jaki router

Dyskusje na temat komputerów(hardware, software, internet..), telefonów, oraz innego sprzętu elektronicznego. Problemy z działaniem, opinie, porady itp

KobietaPostNapisane przez eka » 28 mar 2009, 04:44 jaki router

Witam,
Padl nam router. Drugi w ciagu pol roku. Dostarczyl go "kolega" i nie mamy na niego gwarancji

Musze zakupic nowy, a nie do konca posiadam odpowiednia wiedze.
Uzadzenie ma obslugiwac na wyjsciu 3 kable i bezprzewodowo tez powinno dzialac.
Internet dostarcza nam Virgin Media.

Nasz obecny uszkodzony router tp TP LINK TL-WR542G
Jednym z parametrow routera jest 802.11 b/g
Na ebayu znalazlam kategorie: a, b, g, g+ i zastanawiam sie nad znaczeniem tego parametru,
Moze ktos moglby mi wyjasnic co sie za tytm kryje i ktory z nich jest dla mnie najistotniejszy.

Na jakie inne parametry techniczne zwrocic uwage przy zakupie, tak aby mozna liczyc na bezstresowe dlugoterminowe kozystanie z uzadzenia?

Po wstepnym researchu zorientowalam sie, ze wiekszosc poleca Dlink, niektorzy Belkin.

Jestem uzalezniona od Ebaya, ale w tym wypadku zastanwaiam sie czy warto bawic sie w sprzet z 2gej reki. Co o smiganym routerze myslicie? Nie chodzi mi tutaj o ryzyko kupna od niesprawdznego/ nieuczciwego sprzedawcy tylko o zywotnosc tego typu uzadzen.

pozdrawiam
eka

eka
Przyczajony
 
 
Posty: 9
Dołączyła: 17 lis 2007, 01:56
Reputacja: 0
Neutralny

MężczyznaPostNapisane przez plazermen » 28 mar 2009, 06:34 Re: jaki router

a/b/g itd to sa standardy predkosci przesylania danych bezprzewodowo. Ostatnim krzykiem mody bylo g - za czasow jak jeszcze nadazalem za nowosciami w komputerach i zdaje sie jeszcze nic nowego nie wymyslono. Odpowiada to 10 megabitom na sekunde jesli mnie pamiec nie myli. Co do routerow to tak: za czasow kiedy pracowalem w branzy i mialem z nimi do czynienia to dlink i siemens to byly najwieksze padaki. Dawal rade za to fritz. Osobiscie natomiast poszedlem za namowa znajomego i kupilem asusa i od ponad roku zasuwa bez zarzutu (u nioego zreszta tez) a ponadto ma wtyki usb, pod ktore mozna hdd zewnetrzny podpiac czy inna drukarke i dzielic w sieci z reszta "wspoltenantow".
Powodzenia w szukaniu.
plazio
Avatar użytkownika
plazermen
Wtajemniczony
 
 
Posty: 2075
Wiek: 44
Dołączył: 10 cze 2006, 20:52
Lokalizacja: że znowu
Reputacja: 92
Poczciwy

MężczyznaPostNapisane przez nautic » 28 mar 2009, 15:30 Re: jaki router

D-Link DI-524. Działa bezproblemowo już trzeci rok. Pozdrawiam.

nautic
Początkujący
 
 
Posty: 33
Dołączył: 19 mar 2009, 23:27
Reputacja: 3
Neutralny

MężczyznaPostNapisane przez daro31 » 29 mar 2009, 07:22 Re: jaki router

Witam u mnie smiga juz od 2 lat bez zarzytu ( odpukac w nie malowane) Linksys Wireless-G ze SPEED BOOSTER, bezprzewodowo, leca na nim 2 laptopy i jeden stacjonarny, 10MB z Virgin, ale w zapasie mam nowego Belkina, dosc znana firma wszedzie dostepna
pozdrawiam :)
daro31
Avatar użytkownika
daro31
Raczkujący
 
 
Posty: 69
Dołączył: 9 paź 2007, 19:41
Lokalizacja: Olsztyn - Birmingham
Reputacja: 0
Neutralny

MężczyznaPostNapisane przez EltechComputers » 30 mar 2009, 19:26 Tani nie znaczy najgorszy

Zasadniczo do domowych zastosowań kazdy sprzęt jest dobry ja mam d-link, nie daj się namówić natomiast na super wypasione z dwoma antenkami albo super prędkościami przesylu gdyz to i tak sie do niczego w domu nie przydaje, niewdając sie w szczegóły standardowa predkosc przesylu wystarczy jedna antena tez (to nie zelbetonowe bloki w polsce ) a cztery porty ma zasadniczo kazdy router beprzewodowy.Podsumowujac nowy w sklepie koszt okolo 45 funtow.
Pozdrawaim

Masz dodatkowe pytania zapraszam na priv albo gg 15550609
Avatar użytkownika
EltechComputers
Przyczajony
 
 
Posty: 4
Dołączył: 19 lut 2009, 15:22
Lokalizacja: Birmingham
Reputacja: 0
Neutralny

MężczyznaPostNapisane przez AdamBoltryk » 1 kwi 2009, 16:44 Re: jaki router

plazermen napisał(a):a/b/g itd to sa standardy predkosci przesylania danych bezprzewodowo. Ostatnim krzykiem mody bylo g - (...)


