Jaka lustrzanka?

Dyskusje na temat komputerów(hardware, software, internet..), telefonów, oraz innego sprzętu elektronicznego. Problemy z działaniem, opinie, porady itp

KobietaPostNapisane przez vanilia » 19 wrz 2013, 20:54 Jaką wybrać lustrzankę?

Hej. Chciałabym kupić mężowi lustrzankę na urodziny. Mam jeszcze trochę czasu więc szukam informacji na temat lustrzanek. Zastanawiałam się nad Nikonem D3200 tylko jaki wybrać obiektyw? Jakie lustrzanki polecacie? Zależy mi na tym by miały funkcję nagrywania video w HD no i dobry obiektyw z którym naprawdę można poszaleć, no i chciałabym się zamknąć w £1000. Z góry dziękuję za rady. P.S. Wiem o istnieniu google, zależy mi na opiniach użytkowników lustrzanek a nie tego co w sklepach piszą. Pozdrawiam
"Wielkie rzeczy nie powstają w wyniku impulsu, a w wyniku poskładania małych rzeczy w jedną całość."- Vincent Van Gogh
Avatar użytkownika
vanilia
Zadomowiony
 
 
Posty: 684
Dołączyła: 24 maja 2007, 12:04
Lokalizacja: Sheldon
Reputacja: 47
Pokojowy

MężczyznaPostNapisane przez V32Rob » 19 wrz 2013, 21:44 Re: Jaka lustrzanka?

ja polecam aparaty Sony z serii NEX, polaczenie szkla lustrzanek z body kompakta.

V32Rob
 
 
Posty: 0
Dołączył: 17 wrz 2013, 19:47
Reputacja: 0
Neutralny

MężczyznaPostNapisane przez edmun » 20 wrz 2013, 07:04 Re: Jaka lustrzanka?

V32Rob, jak ktoś lubi przeplacac to NEX jest właśnie takim sprzętem.

ja chciałbym podejść do tematu jednak trochę inaczej. rozumiem zakupy lutrzanek na prezent jednakże podstawowym pytaniem jakie należy zadać to nie jaką lustrzanke wybrać tylko "Dlaczego potrzebuje lustrzanke?".
już nie mówiąc o drugim pytaniu które się samo nasuwa czyli: Czy jak kupie lustrzanke to będzie to na tyle moja pasją aby potem dokupić akcesoria ?.

niestety muszę wiele osób ostrzec ze samo kupno lustrzanki nie sprawi ze zdjęcia będą lepsze.

po pierwsze: kompakty mają o wiele mocniej rozwinięte oprogramowanie przez co zdjęcia są po prostu nasycone. trawa jest zielona a niebo jest niebieskie. tak właśnie ma działać kompakt i nie raz spotykam ludzi którzy kupują lustrzanke i się dziwią ze zdjęcia są brzydkie albo mało nasycone (o ustawieniach aparatu teraz nie mówię).
kompakty też oferują kupującym zazwyczaj na starcie lepszy "zoom" jak to sie amatorsko określa.

też często zdziwieniem świeżych posiadaczy jest że obiektyw 18-55 (/ 28-90) albo nawet 18-105 (/28-180) wypada "słabo" w porównaniu z takim Panasoniciem fz18 z 28-504 (w przeliczeniu już na pełną klatkę).

druga sprawa: czy kupując lustrzanke ma się świadomość ze porządnej klasy obiektyw o podobnym zakresie ogniskowania kosztuje więcej niż lustrzanka ?
niestety prawda jest taka ze tzw. obiektyw kitowy (co jest błędnym nazewnictwem) jest najsłabszym elementem całego zestawu i dopiero zamontowanie odpowiedniego obiektywu rozwija mozliwosci naszego sprzętu. czasami bardzo ciężko jest wytłumaczyć ze lustrzanka za 4000zl to dopiero podstawa i sprzęt będzie wykorzystywany tylko w 20% tego co się zakupilo ?

boom na lustrzanki zaczął się już dobre kilka lat temu i wciąż zastanawia mnie skąd u konsumentów wciaz panuje mit, że trzeba miec lustrzanke.

a już nie wspominając o naprawdę świetnych aparatach kompaktowych lub hybrydach które nie dość ze oferują znacznie więcej, to jeszcze dają przeciętnemu Kowalskiemu "ładniejsze fotki". problem leży tylko i wyłącznie w świadomości potrzeb a nie podazaniu za marketingowym trendem.

