Dziwna praktyka HSBC ma ktoś tak ?

Doradztwo w sprawie kont bankowych, pożyczek, podatków, pomysłów na własny biznes;

KobietaPostNapisane przez malaroksi » 8 sie 2013, 08:14 Dziwna praktyka HSBC ma ktoś tak ?

Słuchajcie , mam konto w HSBC już ponad 7 lat, od bodajże roku , zauważyłam , że mając pieniądze na koncie np 10f to dostępne środki są 9 f , ten funt jest gdzieś w zawieszeniu zazwyczaj przez 2dni , wiadomo robiąc zakupy zapłacisz te 9 funtów kartą , ale gdyby była potrzeba wypłacić dychę z bankomatu to już nie da rady.
Wczoraj rano pojechałam na zakupy do asdy, miałam środki na koncie, płacąc przy kasie chciałam wziąć cash back i odmówił mi bank, zapłaciłam kartą nie biorąc cash backu i od razu w domu sprawdziłam stan konta , okazało się , że tym razem już nie funt jest w zawieszeniu ale 100f! Trochę przesada,przeanalizowałam konto i przez ostatnie 3 dni nie ruszałam nic , ani nie robiłam płatności . Dziś rano 100f wróciło do dostępnych środków. :shock: Myślę , że jest to jakaś nielegalna praktyka , bo bank bierze obraca moimi pieniędzmi ,bez mojej wiedzy i zgody pozbawiając mnie tym samym środków do życia... To jest na koncie płatnym mojego partnera. Na moim koncie darmowym, gdzie zostało mi na bieżącym rachunku aż 98p dostępnych mam 0 ,czyli już jadą z koksem i bogacą się moimi 98 pensami jutro albo w piątek mi je zwrócą na konto ... Co robić ? Będę robiła na pewno zdjęcia salda konta codziennie z uwzględnieniem dostępnych środków. Myślę, też czy od razu wypłat nie przerzucać na flexa i wpłacać spowrotem tylko w dniu kiedy jest direct debit lub gdy potrzebuję na zakupy . Czy lepiej iść do Banku , ma ktoś tak jeszcze ?
Avatar użytkownika
malaroksi
Wtajemniczony
 
 
Posty: 2759
Wiek: 44
Dołączyła: 6 lip 2008, 13:53
Lokalizacja: West Bromwich
Reputacja: 170
SzanowanySzanowany

MężczyznaPostNapisane przez Hunteros30 » 8 sie 2013, 17:45 Re: Dziwna praktyka HSBC ma ktoś tak ?

HSBC na moje to chory bank. Nie dość że masz dowaloną ogromną opłatę z akonto to gdy miałem u nich koto to działo sie podobnie. Współczuję tym którzy próbują przenieść konto do innego banku i szukają informacji o kwocie jaką muszą wpłacić by pożegnać sie z HSBC. Przenosiłem konto i przelałem prawie całą kwotę zostawiając na koncie hsbc 15F czyli odrobinę więcej niż wynosi opłata. Musiałem dopłacać by się przenieść. Chory bank i tyle. Czytając Twój post widzę że dobrze zrobiłem i nie ja jedyny miałem tak na koncie ;) Pozdrawiam
Nikt nie mówił że będzie łatwo :)
Avatar użytkownika
Hunteros30
Stały Bywalec
 
 
Posty: 451
Wiek: 44
Dołączył: 10 lis 2011, 00:38
Lokalizacja: walsall
Reputacja: 42
Pokojowy

MężczyznaPostNapisane przez JohnQ » 8 sie 2013, 19:04 Re: Dziwna praktyka HSBC ma ktoś tak ?

Witam

Z wlasnego doswiadczenia ,zdarzalo sie ze pieniedza byly podwojnie zablokowane lub tego funta blokowali ale potem wszystko wracalo to normy , to znaczy funta odblokowywali i tylko jedna transakcja byla obciazana. Tylko te sytuacje prawie wylacznie zdarzaly sie jesli kupowalem cos online. Jest to dosc znany problem w UK i nie dotyczy wylacznie banku HSBC. W twoje sytuacji jest to dziwne, ze pieniadze byly zablokowane jesli nie robilas zadnej transakcji. Wycieczka do banku nic nie zmieni.

Pozdrawiam
Ostatnio edytowano 8 sie 2013, 20:10 przez JohnQ, łącznie edytowano 2 razy

JohnQ
Początkujący
 
 
Posty: 21
Dołączył: 24 lip 2013, 19:16
Reputacja: 10
Neutralny

MężczyznaPostNapisane przez relentless » 8 sie 2013, 19:46 Re: Dziwna praktyka HSBC ma ktoś tak ?

