Laweta

Dyskusje na temat wszystkiego, co ma kółka. Samochody, motory, rowery; sprawy techniczne ;

MężczyznaPostNapisane przez artur01 » 31 maja 2009, 11:50 Laweta

Mam pytanie czy mozna kierowac samochodem i ciagnac za soba lawete 2 osiowa ,sa rozne opinie(Policja w Angli nie umie sie okreslic ) posiadam prawojazdy AB i od 2 lat jezdze Autolaweta do 3.5T( LDV recovery truck)nigdy niemialem problemow .
W chwili obecnej planuje zakup lawety gdyz mam samochód z hakiem.
Pozdrawiam :wink:

artur01
Raczkujący
 
 
Posty: 86
Dołączył: 9 kwi 2008, 17:05
Reputacja: 0
Neutralny

MężczyznaPostNapisane przez zygfryd32 » 31 maja 2009, 17:46 Re: Laweta

wedle mnie to powinienes zrobic sobie kategorie '' e ''

zygfryd32
Początkujący
 
 
Posty: 47
Wiek: 50
Dołączył: 25 lis 2007, 22:50
Reputacja: 0
Neutralny

MężczyznaPostNapisane przez artur01 » 31 maja 2009, 19:16 Re: Laweta

No wlasnie nie wiem sam bo jak pytam Policji to jedni interpretuja przepisy ze mozna a inni ze nie mozna albo zeby wymienic prawojazdy a jak bylem na posterunku specjalnie sie zapytac to hodzili czytali jakies przepisy i nie odpowiedzieli konkretnie tylko wzieli adres i powiedzieli ze przyszla mi przepisy do domu tak ze sam nie wiem.
Dziwny ten kraj ;)

artur01
Raczkujący
 
 
Posty: 86
Dołączył: 9 kwi 2008, 17:05
Reputacja: 0
Neutralny

MężczyznaPostNapisane przez lysy » 31 maja 2009, 20:29 Re: Laweta

Dziwne jest to ze przepisy mozna interpretowac! Przepis to przepis i o zadnej interpretacji nie moze byc mowy!
Co do recovery truck aut wazy poweidzmy 2t, wiec moze zabrac na poklad nastepne 1,5t i caly czas dmc jest 3,5t (prawko kat B). Wiesz zapewne ze kat B zezwala naciagniecie przyczepy o dmc 750kg, powyzej tego juz kat E. Angole ktorzy zrobili prawo jazdy przed 1997 rokiem Kat B moga jezdzic natym prawku samochodami o dmc do 7,5t 9odpowiednik naszego c1????)
Avatar użytkownika
lysy
Rozeznany
 
 
Posty: 251
Wiek: 46
Dołączył: 5 mar 2007, 11:47
Lokalizacja: Redditch
Reputacja: 2
Neutralny

MężczyznaPostNapisane przez artur01 » 31 maja 2009, 21:30 Re: Laweta

To samo mi powiedzieli Policjanci moje prawojazdy sa z 1989 R i mowia ze ta kategoria jest podwyzszona do 7.5 t i moge jezdzic a ndrudzy mowia ze nie no to w koncu nie wiem sam czy mozna czy nie?

artur01
Raczkujący
 
 
Posty: 86
Dołączył: 9 kwi 2008, 17:05
Reputacja: 0
Neutralny

KobietaPostNapisane przez Luiza » 1 cze 2009, 08:05 Re: Laweta

mowia ze ta kategoria jest podwyzszona do 7.5 t i moge jezdzic
Jesli np wymieniasz tu prawko polskie do 3,5 tony, to dostajesz angielskie do 7,5 tony wiec chyba by sie zgadzalo ze mozesz jezdzic. Moze zadzwon do DVLA. oni chyba beda w stanie cos wiecej na ten temat powiedziec.
Być szczerym to wypowiadać się zgodnie z tym, co się myśli. A nie wszystko, co się myśli wypowiadać na głos.
Avatar użytkownika
Luiza
Wtajemniczony
 