temat oczywiście pozostawiam do dyskusji bo można wciąż opowiadac o rozpiętości tonalnej. głębi kolorów czy ilością bitów na piksel, RAWACH i swiatlosila obiektywow więc nie mówię definitywnie ze lustrzanka nie jest lepsza, bo to nieprawda, ale to jest trochę jak z autami SUV, które w górskim lesie szkoda zarzynac a w mieście są za duże aby uznać je za auta miejskie.

wszystko kwestia rozsądnego podejścia do tematu i przeanalizowaniu plusów i minusow posiadania lustrzanki. samo jej posiadanie nie sprawi ze zdjęcia będą lepsze.
Avatar użytkownika
edmun
Stały Bywalec
 
 
Posty: 444
Dołączył: 27 paź 2011, 19:06
Reputacja: 48
Pokojowy

MężczyznaPostNapisane przez Thorwald » 20 wrz 2013, 09:00 Re: Jaka lustrzanka?

Ja sie zgodze z przedmowca odnosnie lustrzanki, bo mnie osobiscie bawi jak widze gosci z pelnymi klatami, obiektywem "kitowym", latajacymi na AUTO non stop, bo nie umieja nawet 5% mozliwosci tego sprzetu wykorzystac. Z jednym sie nie zgodze... zdjecia wyjda lepsze, moze nie tyle pod wzgledem barw czy ostrosci (bo to zalezy od ustawien), ale pod katem dokladnosci zdjecia. Lustro i szklo na pewno bedzie dokladniejsze niz kompakt.
Jak chcesz polaczenie i tego i tego, moze warto zerknac na Nikona 1. Sam mam Nikona i troche sie interesuje ich sprzetem i musze przyznac, ze Nikon 1 wypadl dosc korzystnie. Canonow nie polece, z racji tego, ze nie znam sie na nich i nie wiem co by mozna bylo zaproponowac.
Na pytanie "jaki wybrac obiektyw" musisz powiedziec do czego chcesz ten obiektyw ;). Poza tym to tez jest kwestia indywidualna komu sie czym fajnie cyka, bo ja osobiscie w 90% uzywam 35mm/1.8f tyle ze ja mam pelna klate i mimo ze obiektyw nie jest pod FX sprawuje sie dobrze i dla mnie jest w miare uniwersalny, poza tym ****** go lubie. Problem w tym, ze jak ktos nie wie kompletnie nic o fotografii to jemu 35mm czy 1.8f mowi tyle samo co 18-55mm/3.5-5f czyli nic.

Jesli bardzo chcesz ta lustrzanke dla meza i Nikon 1 Cie nie przekonal (bo drogi np.) to z Nikonow nie tyle co Ci polece, ale przytakne ze jak chcesz to bierz D3200 z kitowym obiektywem 18-55 i ewentualnie jak chcesz to dokup 55-200 i przestaniesz sie martwic tym ze jak maz bedzei chcial sobie cyknac fote to mu zasiegu zabraknie, bo bedzie mial pokryty dosc szeroki zakres ogniskowych, ale tak jak napisalem jak bedzie cykal foty na AUTO to nie spodziewaj sie, ze lustrzanka zrobi Ci duzo lepsze zdjecia niz te, ktore robi kompakt. Duzo ludzi w ogole nie widzi roznicy i tak i tak. Aha... ja Sony odradzam, mialem Alphe i uwazam ze to kupa.
Avatar użytkownika
Thorwald
Rozeznany
 
 
Posty: 109
Wiek: 40
Dołączył: 23 lut 2011, 22:27
Lokalizacja: Hereford
Reputacja: 11
Neutralny

KobietaPostNapisane przez malenkagdz » 20 wrz 2013, 09:58 Re: Jaka lustrzanka?

nikon d7000( sama posiadam) tez jest dobry w zestawie ma lens 18-105mm (ok 750-800£) ale to raczej nie dla poczatkujacych, ma funkcje nagrywania filmow hd, ma live view i miejsce na 2 karty pamieci SD ..

rozsmieszyl mnie ten tekst o tych co na auto robia wszystko ale taka niestety prawda.. pamietam jak niedawno robilam zdjecia a kobieta stojaca obok mnie zapytala czemu nie robie tego na auto bo przeciez latwiej i szybciej :roll:
Class. Get some.

