kiedy powiadomic pracodawce o ciazy??

Sprawy Kobiece. Rozmowy o Waszych smutkach, radościach, problemach , modzie, urodzie...

KobietaPostNapisane przez barbara1r » 15 lip 2008, 15:19 kiedy powiadomic pracodawce o ciazy??

Hej dziewczyny.Jestes przeszczesliwa,jestem w 6 tyg.ciazy,czekalismy na ta ciaze z mezem od roku ale mam pare problemow i mam nadzieje ze pomozecie mi je rozwiazac.
1.kiedy najlepiej powiadomic pracodawce o ciazy??
2.mam nadzieje ze nie moze mnie zwolnic,pracuje w tej firmie 9 miesiecy a od miesiaca mam kantrakt na full-time (na poczatku takze mialam kontrakt ale na part-time)-wiecie takie obawy sie ma
3.ile jest maciezynskiego i od kiedy sie go liczy!!
dziekuje wam za odpowiedzi, pozdrawiam
basia

barbara1r
Rozeznany
 
 
Posty: 124
Wiek: 38
Dołączyła: 14 wrz 2007, 16:58
Reputacja: 2
Neutralny

KobietaPostNapisane przez nowamama » 15 lip 2008, 21:41 Re: kiedy powiadomic pracodawce o ciazy??

gratulacje!!

inforamcje o maternity leave:
http://www.direct.gov.uk/en/Employment/ ... G_10029285

tu kiedy powiadomic pracodawce:http://www.direct.gov.uk/en/Parents/Moneyandworkentitlements/Parentalleaveandpay/DG_10039631

powodzenia!

nowamama
Początkujący
 
 
Posty: 11
Dołączyła: 7 wrz 2007, 19:57
Reputacja: 0
Neutralny

KobietaPostNapisane przez malaroksi » 16 lip 2008, 13:30 Re: kiedy powiadomic pracodawce o ciazy??

hej Barbaro ja tez to przechodziłam wiec postaram ci sie pomoc chociaz w częsci. Na początku wogole gratuluję fasolki i zycze cudownej ciązy. Otoz ja dostałam kontrakt po 4miesiacach pracy przez agencjie i w zasadzie na drugi dzien dowiedziałam sie ze jestem w ciązy tez sie bałam ze anulują kontrakt tym bardziej ze po jegowypełnieniu i oddaniu szefowi nie dostałam zadnej kopi ani nic do rąk, tak wiec ukrywałam ciąze przez kolejne 4miesiące az dowiedzieli sie od "zyczliwej" kolezanki, czekałam 2 tygodnie na rozmowe z szefem ktorej bardzo sie obawiałam az w koncu powiedział mi ze mam mu przyniesc certyfikat od połoznej z przewidywalna data porodu (wystawia go juz koło połowy ciazy) i przedstawił mi moje prawa a poniewaz jestem sprzątaczką powiedział czego nie wolno mi robic,czyli dzwigac, uzywac srodkow chemicznych, nie pozwolil mi tez chodzic z odkurzaczem po schodach itd pogratulowal i powiedzial ze mam powiedziec kiedy bedzie mi juz ciezko to da mi osobe do pomocy :smile: poniewaz bardzo duzo przytylam w ciazy(42kg) ale mojej ciazy nic nie zagrazało i lekarz nie chciał mnie uraczyc zwolnieniem lekarskim na początku 8miesiaca poszłam juz na urlop maciezynski ktory wynosi 39tygodni a mozna na niego pujsc nawet 11tyg przed rozwiązaniem. Poniewaz nie miałam ciągłosci pracy 26tygodni przed ciąza u jednego pracodawy macierzynskie nie płacil mi pracodawca tylko job centr plus ze wzgledu na to ze pracuje 5h dziennie kasiora z maciezynskiego byla super bo prawie taka sama jak moja wypłata tyle ze nie wychodząc z domu :smile: , miłe rowniez jest to ze jezeli akurat w czasie pracy bedziesz musiala sie zwolnic na badania to masz ten czas normalnie placony jakbys była w pracy.I pamietaj ze urlop maciezynski trwa tyle prawie co ciąza tylko z tą roznicą ze ciąza strasznie sie ciągnie a urlop maciezynski szybko zlatuje i trzeba wracac do pracy, wiec staraj sie pracowac do samego prawie konca bo im wiecej wezmiesz urlopu w ciązy tym mniej ci go zostanie by byc z malenstwem. Wytrwałosci zycze i jedz duuuuuuzo jogurtow a zachowasz wszystkie zęby :mrgreen:
:)
Avatar użytkownika
malaroksi
Wtajemniczony
 