 
Posty: 1911
Wiek: 42
Dołączyła: 14 mar 2008, 23:27
Reputacja: 71
Poczciwy

PostNapisane przez KA i PE » 1 cze 2009, 08:08 Re: Laweta

jesli chodzi o 'stare' prawo jazdy kategorii B faktycznie pozwala ono na kierowanie pojazdami (nie zespolami pojazdow) o DMC do 7,5 tony pod warunkiem ze bylo robione w anglii. polskie prawo jazdy kat B nie podlega tym przepisom i nie zawiera automatycznie kat C1. Do kierowania samochodem osobowym z przyczepa ciezka (pow 750kg DMC [dopuszczalna masa calkowita]) wymagane jest prawo jazdy kat B+E, chyba ze DMC zespolu pojazdow przekracza 3,5 tony. wtedy wymagane jest prawo jazdy kat C+E i pojazd ciagnacy wyposazony musi byc w tachograf. ciagniecie lawety za samochodem osobowym jest nie tylko niebezpieczne ale tez najczesciej nielegalne poniewaz laweta (DMC zazwyczaj 2,2 tony) przekracza dopuszczalna mase holowana dla wiekszosci osobowek. Nawet jesli policja nie wylapuje tego typu wykroczen, w razie wypadku ubezpieczalnia na pewno to zauwazy. holowanie lawety za busem, nawet malym transitem, automatycznie wymaga kat C+E i tachografu. zwracam uwage ze wiekszosc firm holujacych mini koparki ma zamontowane w busach tachografy i kierowcy maja C+E albo C1+E. mysle ze rozwiazanie z lekka pomoca drogowa jest najbezpieczniejsze, jednak zwracam uwage ze jesli jest wykozystywana do celow zarobkowych, nie na przyklad na potrzeby wlasnego warsztatu, podlega przepisom o transporcie drogowym, wymaga licencji (koncesji) i prowadzenia ksiazki czasu pracy i jazdy.

pozdr

pe

pozdr

pe

KA i PE
 
 

MężczyznaPostNapisane przez artur01 » 1 cze 2009, 08:26 Re: Laweta

Wlasnie ciagniecie lawety jest wykorzystane nie do celow zarobkowych tylko na potrzeby warsztatu.
Czy mam rozumiec ze moge ciagnac lawete pusta za samochodem osobowym laweta wazy 450kg a samochod 1250 kg co daje 1700 kg
Ale juz z samochodem na lawecie to jest 1250 samochod ciagniacy + 450 laweta + DO TEGO SAMOCHOD NA LAWECIE 1300 kG W SUMIE RAZEM 3000kg ?

artur01
Raczkujący
 
 
Posty: 86
Dołączył: 9 kwi 2008, 17:05
Reputacja: 0
Neutralny

KobietaPostNapisane przez Luiza » 1 cze 2009, 09:22 Re: Laweta

KA i PE napisał(a):jesli chodzi o 'stare' prawo jazdy kategorii B faktycznie pozwala ono na kierowanie pojazdami (nie zespolami pojazdow) o DMC do 7,5 tony pod warunkiem ze bylo robione w anglii.
Wiec moj mezczyzna mial polskie prawo jazdy kat B do 3,5 tony, wymienil na angielskie i teraz ma do 7,5 tony. Wychodzi na to ze jednak nie musialo byc robione w UK.
Być szczerym to wypowiadać się zgodnie z tym, co się myśli. A nie wszystko, co się myśli wypowiadać na głos.
Avatar użytkownika
Luiza
Wtajemniczony
 
 
Posty: 1911
Wiek: 42
Dołączyła: 14 mar 2008, 23:27
Reputacja: 71
Poczciwy

MężczyznaPostNapisane przez artur01 » 1 cze 2009, 10:21 Re: Laweta

Wydaje mi sie ze Luiza masz racje gdyz jeden z policjantow mowił mi tak samo i zaznaczył ze nie musze wymieniac gdyz jestesmy w Uni i prawojazdy mam wazne ,natomiast drugi mowił zeby wymienic ?
Dziwny ten kraj a jak myslicie moze sie udac do DVLA i zapytac ?

