Akwarium morskie

Luźniejsze tematy, ogólne dyskusje, rozmowy o wszystkim i o niczym

KobietaPostNapisane przez Gaba76 » 11 mar 2012, 16:41 Re: Akwarium morskie

Okrutnik, ja tez probowalam otworzyc ten zalacznik... i tez mi nie poszlo ;) zjedz w dol, tam tez sa fotki :) jak dla mnie rewelacja :)
Gaba i czasami Rafii ;)

"Hate something? Change something... Make something better."
Avatar użytkownika
Gaba76
Stały Bywalec
 
 
Posty: 339
Wiek: 47
Dołączyła: 1 wrz 2011, 21:33
Lokalizacja: Tipton
Reputacja: 49
Pokojowy

MężczyznaPostNapisane przez VA » 11 mar 2012, 16:45 Re: Akwarium morskie

Trochę przeglądałem UPS'y i najdłużej podtrzymujący zasilanie jaki znalazłem to ten. 70min. przy max. obciążeniu 600W, czyli jeżeli masz pompy / filtry 75W, to powinno wystarczyć na 8 razy dłużej (tak teoretycznie). Podsumowując, większa bateria starczy na dłużej.
VA
Avatar użytkownika
VA
Zaangażowany
 
 
Posty: 1148
Dołączył: 26 sie 2006, 12:49
Lokalizacja: Birmingham
Reputacja: 112
SzanowanySzanowany

PostNapisane przez Guest » 11 mar 2012, 16:52 Re: Akwarium morskie

Orientujesz się co ile przydało by się wymieniać baterie na nowe w ups? Sadze ze w środku jest akumulator zelowy? I ciekawe czy w ogóle jest szansa go wymieniać bo jak wiadomo z czasem żywotność spada...

Dodano: -- 11 mar 2012, o 16:54 --

Pobór prądu jaki mnie interesuje mieści się w granicach 30-50W z bardzo dużym zapasem. Im dłużej to pojedzie tym lepiej.

Guest
 
 

MężczyznaPostNapisane przez VA » 11 mar 2012, 16:55 Re: Akwarium morskie

Nie mam pojęcia, ale podejrzewam, że podobnie jak z bateriami w samochodach 4-7 lat.
VA
Avatar użytkownika
VA
Zaangażowany
 
 
Posty: 1148
Dołączył: 26 sie 2006, 12:49
Lokalizacja: Birmingham
Reputacja: 112
SzanowanySzanowany

MężczyznaPostNapisane przez AdamBoltryk » 11 mar 2012, 19:59 Re: Akwarium morskie

Generalnie jeśli chodzi o UPSy i wymianę akumulatorów to zależy czy są one szeregowe (droższe - zwane on-line), czy równoległe (tańsze i bardziej powszechne).
Generalnie zasada jest taka, że w UPSach równoległych akumulator jest podłączony (jak sama nazwa wskazuje) równolegle. Jest on ładowany i w momencie pełnego naładowania nie jest więcej ładowany. Gdy przyjdzie poważny spadek napięcia, lub całkowity brak zasilania odpowiednie przełączniki przełączają obwód na zasilanie z akumulatora. Niestety, te mikrosekundy potrzebne na przełączenie czasami są zabójcze dla sprzętu - szczególnie komputerowego :) O ile można spokojnie taki sprzęt używać w domowych komputerach, telewizorach itd to nigdy bym się nie odważył zastosować takiego do ochrony serwera sieciowego.
Natomiast w przypadku UPSów szeregowych (on-line) prąd jest dostarczany do akumulatora i urządzenie non-stop jest zasilane z/przez akumulator. Stąd nie ma żadnych spadków napięć, przerw, wahań, impulsów, skoków czy czego tam jeszcze. Niestety. Żywotność tych akumulatorów jest znacznie mniejsza.
Nie orientuje się w obecnych rozwiązaniach, ale ładnych kilka lat temu było tak, że akumulatory w UPSach on-line radzono wymieniać co 3-4 lata, natomiast w równoległych co 5-7 lat.

Pozdrawiam

AdamBoltryk
Wtajemniczony
 
 
Posty: 2527
Dołączył: 6 gru 2008, 12:19
Reputacja: 183
SzanowanySzanowany

PostNapisane przez Guest » 11 mar 2012, 20:19 Re: Akwarium morskie

Duży jest koszt wymiany takiego akumulatora? Wiem, ze zależy od pojemności ale chodzi mi o porównanie. Jak tez jest z poborem energii w jednym i drugim rozwiązaniu gdy mamy już akumulator w pełni naladowany?