 
Posty: 2759
Wiek: 44
Dołączyła: 6 lip 2008, 13:53
Lokalizacja: West Bromwich
Reputacja: 170
SzanowanySzanowany

KobietaPostNapisane przez yoko » 29 wrz 2008, 11:27 Re: kiedy powiadomic pracodawce o ciazy??

malaroksi napisał(a):Poniewaz nie miałam ciągłosci pracy 26tygodni przed ciąza u jednego pracodawy :


hej

malaroksi, czy to musi byc ciaglosc 26 tygodni, przed zajsciem w ciazem, czy do dnia kiedy sie poinformuje pracodawce?

ja to w ogole sama za bardzo nie wiem co mnie czeka, bo jestem ztrudniona przez agencje na okres 9 miesiecy (zastepuje dziewczyne, ktora jest na maternity leave :mrgreen: ), kontrakt konczy mi sie 12 lutego, a porod mi wypada na polowe maja.
jestem w 7 tygodniu ciazy, po 4,5 miesiaca zatrudnienia, pracodawca jeszcze nie wie.
z tego wszystkiego co wyczytalam wynika, ze agencja powinna mi wyplacac maternity leave, ale jak to wyjdzie w praktyce, to pojecia nie mam :-(
licze tez na to, ze jesli nawet agencja znajdzie jakis haczyk i sie wymiga, to ze przynajmniej job centre bedzie mi wyplacalo kaske przez te 39 tygodni....
czy ktoras z Was byla w podobnej sytuacji?
'Eighty percent of success is showing up'
WOODY ALLEN
Avatar użytkownika
yoko
Stały Bywalec
 
 
Posty: 413
Wiek: 44
Dołączyła: 18 wrz 2006, 21:50
Lokalizacja: Acocks Green
Reputacja: 3
Neutralny

KobietaPostNapisane przez malaroksi » 29 wrz 2008, 21:54 Re: kiedy powiadomic pracodawce o ciazy??

yoko, tu macie informacjie na ten temat, mysle ze jezeli pracodawca nie zaplaci i agencja to job center plus nie bedzie robil problemu.

Statutory Maternity Pay jest to zasiłek wypłacany przez pracodawcę. Warunkiem jego otrzymania jest nieprzerwana praca u tego samego pracodawcy, przez co najmniej 26 tygodni przed 15 tygodniem, jaki pozostał do przewidywanego dnia porodu. Tygodniowe zarobki brutto nie mogą być niższe niż Ł87.
Statutory Materinty Pay jest wypłacany przez 39 tygodni. Najwcześniej może zostać wypłacony na 11 tygodni przed przewidywanym terminem porodu, a najpóźniej od następnego dnia po urodzeniu dziecka.


Maternity Allowance to zasilek finansowy dla kobiet w ciąży. Możesz się o niego starać, jeśli:

- pracujesz, a jednak nie kwalifikujesz się do otrzymywania Statutory Maternity,
- jesteś samo-zatrudniona i regularnie opłacasz składki zdrowotne,
- byłaś zatrudniona lub samo-zatrudniona, przez co najmniej 26 tygodni w ciągu ostatnich 66 tygodni przed przewidywanym terminem porodu,
- w jakichkolwiek 13 tygodniach z tych 66, które są brane pod uwagę, zarabiałaś conajmniej Ł30 tygodniowo.

Maternity Allowance wypłacany jest przez 39 tygodni, od dnia przejścia na urlop macierzyński. Nie wcześniej jednak niż 11 tygodni przed spodziewaną datą porodu.
Wysokość zasiłku zależy od zarobków i wynosi: Ł117.18, lub 90% średnich tygodniowych zarobków, jeśli są niższe niż Ł117.18.
O Maternity Allowance występujesz do Job Centre Plus
Przez pierwsze 6 tygodni urlopu macierzyńskiego SMP wynosi 90% dotychczasowych zarobków. Pozostałe 33 tygodnie to stała kwota zasiłku, która w chwili obecnej wynosi Ł117,18.
Decyzja o rozpoczęciu urlopu macierzyńskiego powinna zostać przekazana pracodawcy nie później niż na 15 tygodni przed przewidywaną datą porodu. Przed tym terminem należy jednak przedstawić dokument potwierdzający ciążę – MATB1. Dokument ten wystawia położna około 20 tygodnia ciąży.

