca.

Warto weryfikowac informacje znalezione na forach internetowych, szczegolnie jesli dotycza one Twoich wlasnych pieniedzy. Przycisk "wyslij" niestety akceptuje wszystkie wiadomosci wyslane przez specjalistow znajacych niuanse kazdej mozliwej dziedziny .

Jakbys potrzebowal pomocy ze zwrotem podatku daj znac na priv.

ktosienka
Stały Bywalec
 
 
Posty: 498
Dołączyła: 22 paź 2006, 13:06
Reputacja: 65
Poczciwy

MężczyznaPostNapisane przez AdamBoltryk » 1 mar 2012, 23:46 Re: Rozliczenie się z dochodów w Polsce

AdamBoltryk napisał(a):tu cię zmartwię - koniec roku podatkowego to 31 marzec, a nie 4 kwiecień...
A systemy podatkowe są bardzo podobne.

Pozdrawiam

Ups. pomylił mi się rok FINANSOWY z rokiem PODATKOWYM
Rok finansowy to 1.04-31.03.
Rok podatkowy to 6.04 -5.04

The tax year

The tax year in the UK, which applies to income tax and other personal taxes, runs from 6 April in one year to 5 April the next (for income tax purposes). Hence the 2010-11 tax year ran from 6 April 2010 to 5 April 2011.

The odd dates are due to events in the mid-18th century. Prior to September 1752, the new year in Britain started on 25th March (Lady Day). When the Gregorian calendar was adopted in the UK in September 1752 in place of the Julian calendar, the two were out of step by 11 days. After protests about the tax authorities gaining revenues for the 11 days that were skipped, the start of the tax year was moved to 5th April. This was then changed to 6th April in 1800.

The tax year is sometimes also called the Fiscal Year. The Financial Year, used mainly for corporation tax purposes, runs from 1 April to 31 March. Financial Year 2011 runs from 1 April 2010 to 31 March 2011, as Financial Years are named according to the calendar year in which they end.


Pozdrawiam

AdamBoltryk
Wtajemniczony
 
 
Posty: 2527
Dołączył: 6 gru 2008, 12:19
Reputacja: 183
SzanowanySzanowany

KobietaPostNapisane przez monmart2 » 9 lut 2014, 16:45 Re: Rozliczenie się z dochodów w Polsce

witam ,czy moze ktos wie jak rozliczyc polska emeryture w uk?jestem tu od paru lat posiadam status rezudenta,pracuje ,w formulazu rocznego zeznania podatkowego jest pytanie czy pobieraz w innym kraju emeryture powyzej 2000f rocznie ,ja pobieram 2400fZatem moje pytanie jest nastepujace jaka kwote powinnam wpisac 2400fczy tylko to co powyzej 2000fczyli 400?dziekuje z gory za odpowiedzi

monmart2
Początkujący
 
 
Posty: 24
Dołączyła: 4 mar 2009, 17:57
Reputacja: 0
Neutralny

MężczyznaPostNapisane przez AdamBoltryk » 10 lut 2014, 22:17 Re: Rozliczenie się z dochodów w Polsce

nie wiem jak tutaj z dochodem stamtąd.
Jak rozliczałem w Polsce sprzedaż samochodu, a juz tutaj pracowałem to musiałem przeliczać każdy dochód co miesiąc przelicznikiem kursowym na dzień otrzymania wypłaty. Pamiętaj, że kurs nie jest stały na cały rok, a się zmienia. Stąd takie zawiłości.
Ale jak zwykle - najlepiej zrobisz jak pójdziesz do revenue i się dowiesz.

A nawiasem mówiąc niezła emeryturka :).

Pozdrawiam

AdamBoltryk
Wtajemniczony
 
 
Posty: 2527
Dołączył: 6 gru 2008, 12:19
Reputacja: 183
SzanowanySzanowany

Poprzednia strona

  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Ostatni post
Powrót do FINANSE