Zmiany ustawy o paszportach

Rodzina, dzieci i ich wychowanie, sprawy związane z codziennym życiem rodziców.

KobietaPostNapisane przez olivka » 14 mar 2010, 10:43 Re: Zmiany ustawy o paszportach

Kitka napisał(a):Ok to jestem w sumie pocieszona :wink: W tym roku muszę wyrobić jeszcze roczny paszport a w wakacje zrobię mu dowód i będzie po kłopocie :grin:


no wlasnie to jakies rozwiazanie...
czy dowod osobisty dla dziecka moze wyrobic jedno z rodzicow w polsce?
ja sie obudzilam wlasnie ze sama niemam dowodu osobostego..nigdy go nie wymienilam. ups...
Celuj w księżyc, bo nawet jeśli nie trafisz, będziesz między gwiazdami.....
Avatar użytkownika
olivka
Zadomowiony
 
 
Posty: 804
Wiek: 114
Dołączyła: 25 lip 2007, 09:08
Lokalizacja: z Ksiezyca...
Reputacja: 6
Neutralny

KobietaPostNapisane przez Galadriela » 14 mar 2010, 17:25 Re: Zmiany ustawy o paszportach

olivka napisał(a):czy dowod osobisty dla dziecka moze wyrobic jedno z rodzicow w polsce?

To zależy od wieku dziecka. I co rozumiesz przez wyrobić - bo trzeba i złożyć wniosek i dowód odebrać, obie te sprawy przedziela co najmniej 30 dni.
Na stronie ministerstwa są wyciągi z ustawy. Zacytuję tylko to co dotyczy dzieci.

http://www.mswia.gov.pl/portal/pl/364/4 ... stego.html
"Prawo do posiadania dowodu osobistego przysługuje:
* osobie małoletniej, która ukończyła 13 rok życia (dokument jest wydawany na wniosek rodzica lub opiekuna);
* osobie małoletniej, która nie ukończyła 13 rok życia (dokument jest wydawany na wniosek rodziców lub opiekunów)."

http://www.mswia.gov.pl/portal/pl/365/4 ... ienia.html
"Złożenie wniosku o wydanie dowodu osobistego wymaga stawiennictwa osoby, której wniosek dotyczy, z wyjątkiem małoletnich do ukończenia 5 roku życia.

Dowód osobisty odbiera się osobiście z wyjątkiem następujących przypadków:
1. dowód osobisty wydany małoletniemu, który nie ukończył 13 roku życia odbiera jeden z rodziców;
4. dowód osobisty wydany małoletniemu, który ukończył 13 rok życia nie mającemu obowiązku posiadania dowodu osobistego odbiera osobiście małoletni albo jeden z rodziców"

Wynika z tego, że jeśli dziecko ma mniej niż 5 lat wniosek składają oboje rodzice bez dziecka; odbiera jeden rodzic.
Jeśli ma 5-13 składają oboje rodzice i dziecko; odbiera jeden rodzic.
Jeśli ma 13-18 składa jeden rodzic i dziecko; odbiera jeden rodzic lub dziecko.

Galadriela
Stały Bywalec
 
 
Posty: 307
Dołączyła: 1 cze 2008, 18:00
Reputacja: 9
Neutralny

KobietaPostNapisane przez agg » 16 mar 2010, 16:44 Re: Zmiany ustawy o paszportach

jeszcze cos takiego znalazlam na innym forum
"Chcielismy wyrobic w grudniu
jak bylismy w Pl ale nie udalo, bo potrzebni do zlozenia wniosu sa
oboje rodzice z dowodami osobistymi a moj maz nie ma:( ma tylko
paszport a to sie nie liczy. No i najpierw maz musi wymienic stary
dowod na nowy i dopiero moze wyrobic dziecku:("

ciagle pod gorke... :neutral:
tzn. ja nie mam problemu, bo Mala ma paszport 5-letni. ale po co oni wszystko zmieniali :roll:
Obrazek
CATCH ME... IF YOU CAN!!! :D
Avatar użytkownika
agg
Wtajemniczony
 
 
Posty: 2154
Wiek: 41
Dołączyła: 13 lut 2007, 18:32
Lokalizacja: Gdansk/Birmingham
Reputacja: 146
SzanowanySzanowany

KobietaPostNapisane przez Galadriela » 16 mar 2010, 17:00 Re: Zmiany ustawy o paszportach

agg napisał(a):potrzebni do zlozenia wniosu sa oboje rodzice z dowodami osobistymi a moj maz nie ma

Też to widziałam.
Nie będę dyskutować nie znając faktów, ale nie rozumiem z czego miałby wynikać obowiązek ojca posiadania dowodu (chyba, że mieszka w Polsce).
Wydaje mi się, że albo to jeszcze jeden kwiatek z serii jak to urzędnicy nie znają przepisów (tak jak licznie opisywane przypadki, gdy brak zameldowania rzekomo uniemożliwia różne rzeczy, w tym wydanie dowodu), albo w tej historii brakuje czegoś, o czym nie wiemy.