Na dzień dzisiejszy najszybszym protokołem wymiany danych w sieciach Wi-Fi jest 802.11n.
Tu masz orientacyjne dane co do standardów:
http://pl.wikipedia.org/wiki/802.11
Co do wyboru standardu dla siebie - WSZYSTKO zależy od tego co chcesz robić na komputerach podłączonych bezprzewodowo do tego routera. I to zarówno w necie jak i w sieci. Generalnie łącze kablowe ma wystarczającą przepustowość danych do 99% zastosowań. Ja, jakbym miał wybierać i miałbym możliwość (zasoby finansowe) brałbym najszybszy dostępny na rynku z największą możliwością konfiguracji. Dlaczego? Dziś możesz podpiąć 3 kompy przez kabel. A wiesz, kiedy się przeprowadzisz i będziesz zmuszony wszystko połączyć na WiFi? Lepiej od razu brać z zapasem.
Takie jest moje zdanie.
Pozdrawiam

PS EltechComputers - chyba sam nie wierzysz w to co piszesz. Jeśli każdy z kompów podpiętych pod WiFi zacznie ssać albo grać w jakiś MMORPG, albo oglądać filmiki na Youtube, albo robić wiele innych rzeczy to wybacz, ale szybkość przesyłu danych ma znaczenie.

AdamBoltryk
Wtajemniczony
 
 
Posty: 2527
Dołączył: 6 gru 2008, 12:19
Reputacja: 183
SzanowanySzanowany

MężczyznaPostNapisane przez BALLROD » 4 kwi 2009, 23:41 Re: jaki router

obecnie mam LINKSYS ale u kilku ludzi widzialem TP LINK TL-WR542G - nie maja z ni problemu a juz maja prawie 2 lata:)
jesli cos to na domowe uzytkowanie zwyklych smiertelnikow wystarzcy najzwyklejszy.
wiekszosc z nich i tak ma obsluge G ( reklama G+):)
jedno zasadniczy pytanie jakie lacze czy 2 / 4/a moze 20Mb?
oto przykladowe modele
D-Link DKT-110 54Mbps Wireless G cena ok 35Ł
D-Link DIR-300 Wireless G ok 42 Ł
Linksys by Cisco WRT54GL 54Mbps ok 56 Ł

BALLROD
Początkujący
 
 
Posty: 21
Wiek: 44
Dołączył: 7 sie 2008, 10:29
Reputacja: 0
Neutralny

MężczyznaPostNapisane przez Amigo_uk » 5 kwi 2009, 00:48 Re: jaki router

AdamB - w zasadzie to wszystko mi wypisales ;/
Tak z praktyki - o ile "taniocha" chodzi bezproblemowo przy 1-2 komputerach to przy wiekszej ilosci i tzw ssaczach zaczynaja sie schody i zwiechy...
Pomogła Ci moja odpowiedź? Nie żałuj i wciśnij Obrazek :)
Avatar użytkownika
Amigo_uk
Rozeznany
 
 
Posty: 246
Wiek: 49
Dołączył: 10 maja 2007, 18:10
Lokalizacja: Sandwell
Reputacja: 13
Neutralny

MężczyznaPostNapisane przez AdamBoltryk » 6 kwi 2009, 16:33 Re: jaki router

Ballrod IMO pomieszałeś 2 całkowicie różne pojęcia. Szybkość netu
BALLROD napisał(a):(...)
jedno zasadniczy pytanie jakie lacze czy 2 / 4/a moze 20Mb?
(...)

.. z szybkością sieci bezprzewodowej:
BALLROD napisał(a):(...)
D-Link DKT-110 54Mbps Wireless G cena ok 35Ł
D-Link DIR-300 Wireless G ok 42 Ł
Linksys by Cisco WRT54GL 54Mbps ok 56 Ł


Przecież jedno z drugim ma niewiele wspólnego. Poza tym, że przesył danych będzie tak szybki, jak najwolniejszy element w sieci przesyłu :) Szybkość netu to jedno, a WiFi to drugie. Net w 99% masz po kablu (telefon, kablówka itp) a później sieć w domu i rozdzielenie sygnału internetowego albo po kablu (Ethernet 10/100/1000 Mbps) albo bezprzewodowo (najczęściej WiFi 802.11a/b/g/g+/n).

