netbook Sony Vaio z serii P

Dyskusje na temat komputerów(hardware, software, internet..), telefonów, oraz innego sprzętu elektronicznego. Problemy z działaniem, opinie, porady itp

MężczyznaPostNapisane przez soniac » 5 maja 2009, 12:12 netbook Sony Vaio z serii P

Od pewnego czasu już pojawił się nowy netbook Sony Vaio z serii P .

Zastanawiam się nad jego kupnem, bo jest maleńki:
Wymiary: 120 x 19,8 x 245 mm
Waga: 0,63 kg

oto on:
http://www.spaceone.pl/index.php/sklep/ ... flyer.html
Kosztuje około 850 funtów.

Nie znając się wiele na komputerach, chciałem prosić was o opinie na jego temat. Nie chodzi mi o to że są inne tańsze, bo ten mi się podoba. Chodzi mi o to czy kupić sobie dużego laptopa czy małego. Jednego już mam ale teraz myślę o bardzo małym lub wielkim ekranie.

Moje pytania to:
-Sony Seria P, nie ma wyjścia na cd, dvd, zatem jak będę go przeinstalowywał gdy siądzie program lub nałapie wirusów?
-Czy szybkość przeglądania internetu będzie równie szybka jak teraz mam w laptopie dużym?
-Czy na tak małym ekranie jest wielkim ciężarem przeglądać internet?
-Teraz łapie internet przez WLAN, ( czy, wireless bluetooth ) złącze bez kabla, a w tym małym laptopie również będę mógł łączyć się z internetem poprzez stały kabel, itp. chyba na mobilną sieć jest wejście ale ja nie mam mobilnej.
-słyszałem o dwóch seriach, jeden ma chyba zapasową baterie a drugi gps, czy jakiś z nich jest lepszy?
--czym różni się on od większych laptopów, jeśli niczym to super, jeśli jest coś ważnego co tracę proszę mnie uświadomić. Słyszałem nawet że nie nazywa się go laptopem tylko jakoś inaczej...
-jeśli chodzi o podłączenie tego laptopa do samochodu, czy potrzebny jest jakiś prostownik, dodatkowy transformator itp. Pytam bo mały laptop może potrzebować mniejsze napięcie, więc może pokrywa się z autem.

No i co ogólnie o nim sądzicie?
Dziękuję.
Avatar użytkownika
soniac
Rozeznany
 
 
Posty: 245
Dołączył: 24 cze 2007, 20:05
Reputacja: 0
Neutralny

MężczyznaPostNapisane przez AdamBoltryk » 6 maja 2009, 22:36 Re: netbook Sony Vaio z serii P

No więc po kolei.
Netbooki, jak sama nazwa wskazuje są to komputery przeznaczone (konstruowane) z myślą o łażeniu po necie. Nic więcej :) Są to normalne komputery jednakże nie nastawione na jakąś super hiper wydajność w grafice 3D potrzebnej do gier, czy też monitorach 60". Nie mają super wydajnych procesorów i terabajtów pamięci.

Co do pytań:
soniac napisał(a):Moje pytania to:
-Sony Seria P, nie ma wyjścia na cd, dvd, zatem jak będę go przeinstalowywał gdy siądzie program lub nałapie wirusów?

PODEJRZEWAM (nie mam pewności), że posiada pre-instalowane na Twardym dysku (HDD lub SDD) lub pamięci eprom - recovery - czyli plik/i potrzebne do odzyskania systemu. Po takim recovery masz lapciaka jak nowego. Również dane lecą w kosmos :D

soniac napisał(a):-Czy szybkość przeglądania internetu będzie równie szybka jak teraz mam w laptopie dużym?

Szybkość działania internetu zależy od łącza i obciążenia sieci, a nie od sprzętu. Net będzie chodził tka samo szybko na 486ce jak i na CoreDuo :) No, może strony z zaawansowanymi grafikami będa trochę przycinały :)

soniac napisał(a):-Czy na tak małym ekranie jest wielkim ciężarem przeglądać internet?

Kwestia gustu, przyzwyczajenia i tego co będziesz oglądał. Ten monitor i tak jest większy od wyświetlaczy telefonów, a na nich tez przecież da się surfować :D Choć osobiście uważam to za katorgę :)

soniac napisał(a):-Teraz łapie internet przez WLAN, ( czy, wireless bluetooth ) złącze bez kabla, a w tym małym laptopie również będę mógł łączyć się z internetem poprzez stały kabel, itp. chyba na mobilną sieć jest wejście ale ja nie mam mobilnej.

