Zmiana zasad Systemu Reputacji

Możecie zaproponować jakieś forum, opinie, zmiany...

MężczyznaPostNapisane przez Adam » 3 sty 2013, 22:08 Zmiana zasad Systemu Reputacji

Witam

W związku z ciągłym nadużywaniem systemu reputacji przez wielu użytkowników, wprowadzone zostały nowe limity:

  • Po rozdaniu punktów reputacji należy odczekać 24 godziny, aby znowu móc dać punkty reputacji.
  • Aby móc przyznać kolejne punkty tej samej osobie należy wcześniej przyznać punkty 15 innym osobom.


Więcej na temat reputacji: faq.php#f8r0
Avatar użytkownika
Adam
Administrator
 
 
Posty: 769
Dołączył: 12 mar 2006, 18:45
Lokalizacja: Birmingham
Reputacja: 33
Pokojowy

KobietaPostNapisane przez ewela119 » 4 sty 2013, 22:16 Re: Zmiana zasad Systemu Reputacji

Wczesniej wchodzac w zakladke moj profil mozna bylo sprawdzic ile punktow za ktory post w jakim temacie i od kogo sie dostalo, dlaczego teraz tego nie ma?
Uważasz, że to co mówię jest chamskie? Ciesz się, że nie wiesz co myślę... :D
Avatar użytkownika
ewela119
Wtajemniczony
 
 
Posty: 2132
Wiek: 36
Dołączyła: 12 mar 2009, 17:58
Lokalizacja: Coventry
Reputacja: 109
SzanowanySzanowany

MężczyznaPostNapisane przez Adam » 4 sty 2013, 22:28 Re: Zmiana zasad Systemu Reputacji

Witam
Ciągle można to sprawdzić klikając w mały kwadracik pod swoim awatarem.
Załączniki
2013-01-04-22-26-57.png
2013-01-04-22-26-57.png (106.1 KiB) Przeglądane 25017 razy
Avatar użytkownika
Adam
Administrator
 
 
Posty: 769
Dołączył: 12 mar 2006, 18:45
Lokalizacja: Birmingham
Reputacja: 33
Pokojowy

MężczyznaPostNapisane przez VA » 5 sty 2013, 12:25 Re: Zmiana zasad Systemu Reputacji

Ja uważam, że punktacja powinna być tajna. Jak widać z dotychczasowych doświadczeń, jawna punktacja służy wyłącznie do wywoływania kłótni, których i bez tego na forum nie brakuje.
Widoczne powinno być tylko uzasadnienie decyzji. Przy niesłusznym przyznaniu punktacji powinna ona być modyfikowana przez moderatorów. Punktacja powinna służyć obiektywnej ocenie, a nie pokazaniu kogo się lubi lub nie.
VA
Avatar użytkownika
VA
Zaangażowany
 
 
Posty: 1148
Dołączył: 26 sie 2006, 12:49
Lokalizacja: Birmingham
Reputacja: 112
SzanowanySzanowany

MężczyznaPostNapisane przez Adam » 5 sty 2013, 13:48 Re: Zmiana zasad Systemu Reputacji

VA napisał(a):Ja uważam, że punktacja powinna być tajna. Jak widać z dotychczasowych doświadczeń, jawna punktacja służy wyłącznie do wywoływania kłótni, których i bez tego na forum nie brakuje.
Widoczne powinno być tylko uzasadnienie decyzji. Przy niesłusznym przyznaniu punktacji powinna ona być modyfikowana przez moderatorów. Punktacja powinna służyć obiektywnej ocenie, a nie pokazaniu kogo się lubi lub nie.


Dzięki VA za sugestie, myślę że utajnienie reputacji ma jakiś sens. Można też wprowadzić konieczność uzasadnienia dlaczego ktoś dał minusa lub plusa.

Z drugiej strony jeśli reputacja będzie tajna to użytkownikom będzie łatwiej strzelać minusy bo nie będą się przejmować, że ktoś się dowie że to od nich. I w takim momencie nadużywanie reputacji staje się jeszcze łatwiejsze.