Life is much more beautiful to me when looking through the camera lens.

malenkagdz
Zaangażowany
 
 
Posty: 1178
Wiek: 33
Dołączyła: 8 lis 2008, 15:32
Lokalizacja: Perry Barr
Reputacja: 47
Pokojowy

MężczyznaPostNapisane przez edmun » 20 wrz 2013, 12:12 Re: Jaka lustrzanka?

obiektyw 18-105 jest właśnie często dla poczatkujacych. czasami właśnie takiego kita można znaleźć w dobrej cenie przy lustrzankach Nikona
Avatar użytkownika
edmun
Stały Bywalec
 
 
Posty: 444
Dołączył: 27 paź 2011, 19:06
Reputacja: 48
Pokojowy

MężczyznaPostNapisane przez V32Rob » 20 wrz 2013, 12:56 Re: Jaka lustrzanka?

edmun napisał(a):V32Rob, jak ktoś lubi przeplacac to NEX jest właśnie takim sprzętem.



mozesz rozwinac mysl i napisac dokladnie dlaczego tak sadzisz?
i ja od razu tez zadam pytanie, bo szukam aparatu ale do specjalnego zastosowania, fotografia macro zwierzat morskich trzymanych w akwarium, co za tym idzie, specjalne, zupelnie inne srodowisko, aparat musi poradzic sobie z fotografowaniem przez szybe i niebieskim oswietleniem LED, bardzo malo aparatow potrafi ustawic balans bieli w takich warunkach i oddac zdjecie w kolorze innym niz niebieski.
przyklady tego co mnie interesuje:

koral widziany ludzkim okiem:
Obrazek


a tu dwa przyklady macro:
Obrazek

Obrazek

sa to rozne odmiany korala wiec prosze nie szukac podobienstw, jedynie chcialem odwzorowac wielkosc. nie chce tez wydac na aparat majatku bo jestem amatorem, bedzie to sprzet prawie, ze wylacznie do tego, czasami chce go zabrac na wycieczki gorskie itp wiec nie chce aby tez to byla puszka wazaca 5kg, doradzono mi wlasnie sony nex z odpowiednim szklem. prosze wiec o wypowiedz, dlaczego on sie nie nadaje i jaki wybrac inny sprzet.

V32Rob
 
 
Posty: 0
Dołączył: 17 wrz 2013, 19:47
Reputacja: 0
Neutralny

MężczyznaPostNapisane przez edmun » 20 wrz 2013, 13:53 Re: Jaka lustrzanka?

jeśli chodzi o kolorystykę to dlaczego uważasz ze NEX się akurat lepiej sprawdza przy niebieskim kolorze?

bo z chęcią bym się dowiedział jaką magiczną sztuczke robi matryca w Sony ze lepiej sobie z kolorami radzi. osobiście polecilbym passport colour checker i zainwestować w lampę zewnętrzną przy każdym body.

natomiast sony ma tani aparat a akcesoria o wiele drozsze niż u konkurencji.

jak już faktycznie bawil się w matryce aps-c to stawialbym na Nikona N1 lub Canona EOS M. Nex niestety dla mnie jest trochę za drogim sprzętem w porównaniu do tego co oferuje.

ale dla każdego coś innego. jeśli Tobie taki sprzęt wystarcza to super i nie ma się co martwić
Avatar użytkownika
edmun
Stały Bywalec
 
 
Posty: 444
Dołączył: 27 paź 2011, 19:06
Reputacja: 48
Pokojowy

MężczyznaPostNapisane przez V32Rob » 20 wrz 2013, 14:15 Re: Jaka lustrzanka?

nie, to ja zapytalem dlaczego uwazasz, ze nex sie nie nadaje i skoro wiesz tak dobrze to podaj przyklady lepszego sprzetu. ponadto lampa przy tej fotografii nie ma bytu. szklo musi byc jasne. teraz kwestia co wybrac, ale widze, ze o tym temacie masz blade pojecie a probujesz powiedziec, ze aparat o ktorym napisalem jest do bani, nie potrafisz za to podac lepszej alternatywy z podobnej wielkosci body. sprobuj wziac biala kartke, oswiecic ja niebiskim swiatlem koniecznie LED, polozyc tam wielokolorowy przedmiot i zrobic zdjecie ktore sprawi, ze ta kartka bedzie biala a kolory przedmiotu w pelni odwzorowane z rzeczywistoscia, jesli potrafisz ta sztuke to mamy o czym dyskutowac. jak juz napisalem jestem amatorem i po jednorazowym ustawieniu aparatu nie potrzebuje miliona innych funkcji, wiec po co mi lustro.
znajdz mi rowniez dobre jasne szklo macro do tych aparatow ktore podales.