Ten laptop jest wyposażony w gniazdo RJ-45, które służy do podpinania do sieci po kablu.

soniac napisał(a):-słyszałem o dwóch seriach, jeden ma chyba zapasową baterie a drugi gps, czy jakiś z nich jest lepszy?

Nie mam pojęcia :)

soniac napisał(a):--czym różni się on od większych laptopów, jeśli niczym to super, jeśli jest coś ważnego co tracę proszę mnie uświadomić. Słyszałem nawet że nie nazywa się go laptopem tylko jakoś inaczej...

No po pierwsze różni się wielkością. I to znacznie. Dzięki temu można go łatwiej przenosić, ale okupione to jest mniejszą klawiaturą (mogą być początkowo problemy z przestawieniem się na mniejsze klawisze i odległości między nimi) no i mniejszy monitor.

soniac napisał(a):-jeśli chodzi o podłączenie tego laptopa do samochodu, czy potrzebny jest jakiś prostownik, dodatkowy transformator itp. Pytam bo mały laptop może potrzebować mniejsze napięcie, więc może pokrywa się z autem.

Z reguły, jak jest możliwość, to można kupić kabel z końcówką do zapalniczki służący do zasilania KONKRETNEGO modelu/serii/producenta.

Co ja o tym sądzę? Wszystko zależy od tego do czego go potrzebujesz. Jego podstawową zaletą jest mobilność. I do tego został stworzony.

Pozdrawiam

AdamBoltryk
Wtajemniczony
 
 
Posty: 2527
Dołączył: 6 gru 2008, 12:19
Reputacja: 183
SzanowanySzanowany

MężczyznaPostNapisane przez Adam » 7 maja 2009, 07:30 Re: netbook Sony Vaio z serii P

soniac napisał(a):No i co ogólnie o nim sądzicie?

Kod: Zaznacz cały
Battery
 Run Time (Up To) 2.8 hour(s)
:cry:

Jak na notebook za taka cene to paramerty kiepskie. zwłaszcza czas bateri ktory przy takich urządzeniach powiniem być jak najdłuzszy

ja bym kupil cos z serii asus eee pc
np
http://www.dimex.waw.pl/index.php?produ ... rod_id=507

Moze nie jest az taki maly( przynajmniej bedzie sie na mim wygodniej pracowalo) ale prawie 4 razy tanszy, czas dzialania na bateri do 7 godzin
Ostatnio edytowano 7 maja 2009, 09:54 przez Adam, łącznie edytowano 1 raz
Avatar użytkownika
Adam
Administrator
 
 
Posty: 769
Dołączył: 12 mar 2006, 18:45
Lokalizacja: Birmingham
Reputacja: 33
Pokojowy

MężczyznaPostNapisane przez soniac » 7 maja 2009, 08:29 Re: netbook Sony Vaio z serii P

Dziękuję bardzo za wspaniałe rady.
Jakoś to sony P, mi przypasowało ja chwyciłem do rączki :-)
no i zwykle laptopy sony lubię kupować. plaunje kupić większy ekran też z 18 , bo z ekranem, 15 sony już mam. Teraz jednak kolej na malutkiego :mrgreen:
Zastanawiam się czy ten malutki serii P, dzieki wi-fi, będę mógł odbierać tak samo internet, bo z końca domu mam często problemy z zasięgiem.
Np. w telefonie już zasieg nie łapie, dlatego muszę się zbliżać z tel. do źródła routera.
Jeśli chodzi o tel. to tysiąckrotnie wolniej pracuje od laptopa, jak przeglądam internet.
Zatem dlatego pytałem się czy tego małego sony-ego nie będzie muliło również :roll:
Zastanawiam się również czy w małej serii P, laptop poradzi sobie z WINDOWS-em VISTA, bo koledze nawet na dużym kompie tak bardzo muliło ( zbyt powolnie chodził mu internet ), że VISTE wymienił na XP, i teraz mu śmiga super.
Dziękuję.
Avatar użytkownika
soniac
Rozeznany
 
 
Posty: 245
Dołączył: 24 cze 2007, 20:05
Reputacja: 0
Neutralny

MężczyznaPostNapisane przez AdamBoltryk » 9 maja 2009, 09:23 Re: netbook Sony Vaio z serii P

Co do zasięgu i (znów) szybkości działania netu. Podejrzewam (bo pewność to można mieć dopiero po oględzinach na własne oczy a nie wypowiedziach na forum :P) to bardziej zależy od tego jakiego protokołu transmisji w sieci WiFi używa router i jaką kartę WiFi posiada odbiornik. To one głównie decydują o zasięgu i o szybkości działania SIECI - a nie internetu. A to się w sieciach WiFi objawia ścinkami w necie :) Jeśli z końca domu masz problemy z zasięgiem, to albo
- masz router/odbiornik ze starszym protokołem przesyłania danych (poszukaj na tym forum, było już o tym)
- masz pomiędzy odbiornikiem i nadajnikiem 2-3 murowane ściany i parę innych przeszkód. Każda z nich osłabia sygnał.
Nie słyszałem, żeby telefony posiadały szybkie odbiorniki WiFi. W celach orientacyjnych poczytaj http://pl.wikipedia.org/wiki/Wi-Fi i zobacz, jaki protokół posiada Twój router, telefon i planowany komp.

