Statutory Maternity Pay, Maternity Allowance - pytania?

Rodzina, dzieci i ich wychowanie, sprawy związane z codziennym życiem rodziców.
Hej. Jestem w 28 tygodniu ciąży. Dla swojego pracodawcy pracuję 2 lata i 4 miesiące, cały czas na kontrakt. Średnio zarabiałam ok. 1000 funtów miesięcznie. W połowie kwietnia lekarze określili moją ciążę jako zagrożoną i zabronili mi pracować w ciąży. Miałam zwolnienia od GP, więc problemu z absencją w pracy nie było. W pracy wyliczyli mi, że mogę najwcześniej iść na macierzyńskie 13 września, czyli dziś. Postanowiłam więc od 1 września do 12 wybrać zaległy urlop a następnie przejść na macierzyński. Moje zarobki od początku chorobowego wyglądały tak: kwiecień 1040 (company sick pay), maj: 844, czerwiec 462, lipiec 299 i sierpień 229. Niespodziewanie dziś od pracodawcy dostałam list, że nie kwalifikuję się do SMP ponieważ moje zarobki nie osiągnęły tzw. Lower Earnings Limit (ok. 100 funtów tygodniowo) i wysłali mi formę o Maternity Allowance.
Pytanie brzmi: czy faktycznie nie należy mi się SMP (moja firma płaci 3 pierwsze miesiące 100%), jeżeli nie to czy ubiegając się o Maternity Allowance będą brać pod uwagę moje ostatnie miesiące pracy i nie dostanę nawet tych 125 funtów tygodniowo? bo obliczą przykładowo 90% moich zarobków z ostatnich dwóch miesięcy? czy wysyłając payslipy mogę wysłać te z przed ciąży? byłabym bardzo wdzięczna, gdyby ktoś mógłby mi pomóc. Pozdrawiam i dziękuję za pomoc.

basia7
Przyczajony
 
 
Posty: 2
Dołączyła: 13 wrz 2011, 16:42
Reputacja: 0
Neutralny

hej obawiam sie ze twoj pracodawca ma racje choc moge sie mylic napewno ci sie przysluguje maternity allowance z job centre ale musisz sie dopytac. Udaj sie do citizen advice tam napewno dostaniesz odpowiedzi na wszystkie pytania i pomoga ci wszystko zalatwic zycze powodzenia

mloda mama
Początkujący
 
 
Posty: 20
Dołączyła: 5 lip 2010, 10:09
Lokalizacja: walsall
Reputacja: 1
Neutralny

basia7, Payslipy mogą być dowolne nie muszą być z ostatnich 13 tygodni .Powodzenia.
:)
Avatar użytkownika
malaroksi
Wtajemniczony
 
 
Posty: 2759
Wiek: 44
Dołączyła: 6 lip 2008, 13:53
Lokalizacja: West Bromwich
Reputacja: 170
SzanowanySzanowany

basia7
aby kwalifikowac sie do SMP musisz zarabiac co najmniej 97£ na rok podatkowy 2010/11
musisz byc zatrudniona przez okres ciagly przynajmniej 26 tygodni, przed 15 tygodniem od daty terminu porodu.

jeslichodzi o maternity allowanceto rowniez trzeba pracowac przez okres ciagly minimum 26 tygodni do daty porodu , z czego przez minimum 13 tygodni z tych 26 trzeba miec zarobek sredni 30£
Zasilek to 124,88 £ /tydzien lub 90% twoich srednich zarobkow brutto przed opodatkowaniem jesli jest mniejsze.

wydaje mi sie ,ze bedzie to pewnie 90% srednich zarobkow wiec raczej mniej niz 125£ na tydzien.

http://www.dwp.gov.uk/advisers/claimforms/ma1.pdf tu masz formularz online i musisz sobie sprawdzic w tabelkach przykladowych ile ci wychodzi w tym ,,okresie testowym ,, -test period table. tam jest wszystko opisane
"Krytyka jest jak lekarstwo, paskudne, ale trzeba ja przełknąć by zadziałała.."....
Avatar użytkownika
bogini8
Wtajemniczony
 
 
Posty: 2785
Wiek: 38
Dołączyła: 21 lis 2007, 23:55
Lokalizacja: Solihull
Reputacja: 100
SzanowanySzanowany

malaroksi napisał(a):basia7, Payslipy mogą być dowolne nie muszą być z ostatnich 13 tygodni .Powodzenia.


tak właśnie myślałam i czekałam na potwierdzenie :)

bogini8 napisał(a):aby kwalifikowac sie do SMP musisz zarabiac co najmniej 97£ na rok podatkowy 2010/11
musisz byc zatrudniona przez okres ciagly przynajmniej 26 tygodni, przed 15 tygodniem od daty terminu porodu.


spełniam te warunki, jednak z tego co czytałam tą średnią czyli te 97 funtów liczą z ostatnich 8 tygodni, czyli z moich 550 funtów, więc wychodzi poniżej tej normy, pewnie dlatego muszę się właśnie ubiegać o Maternity Allowance...

bogini8 napisał(a):wydaje mi sie ,ze beda liczyc srednia z roku podatkowego wiec bedzie to pewnie 90% srednich zarobkow wiec raczej mniej niz 125£ na tydzien.


chyba nie, bo powiedzmy, że miałabym przejść na macierzyńskie w maju, to braliby tylko średnią z kwietnia?

malaroksi chyba ma rację, na forach angielskich też to właśnie wyczytałam, po prostu, z ostatnich 66 tygodni w Anglii wybieram payslipy z 3 miesięcy, najlepiej te, w których najwięcej zarobiłam, a na ich podstawie przydzielają mi wysokość macierzyńskiego, czyli 128 funtów... jeżeli się mylę to mi napiszcie, bo podanie już wydrukowane i w czwartek chciałabym się wybrać do job centre

jeszcze jedno co do zasady Statutory Maternity Pay - wydaje mi się, że skoro przepracowałam w jednej firmie ponad dwa lata, ciężką i systematyczną pracą powinnam sobie zasłużyć na ten zasiłek... a oni jego wysokość i ogólnie byt wyznaczają na podstawie ostatnich 8 tygodni przed przejściem na macierzyńskie, gdzie wiadomo, że kobieta z brzuchem jest bardziej narażona na zwolnienia lekarskie, czy to kręgosłup, wymioty, opuchnięte nogi itd... chyba jest to trochę niesprawiedliwe...
dziękuję wszystkim za odpowiedzi całusy

basia7
Przyczajony
 
 
Posty: 2
Dołączyła: 13 wrz 2011, 16:42
Reputacja: 0
Neutralny

basia7 napisał(a):ciężką i systematyczną pracą powinnam sobie zasłużyć na ten zasiłek...
No i tu jest właśnie ten błąd opieki socjalnej, robią wszystko by bezrobotnym, lewusom ,krętaczom umilić życie a uczciwie pracującym ludziom i pełnym rodzinom uprzykrzyc , niestety... Tak czy siak powodzenia przy porodzie no i by dzidzia zdrowa była :)
:)
Avatar użytkownika
malaroksi
Wtajemniczony
 
 
Posty: 2759
Wiek: 44
Dołączyła: 6 lip 2008, 13:53
Lokalizacja: West Bromwich
Reputacja: 170
SzanowanySzanowany


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Ostatni post
Powrót do RODZINA I DZIECKO