I tyle.

Pozdrawiam

AdamBoltryk
Wtajemniczony
 
 
Posty: 2527
Dołączył: 6 gru 2008, 12:19
Reputacja: 183
SzanowanySzanowany

MężczyznaPostNapisane przez BALLROD » 6 kwi 2009, 20:28 Re: jaki router

AdamBoltryk napisal
Net w 99% masz po kablu (telefon, kablówka itp) a później sieć w domu i rozdzielenie sygnału internetowego albo po kablu (Ethernet 10/100/1000 Mbps) albo bezprzewodowo (najczęściej WiFi 802.11a/b/g/g+/n).

czyli juz nie zakladasz ze ktos moze w przyszlosci chciec podlaczyc np 4 komputery na kablu i kilka na WIFI
a predkosc lacza ma duze znaczenie bo np przy 20mb ktos chce srobic siec o nowym standardzie N by miec np bezprzewodowy net szybszy

BALLROD
Początkujący
 
 
Posty: 21
Wiek: 44
Dołączył: 7 sie 2008, 10:29
Reputacja: 0
Neutralny

MężczyznaPostNapisane przez AdamBoltryk » 7 kwi 2009, 11:17 Re: jaki router

BALLROD napisał(a):czyli juz nie zakladasz ze ktos moze w przyszlosci chciec podlaczyc np 4 komputery na kablu i kilka na WIFI
a predkosc lacza ma duze znaczenie bo np przy 20mb ktos chce srobic siec o nowym standardzie N by miec np bezprzewodowy net szybszy


Nie wiem, gdzie wyczytałeś to z mojego postu, ale NVM. Ja napisałem, żeby brać najlepsze na co nas stać w danym momencie. Natomiast skoro widzisz takie możliwości, dlaczego proponujesz ludziom sprzęt klasy G, a nie od razu N?
4 stacjonarki i kilka na WiFi to brzmi jak kafeja internetowa lub biuro, a nie sieć domowa :D A jak ktoś _planuje_ coś takiego, to używa zupełnie innych rozwiązań. No, ale w naszej angielsko-kołchozowej rzeczywistości tak może wyglądać.

Co do szybkości łącza - _gwarantuję_ Ci, że jeśli weźmiesz net 2/4 Mb (tak nawiasem mówiąc podajesz szybkość transmisji danych w metrach bieżących, co mnie rozbawiło do łez :P) i _kiedyś_ zajdzie potrzeba zwiększenia prędkości, to _każdy_ provider w ciągu minuty zmieni Ci taryfę i związaną z tym szybkość łącza. Oczywiście jeśli dysponuje szybszym. A nawet internet 100Mbps nie pomoże na eMulowców, Kaazaaowców torrentowców i innych ssaczy. Bo nie w szybkości problem, a w zupełnie czym innym.

A wracając do meritum i postu nr 1 w tym wątku (choć podejrzewam, że do tej pory problem już został rozwiązany):
- 99% routerów posiada na dzień dzisiejszy 4 wyjścia "po kablu". Czyli cokowliek kupisz, ten warunek będzie spełniał.
- co do WiFi, no właśnie, jak przeczytałaś (zapewne) nasze techniczne potyczki słowne powyżej, kupuj to na co Cię stać w tym momencie. Ze wskazaniem na standard G lub N. Resztę olej. N łatwo rozpoznać, bo w 99% przypadków ma 3 antenki :D Ale to się wiąże również z urządzeniami w lapciakach i pozostałych kompach podpiętych pod WiFi. Jeśli router będzie obsługiwał standard N, a karta WiFi np. B, to nie oczekuj, że wymiana danych będzie szybka. Jak napisałem wcześniej - będzie tak szybka jak NAJWOLNIEJSZY element
- co do samego routera i jego wyposażenia - na pewno musi mieć NAT i przekierowanie portów. Nie brałbym bez firewalle'a. Najlepiej filtrowanie IP. Nad DMZ można się zastanowić. Reszta to kwestia gustu. Każdy da się ustawić. Tylko jeden łatwiej, drugi trudniej.

To tyle co mi przychodzi do głowy "na gorąco". I przepraszam z góry za techniczny żargon, ale nie da się inaczej :)

Pozdrawiam

AdamBoltryk
Wtajemniczony
 
 
Posty: 2527
Dołączył: 6 gru 2008, 12:19
Reputacja: 183
SzanowanySzanowany

MężczyznaPostNapisane przez fryc » 14 maja 2009, 11:40 Re: jaki router

A ja powiem krótko , również polecam D-Link DI-524

fryc
Przyczajony
 
 
Posty: 1
Dołączył: 14 maja 2009, 11:32
Reputacja: 0
Neutralny


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Ostatni post
Powrót do KOMPUTERY I ELEKTRONIKA