Moderacja reputacji może się odbywać tylko skrajnych przypadkach i nadużyciach. W większości przypadku jednak moderacja reputacji raczej nie zda egzaminu, ponieważ reputacja jest wyrażeniem tego czy się zgadzam z czyjąś wypowiedzią, czy jest pomocna, lub czy mi się podoba czyjś pomysł... Każdy może myśleć inaczej i mieć inne zdanie, na to moderator nie może mieć żadnego wpływu.

Uzasadnienie reputacji też jest dobrym pomysłem, jednak wtedy zniknie cała prostota dodawania punktów. Założenie było takie, że osoby, które mają ochotę skomentować post, po prostu na niego odpiszą. Jeśli ktoś nie chce się wypowiadać a chce poprzeć (lub odwrotnie) to co jest napisane w poście, może w łatwy sposób wyrazić swoje zdanie jednym kliknięciem.

Możliwe, że w przyszłości wprowadzone zostaną rozwiązania które zaproponował VA . Trzeba to wszystko rozważyć bo każde rozwiązanie ma swoje plusy i minusy.

Na razie zobaczymy jak działa reputacja z większymi limitami, myślę że to skutecznie zniechęci amatorów nadużywania reputacji.

Jeśli ktoś ma jakieś inne pomysły, to proszę pisać.
Avatar użytkownika
Adam
Administrator
 
 
Posty: 769
Dołączył: 12 mar 2006, 18:45
Lokalizacja: Birmingham
Reputacja: 33
Pokojowy

MężczyznaPostNapisane przez VA » 5 sty 2013, 14:04 Re: Zmiana zasad Systemu Reputacji

Adam napisał(a):
VA napisał(a):Dzięki VA za sugestie, myślę że utajnienie reputacji ma jakiś sens. Można też wprowadzić konieczność uzasadnienia dlaczego ktoś dał minusa lub plusa.

Z drugiej strony jeśli reputacja będzie tajna to użytkownikom będzie łatwiej strzelać minusy bo nie będą się przejmować, że ktoś się dowie że to od nich. I w takim momencie nadużywanie reputacji staje się jeszcze łatwiejsze.

Moderacja reputacji może się odbywać tylko skrajnych przypadkach i nadużyciach. W większości przypadku jednak moderacja reputacji raczej nie zda egzaminu, ponieważ reputacja jest wyrażeniem tego czy się zgadzam z czyjąś wypowiedzią, czy jest pomocna, lub czy mi się podoba czyjś pomysł... Każdy może myśleć inaczej i mieć inne zdanie, na to moderator nie może mieć żadnego wpływu.

Właśnie w tym rzecz. Żeby uniknąć nadużyć potrzebne jest uzasadnienie. Moderacja miałaby służyć wyłącznie kontroli czy nie ma nadużyć - czyli np. gdy ktoś próbuje innej osobie dać wiele minusów, za to co ktoś napisał w innym poście / temacie.

Ja osobiście ignoruję minusowanie w obecnym systemie reputacji, bo za każdy minus usłyszę kilka obelg.

Inna sugestia to punkty "pomógł" dla osób które w jakiś sposób pomogły autorowi tematu (czy tego przypadkiem nie było kiedyś na forum?).
VA
Avatar użytkownika
VA
Zaangażowany
 
 
Posty: 1148
Dołączył: 26 sie 2006, 12:49
Lokalizacja: Birmingham
Reputacja: 112
SzanowanySzanowany

PostNapisane przez Guest » 5 sty 2013, 14:38 Re: Zmiana zasad Systemu Reputacji

Co tu duzo szukac, moje ostatnie punkty, jedna pinda sie uwziela bo mnie nie lubi i oto wynik, Adamie czy mozesz te zlosliwe punkty wycofac?

Obrazek

Guest
 
 

MężczyznaPostNapisane przez Adam » 5 sty 2013, 14:44 Re: Zmiana zasad Systemu Reputacji

VA napisał(a):Właśnie w tym rzecz. Żeby uniknąć nadużyć potrzebne jest uzasadnienie. Moderacja miałaby służyć wyłącznie kontroli czy nie ma nadużyć - czyli np. gdy ktoś próbuje innej osobie dać wiele minusów, za to co ktoś napisał w innym poście / temacie.

