macintosh + windows + linux ???

Dyskusje na temat komputerów(hardware, software, internet..), telefonów, oraz innego sprzętu elektronicznego. Problemy z działaniem, opinie, porady itp

MężczyznaPostNapisane przez evil » 26 mar 2010, 17:51 macintosh + windows + linux ???

Witam

Czy instalowal ktos kiedys te trzy systemy na jednym dysku ??
chodzi glownie o macintosha, linux i windows niegryzie sie i dziala okej na jednym dysku a nawet partycji, chodzi o macintosha czy nie bedzie sie gryzl w zaden sposob i czy z bootloaderem nie bedzie problemow, czy lepiej uzyc gruba czy lilo ?? Bo z tego co przegladalem manuale lilo i gruba nigdzie nie znalazlem zmianki odnosnie konfiguracji pod macintosha ;/

Z gory dzieki za pomoc
PZdro
\m/

evil
Raczkujący
 
 
Posty: 51
Wiek: 41
Dołączył: 28 lut 2010, 17:46
Reputacja: 0
Neutralny

MężczyznaPostNapisane przez zmielna » 26 mar 2010, 19:20 Re: macintosh + windows + linux ???

evil napisał(a):Czy instalowal ktos kiedys te trzy systemy na jednym dysku ??


Hmm, ciekawy pomysl. Ja nie slyszalem o 3 systemach na jednym dysku PC bo i nawet nie mialem nigdy takich checi (trzymam sie z dala od maca i od windy :mrgreen: ).

Wiem ze dla Maca mozesz uzyc bootcampa
http://en.wikipedia.org/wiki/Boot_Camp_(software)
http://wiki.onmac.net/index.php/Triple_ ... a_BootCamp

A moze lepiej jednak pobawic sie wirtualizacja? Pod winda/linuksem mozesz zainst powiedzmy Sun VirtualBox i wtedy Mac jako maszyna wirtualna?

Zdrowka!
Ad astra per aspera..
Avatar użytkownika
zmielna
Rozeznany
 
 
Posty: 154
Wiek: 46
Dołączył: 20 lis 2007, 22:57
Lokalizacja: Erdington
Reputacja: 14
Neutralny

MężczyznaPostNapisane przez minisonik » 28 mar 2010, 19:58 Re: macintosh + windows + linux ???

Instalowałem Mac Os X 10.5 Leopard na Pc-cie gdy wymienialem dysk w
moim Macu i da się zainstalować jednak potrzebujesz
specjalnej wersji systemu. Orginalny Leopard nie odpali ze względu
na EFI pecety nie posiadają tego softu(jeszcze)
Po drugie nawet jeśli nabyleś (droga kupna) orginalną płytę z systemem
to instalacja na PC jest piractwem.
Po trzecie system potrzebuje partycji HFS+
winda nie będzie go widziała.
Ważny jest tez sam procesor musi obslugiwać sse3
i istotne jest czy jest to Intel czy AMD
a tak po za tym wszystko gra :-D no może nie do końca
grafika jeśli jest jakaś egzotyczna to mogą być problemy
ze sterami.

minisonik
Przyczajony
 
 
Posty: 2
Wiek: 52
Dołączył: 22 lis 2009, 14:38
Reputacja: 0
Neutralny

MężczyznaPostNapisane przez evil » 28 mar 2010, 20:15 Re: macintosh + windows + linux ???

jutro bede mial plytke instalacyjna pod amd zobacze co z tego wyjdzie jak mi sie spodoba to spacerek do sklepu i zakup jakiegos mac :P
\m/

evil
Raczkujący
 
 
Posty: 51
Wiek: 41
Dołączył: 28 lut 2010, 17:46
Reputacja: 0
Neutralny

MężczyznaPostNapisane przez VA » 28 mar 2010, 21:57 Re: macintosh + windows + linux ???

evil napisał(a):jutro bede mial plytke instalacyjna pod amd zobacze co z tego wyjdzie jak mi sie spodoba to spacerek do sklepu i zakup jakiegos mac :P

A nie wystarczy tylko "spacerek do sklepu"? Możesz potestować jak prawdziwy Mac chodzi, a nie na pececie.
Niegdyś czytałem że Apple miał wypuścić Mac'i z możliwością instalacji Windy, ale co z tego wynikło to nie wiem. Jestem zdecydowanym zwolennikiem wolnego oprogramowania, czyli Linux'a, a Mac choć podobny, to trzeba za niego sporo wybulić.
VA
Avatar użytkownika
VA
Zaangażowany
 
 
Posty: 1148
Dołączył: 26 sie 2006, 12:49
Lokalizacja: Birmingham
Reputacja: 112
SzanowanySzanowany

MężczyznaPostNapisane przez zmielna » 29 mar 2010, 00:17 Re: macintosh + windows + linux ???

VA napisał(a):Niegdyś czytałem że Apple miał wypuścić Mac'i z możliwością instalacji Windy, ale co z tego wynikło to nie wiem.


No dyc Boot Camp ktorego wspomnialem w poscie powyzej sluzy wlasnie do tego.

