Settlement status.

Dla wszysktich którzy mieszkają lub zamierzają przyjechac do Birmingham i potrzebują informacji na różne tematy

MężczyznaPostNapisane przez Thorwald » 2 lut 2012, 14:01 Settlement status.

Hej,

Mam pytanie. Orientuje sie ktos moze w jaki sposob osoba z UE w tym wypadku my Polacy, mozemy starac sie o tzw. settlement status ?

O ile sie orientuje jest to cos innego niz status rezydenta, bardziej cos w rodzaju wlasnej woli i deklaracji, ze chce sie zostac w UK.

Znalazlem tylko informacje na stronie UK BA na ten temat odnosnie ludzi spoza EU badz wymagajacych wiz.

Chodzi mi o konkretna kwestie zeby dziecko po narodzinach otrzymalo mozliwosc wyrobienia paszportu brytyjskiego.

Moze troche offtop ale moze ktos sie orientuje jak tez wyglada sprawa zeby dziecku wyrobic podwojne obywatelstwo ?

Z gory podziekowal za odpowiedzi.

Pozdrawiam.
Avatar użytkownika
Thorwald
Rozeznany
 
 
Posty: 109
Wiek: 40
Dołączył: 23 lut 2011, 22:27
Lokalizacja: Hereford
Reputacja: 11
Neutralny

KobietaPostNapisane przez karen » 2 lut 2012, 22:13 Re: Settlement status.

Co do paszportu to bylo niedawno na forum. Wystarczy ,ze jeden z rodzicow jest 5 lat w UK i moze do udowodnic poprzez payslipy,p45 itd .

karen
Rozeznany
 
 
Posty: 111
Dołączyła: 10 lis 2008, 17:46
Reputacja: 5
Neutralny

KobietaPostNapisane przez Drya » 2 lut 2012, 22:41 Re: Settlement status.

Thorwald napisał(a):Chodzi mi o konkretna kwestie zeby dziecko po narodzinach otrzymalo mozliwosc wyrobienia paszportu brytyjskiego.

Moze troche offtop ale moze ktos sie orientuje jak tez wyglada sprawa zeby dziecku wyrobic podwojne obywatelstwo ?.


Mi sie nie wydaje by tak od razu dali dziecku tu narodzonemu obywatelstwo i tym paszport brytyjski i polski .
Rodziłam tu dziecko i inni tez rodzą i jeszcze nikt z tego co mi wiadomo nie otrzymał takiego dokumentu.
Chyba ,że jeden z rodziców przebywa stale w U.K. czyli jest "obywatelem tego kraju"

Drya
Raczkujący
 
 
Posty: 62
Dołączyła: 1 lip 2011, 21:47
Reputacja: 7
Neutralny

KobietaPostNapisane przez karen » 2 lut 2012, 23:01 Re: Settlement status.

Mam znajomych - 3 pary, ktore maja dzieci w wieku do 12mcy. Napewno tak sie da zrobic bo ich dzieci maja brytyjski paszport. Szybciej sie wyrobi niz polski bo tylko wysylasz formularz I do 3 tyg mieli paszport. Dodatkowo mozna wyrobic polski ale komu sie chce jechac z malym dzieciakiem do londynu :-)

Dodano: -- 2 lut 2012, o 23:03 --

Mam znajomych - 3 pary, ktore maja dzieci w wieku do 12mcy. Napewno tak sie da zrobic bo ich dzieci maja brytyjski paszport. Szybciej sie wyrobi niz polski bo tylko wysylasz formularz I do 3 tyg mieli paszport. Dodatkowo mozna wyrobic polski ale komu sie chce jechac z malym dzieciakiem do londynu :-)

karen
Rozeznany
 
 
Posty: 111
Dołączyła: 10 lis 2008, 17:46
Reputacja: 5
Neutralny

KobietaPostNapisane przez Kat198 » 2 lut 2012, 23:27 Re: Settlement status.

karen,
jak mozesz to napisz cos wiecej jak twoi znajomi zalatwili paszpot brytyjski dzieciom, domyslam sie ze wszyscy sa polakami? pozdrawiam

Kat198
Początkujący
 
 
Posty: 37
Dołączyła: 2 sie 2010, 10:11
Reputacja: 0
Neutralny

KobietaPostNapisane przez karen » 3 lut 2012, 00:31 Re: Settlement status.

Tak, sa polakami. Wiem, ze napewno trzeba byc ponad 5 kat w uk. Dowiem sie jutro I napisze dokladnie jakie dokumenty musieli miec na potwierdzenie tych 5ciu lat.

karen
Rozeznany
 
 
Posty: 111
Dołączyła: 10 lis 2008, 17:46
Reputacja: 5
Neutralny

MężczyznaPostNapisane przez Thorwald » 3 lut 2012, 09:13 Re: Settlement status.

Hej,

Dzieki za odpowiedzi. Karen bylbym wdzieczny za dalsze info.

