Rozliczenie podatkowe w Polsce a praca w Anglii

Doradztwo w sprawie kont bankowych, pożyczek, podatków, pomysłów na własny biznes;

MężczyznaPostNapisane przez wojtalisk » 21 mar 2013, 20:25 Rozliczenie podatkowe w Polsce a praca w Anglii

Cześć,

w roku podatkowym 2012 mieszkałem i pracowałem w UK, tutaj tez płaciłem podatki (PAYE). W poprzednim roku podatkowym 3/4 roku spędziłem w Polsce, a 1/4 w UK i miałem dochody z Polski które normalnie jak co roku rozliczyłem. Teraz pytanie: czy w tym roku muszę rozliczać się w Polskim US jeśli nie zarobiłem w Polsce ani złotówki? Dane w US pokazują mój aktualny adres w PL. W Polsce mam tez mieszkanie za które płacę kredyt (nie wynajmuję go jeszcze, wiec przychodów nie mam). Czy ktoś z Was jest może w podobnej sytuacji i czy wie jak w takiej sytuacji postąpić?

wojtalisk
Początkujący
 
 
Posty: 30
Wiek: 39
Dołączył: 26 sty 2013, 00:00
Lokalizacja: Birmingham
Reputacja: 2
Neutralny

wojtalisk napisał(a):(...)Teraz pytanie: czy w tym roku muszę rozliczać się w Polskim US jeśli nie zarobiłem w Polsce ani złotówki? (...)

Oczywiście - musisz zaplacić 22% podatku od zarobionych 0,00 zł.

Pozdrawiam

AdamBoltryk
Wtajemniczony
 
 
Posty: 2527
Dołączył: 6 gru 2008, 12:19
Reputacja: 183
SzanowanySzanowany

MężczyznaPostNapisane przez piopaw » 22 mar 2013, 09:57 Re: Rozliczenie podatkowe w Polsce a praca w Anglii

Jeśli jesteś po za polską więcej dni niż 183 to nie podlegasz podatkowi w Polsce.

piopaw
Rozeznany
 
 
Posty: 158
Wiek: 42
Dołączył: 7 gru 2007, 18:43
Reputacja: 5
Neutralny

piopaw napisał(a):Jeśli jesteś po za polską więcej dni niż 183 to nie podlegasz podatkowi w Polsce.

Guzik prawda.
Podatek płacisz od dochodów uzyskanym w danym roku podatkowym w danym kraju.
A dochody uzyskane za granicą wpływaja na skalę podatkową (czyli ile % Ci zabiorą).

Przerabiane w zeszłym roku.

Obowiązek podatkowy według Ordynacji podatkowej to zaistnienie zdarzenia określonego w ustawach, rodzącego powinność przymusowej zapłaty (zwanej w ustawie świadczeniem pieniężnym). Zdarzeniem takim może być np. uzyskanie dochodu, nabycie spadku, sprzedaż mieszkania. Fakt, że na danej osobie ciąży obowiązek podatkowy, nie oznacza jeszcze, że ma ona obowiązek zapłaty podatku. Skutek taki nastąpi dopiero wtedy, gdy obowiązek podatkowy przekształci się w zobowiązanie podatkowe. Sam fakt powstania obowiązku podatkowego może natomiast zakładać konieczność złożenia w urzędzie skarbowym deklaracji, informacji czy też (...)

Źródło: http://www.gazetaprawna.pl/encyklopedia ... tkowy.html

Pozdrawiam

AdamBoltryk
Wtajemniczony
 
 
Posty: 2527
Dołączył: 6 gru 2008, 12:19
Reputacja: 183
SzanowanySzanowany

MężczyznaPostNapisane przez anirad » 22 mar 2013, 18:58 Re: Rozliczenie podatkowe w Polsce a praca w Anglii

Metoda wyłączenia z progresją
oznacza,że w Polsce wyłącza się z
podstawy opodatkowania dochody uzyskane za granicą
- zwolnione na podstawie umów o unikaniu podwójnego opodatkowania. Jednak
dla ustalenia stawki podatku od pozostałych dochodów –
podlegających opodatkowaniu w Polsce – stosuje się stawkę
opodatkowania właściwą dla całego dochodu.
W tym celu:
- do dochodów ze źródeł
przychodów położonych w Polsce dolicza się
dochody uzyskane za granicą
,
- od łącznej kwoty dochodów oblicza się
podatek przy zastosowaniu polskiej skali podatkowej,
- oblicza się stopę procentową podatku (t.j. wyliczony podatek od
sumy dochodów dzieli się przez łączne dochody podatnika i mnoży
przez 100),
- wyliczoną stopę procentową stosuje się
do dochodu podlegającego opodatkowaniu w Polsce.