VA napisał(a):Jestem zdecydowanym zwolennikiem wolnego oprogramowania, czyli Linux'a


Jesli jestes zwolennikiem Linuxa to czemu piszesz z kompa dzialajacego pod Windows? :-P
Ad astra per aspera..
Avatar użytkownika
zmielna
Rozeznany
 
 
Posty: 154
Wiek: 46
Dołączył: 20 lis 2007, 22:57
Lokalizacja: Erdington
Reputacja: 14
Neutralny

MężczyznaPostNapisane przez AdamBoltryk » 29 mar 2010, 02:45 Re: macintosh + windows + linux ???

Jabłka na dzień dzisiejszy, to zwykłe PCty, ino markowe. Apple już dawno nie bawi się w produkcję. Zestawia kompy z części dostępnych na rynku. Z tego co czytałem - jeśli masz płytę główną DFI + procek intela + odpowiednią grafę (nie pamiętam, czy nVidia, czy AMD) to zainstalujesz Leoparda bez problemów. Z resztą trzeba kombinować.

Pozdrawiam

AdamBoltryk
Wtajemniczony
 
 
Posty: 2527
Dołączył: 6 gru 2008, 12:19
Reputacja: 183
SzanowanySzanowany

MężczyznaPostNapisane przez evil » 29 mar 2010, 05:27 Re: macintosh + windows + linux ???

tez tak mysle ale i tak niedlugo czeka mnei zmiana kompa wiec pare funtow wiecej nie robi wielkiej roznicy ale zanim ... to trzeba sie troche pobawic
\m/

evil
Raczkujący
 
 
Posty: 51
Wiek: 41
Dołączył: 28 lut 2010, 17:46
Reputacja: 0
Neutralny

MężczyznaPostNapisane przez FX » 29 mar 2010, 08:52 Re: macintosh + windows + linux ???

Ja mam 2 systemy Windowsa i Linuxa Ubuntu.
Ubuntu robi partycje i wszystkie ustawienia za Ciebie wiec w tym wypadku linux i windows spokojnie moga dzialac kolo siebie.

O mac'u nie mam pojecia :D to tylko tyle od siebie
Avatar użytkownika
FX
Raczkujący
 
 
Posty: 94
Wiek: 36
Dołączył: 20 lut 2010, 23:49
Lokalizacja: HOCKLEY
Reputacja: 0
Neutralny

MężczyznaPostNapisane przez VA » 29 mar 2010, 10:29 Re: macintosh + windows + linux ???

zmielna napisał(a):
VA napisał(a):Jestem zdecydowanym zwolennikiem wolnego oprogramowania, czyli Linux'a

Jesli jestes zwolennikiem Linuxa to czemu piszesz z kompa dzialajacego pod Windows? :-P

Napisałem zwolennikiem, a nie maniakiem. Windy używam ze względu na inne oprogramowanie na którym pracuję (nie wspominaj nawet o Wine'ie).
VA
Avatar użytkownika
VA
Zaangażowany
 
 
Posty: 1148
Dołączył: 26 sie 2006, 12:49
Lokalizacja: Birmingham
Reputacja: 112
SzanowanySzanowany

MężczyznaPostNapisane przez minisonik » 29 mar 2010, 11:51 Re: macintosh + windows + linux ???

AdamBoltryk napisał(a):Jabłka na dzień dzisiejszy, to zwykłe PCty, ino markowe. Apple już dawno nie bawi się w produkcję. Zestawia kompy z części dostępnych na rynku. Z tego co czytałem - jeśli masz płytę główną DFI + procek intela + odpowiednią grafę (nie pamiętam, czy nVidia, czy AMD) to zainstalujesz Leoparda bez problemów

Oczywiscie ze to zwykłe Pc-ty nawiasem mówiąc
to własnie ta firma wypuściła pierwszy komputer
osobisty zanim jeszcze Bill nabył od Xeroxa okienka.
Niezgodze się jednak z opinią ze to to samo. "Prawie
robi wielką różnice" to tak jak byś powiedział Aston Martin to to samo co Rover i ten ma koła i ten. Wszystko jak by nie patrzeć sprowadza się
do systemu a ten niema co ukrywać daje większe możliwości
konfiguracji, tu masz kilka info na temat Mac OSX Mac-szkoła
Zanim wydasz nie małe pieniądze
warto zastanowić się do czego będę używał tego komputera,
bo jeżeli np. do gier to raczej pozostań przy windzie większą oferta.
Jeżeli interesuje cię oprogramowanie za które nie masz zamiaru płacić
bo w sieci jest więc czemu nie korzystać to też jest wiecej na windę.
Ale jeżeli interesuje cię kreatywne tworzenie czego kolwiek z wykorzystaniem
komputera to będzie dobry wybór. Podstawowe oprogramowanie np.iLife
dostarczane razem z kompem daje możliwości tworzenia czy to stron www
czy obróbki video czy tez tworzenia naprawdę ciekawych kolekcji DVD.
Nie prawdą jest ze zainstalujesz na pececie
Mac OS Leopard napisałem o tym niżej
musi to być specjalnie Cracowana wersja systemu
przed instalacja system sprawdza konfiguracje komputera
żeby dobrać odpowiednie wersje sterowników a te informacje
czyta z EFI poniewasz płyty glówne
Pc posiadają bios trzeba oszukać instalator systemu.
To tyle na temat instalacji.
Linux dobrym systemem jest jednak mnie zraził
mnogością wersji a co za tym idzie brak wsparcia
podstawowego choć by sterowników.
Swego czasu próbowałem suse i jednej z odmian ubuntu
i albo nie było sterowników do wi-fi albo flash do przeglądarki
i tak w koło. Tak samo było z
blu-ray i HD-DVD gdyby Toshiba nie zakończyła wspierać
swój standard dalej stali byśmy na rozdrożu
a tak dopiero teraz widać jak przyśpieszył
blu-ray.