Bez obaw :) nie dotyczy to tylko HSBC ale kazdego banku a mowa tutaj o athorization hold - preautoryzacje. Czyli np kupujesz cos za okreslona kwote, tam gdzie kupujesz moze sie zdarzyc ze zakladaja na dokonana tranzakcje authorization hold w okreslonej kwocie. Ta kwota staje sie nie dostepna dopoki tranzakcja zostaje zrealizowana albo gdy czas preautoryzacji uplynal. Kiedy tranzakcja zostaje zrealizowana autorization hold jest skasowane i pieniadze te znowu sa dostepne na koncie.

Czasem w miejscach gdzie sie kupuje (glownie online) robia tez testowe transakcje w celu potwierdzenia danych karty (np. przy otwieraniu konta na PayPal zabiera funta z konta ktorego pozniej zwracaja)

http://en.wikipedia.org/wiki/Authorization_hold - zobacz tez double hold tutaj
http://www.ehow.com/facts_6011698_hold- ... card_.html

Jesli to nie wyjasnia problemu to dobrze jest zapisywac wszystkie wydatki przez jakis czas zeby miec na biezaco i wtedy porownac z tym co jest widoczne na koncie.
Planuj tak jakbys mial zyc wiecznie. Dzialaj, jakbys mial umrzec jutro
Avatar użytkownika
relentless
Rozeznany
 
 
Posty: 205
Wiek: 41
Dołączył: 16 kwi 2011, 12:18
Lokalizacja: 52.2000° N, 2.2400° W
Reputacja: 44
Pokojowy

KobietaPostNapisane przez malaroksi » 8 sie 2013, 20:41 Re: Dziwna praktyka HSBC ma ktoś tak ?

relentless napisał(a):
Jesli to nie wyjasnia problemu to dobrze jest zapisywac wszystkie wydatki przez jakis czas zeby miec na biezaco i wtedy porownac z tym co jest widoczne na koncie.


No i od dłuższego czasu,tak właśnie robię , zaczęłam oszczędzać pieniądze , więc każdy wydatek zapisuję , sumuję itd , mam rozplanowane kiedy mi co ściągną z konta i praktycznie skończyłam z zakupami on-line.
Z tym funtem to działa to tak. Mam wypłatę co 2 tyg , w dniu wypłaty robię przelewy np czynsz , czy council , wybieram kasę z bankomatu na jedzenie , płacę kartą za paliwo , coś sobie wpłacam na oszczędnościowe i zostaję bez funta :) Zostaje mi 98pensów . No i tak jest już ponad tydzień po wypłacie , na stronie głównej widnieje saldo 98p ,są wyszczególnione wszystkie transakcje , wszystko jest już zaksiegowane. Ale jak rozwinę u góry by pokazać dostępne środki to pokazuje Saldo:0,98 Dostępne : 0 , jutro będzie saldo 0,98 a dostępne 0,98 , w poniedziałek pewnie znowu 0,98 i 0 , to tak znika nieraz na 2 , 3 dni i znowu wraca i nie widać tego na stronie głownej czyli na stetmencie. Nigdy jakoś mi brak tego funta w końcówce nie przeszkadzał , ale wczoraj 100f to mnie już wkurzyło. Postanowiłam mimo wszystko przelewać pieniądze na Flex sav i tylko w dni kiedy jest direct debit to przelać wyliczoną kwotę , a gdy znowu zablokują ,to przenoszę się do Lloydsa , założyłam konto więc mam gdzie się przenieść , tyle tylko , że znowu wszędzie zgłaszać i podawać nowe konto mnie zniechęca do tego. Zobaczę jak to będzie przez najbliższe 2 tyg , czy dam radę dopilnować wszystkiego. Chociaż na konto wchodzę codziennie więc powinno nie być problemu. Chyba że już powoli będę przenosić niektóre płatności , by w razie czego nie mieć za dużo potem na głowie.
Dzięki Wam w ogóle za odzew.
Avatar użytkownika
malaroksi
Wtajemniczony
 
 
Posty: 2759
Wiek: 44
Dołączyła: 6 lip 2008, 13:53
Lokalizacja: West Bromwich
Reputacja: 170
SzanowanySzanowany

MężczyznaPostNapisane przez JohnQ » 8 sie 2013, 22:05 Re: Dziwna praktyka HSBC ma ktoś tak ?

Witam

Jesli o przenoszenie konta to nie jest tak zle. Od wrzesnia 2013 banki wprowadzaja nowy system, ktoty ma ulatwic klientom przenoszenie konta z jednego banku do drugiego. Ma to tylko trwac 7 pracujacych dni w ciagu ktorych przenosza wszystkie platnosci (direct debit i standing order) i informuja wszystkie firmy z ktorymi masz platnosci o zmianach, wysylane sa rowniez listy do firm i instytucji ,ktore wysylaja Ci pieniadze na obecne konto, zeby uaktualnili twoje dane konta. Dodatkowo jesli ktos Ci przez przypadek wysle Ci pieniadze na stare konto, ktore jest juz zamkniete to te pieniadze zostana przekierowane automatycznie na nowe konto ( takie przekierowanie trwa do 13 miesiecy). Ten system ma byc lepszy , ale jak ze wszystkim czas pokaze.