Dodano: -- 22 mar 2013, o 19:00 --

A dalej, w mysl ustawy, jesli nie osiagasz przychodow na terenie Pl to nie masz co rozliczyc.
Ma magiczna rozdzka wie czego od niej chce,
Wysmienicie zna moj gust - oczy, buzka, biust....
Avatar użytkownika
anirad
Stały Bywalec
 
 
Posty: 483
Wiek: 51
Dołączył: 14 paź 2006, 18:39
Lokalizacja: Ha'il Saudi Arabia
Reputacja: 76
Poczciwy

MężczyznaPostNapisane przez piopaw » 22 mar 2013, 19:29 Re: Rozliczenie podatkowe w Polsce a praca w Anglii

AdamBoltryk ten lik który dałeś to przepis z 1997 roku a przepisy się zmienił na naszą stronę.
Zobacz sobie tutaj http://www.rmf24.pl/raport-podatki-2012 ... nId,597422

http://ekonomia.goniec.com/podatki/5367 ... -w-polsce/

piopaw
Rozeznany
 
 
Posty: 158
Wiek: 42
Dołączył: 7 gru 2007, 18:43
Reputacja: 5
Neutralny

MężczyznaPostNapisane przez wojtalisk » 22 mar 2013, 21:46 Re: Rozliczenie podatkowe w Polsce a praca w Anglii

Dziękuję wszystkim za odpowiedzi.

Za artykułem na RMF:
Przy zastosowaniu metody wyłączenia z progresją podatnik ma obowiązek składania zeznania rocznego, jeżeli:

- osiągnie inne dochody podlegające opodatkowaniu w Polsce według skali podatkowej,

- będzie chciał złożyć zeznanie łącznie z małżonkiem lub opodatkować dochody w sposób przewidziany dla osób samotnie wychowujących dzieci.


Czyli jeśli dobrze rozumiem, nie muszę składać rocznego zeznania podatkowego, bo nie uzyskałem dochodów w PL?

wojtalisk
Początkujący
 
 
Posty: 30
Wiek: 39
Dołączył: 26 sty 2013, 00:00
Lokalizacja: Birmingham
Reputacja: 2
Neutralny

MężczyznaPostNapisane przez piopaw » 22 mar 2013, 21:51 Re: Rozliczenie podatkowe w Polsce a praca w Anglii

Tak chyba ze przebywałeś w Polsce więcej niż 183dni

piopaw
Rozeznany
 
 
Posty: 158
Wiek: 42
Dołączył: 7 gru 2007, 18:43
Reputacja: 5
Neutralny

piopaw napisał(a):AdamBoltryk ten lik który dałeś to przepis z 1997 roku a przepisy się zmienił na naszą stronę.(...)


Podany link był informacyjnie do ŹRÓDŁA cytatu, a nie zawartej dalszej treści w linku.
Nie powiesz mi, że to co wstawiłam w cytacie się zmieniło.

I nie jest prawdą to co napisałeś wcześniej:
piopaw napisał(a):Jeśli jesteś po za polską więcej dni niż 183 to nie podlegasz podatkowi w Polsce.

Obowiązek podatkowy (składanie deklaracji) obowiązuje od kazdych dochodów uzyskanych w kraju (to podałem w pierwszym poście). A to, że z wyliczanki wyjdzie, że nie zapłacisz nic, to zupełnie inna para kaloszy.

wojtalisk Tak. Jak w roku podatkowym nie osiągnąłeś Żadnych dochodów na terenie Polski, i nie przebywałes na niej terenie więcej niż te 183 dni to nie składasz oświadczenia podatkowego.