minisonik
Przyczajony
 
 
Posty: 2
Wiek: 52
Dołączył: 22 lis 2009, 14:38
Reputacja: 0
Neutralny

MężczyznaPostNapisane przez AdamBoltryk » 29 mar 2010, 12:18 Re: macintosh + windows + linux ???

minisonik napisał(a):(...)
to własnie ta firma wypuściła pierwszy komputer
osobisty zanim jeszcze Bill nabył od Xeroxa okienka(...)

Nie wiem co ma piernik (sprzęt - pierwszy komputer osobisty) do wiatraka (Bill-okienka czyli system operacyjny).
To, że PCet jest "prawie" jak Żywiec, to się zgadzam. Tajemnica tkwi w odpowiednim doborze sprzętu/producentów i wspieranie jednych rozwiązań w dedykowanych sterownikach a pomijanie innych.
Ale takie jest prawo Apple'a...

Pozdrawiam

AdamBoltryk
Wtajemniczony
 
 
Posty: 2527
Dołączył: 6 gru 2008, 12:19
Reputacja: 183
SzanowanySzanowany

MężczyznaPostNapisane przez evil » 29 mar 2010, 17:58 Re: macintosh + windows + linux ???

tzn jesli chodzi o np tworzenie stron wole konsole pod linuxem, w gierki nie grywam brak czasu i checi :)
bardziej chec poznania czegos nowego linuxa mam w miare opanowanego winzgroze takjakby tez trzeba sie wiec rozwijac bardziej a jesli chodzi o sterowniki pod linuxem kompilujesz recznie i chula np. wiekszosc sterownikow do Atherosow (wifi), jest wkompilowana w najnowsza wersje kubuntu, w np. debianie, musisz recznie powrzucac z tego co pamietam ale tez dziala w miare fajnie


Linux dobrym systemem jest jednak mnie zraził
mnogością wersji ............


I tu si enie zgodze nie ma tego duzo bardziej nakladki np ::

Knoppix , whoppix, whax, ubuntu, kubuntu, mepis, linux mint, sidux, cdlinux i wiele innych sa zbudowane na debianie

redhat, fedora,aurox, etc
slackware, slax etc


osobiscie polecam cos na Debianie lub na pld z tym ze w pld musisz sobie sam skonfigurowac wiekszosc z tego co pamietam fajna zabawa :)

A wracajac do tematu dzieki za info i nasuwa mi sie kolejne pytanie
kwestja programistyczna obsluga Asamblera, C, C++ ?? i czy jest to dodatkowo platne ?
\m/

evil
Raczkujący
 
 
Posty: 51
Wiek: 41
Dołączył: 28 lut 2010, 17:46
Reputacja: 0
Neutralny

MężczyznaPostNapisane przez FX » 29 mar 2010, 20:19 Re: macintosh + windows + linux ???

Linux dobrym systemem jest jednak mnie zrazi³
mnogo¶ci± wersji ............


Jest dobrym systemem zgadzam sie.Sam uzywalem na poczatku slackware, gentoo no i teraz ubuntu karmic koala.Jezeli chodzi o sterowniki - kompilacja sterownikow nigdy nie byla dla mnie przyjazna :D
Ubuntu rozwiazuje ten problem.

Jezeli chcesz uzywac Linux'a upewnij sie ,ze twoj komputer nie ma tzw. "egzotycznego sprzetu".
moja karta raficzna nie ma oficjalnego wsparcia dla linuxa np. upewnij sie ,ze komputer ktory kupisz bedzie mial

to tyle.
Avatar użytkownika
FX
Raczkujący
 
 
Posty: 94
Wiek: 36
Dołączył: 20 lut 2010, 23:49
Lokalizacja: HOCKLEY
Reputacja: 0
Neutralny

MężczyznaPostNapisane przez evil » 29 mar 2010, 20:24 Re: macintosh + windows + linux ???

modprob insmod lspci etc spytac google wystarczy od kilku lat pracuje z tym systemem i jeszcze nie spotkalem sie z zadnym nieobslugiwanym sprzetem pod tym systemem jak ktos ma problem z czyms walic smialo jak nie ja pomoge to moze ktorys z bardziej zaawansowanych kolegow :)
\m/

evil
Raczkujący
 
 
Posty: 51
Wiek: 41
Dołączył: 28 lut 2010, 17:46
Reputacja: 0
Neutralny


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Ostatni post
Powrót do KOMPUTERY I ELEKTRONIKA