Dodatkowe informacje:
• Jeżeli masz więcej niż jedno miejsce pracy, być może będzie Ci przysługiwał SMP od każdego pracodawcy.
• Jeżeli zdecydujesz się przejść na urlop macierzyński po rozpoczęciu 15 tygodnia przed przewidywanym dniem porodu, Twój pracodawca powinien zacząć wypłacać Ci SMP, jeśli się kwalifikujesz do otrzymywania go.
• SMP przysługuje Ci również, jeżeli postanowisz nie wracać do tego samego pracodawcy po ukończeniu urlopu macierzyńskiego. W takim wypadku nie musisz zwracać pieniędzy, jeżeli nie zdecydujesz się na powrót.
• SMP nie wpływa na Twoje prawo do otrzymywania dodatkowych zasiłków ewentualnie wypłacanych przez Twojego pracodawcę.
• Jeżeli nie przysługuje Ci SMP, a pracowałaś, lub byłaś samo-zatrudniona, być może kwalifikujesz się do otrzymywania Maternity Allowance. O szczegóły dowiedz się w lokalnym Jobcentre Plus.
:)
Avatar użytkownika
malaroksi
Wtajemniczony
 
 
Posty: 2759
Wiek: 44
Dołączyła: 6 lip 2008, 13:53
Lokalizacja: West Bromwich
Reputacja: 170
SzanowanySzanowany

KobietaPostNapisane przez yoko » 2 paź 2008, 11:11 Re: kiedy powiadomic pracodawce o ciazy??

dzieki Malaroksi :jabłko:

(chcialam wkleic kwiatek, ale nie ma ) :oops:
'Eighty percent of success is showing up'
WOODY ALLEN
Avatar użytkownika
yoko
Stały Bywalec
 
 
Posty: 413
Wiek: 44
Dołączyła: 18 wrz 2006, 21:50
Lokalizacja: Acocks Green
Reputacja: 3
Neutralny

KobietaPostNapisane przez malaroksi » 2 paź 2008, 11:31 Re: kiedy powiadomic pracodawce o ciazy??

HE HE yoko, :jabłko: moja mała uwielbia więc dzięki :grin:
:)
Avatar użytkownika
malaroksi
Wtajemniczony
 
 
Posty: 2759
Wiek: 44
Dołączyła: 6 lip 2008, 13:53
Lokalizacja: West Bromwich
Reputacja: 170
SzanowanySzanowany

KobietaPostNapisane przez babulki » 6 paź 2008, 10:06 Re: kiedy powiadomic pracodawce o ciazy??

barbara gratuluje !!!!

ja mialam taka sytuacje ze przez rok pracowalam dla agencji.
a kontrakt dostalam niespodziewanie w 4 miesiacu. kiedy mialam plan powiedziec o swoim odmiennym stanie
ale przeczekalam jeszcze 2 tyg i wtedy powiadomilam szefa , troche sie obawialam reakcji, ale to nie Polska
poza tym oni nie maja prawa odmowic kontraktu badz zwolnic ciebie z powodu ciazy, to niezgodne z prawem. dlatego teraz jestes chroniona i wg prawa mozesz byc spokojna

u mnie wszyscy bardzo sie cieszyli i gratulowali hhihi i choc bylam wtedy na poczatku 5 mies to nic nie zauwazyli hihi wiec mialam tez szczescie ze udalo mi sie tyle wytrwac z prawie niewidocznym brzucholem..
w innym przypadku pewnie zdecydowalabym sie ujawnic ciaze wczesniej
wydaje mi sie ze do max 19 tyg ciazy trzeba powiadomic pracodawace

z racji ze dla tego pracodawcy nie przepracowalam tych 26 tyg to dostawalam maternity allowance z job centre plus
i po roku bez problemu moglam wrocic do pracy...

pozdrawiam i zycze spokojnych i lajtowych 9 miesiecy
LELEK NASZE MALENKIE WIELKIE SZCZESCIE!!!
Avatar użytkownika
babulki
Rozeznany
 
 
Posty: 274
Wiek: 43
Dołączyła: 17 paź 2007, 17:39
Lokalizacja: jaroslaw/birmingham
Reputacja: 0
Neutralny


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Ostatni post
Powrót do ŚWIAT KOBIET