Pozdrawiam

AdamBoltryk
Wtajemniczony
 
 
Posty: 2527
Dołączył: 6 gru 2008, 12:19
Reputacja: 183
SzanowanySzanowany

KobietaPostNapisane przez mam37 » 24 mar 2013, 08:48 Re: Rozliczenie podatkowe w Polsce a praca w Anglii

nie ma czegoś takiego jak rozliczenie podatkowe w Polsce jeśli pracujesz w angli i jesteś rezydentem tego kraju
To co pisze Adam jest nie prawda
po za tym składanie deklaracji to co innego niż rozliczenie podatkowe
rozliczenie podatkowe jest z uzyskanego przychodu i vat
Składanie deklaracji jest w tedy jeśli posiadasz lub nabyłeś jakiś majatek w polsce np działke i od tego wzbogacenia płacisz podatek
innym slowem rozliczasz sie w kraju w którym pracujesz
kiedyś tak było ale od kilku lat sie zmieniło
nie ma obowiazku rozliczania sie w pl
ciekawa jestem czy adaś sie w pl rozlicza chetnie bym te pity zobaczyła

mam37
Stały Bywalec
 
 
Posty: 493
Dołączyła: 23 sie 2012, 10:54
Reputacja: 45
Pokojowy

2 lata temu sprzedałem samochód zarejestrowany w PL = uzyskałem dochód w PL.
I musiałem złożyć roczną deklarację. Podatku nie zapłaciłem, bo tak wyszło z wyliczenia.

I musisz uwierzyć na słowo, bo PITa Ci nie pokażę, pomimo Twoich ciekawskich oczu.

Nigdzie nie napisałem, że w PL rozliczasz dochody z UK. Rozróżniaj te 2 kwestie. ALE wysokość dochodów z UK ma wpływ na wysokość podatku zapłaconego od dochodów uzyskanych w PL. I to działa w obie strony.

Pozdrawiam

AdamBoltryk
Wtajemniczony
 
 
Posty: 2527
Dołączył: 6 gru 2008, 12:19
Reputacja: 183
SzanowanySzanowany

MężczyznaPostNapisane przez anirad » 24 mar 2013, 16:27 Re: Rozliczenie podatkowe w Polsce a praca w Anglii

mam37, pomijajac styl w jakim piszesz , to wiekszosc tego co napisalas to stek bzdur. Najwyrazniej masz klopoty ze zrozumieniem postow w tym temacie. No albo wiesz wiecej niz US i znasz przepisy lepiej niz ordynacja podatkowa.....
Ma magiczna rozdzka wie czego od niej chce,
Wysmienicie zna moj gust - oczy, buzka, biust....
Avatar użytkownika
anirad
Stały Bywalec
 
 
Posty: 483
Wiek: 51
Dołączył: 14 paź 2006, 18:39
Lokalizacja: Ha'il Saudi Arabia
Reputacja: 76
Poczciwy

KobietaPostNapisane przez mam37 » 25 mar 2013, 08:07 Re: Rozliczenie podatkowe w Polsce a praca w Anglii

anirad, styl jak styl może i mi Twój nie odpowiada co do urzędu skabowego w Pl to byś sie zdziwił ale nie będe Ci się tłumaczyć z mojej wiedzy bo nie muszę i nie chcę powiem krótko Nie oceniaj jak nie znasz nigdy nie wiesz kto pisze
ze zrozumieniem nie mam problemów widocznie nie za bardzo Ty wiesz o czym pisze ale to juz Twój problem nie mój
Adam ja sprzedalam auto polskie w wrześniu i żadnej deklaracji składać nie musialam więc i może i tak było 2 lata temu ale nie dziś przynajmniej nie na rok 2012
anirad, jeszcze do kolegi chciałabym abyś mi napisał gdzie napisalam nie prawdę AdamBoltryk,napisal ( ALE wysokość dochodów z UK ma wpływ na wysokość podatku zapłaconego od dochodów uzyskanych w PL. I to działa w obie strony.)
to jest dopiero bzdura nie wiem skąd Adam Ty bierzesz te informacje ale poproszę o jakieś potwiedzenie tego co tu napisałeś bo jak żyje to jeszcze o tym nie słyszałam

Dodano: -- 25 mar 2013, 09:14 --

a i jeszcze dodam że pisałam wczesniej iż jesli mieszkasz w angli i jesteś rezydentem nie rozliczasz sie w pl i to co napisal Adam dotyczy tylko wtedy gdzy jest dochód mieszany czyli mieszkasz troche w pl troche pracujesz w np angli itp wtedy się to dotyczy wiec to co ja napisała wczesniej bylo prawda a kolega anirad, z racji obrony kolegi Adasia chciał zabłysnąć to do kolegi obroncy by sobie poczytal
http://www.podlaskie.strefabiznesu.pl/a ... 50524.html

mam37
Stały Bywalec
 
 
Posty: 493
Dołączyła: 23 sie 2012, 10:54
Reputacja: 45
Pokojowy

MężczyznaPostNapisane przez anirad » 25 mar 2013, 17:39 Re: Rozliczenie podatkowe w Polsce a praca w Anglii

Droga mam37 - nie bronie Adama bo tez napisal troche bzdur ale byl blizej prawdy niz TY...