Co do tego 5 letniego pobytu to tak doczytalem sie tego, problem polega na tym ze wlasnie dla krajow UE nie pisze zbyt wiele. W przypadku ludzi ktorzy potrzebuja wize po 5 latach oni moga dopiero starac sie o ten status osiedlenca. Dzieki temu statusowi nowonarodzone dziecko dostaje z automatu prawo (nie obywatelstwo) do starania sie o obywatelstwo bez jakis wiekszych schodow (kwestia wyslania wniosku tak naprawde). Bez tego sa jakies cyrki ze rodzic/e musza przechodzic przez jakies procedury i dopiero na koncu starac sie o obywatelstwo dla swojego potomka.

Stad mowie jest to wszystko pogmatwane dla mnie strasznie, bo o ile dla ludzi spoza UE jest to jasne dla ludzi z UE nic nie jest jasne :-).

Czekam na dalsze info.

Dziekuje jeszcze raz.

Pozdrawiam.
Avatar użytkownika
Thorwald
Rozeznany
 
 
Posty: 109
Wiek: 40
Dołączył: 23 lut 2011, 22:27
Lokalizacja: Hereford
Reputacja: 11
Neutralny

MężczyznaPostNapisane przez VA » 3 lut 2012, 09:44 Re: Settlement status.

Settlement nie dotyczy obywateli EU tylko asylum seekers.
After you have lived legally in the UK for a certain length of time, you may be able to apply for permission to settle here. This is known as 'indefinite leave to remain'.

Szczegółowo: http://www.ukba.homeoffice.gov.uk/visas ... ettlement/

Odnośnie Leave to remain:
This page explains the permission we give you to stay in the UK if your application for asylum is successful. This permission is known as 'leave to enter' or 'leave to remain'.

Szczegółowo:
http://www.ukba.homeoffice.gov.uk/asylu ... etoremain/

Dla European nationals jest osobna sekcja:
http://www.ukba.homeoffice.gov.uk/eucitizens/
czyli można się starać o "document certifying permanent residence", czyli forma EEA3.
VA
Avatar użytkownika
VA
Zaangażowany
 
 
Posty: 1148
Dołączył: 26 sie 2006, 12:49
Lokalizacja: Birmingham
Reputacja: 112
SzanowanySzanowany

KobietaPostNapisane przez Kat198 » 3 lut 2012, 22:29 Re: Settlement status.

karen,
wielkie dzieki, czekam na dalsze informacje, pozdrawiam:)

Kat198
Początkujący
 
 
Posty: 37
Dołączyła: 2 sie 2010, 10:11
Reputacja: 0
Neutralny

MężczyznaPostNapisane przez Fok@ » 5 lut 2012, 22:29 Re: Re: Settlement status.

Kat198 napisał(a):karen,
wielkie dzieki, czekam na dalsze informacje, pozdrawiam:)

Poczytaj sobie ten watek... Najlepiej od mojego posta. Pozdro
viewtopic.php?f=22&t=9997

Sent from my MB860 using Tapatalk
Avatar użytkownika
Fok@
Rozeznany
 
 
Posty: 196
Dołączył: 11 maja 2006, 09:46
Lokalizacja: Birmingham
Reputacja: 29
Pokojowy

MężczyznaPostNapisane przez Thorwald » 6 lut 2012, 09:32 Re: Settlement status.

Hej,

dziekuje za wszystkie odpowiedzi.

Popieprzone jest ich to "prawo" tutaj. Z jednej strony daja mozliwosc drukowania dokumentow i wysylania oraz otrzymywania jakis "statusow" ale z drugiej strony pisza
"Under European law, you do not need to obtain documentation confirming your right of residence in the UK if you are a national of a country in the EEA.".

Takze... o co kaman ? Z drugiej strony chyba warto takie cos sobie wyrobic, bo jak Anglia wyjdzie z UE to juz bedziemy potrzebowac takie dokumenty ;-).

Dziekuje jeszcze raz za wszystkie odpowiedzi.

Pozdrawiam.
Avatar użytkownika
Thorwald
Rozeznany
 
 
Posty: 109
Wiek: 40
Dołączył: 23 lut 2011, 22:27
Lokalizacja: Hereford
Reputacja: 11
Neutralny

MężczyznaPostNapisane przez Albiorix » 6 lut 2012, 11:42 Re: Settlement status.

Nie potrzebujesz dokumentów żeby mieszkać i pracować, tylko żeby wyrabiać dzieciom paszport - to jest różnica.
Avatar użytkownika
Albiorix
Stały Bywalec
 
 
Posty: 336
Wiek: 44
Dołączył: 6 gru 2011, 12:43
Lokalizacja: Bordesley Village
Reputacja: 68
Poczciwy

KobietaPostNapisane przez Kat198 » 6 lut 2012, 21:34 Re: Settlement status.

Fok@,
dzieki za info, poczytalam i sprobuje cos podzialac, najgorzej bedzie ze znalezieniem osoby, zobacze co z tego wyjdzie. :)

Kat198
Początkujący
 
 
Posty: 37
Dołączyła: 2 sie 2010, 10:11
Reputacja: 0
Neutralny


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Ostatni post
Powrót do SZUKAM INFORMACJI