Niestety moderator nie ma możliwości sprawdzić, czy ktoś próbuje innej osobie dać wiele minusów, dopóki nie otrzyma zgłoszenia od takiej osoby. W przypadku anonimowości takie zgłoszenia nie będą możliwe bo nikt nie będzie wiedział od kogo są minusy. Więc nadużywanie systemu będzie o wiele łatwiejsze.

Z drugiej strony z aktualnymi limitami i z anonimowością faktycznie może być mniej nadużyć, przynajmniej dawania minusa za minusa.


Zrobić pole do podawania uzasadnienia to nie jest problem większy problem będzie wtedy gdy użytkownicy będą wpisywać 'zzzzzzzzzzzzzzzz' aby tylko zapełnić to pole.


VA napisał(a):Inna sugestia to punkty "pomógł" dla osób które w jakiś sposób pomogły autorowi tematu (czy tego przypadkiem nie było kiedyś na forum?).


Tak była tak opcja jednak idea reputacji jest całkowicie inna. Co z tego ze ktoś pomoże w 10 postach i dostanie 10 punktów jeśli w innych 20 może pisać brednie lub obrażać ludzi. Reputacja daje mozliwośc oceny wszystkich postów "złych" i "dobrych" .

Dodano: -- 5 sty 2013, o 14:50 --

Draco tak się składa że jesteś jedną z osób ,która najwięcej nadużywała reputacji i jest najwięcej skarg na Ciebie w tej sprawie.
Draco napisał(a):jedna pinda

?
Dodatkowo jeszcze obrażasz użytkowników.
Myślę że przyda Ci się mały odpoczynek od forum
Avatar użytkownika
Adam
Administrator
 
 
Posty: 769
Dołączył: 12 mar 2006, 18:45
Lokalizacja: Birmingham
Reputacja: 33
Pokojowy

KobietaPostNapisane przez claudia » 5 sty 2013, 15:46 Re: Zmiana zasad Systemu Reputacji

Adam napisał(a):
VA napisał(a):Draco tak się składa że jesteś jedną z osób ,która najwięcej nadużywała reputacji i jest najwięcej skarg na Ciebie w tej sprawie.
Draco napisał(a):jedna pinda

?
Dodatkowo jeszcze obrażasz użytkowników.
Myślę że przyda Ci się mały odpoczynek od forum


W końcu...
Ja temu panu dałam minusa i tak to się skończyło jak na załączonych obrazkach.

Myślę ze anonimowa reputacja to najlepsze rozwiązanie. Nie sadze jednak aby komuś się chciało uzasadniać punkty
Załączniki
dfghdhdddf.JPG
dfggfhfghgh.JPG

claudia
Raczkujący
 
 
Posty: 65
Dołączyła: 10 mar 2009, 20:13
Reputacja: 6
Neutralny

MężczyznaPostNapisane przez TheRektor » 5 sty 2013, 17:38 Re: Zmiana zasad Systemu Reputacji

Problemem jest to że w ogóle jest taka możliwość jak przyznawanie punktów. To samo dotyczy reklam firm. Tam też jest podobny system z tym że z tego co widzę po odpowiedniej opłacie można blokować oceny. W końcu, raz przypadkowo kogoś "zminusowałem" (nie trafiłem w odpowiednią łapkę, miał być plus), potem nieco straty czasu, pw do moda, wyjaśnianie sytuacji, ujemne punkty zdjęte. Jak się komuś "ambitnemu" wlezie na odcisk to dopiero cyrk potem. Zresztą jak widać.
Nie jest to najlepszy sposób oceny, jak już wielu doświadczyło. Nie powinno czegoś takiego być w ogóle - moje subiektywne zdanie. Niestety nie wszystko można napisać, na to zgadzaliśmy się rejestrując na forum a można byłoby takie sprawy załatwiać dyskutując a nie przyznając punkty.
...no i masz babo plecak.