Co do Visty/XP. Vista to niewypał, ALE jestem zwolennikiem opcji, że pracuje się na tym co się KUPIŁO. Więc skoro dostaniesz do netbooka Vistę, to nie zmieniaj jej. Nie będziesz miał przynajmniej problemów ze sterami, wsparcie, update'ami itp. A wszystko idzie ustawić tak, żeby śmigało. Vistę też. A że wygląda jak win 2000, no cóż :D

Pozdrawiam

AdamBoltryk
Wtajemniczony
 
 
Posty: 2527
Dołączył: 6 gru 2008, 12:19
Reputacja: 183
SzanowanySzanowany

MężczyznaPostNapisane przez soniac » 9 maja 2009, 13:21 Re: netbook Sony Vaio z serii P

Bardzo dziękuję Adamie Boltryku za rady.
Największym pytaniem dla mnie teraz stał się brak wejścia na płyty CD lub DVD.
Np. co zrobię gdy zakupie sobie jakis program. jak wgram go do laptopa, skoro nie mogę włożyć do niego kompaktu :roll:
Używam też w starym kompie super programu by przeinstalować nim system tak aby powrócił do stanu jaki wcześniej miał zaprogramowany, czyli z wgranymi juz programami i wymazanymi niepotrzebnościami orginału. Oczywiście wszystko legalnie. W sklepie gdy instalowano mi to i dawano płytę, już wtedy zapytałem się czy program ten ruszy z pen drive itp. powiedziano mi że tylko z płyty. A więc jak to wygląda z tymi kompami bez wyjścia na płyty cd?
W cieniutkim laptopie apel, widziałam raz jak obok laptopu był kabelek a na jego końcu kosteczka w której mieścił się mechanizm wkładania kompaktu i wyciągania go. Super rozwiązanie bo odpinam sobie kiedy nie potrzebuje i dopinam kiedy....
Dziękuję.
Avatar użytkownika
soniac
Rozeznany
 
 
Posty: 245
Dołączył: 24 cze 2007, 20:05
Reputacja: 0
Neutralny

MężczyznaPostNapisane przez AdamBoltryk » 11 maja 2009, 03:38 Re: netbook Sony Vaio z serii P

CD/DVD to akurat najmniejszy problem. Bo jeśli nie będzie można kupić zewnętrznego napędu dedykowanego do Tego modelu, to kupujesz najzwyklejszy w świecie czytnik CD/DVD czy tez jak chcesz nagrywarkę, dodatkowo kupujesz kieszeń, którą montuje się do kompa przez USB i masz napędu problem z głowy. Jednak inny problem może wyskoczyć w postaci pytania - czy jest możliwość odpalenia _komputera_ z systemu podpiętego na USB.

Pozdrawiam

AdamBoltryk
Wtajemniczony
 
 
Posty: 2527
Dołączył: 6 gru 2008, 12:19
Reputacja: 183
SzanowanySzanowany

MężczyznaPostNapisane przez soniac » 13 maja 2009, 10:20 Re: netbook Sony Vaio z serii P

Oznacza to że każdy program który posiadam na CD, i który zakupie w przyszłości będę mógł również wgrać do tego małego laptopa, jeśli dokupię tylko :
-czytnik CD/DVD lub nagrywarkę,
- i kieszeń, którą montuje się do kompa przez USB.

A nie ma możliwości np. nie zakupywać nic a wgrać tylko zakupiony program na pen drive ?,Potem z pen drive, wgrać ( np. program tłumacz angielskiego, ) do laptopa?
Dziękuję.
Avatar użytkownika
soniac
Rozeznany
 
 
Posty: 245
Dołączył: 24 cze 2007, 20:05
Reputacja: 0
Neutralny

MężczyznaPostNapisane przez AdamBoltryk » 13 maja 2009, 11:49 Re: netbook Sony Vaio z serii P

soniac napisał(a):Oznacza to że każdy program który posiadam na CD, i który zakupie w przyszłości będę mógł również wgrać do tego małego laptopa, jeśli dokupię tylko :
-czytnik CD/DVD lub nagrywarkę,
- i kieszeń, którą montuje się do kompa przez USB.