artur01
Raczkujący
 
 
Posty: 86
Dołączył: 9 kwi 2008, 17:05
Reputacja: 0
Neutralny

PostNapisane przez KA i PE » 1 cze 2009, 16:18 Re: Laweta

artur01 napisał(a):Czy mam rozumiec ze moge ciagnac lawete pusta za samochodem osobowym laweta wazy 450kg a samochod 1250 kg co daje 1700 kg


nic podobnego, operujemy pojeciami DMC dopuszczalnej masy calkowitej. jesli twojhe auto wazy 1250 kg to jego dmc wynosi okolo 1550kg, laweta o wadze 450kg ma dmc okolo 2200kg wiec tym samym dmc zespolu wynosi 3750kg, a do tego twoj samochod nie moze ciagnac tak ciezkiej przyczepy.

jesli chodzi o PJ nie bede sie klucil, jesli ktos ma wymienione z polskiego B na C1 to swietnie, ale sprawdz czy aby tam na pewno jest C1 a nie B1

pozdr

pe

[ Dodano: Pon Cze 01, 2009 17:31 ]
zazwyczaj wymieniajac polskie pjznajdujemy na froncie literki B, B1 fkp

to jest kategoria B (b1 jest nizsza)
a
do prowadzenia poj pow 3,5 t DMC do 7,5 t DMC potrzebna jest kategoria C1 lub wyzsza

jesli chodzi o informacje od policji radze pytac tylko 'traffic police', reszta ma nikle pojecie o przepisach zwlaszcza tych' ciezarowych'. jak ktos wdepnie w jakies gowienko tlumaczenie 'myslalem ze tak jest bo mi policjant powiedzial..........' raczej nie zadziala

pe

KA i PE
 
 

MężczyznaPostNapisane przez artur01 » 1 cze 2009, 19:29 Re: Laweta

A wiec sprawa sie ma tak byłem dzisjaj i pytalem trafic Police i jezeli prawojazdy sa wydane przed 1997 R mozna jezdzic z laweta i samochodem o dopuszczalnej masie calkowitej 7.5 tony,trzeba tylko wymienic prawojazdy na Angielskie koszt 50 F.
W DVLA takze bylem i jezeli wymieni sie prawojazdy tak jak powiedziała policja i ciagnie sie lawete z samochodem na potrzeby wlasne a nie zarobkowe wszystko jest ok.Jezeli sie ma dzialalnosc Recovery Cars trzeba podniesc kwalifikacje .
Temat uwazam za zamkniety wszystkim dziekuje i Pozdrawiam

[ Dodano: Pon Cze 01, 2009 20:35 ]
A zpomnjalem mowimy caly czas o lawecie 2 osiowej ,jezeli hodzi o 1 osiowa mozna legalnie jezdzic na B

artur01
Raczkujący
 
 
Posty: 86
Dołączył: 9 kwi 2008, 17:05
Reputacja: 0
Neutralny

PostNapisane przez KA i PE » 1 cze 2009, 20:36 Re: Laweta

ok, wymien swoje prawo jazdy wydane przed 1997 rokiem w polsce na angielskie za 50F i kiedy juz ci przysla to zobacz sobie jakie masz literki na froncie pod zdjeciem. jesli zobaczysz tam B, B1,f,k,p to oznacza ze wolno ci sie legalnie poruszac pojazdami o Dopuszczalnej Masie Calkowitej do 3,5 tony, czyli osobowkami i malymi busami na pojedynczym kole z tylu, oraz ciagnac przyczepe lekka do 750kg DMC pod warunkiem ze CALSC czyli zespol pojazdow nie przekracza 3,5 tony DMC (chodzi o to ze majac transita zarejestrowanego na 3250kg DMC kiedy polaczymy go z przyczepa lekka o DMC 750kg przektoczymy 3,5tony tazem i niestety kategoria B nie jest wystarczajaca)