TheRektor
Rozeznany
 
 
Posty: 163
Dołączył: 16 sty 2010, 18:10
Lokalizacja: Mint Lxde & Xfce
Reputacja: 11
Neutralny

KobietaPostNapisane przez ktosienka » 5 sty 2013, 20:18 Re: Zmiana zasad Systemu Reputacji

Kozystajac z faktu, ze zostalam powyzej wezwana do tablicy, rowniez pozwole sobie wkleic kilka zrzutow z mojego ekranu.

Uwazam, ze system ocen nie jest zbyt trafiony, podpisuje sie pod opinia TheRektora,
Z uwagi na to ze system jeszcze dziala niekonsekwentnie ocenie powyzsza wypowiedz TheRektora.


Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

ktosienka
Stały Bywalec
 
 
Posty: 498
Dołączyła: 22 paź 2006, 13:06
Reputacja: 65
Poczciwy

MężczyznaPostNapisane przez AdamBoltryk » 5 sty 2013, 20:31 Re: Zmiana zasad Systemu Reputacji

Anonimowość? Popieram Adama, że to dopiero by mogło wywoływać wojny. A tak, jak każdy wie, że minusowany będzie wiedział od kogo dostał, to co niektórzy się powstrzymają.
Moim zdaniem obecny system wraz z ograniczeniami wprowadzonymi ostatnio powinny działać.

Pozdrawiam

AdamBoltryk
Wtajemniczony
 
 
Posty: 2527
Dołączył: 6 gru 2008, 12:19
Reputacja: 183
SzanowanySzanowany

MężczyznaPostNapisane przez relentless » 6 sty 2013, 05:25 Re: Zmiana zasad Systemu Reputacji

Podzielam zdanie ze dawanie plusow i minusow powinno byc anonimowe a nawet nie powinno byc tego w ogole. Wiadomosc np. o tym kto dal innej osobie minusa, w wiekszosci przypadkow kreuje wrogow miedzy uzytkownikami. Podobnie, jesli ktos nazbieral np 12 minusow przez naduzycie innych i wyswietlany jest w kazdym poscie z czerwona kartka -12 to podswiadomie, ogolnie odbierany jest jako jakas nie przyjemna osoba choc nie zawsze tak musi byc. Czasem nawet tez jest tak ze sporo wypowiedzi uzytkownikow ktorych nagromadzone plusy przewyzszaja ilosc otrzymanych przez nich minusow sa bardziej aroganckie i obrazliwe dla innych niz wypowiedzi tych ktorzy widnieja z czerwona kartka jednak podswiadomie beda oni zawsze wygladac na uzytkownikow pomocnych,"kulturalnych" itd. ze wzgledu na wyswietlane nagromadzone plusy z zielona kartka. Dobrym rozwiazaniem byloby tutaj wyswietlanie proporcji zamiast jednej kartki (czerwonej albo zielonej), np wyswietlanie dwoch kartek zielonej i czerwonej z iloscia otrzymanych plusow i minusow przy kazdej albo kreska zielono-czerwona cos w stylu jak to jest na YouTube.
Z nowo wprowadzonymi limitami i tak naduzycie nie powinno byc naruszone.

Osobiscie uwazam ze to post powinien byc oceniany (i na to tez powinny byc narzucone jakies limity) a nie uzytkownik. Czyli np. inni uzytkownicy moga przy poscie kliknac na "like/helpful"-podniesiony kciuk, "dislike"-kciuk do dolu tak jak jest to np. na forum javaranch.com i innych. Moglaby byc nawet opcja ze autor tematu moglby oznaczyc post ktory mu pomogl. W ten sposob inni uzytkownicy ktorzy szukaja informacji na wielu forach i potrzebuja konkretnych odpowiedzi w krotkim czasie od razu moga widziec pomocna odpowiedz dla kogos innego w tym samym temacie ignorujac reszte zbednego czytania i szukania tak jak to dziala np na stackoverflow.com.

Adam napisał(a):Zrobić pole do podawania uzasadnienia to nie jest problem większy problem będzie wtedy gdy użytkownicy będą wpisywać 'zzzzzzzzzzzzzzzz' aby tylko zapełnić to pole.