Dokładnie tak.

A nie ma możliwości np. nie zakupywać nic a wgrać tylko zakupiony program na pen drive ?,Potem z pen drive, wgrać ( np. program tłumacz angielskiego, ) do laptopa?
Dziękuję.

Niestety, w 90% przypadków to nie zadziała, ponieważ twórcy oprogramowania używają systemów chroniących przed piraceniem. Różne są sposoby, ale najczęstszym jest taki, że jeden - konkretny - sektor na płycie jest oznaczony jako uszkodzony. I oprogramowanie co jakiś czas sprawdza, czy ten sektor jest uszkodzony. Jeśli tak, to działa dalej, jeśli nie, to przerywa działanie. A więc jeśli przegrasz instalkę/program na PenDrive'a to na tym nośniku nie będzie tego uszkodzonego sektora. Są oczywiście metody na obejście tego, ale tu nie miejsce na tego typu rozmowy :D

Pozdrawiam

AdamBoltryk
Wtajemniczony
 
 
Posty: 2527
Dołączył: 6 gru 2008, 12:19
Reputacja: 183
SzanowanySzanowany

MężczyznaPostNapisane przez soniac » 20 maja 2009, 11:13 Re: netbook Sony Vaio z serii P

Stało się,
zakupiłem moje cacko :mrgreen:
Nie będzie lekko bo nie wiele znam się na komputerach, a tu jeszcze zamiast myszki i panela dotykowego tylko malutka gałeczka do sterowania, :roll:
No i zamiast windowsa XP, teraz Vista ;)
No i ekran zamiast średnicy 15 tylko 8 :roll:

Mam nadzieję że jakoś będzie :-)
Dziękuję za pomoc.
Avatar użytkownika
soniac
Rozeznany
 
 
Posty: 245
Dołączył: 24 cze 2007, 20:05
Reputacja: 0
Neutralny

MężczyznaPostNapisane przez AdamBoltryk » 20 maja 2009, 11:32 Re: netbook Sony Vaio z serii P

Graty.
A teraz to już _musi_ jakoś być. Nie masz wyboru :D

Pozdrawiam

AdamBoltryk
Wtajemniczony
 
 
Posty: 2527
Dołączył: 6 gru 2008, 12:19
Reputacja: 183
SzanowanySzanowany

MężczyznaPostNapisane przez soniac » 20 maja 2009, 11:37 Re: netbook Sony Vaio z serii P

Dziękuję, jakoś będzie, :-)
Nie wiem jeszcze skąd dowiedzieć się jak wraca się w nim do fabrycznych ustawień,w przypadku gdy pomieszam coś w ustawieniach, nazbieram wirusów itp.

A tak na marginesie, gdybym nie miał tak małego lapka, nie pozdrawiał bym was teraz z pracy :mrgreen:
Gorąco Pozdrawiam :mrgreen:
Avatar użytkownika
soniac
Rozeznany
 
 
Posty: 245
Dołączył: 24 cze 2007, 20:05
Reputacja: 0
Neutralny

MężczyznaPostNapisane przez boniu » 20 maja 2009, 11:51 Re: netbook Sony Vaio z serii P

soniac, Cwaniaczku czekaj Cię boss złapie :D


( to na następny dzień z takim samym będzie śmigać xDD )

boniu
Raczkujący
 
 
Posty: 96
Wiek: 34
Dołączył: 2 maja 2009, 16:22
Lokalizacja: Prabuty-Riesenburg
Reputacja: 0
Neutralny

MężczyznaPostNapisane przez soniac » 20 maja 2009, 12:15 Re: netbook Sony Vaio z serii P

Z wymiarami : 120 x 19,8 x 245 mm i wagą: 0,63 kg , to tak jakby miał złapać kogoś z telefonem w ręku :mrgreen:

No zobaczcie tylko gdzie on się mieści :-)

http://www.youtube.com/watch?v=dtjgjDkh ... re=related
Avatar użytkownika
soniac
Rozeznany
 
 
Posty: 245
Dołączył: 24 cze 2007, 20:05
Reputacja: 0
Neutralny

MężczyznaPostNapisane przez boniu » 20 maja 2009, 13:10 Re: netbook Sony Vaio z serii P

fajny sprzęt :D można poszpanować :]

boniu
Raczkujący
 
 
Posty: 96
Wiek: 34
Dołączył: 2 maja 2009, 16:22
Lokalizacja: Prabuty-Riesenburg
Reputacja: 0
Neutralny

Następna strona

  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Ostatni post
Powrót do KOMPUTERY I ELEKTRONIKA

cron