A tak na poczatek, to w jezyku polskim istnieje taki przepiekny znak interpunkcyjny jak przecinek. I znacznie ulatwia czytanie innym i zrozumienie co autor mial na mysli.
A co do rozliczen ze skarbowka to bardzo watpie czy bylabys w stanie mnie czyms zaskoczyc, a tym bardziej zdziwic.Chyba ze brakiem wiedzy. To juz predzej. A podatek placony przy nabywaniu/zbywaniu nieruchomosci lub ruchomosci to zupelnie cos innego niz obowiazek rozliczenia podatku dochodowego od osob fizycznych od dochodu uzyskanego z tytulu wykonywanej pracy. I JEST cos takiego jak obowiazek rozliczenia podatku dochodowego od osob fizycznych w RP za dochody uzyskane w danym roku podatkowym na terenie RP. Dlatego juz sama Twoja wypowiedz jest dla mnie potwierdzeniem tego ze nie masz zielonego pojecia o podatkach .Tyle co do Twojej osoby.
A wracajac do tematu to prosze bardzo :
art. 3 ust. 2a PDOFizU

To najlepiej okresla kto i co powinien placic. I prosze przestancie mylic w wypowiedziach dochod z przychodem bo to troche rozne sprawy. Polowa wypowiedzi w tym temacie myli pojecia i wychodzi z tego niezrozumiala kupa...
Wysokosc dochodu osiaganego poza granicami RP w przypadku gdy dana osoba podlega ograniczonemu obowiazkowi podatkowemu w RP, wplywa na stawke podatku naleznego od dochodow osiagnietych na terenie RP.
I kazdy kto w RP osiaga DOCHOD musi zlozyc PITa. Sprzedaz samochodu nie jest dochodem ( chyba ze byl sluzbowy na firme).
Proponuje kazdemu zainteresowanemu tekst Izby skarbowej :
http://www.is.waw.pl/Download/broszury/ ... e_2011.pdf

tekst jest juz po wprowadzeniu w zycie umowy o unikaniu podwojnego opodatkowania.
Ma magiczna rozdzka wie czego od niej chce,
Wysmienicie zna moj gust - oczy, buzka, biust....
Avatar użytkownika
anirad
Stały Bywalec
 
 
Posty: 483
Wiek: 51
Dołączył: 14 paź 2006, 18:39
Lokalizacja: Ha'il Saudi Arabia
Reputacja: 76
Poczciwy

KobietaPostNapisane przez mam37 » 25 mar 2013, 18:16 Re: Rozliczenie podatkowe w Polsce a praca w Anglii

anirad, widzisz kolego napisałeś dokładnie to co napisałam ja a mówisz mi ze piszę bzdury .
Napisałam że rozliczasz sie w kraju w ktorym mieszkasz i pracujesz wiec bardzo Cie proszę nie poprawiaj mnie bo widze iż sam siebie nie rozumiesz
Na samym poczatku napisałam również o tym iż co innego jest rozliczenie podatkowe od dochodu a co innego jest nabycie np ziemi w pl czy gdzie kolwiek inndziej wiec nie ucz i nie udawaj mądrego
Po za tym iwdzę iż nie poswieciłeś uwagi na linka który wrzuciłam bo był on całkowiecie na temat
i to co napisałam na poczatku napisaleś Ty na końcu wiec bardzo Cie proszę może więcej czytania z trzewym i otwartym umysłem a nie zarzucanie komuś czegoś czego nie zrozumiałeś
Adam nie był i nie jest blizej prawdy żadnej
Ale każdy ma swoją prawdę Twoja widać jest inna chodz sam tego nie rozumiesz ale do tego trzeba dojrzeć czego oczywiście Ci zyczę
jeśli bez kropki przecinka i dwukropków nie rozumiesz wypowiedzi myśli itp to juz nei mój problem
tyle co chcialam powiedzieć do kolegi a co do tematu wszystko jest w linku który podalam a najlepiej korzystać z usług specjalistów lub z informacji z pierwszej ręki bo na forach ile ludzi tyle opini

mam37
Stały Bywalec
 
 
Posty: 493
Dołączyła: 23 sie 2012, 10:54
Reputacja: 45
Pokojowy

Następna strona

  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Ostatni post
Powrót do FINANSE