Jesli pod swoim zdjeciem zobaczysz literki: B, B1, C1,f,k,p to oznacza ze wolno ci sie poruszac pojazdami lub zespolami pojazdow nie przekraczajacymi 7,5 tony DMC, w tym ciągnąć przyczepe lekka do 750kg.

jesli zamierzasz ciagnac jakakolwiek przyczepe o DMC powyzej 750kg, czyli jakakolwiek lawete, czy jedno osiowa czy dwu (jesli dopuszczalna masa calkowita przyczepy nie moze przekroczyc 750 kg, zalkadajac ze przyczepka wazy 200kg to mozesz zaladowac na nia ewentualnie malucha bez silnika, i nie istotne jest do czego tej przyczepki uzywasz, tylko jaka DMC jest napisana na tabliczce znamionowej), musisz miec kategorie E. wtedy twoje literki pod zdjeciem wygladaja tak: B,BE,B1,f,k,p albo ewentualnie B,BE,B1,C1,C1E,f,k,p. jesli

Jesli policjant z drogowki (traffic police) powiedzial ci ze jesli wymienisz swoje wydane przed 1997 rokiem prawo jazdy z polski na angielskie to automatycznie bedziesz mial kategorie C1 to obawiam sie ze byl niedoinformowany. jesli natomiast stwierdzil ze posiadajac kategorie B mozesz ciagac sobie lawety to juz powaznie mijal sie z prawda.

jesli chodzi o wyraznie podane rodzaje pojazdow ktorymi mozemy jezdzic z dana kategoria polecam ten link
http://www.direct.gov.uk/en/Motoring/Dr ... DG_4022547

jesli chodzi o wyjasnienie wag i ladunkow to ten:
http://www.direct.gov.uk/en/Motoring/Dr ... DG_4022708

sa pewne wyjatki kiedy posiadacz kategorii B moze poruszac sie wiekszymi pojazdami:
http://www.direct.gov.uk/en/Motoring/Dr ... DG_4022499

nie znalazlem informacji o wymianie polskiej kategorii B na angielska, ale trzymam w reku prawo jazdy zony, wydane w 1993 roku w polsce i wymienione na angielskie w 2007. ma z przodu B,B1,f,k,p znam kilkanascie takich przypadkow i wszystkie maja wlasnie takie literki czyli 7,5 tony pozostaje w sferze marzen.

W anglii policja bardzo rzadko kontroluje pojazdy, problemy moga sie pojawic kiedy jest kolizja albo inne zdarzenie drogowe wymagajace likwidacji szkody przez ubezpieczalnie, badz tez w razie kontroli przez VOSA (tutejszy odpowiednik BAG - bundesautobahngestapo), a ci wylapuja wlasnie takie dziwne kombinacje. Jak wspominalem zmusili wszystkich tych drobnych ogrodnikow, podjezdziarzy, budowniczych itp ktorzy za busikami holuja sprzet na przyczepkach do porobienia kategorii i zamontowanie tachgrafow. jako ciekawostka: mandat za holowanie minikoparki za transitem z kategoria B i bez tachografu...............850F. warto sie jednak zastanowic.

pozdrawiam

pe

KA i PE
 
 

MężczyznaPostNapisane przez lomax20 » 1 cze 2009, 20:55 Re: Laweta

Kolego czy tez koledzy KA i PE jezeli przepisy w calej unii sa jednolite a mysle, ze sa to nie chce Cie martwic ale jestes w bledzie i to glebokim. Ale przed tym jak wytkne Ci wszystkie twoje bledy chcialem sie upewnic i jednoczesnie zapytac :) Czy formulujac swoje wypowiedzi interpretujesz angielskie przepisy, ktore badz co badz pownny byc takie jak nasze czy opierasz sie na tym co kiedys zaslyszales w Polsce?

lomax20
Raczkujący
 
 
Posty: 51
Wiek: 111
Dołączył: 1 cze 2008, 17:40
Reputacja: 0
Neutralny

PostNapisane przez KA i PE » 2 cze 2009, 06:35 Re: Laweta

napiecie rosnie................

pe

KA i PE
 
 

Następna strona

  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Ostatni post
Powrót do MOTORYZACJA