Tu rozwiazaniem moglby byc "drop down box" z kilkoma powodami dla ktorych naduzycie tego uzytkownika jest zgloszone np. "Zle sie zachowuje", "Obraza innych"... .Uzytkownik ten po wielu ostrzezeniach powinien byc zweryfikowany przez moderatora czy rzeczywiscie jego posty sa obrazliwe itp i wtedy dostac bana od razu.

Adam napisał(a):Z drugiej strony z aktualnymi limitami i z anonimowością faktycznie może być mniej nadużyć, przynajmniej dawania minusa za minusa.


Tu przykladem jest wspomniany uzytkownik Draco od ktorego tez kiedys dostalem dwa minusy za to ze dalem mu minusa osobiscie za wyzywanie innych na forum. Nie napisalem zadnego posta ale znalazl mnie przez to ze punktacja nie jest anonimowa tylko dlatego zeby sie zemscic i pomyslec ze on ma 32 lata :shock: :D :D . Osobiscie uwazam ze tego typu uzytkownicy juz dawno powinni dostac bana bo forum tylko traci przez to.
Planuj tak jakbys mial zyc wiecznie. Dzialaj, jakbys mial umrzec jutro
Avatar użytkownika
relentless
Rozeznany
 
 
Posty: 205
Wiek: 41
Dołączył: 16 kwi 2011, 12:18
Lokalizacja: 52.2000° N, 2.2400° W
Reputacja: 44
Pokojowy

MężczyznaPostNapisane przez Adam » 6 sty 2013, 09:09 Re: Zmiana zasad Systemu Reputacji

relentless napisał(a):Podzielam zdanie ze dawanie plusow i minusow powinno byc anonimowe a nawet nie powinno byc tego w ogole. Wiadomosc np. o tym kto dal innej osobie minusa, w wiekszosci przypadkow kreuje wrogow miedzy uzytkownikami.


Problem polega na tym że anonimowość daje wolną rękę w stawianiu minusów bez żadnych konsekwencji. Wtedy znajdą się tacy , którzy będą minusować z byle powodu, chociaż by dlatego, żeby mieć lepszą reputację od innych albo dla zabawy. Swego czasu na forum była możliwość anonimowego oceniania postów i wtedy sypały się prawie same minusy.
Wycofanie reputacji nie wchodzi w grę.
Jeśli ktoś się wypowiada na forum powinien mieć świadomość tego, że jego wypowiedzi są oceniane przez innych i że to co pisze wpływa na to jak go będą widzieć inni.
Reputacja doskonale się sprawdza do zwalczania nowych Troli. Jeśli ktoś kto założył nowe konto aby potrolować na forum to solidna dawka minusów bardzo często go zniechęca.



relentless napisał(a):Podobnie, jesli ktos nazbieral np 12 minusow przez naduzycie innych i wyswietlany jest w kazdym poscie z czerwona kartka -12 to podswiadomie, ogolnie odbierany jest jako jakas nie przyjemna osoba choc nie zawsze tak musi byc.

Właśnie do tego zmierzamy aby wyeliminować nadużycia i aby reputacja odzwierciedlała zachowanie użytkownika na forum.

relentless napisał(a): Dobrym rozwiazaniem byloby tutaj wyswietlanie proporcji zamiast jednej kartki (czerwonej albo zielonej), np wyswietlanie dwoch kartek zielonej i czerwonej z iloscia otrzymanych plusow i minusow przy kazdej albo kreska zielono-czerwona cos w stylu jak to jest na YouTube.
Z nowo wprowadzonymi limitami i tak naduzycie nie powinno byc naruszone.


Dziękuje za pomysł, myślę ze takie rozwiązanie faktycznie może być lepsze od dotychczasowego.
Tu rozwiazaniem moglby byc "drop down box" z kilkoma powodami dla ktorych naduzycie tego uzytkownika jest zgloszone np. "Zle sie zachowuje", "Obraza innych"... .Uzytkownik ten po wielu ostrzezeniach powinien byc zweryfikowany przez moderatora czy rzeczywiscie jego posty sa obrazliwe itp i wtedy dostac bana od razu.