Guest
 
 

MężczyznaPostNapisane przez AdamBoltryk » 11 mar 2012, 23:33 Re: Akwarium morskie

Koszt akumulatorów zależy od wielu czynników, co jak zapewne się domyślasz - producent UPSa, producent akumulatorów, pojemność, typ ogniw, jakieś inne rozwiązania tak, że ciężko jednoznacznie odpowiedzieć.
Zobacz sobie tu:
http://www.akumulatory-baterie.com/akum ... -c-91.html
i tu
http://north.pl/ups,-systemy-alarmowe/1699.html
i sam oceń czy drogo, czy nie:) A i tak się może okazać, ze te nie będą pasować do wybranego przez Ciebie UPSa :)
Co do samego UPSa - zwróć uwagę jaki typ gniazdek ma z tyłu, bo wiele z nich nie ma zwykłych sieciowych gniazd, a takie jak masz w zasilaczy w komputerze. Więc dodatkowy kabel byłby potrzebny.

I jeszcze jedno - ZA UPSem nie używaj nigdy listew przeciwprzepięciowych. Tylko zwykłe rozgałęźniki/listwy. Przed UPSem - nie ma problemu. Tylko nie pytaj dlaczego, bo teraz nie pamiętam :) ale tą informację mam w głowie z czasów jak siedziałem w temacie :)
Pobór prądu nie jest jakiś (g)astronomiczny. Oczywiście w porównaniu on-line do zwykłych jest trochę większy, ale nie są to zatrważające wartości.
Poza tym pamiętaj, że UPSy zostały stworzone z myślą o komputerach i utrzymaniu odpowiedniej charakterystyki prądowej. A zabezpieczenie przed brakiem zasilania jest tylko jedną z wielu funkcji. Dużo groźniejsze dla urządzeń są spadki napięcia i przepięcia.
Jeśli masz kompa, NAS, cokolwiek podłączonego do neta to możesz kupić UPSa współpracującego z oprogramowaniem Power Chute (firma APC) lub podobnym i tak go skonfigurować, że np. dostaniesz SMSa gdy wyłączą CI prąd :) Przynajmniej będziesz wiedział, że musisz zareagować - zadzwonić po sąsiadów, czy pogotowie :)

Pozdrawiam

AdamBoltryk
Wtajemniczony
 
 
Posty: 2527
Dołączył: 6 gru 2008, 12:19
Reputacja: 183
SzanowanySzanowany

PostNapisane przez Guest » 11 mar 2012, 23:53 Re: Akwarium morskie

tylko aby dostac takie powiadomienie rozumiem, ze musze miec caly czas tego kompa podpietego lub jakies urzadzenie z karta sim? wolalbym uniknac dodawania innych zrodel poboru pradu aby pompy dluzej zyly ale z drugiej strony jednak wysylanie takiej wiadomosci moglo by sporo uratowac

Guest
 
 

MężczyznaPostNapisane przez VA » 12 mar 2012, 09:16 Re: Akwarium morskie

Warto jeszcze tutaj wspomnieć, że RCD może już nie działać na wyjściu z UPS, więc jeżeli zależy Ci na obu tych rzeczach to będziesz musiał więcej poszperać w necie.
W RS też jest spory wybur UPS'ów tutaj, mają sklep w Brum.
VA
Avatar użytkownika
VA
Zaangażowany
 
 
Posty: 1148
Dołączył: 26 sie 2006, 12:49
Lokalizacja: Birmingham
Reputacja: 112
SzanowanySzanowany

PostNapisane przez Guest » 12 mar 2012, 10:35 Re: Akwarium morskie

przeszukalem troche ten sklep i wybor wyglada na spory :) moze cos zamowie ale jeszcze poczytam sobie co i jak :) dzieki

Guest
 
 

MężczyznaPostNapisane przez AdamBoltryk » 12 mar 2012, 16:33 Re: Akwarium morskie

Draco napisał(a):tylko aby dostac takie powiadomienie rozumiem, ze musze miec caly czas tego kompa podpietego lub jakies urzadzenie z karta sim? wolalbym uniknac dodawania innych zrodel poboru pradu aby pompy dluzej zyly ale z drugiej strony jednak wysylanie takiej wiadomosci moglo by sporo uratowac