Pozdrawiam

JohnQ
Początkujący
 
 
Posty: 21
Dołączył: 24 lip 2013, 19:16
Reputacja: 10
Neutralny

MężczyznaPostNapisane przez relentless » 8 sie 2013, 22:34 Re: Dziwna praktyka HSBC ma ktoś tak ?

Jesli chodzi o tego funta to mozliwe ze kiedy placisz karta za paliwo dokonywana jest autoryzacja na zasadzie jak wyzej...najlepiej jest wysledzic wszystko....kiedy to sie zaczelo, jak czesto, gdzie sie placi karta itp....upewnij sie czy nie dokonywalas zadnych transakcji karta (glownie online) z tydzien wstecz do 100£...roznie moze byc
Planuj tak jakbys mial zyc wiecznie. Dzialaj, jakbys mial umrzec jutro
Avatar użytkownika
relentless
Rozeznany
 
 
Posty: 205
Wiek: 41
Dołączył: 16 kwi 2011, 12:18
Lokalizacja: 52.2000° N, 2.2400° W
Reputacja: 44
Pokojowy

KobietaPostNapisane przez malaroksi » 9 sie 2013, 08:13 Re: Dziwna praktyka HSBC ma ktoś tak ?

JohnQdzięki za dobre wieści , tak więc do Września się nigdzie nie ruszam. :)
relentless, Taka praktyka trwa na kontach już od roku , z konta od mojego wybrałam gotówkę na zakupy( też ma wypłate co 2tyg ) w ciągu 2ch dni ściągnęło za gas ,prąd , telefon, internet , przelałam na oszczędnościowe część i zostawiłam na koncie 150f , nic nie ruszałam ,nic nie płaciłam 4 dni przed tą sytuacją wybrałam 10f z bankomatu, które w tym samym dniu były odciągnięte od bilansu i widoczne w rozpisce. Przez kolejne 3 dni nic nie ruszałam, do czasu kiedy pojechałam rano do asdy i chciałam zapłacić kartą i wziąć 20f cash back ,okazało się że 100f jest w zawieszeniu , a ja mam 40f na koncie z czego miałam zapłacić 23 zakupy i 20 cash back. Na drugi dzień 100f wróciło do dostępnych ale dzień wcześniej nie mogłam skorzystać , to jest dla mnie chore , że nie mogę używać własnych pieniędzy, ponieważ często sprawdzam stan konta na tablecie a tam palec często zjeżdża mi na zdjęcie ekranu ,mam tak naprawdę porobione zdjęcia salda już z 3 miesiecy i widać dokładnie , że na saldzie się nic nie dzieje a pieniądze w tle nagle znikają a potem się pojawiają mimo tego , że nie ma żadnych operacji :). Dobra ,nie bedę się już rozpisywać, zrobię tak jak pisałam wcześniej , w środę wypłaty, przelewam na flexa i nie dam nikomu ruszać moich pieniędzy,Wybiorę tyle ile potrzebuję i ma 2 płatności do sciągnięcia więc w tym dniu przeleję wyliczoną kasę , do tego czasu nadal będę dziennie sprawdzać stan konta i robić zdjęcia. Jak mi zablokują kasę na direct debit idę do banku .
Avatar użytkownika
malaroksi
Wtajemniczony
 
 
Posty: 2759
Wiek: 44
Dołączyła: 6 lip 2008, 13:53
Lokalizacja: West Bromwich
Reputacja: 170
SzanowanySzanowany

MężczyznaPostNapisane przez relentless » 9 sie 2013, 13:28 Re: Dziwna praktyka HSBC ma ktoś tak ?

Jesli to nie autoryzacja to bank nie ma prawa sobie zawiesic ot tak kiedy mu sie chce jakiejs kwoty. Wiec dobrze jest to zaczac monitorowac tak jak robisz, nawet zostawic pewna sume na tym koncie i nie ruszac jej stamtad i nie robic zadnych platnosci karta z tego konta (nie wliczajac w to Twoich oplat przez direct debit). Jesli zobaczysz ze to sie powtarza to nawet mozesz to zglosic jako fraud.

Sporo osob mialo podobne sytuacje ale glownie jesli chodzi o platnosci karta online. Przyklad tutaj o zakupach w asda online http://conversation.which.co.uk/consume ... ged-twice/

Daj znac jak rozwiazesz ten problem :), jestem ciekawy czy to rzeczywiscie wina HSBC :)
Planuj tak jakbys mial zyc wiecznie. Dzialaj, jakbys mial umrzec jutro
Avatar użytkownika
relentless
Rozeznany
 
 
Posty: 205
Wiek: 41
Dołączył: 16 kwi 2011, 12:18
Lokalizacja: 52.2000° N, 2.2400° W
Reputacja: 44
Pokojowy


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Ostatni post
Powrót do FINANSE