Faktycznie podawanie uzasadnienia w taki sposób jest jest dobrym rozwiązaniem. Dzięki za sugestię.
relentless napisał(a):Moglaby byc nawet opcja ze autor tematu moglby oznaczyc post ktory mu pomogl. W ten sposob inni uzytkownicy ktorzy szukaja informacji na wielu forach i potrzebuja konkretnych odpowiedzi w krotkim czasie od razu moga widziec pomocna odpowiedz dla kogos innego w tym samym temacie ignorujac reszte zbednego czytania i szukania tak jak to dziala np na stackoverflow.com.

Takie rozwiązanie jest idealne na forach technicznych, gdzie ludzie szukają gotowego rozwiązania. Na forum społecznościowym raczej się nie sprawdzi, ponieważ na większość zakładanych tu tematów nie ma jednoznacznej odpowiedzi, dużo jest tez tematów luźniejszych służących do dyskusji lub do zabawy.

Zastanawiam się jeszcze nad wprowadzeniem limitu który by określał czas, po jakim osoba, która dostała jakieś punkty mogła by dać punkty osobie, która je przyznała. Wtedy dawanie minusa za minusa było by utrudnione.
Avatar użytkownika
Adam
Administrator
 
 
Posty: 769
Dołączył: 12 mar 2006, 18:45
Lokalizacja: Birmingham
Reputacja: 33
Pokojowy

KobietaPostNapisane przez dorotajab » 8 sty 2013, 11:45 Re: Zmiana zasad Systemu Reputacji

ale serio???? te punkty reputacji to taka wazna sprawa??? ja akurat mam ich duzo, wiec moze ktos dla kogo jets to taki istotny problem zdyskretytuje moja uwage...

ale zeby tak dawac minusa za minusa.... albo czekac na te plusy, albo zeby sie o plusy czy minusy klocic??? Kto na to ma czas i checi????

Zawsze myslalam ze forum to takie miejsce troche poza nasza rzeczywistscia- wchodzi sie na nie zeby zabic chwilowa nude (np: w pracy, samotnym domu albo na macierzysnkim), zeby poszukac informacji, zeby sie posmiac albo zeby kogos sprowokowac i poprzekomarzac... Forum byloby nudne gdyby wszyscy mieli takie same zdanie i wlasnie o to w nim chodzi zeby dyskutowac, a nawet zawziecie sie klocic. Nie rozumiem dlaczego komus to moze przeszkadzac. Bycie wylgranym i chamskim jest absolutnie nie do przyjecia bo przeciez mozna to robic kulturalnie - lub chociaz udawac ze sie takim jest. Kazdy moze sie jednak czasem zapomniec... bo ma slabszy dzien, bo ma radykalna opinie na jakis temat, bo go ktos zirytuje....Od tegpo sa punkty reputacji aby ktos mogl dac np.: mi do zrozumeinia, ze uzywam przykrych dla niego slow, albo ze moje argumenty sa slabe.
Ale zeby od razu sie o to obrazac??? wyzywac albo mscic jakims tam punktem ???? A nawet jezeli ktos to robi to sie tym przejmowac????
Nagana od szefa to tragedia... Ba! ban od moderatora to moze byc problem, bo nam podcina dojscie do zrodla dobrej zabawy lub wyladowan swojej frustracji. :mrgreen: ale minus od forumowego trola to moj najmniejsyz problem, a jezeli minus dostane za nieodpwoednie zachowanie to bardzo dobrze- przynajmniej drugi raz sie zastanowie co napisze ;)

co do 15 kolejnych osob przed daniem punktow tej samej osobie...Adam nie za duzo? ja mam problem zeby znaleszc 10 osob na tym forum co to gadaja z sensem...jak bede musiala szukac 15 to mi do kolejnego konca swiata zejdzie :( moze zmniejszyc ta liczbe do 10, co?
ciotka dorotka klotka :D
Avatar użytkownika
dorotajab
Zaangażowany
 
 
Posty: 1110
Wiek: 41
Dołączyła: 11 paź 2006, 15:09
Lokalizacja: Great Barr
Reputacja: 143
SzanowanySzanowany

Następna strona

  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Ostatni post
Powrót do FORUM