SMS jest wysyłany przez bramkę internetową, a więc nie "coś" z kartą sim, a "coś" podpięte do netu - komputer na którym pracuje PowerChute. Może to być nawet stary notebook, coby żarł mało prądu :)
Przede wszystkim PowerChute to program komputerowy i jako taki wymaga kompa. Idea PowerChute jest taka, że monitoruje cały czas stan wejść i wyjść UPSa. I jeśli na wejściu pojawi się brak zasilania, po pewnym - zaplanowanym czasie przechodzi w stan pracy awaryjnej z baterii. Potrafi odłączyć zbędne urządzenia (które sam sobie ustawiasz - które i po jakim czasie mają zostać wyłączone), potrafi zmniejszyć dopływ prądu do tych działających tak, żeby zminimalizować zużycie energii i jednocześnie wydłużyć czas pracy na bateriach, wysyła powiadomienia po sieci/SMS i w końcowej fazie potrafi bezpiecznie powyłączać wszystkie urządzenia i zamknąć bezpiecznie komputer.
A co najważniejsze w Twoim przypadku - po powrocie zasilania potrafi wszystko postawić z powrotem na nogi...
Więc ja tam bym się poważnie nad tym zastanowił jeśli ta solniczka stanowi faktycznie aż taką wartość...

Pozdrawiam

AdamBoltryk
Wtajemniczony
 
 
Posty: 2527
Dołączył: 6 gru 2008, 12:19
Reputacja: 183
SzanowanySzanowany

MężczyznaPostNapisane przez dlugi2891 » 25 maja 2014, 08:25 Re: Akwarium morskie

Draco,

witam jak rozumiem mialo to byc forum na temat solniczek a zjechalo na zupelnie inny temat !!?? :)
Mam zamiar wystartowac z morszczukiem za jakies 2 miesiące narazie zbieram sprzet . Jesli jeszcze jestes zainteresowany tematem (bo widze ze posty sa dosc stare ) fajnie by bylo mam pare pytan i nieukrywam ze ktos z doświadczeniem i dzialajacym baniakiem powie mi wiecej niz nie jedna strona www pozdrawiam

dlugi2891
Przyczajony
 
 
Posty: 5
Dołączył: 31 sie 2009, 18:34
Reputacja: 0
Neutralny

PostNapisane przez Guest » 25 maja 2014, 11:15 Re: Akwarium morskie

Witam ponownie, posiadam akwarium morskie juz od ponad dwoch lat wiec jesli jakies pytania to smialo.

Guest
 
 

MężczyznaPostNapisane przez dlugi2891 » 25 maja 2014, 12:59 Re: Akwarium morskie

Draco dzieki za szybka odpowiedz , jak narazie jestem swiezakiem w tym temacie duzo czytalem na aqua reef. Nano reef i podobnych stronach www. Powoli zaczalem kompletowac sprzet narazie mam baniak 400l ( jeszcze tropikal) odpieniacz v2skimm 600 , filtr odwroconej osmozy . I jak narazie mam filtr zewnetrzny eheim ecco pro ktory w przyszlosci chce zastapic sumpem. Grzalka termometr . Zastanawiam sie jakiej mocy kupic pompy cyrkulacyjne myslalem o 2x5000l/h ??? Napisz mi jesli mozesz w jakich sklepach kupowales skale ryby korale?? Ile wedlug ciebie powinienem kupic skaly i piasku.? Z gory dzieki mam jeszcze sporo pytan ale nastepnym razem pozdrawiam! !!

dlugi2891
Przyczajony
 
 
Posty: 5
Dołączył: 31 sie 2009, 18:34
Reputacja: 0
Neutralny

PostNapisane przez Guest » 25 maja 2014, 15:14 Re: Akwarium morskie

Na wszystkie pytania bedziesz mial tyle odpowiedzi co uzytkownikow :) Ale mam tez zla wiadomosc, odpieniacz... jesli masz mozliwosc oddaj go... Wymaga on przerobki aby dzialal tak jak powinien. Odpieniacz to podstawa akwarium morskiego wiec na nim nie warto oszczedzac. Piasek, duzo osob majacych duze akwaria go nie uzywa bo po czasie potrafi pogarszac parametry wody, ja jestem zwolennikiem cienkiej warstwy na dnie. Cyrkulacja, polecam dwie pompy Jebao WP25 z jednym sterownikiem jesli masz ograniczone fundusza na poczatku. Filtr kubelkowy jest w morskim nieprzydatny i wrecz niepozadany.

Guest
 
 

Poprzednia stronaNastępna strona

  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Ostatni post
Powrót do HYDE PARK