V32Rob
 
 
Posty: 0
Dołączył: 17 wrz 2013, 19:47
Reputacja: 0
Neutralny

MężczyznaPostNapisane przez edmun » 20 wrz 2013, 14:27 Re: Jaka lustrzanka?

ja bym raczej zapytał dlaczego zewnętrzna lampa się nie przyda. jasne szkło ? Hmm... kwestia oświetlenia sceny a nie na upartego dążenia do super jasnego szkła makro i podbijania iso. z ciekawości zapytam jakiego szkła macro usuwasz jeśli nex nie ma ani jednego dedykowanego pod mocowanie NEX. jaką skalę odwzorowania uzyskujesz bo macro to nie koniecznie robienie zdjęcia z odległości 1cm od fotografowanego obiektu o czym zapewne pewnie wiesz. z ciekawosci zapytam jakie masz szkło, bo może coś podpowiem ?

Dodano: -- 20 wrz 2013, 15:29 --

a sorry. znalazlem 30mm f3.5 macro. tego akurat uzywasz ?
Avatar użytkownika
edmun
Stały Bywalec
 
 
Posty: 444
Dołączył: 27 paź 2011, 19:06
Reputacja: 48
Pokojowy

MężczyznaPostNapisane przez Magnus » 20 wrz 2013, 14:45 Re: Jaką wybrać lustrzankę?

vanilia napisał(a):Hej. Chciałabym kupić mężowi lustrzankę na urodziny. Mam jeszcze trochę czasu więc szukam informacji na temat lustrzanek. Zastanawiałam się nad Nikonem D3200 tylko jaki wybrać obiektyw? Jakie lustrzanki polecacie? Zależy mi na tym by miały funkcję nagrywania video w HD no i dobry obiektyw z którym naprawdę można poszaleć, no i chciałabym się zamknąć w £1000. Z góry dziękuję za rady. P.S. Wiem o istnieniu google, zależy mi na opiniach użytkowników lustrzanek a nie tego co w sklepach piszą. Pozdrawiam


Vanilia, jeśli Twój mąż interesuje się fotografowaniem to absolutnie nie kupuj mu aparatu fotograficznego. Różnorodność sprzętu fotograficznego jest olbrzymia i każdy fotografujący pasjonat wie dokładnie czego potrzebuje a czego nie znosi. Kupowanie mu jakiegoś przypadkowego aparatu będzie katastrofą. Po prostu daj mu na prezent te tysiąc funtów z przeznaczeniem na sprzęt fotograficzny. Dla pasjonatów fotografii wybieranie i zakup sprzętu to jedne z najszczęśliwszych momentów w życiu. :grin:
Jeśli Twój mąż nie interesuje się fotografowaniem i potrzebujecie aparat do zdjęć pamiątkowych to polecam obecnie najlepszy kompakt świata Sony Cyber-shot DSC-RX100 II (600 funtów, HD video).

Magnus
Początkujący
 
 
Posty: 48
Dołączył: 12 paź 2012, 14:17
Reputacja: 0
Neutralny

MężczyznaPostNapisane przez edmun » 20 wrz 2013, 15:56 Re: Jaka lustrzanka?

ostatecznie z ultra zoomow sam polecam Fuji hs20. bardzo fajne możliwości, gigantyczny zakres zoomu, tańszy niż najnowszy sony. co do lustrzanki to wręcz po prostu zabrac na showroom czyli sklep, niech mąż sobie wybierze a potem zamów taniej na internecie w jakims dobrym sklepie internetowym
Avatar użytkownika
edmun
Stały Bywalec
 
 
Posty: 444
Dołączył: 27 paź 2011, 19:06
Reputacja: 48
Pokojowy

MężczyznaPostNapisane przez V32Rob » 20 wrz 2013, 16:17 Re: Jaka lustrzanka?

edmun napisał(a):ja bym raczej zapytał dlaczego zewnętrzna lampa się nie przyda. jasne szkło ? Hmm... kwestia oświetlenia sceny a nie na upartego dążenia do super jasnego szkła makro i podbijania iso. z ciekawości zapytam jakiego szkła macro usuwasz jeśli nex nie ma ani jednego dedykowanego pod mocowanie NEX. jaką skalę odwzorowania uzyskujesz bo macro to nie koniecznie robienie zdjęcia z odległości 1cm od fotografowanego obiektu o czym zapewne pewnie wiesz. z ciekawosci zapytam jakie masz szkło, bo może coś podpowiem ?

Dodano: -- 20 wrz 2013, 15:29 --

a sorry. znalazlem 30mm f3.5 macro. tego akurat uzywasz ?



ciekawe gdzie to znalazles? i gdzie znalazlem informacje, ze ja posiadam ten aparat, zapytalem cie o przyklad lepszego i gdzie on jest? dlaczego lampy nie mozna uzyc? z prostego powodu, robiles kiedys zdjecia w akwarium? inaczej, widziales na wlasne oczy wybarwione koralowce trzymane pod swiatlem 15-20kk?? i czy widziales te same koralowce pod swiatlem 5000k? ponadto jak juz zdazyles pokazac masz blade pojecie o tym co piszesz, do aparatow serii NEX jest multum pierscieni do mocowania innego typu szkiel. wymadrzasz sie a nie odpowiedziales do tej pory na zadne z moich konkretnych pytan. czyli "fachowiec" w gadce.

V32Rob
 
 
Posty: 0
Dołączył: 17 wrz 2013, 19:47
Reputacja: 0
Neutralny

MężczyznaPostNapisane przez edmun » 20 wrz 2013, 17:26 Re: Jaka lustrzanka?

Hmm pozwól ze odpowiem później bo wiedzę akurat mam. wiesz ze są filtry zelowe na lampę aby uzyskać odpowiednią temperaturę światła ?
co do pierścieni to dobrze o tym wiem, dlatego specjalnie szukałem dedykowanego obiektywu do nexa o którym wspomniales. sprawdzalem też sigme i tamrona ale pod mocowanie sony e nie znalazłem nic szczególnego pod macro, stąd grzecznie zapytuje czego usuwasz, jaką masz skalę odwzorowania i jakie światło w tym szkle

Dodano: -- 20 wrz 2013, 18:27 --

dlatego chętnie porozmawiam ale później bo zamykam biuro i zmykam do domu.

Dodano: -- 20 wrz 2013, 18:31 --

i przepraszam jeśli źle zrozumiałem ze juz posiadasz Nexa. wciąż interesuje mnie temat poprawnego odwzorowania barw które Twoim zdaniem aparat źle odzworowuje. światło jest niebieskie więc takie też będzie na zdjeciach. inna temperatura sprawia przecież ze sprzęt wariuje i jego automatyczny lub predefiniowany balans bieli do niczego się nie przydaje, dlatego więc chyba ważniejsze jest poprawne przygotowanie materiału do zdjęć oraz późniejsza jego obróbka na Rawach gdzie przecież mamy nawet szerszą paletę kolorów operujac na większej ilości bitów. stąd też chetnie się dowiem co i jak i może będę w stanie pomoc

Dodano: -- 20 wrz 2013, 18:32 --

a przy najbliższej okazji jak wybiorę się do znajomego to sie pobawie przy jego akwarium i zobaczę co mi z tego wyjdzie
Avatar użytkownika
edmun
Stały Bywalec
 
 
Posty: 444
Dołączył: 27 paź 2011, 19:06
Reputacja: 48
Pokojowy

MężczyznaPostNapisane przez V32Rob » 20 wrz 2013, 21:36 Re: Jaka lustrzanka?

wiec wyprostuje, jak napisalem wczesniej, jestem amatorem, nie bawilem sie w profesjonalna fotografie ale mam bardzo duzo znajomych akwarystow, wielu z nich jest naprawde profesjonalistami w temacie fotografii, uwierz, ze lampy nie uzyjesz do tego i koniec, w tym akwarium jest tyle swiatla, ze lampa nie ma bytu. proponuje poprzegladac ten temat i fotki w nim zamieszczone:
http://www.ultimatereef.net/forums/show ... 07&page=90
byly robione tym: "I'm using a D600 with a Sigma 105mm"
tak samo przy dobrze robionych fotkach nie trzeba bawic sie w obrobke na kompie i bardzo chce tego uniknac, mam dosyc komputerow i programowania w pracy abym jeszcze przy tym w domu siedzial.
aparat nex byl mi polecony jako sprzet z mozliwoscia wyciagniecia takich fotek, jesli trafie fajna alternatywe to nie widze problemu.

V32Rob
 
 
Posty: 0
Dołączył: 17 wrz 2013, 19:47
Reputacja: 0
Neutralny

Poprzednia stronaNastępna strona

  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Ostatni post
Powrót do KOMPUTERY I ELEKTRONIKA