Galadriela
Stały Bywalec
 
 
Posty: 307
Dołączyła: 1 cze 2008, 18:00
Reputacja: 9
Neutralny

KobietaPostNapisane przez agg » 16 mar 2010, 17:30 Re: Zmiany ustawy o paszportach

Galadriela ja tam nie wiem ;) rzuculo mi sie w oczy i sobie przypomnialam ten watek :idea::
nie wiem czego, do czego wymagaja jakich dokumentow, ale jesli nic sie nie zmienilo to polscy urzednicy sami nie wiedza :wink: (jest to tak samo zawile jak to co napisalam) ;)
Obrazek
CATCH ME... IF YOU CAN!!! :D
Avatar użytkownika
agg
Wtajemniczony
 
 
Posty: 2154
Wiek: 41
Dołączyła: 13 lut 2007, 18:32
Lokalizacja: Gdansk/Birmingham
Reputacja: 146
SzanowanySzanowany

KobietaPostNapisane przez Galadriela » 16 mar 2010, 18:23 Re: Zmiany ustawy o paszportach

Przeczytałam jeszcze raz tamten wątek, który zacytowałaś, i przyszło mi coś do głowy - może mąż autorki tych słów, tak jak rodzina jej rozmówczyni, po prostu nie wymeldował się z polskiego adresu. Nie ma wtedy podstaw, żeby uznać go za osobę zamieszkałą za granicą (bo zameldowanie jest poświadczeniem zamieszkania w Polsce), a tylko takie osoby nie mają obowiązku posiadania dowodu.
Skoro twierdzi, że mieszka w Polsce (zameldował się, wiec to poświadczył), to musi mieć dowód.
Ale to tylko domysł, bo z w cytacie nic nie ma o zameldowaniu.
Wiem tylko, że bardzo dużo osób nie wymeldowuje się z Polski mimo zamieszkiwania za granicą.

Galadriela
Stały Bywalec
 
 
Posty: 307
Dołączyła: 1 cze 2008, 18:00
Reputacja: 9
Neutralny

KobietaPostNapisane przez bogini8 » 27 kwi 2010, 09:59 Re: Zmiany ustawy o paszportach

Czy ktos moze majakies namiary na DOM POLSKI? chodzi mi o numer telefonu, zeby zadzwonic w sprawie przyjazdu konsula, jakis jeden numer znalazlam ale nikt nigdy nie odbiera.
Moze sa tam jakies specjalne dni i godziny urzedowania? z gory dzieki za odpowiedzi i za pomoc.Bardzo mi na tym zalezy bo musze wyrobic maluszkowi paszport.
Avatar użytkownika
bogini8
Wtajemniczony
 
 
Posty: 2785
Wiek: 38
Dołączyła: 21 lis 2007, 23:55
Lokalizacja: Solihull
Reputacja: 100
SzanowanySzanowany

KobietaPostNapisane przez julka030308 » 27 kwi 2010, 11:27 Re: Zmiany ustawy o paszportach

DOM POLSKI:012116Musze cie zmartwic bogini8 gdyz w zeszłym tygodniu dzwonilam osobiscie w tej samej sprawie i pani powiedziala mi ze konsul odwolal swoj przyjazd i niebyla w stanie powiedziec kiedy teraz bedzie.Pozostaje ci tylko wizyta w londynie mnie tez to czeka i przeraza ale mus to mus pozdrawiam i powodzenia :o

julka030308
Rozeznany
 
 
Posty: 291
Dołączyła: 6 maja 2008, 16:05
Lokalizacja: solihull
Reputacja: -1
Neutralny

KobietaPostNapisane przez bogini8 » 27 kwi 2010, 11:52 Re: Zmiany ustawy o paszportach

julka030308, no to niezle:(( a jak ty sie tam wogole dodzwonilas?to jest mozliwe?:D
Avatar użytkownika
bogini8
Wtajemniczony
 
 
Posty: 2785
Wiek: 38
Dołączyła: 21 lis 2007, 23:55
Lokalizacja: Solihull
Reputacja: 100
SzanowanySzanowany

KobietaPostNapisane przez julka030308 » 30 kwi 2010, 13:35 Re: Zmiany ustawy o paszportach

no wlasnie pod tym numerem napewno nie sorki niewiem jak mi sie to udalo oto poprawny 01216433577 ;)

julka030308
Rozeznany
 
 
Posty: 291
Dołączyła: 6 maja 2008, 16:05
Lokalizacja: solihull
Reputacja: -1
Neutralny

KobietaPostNapisane przez bogini8 » 30 kwi 2010, 16:54 Re: Zmiany ustawy o paszportach

julka030308, dzieki, wynajelam kierowce i w w nastepna srode jedziemy do londynu niestety mus to mus ale im szybciej tym lepiej.
Avatar użytkownika
bogini8
Wtajemniczony
 
 
Posty: 2785
Wiek: 38
Dołączyła: 21 lis 2007, 23:55
Lokalizacja: Solihull
Reputacja: 100
SzanowanySzanowany

KobietaPostNapisane przez malaroksi » 30 kwi 2010, 23:10 Re: Zmiany ustawy o paszportach

Ja dzisiaj byłam w Konsulacie a raczej w tej norze zwanej Konsulatem aż wstyd że to nasza Ambasada no ale cóż... Panie pracują krótko w okienkach a kolejka z dwóch stron od świateł do świateł wszyscy się modlili żeby tylko nie padało. 2godziny w kolejce MASAKRA dobrze ze chociaż wnioski wystawili na zewnątrz można se było w kolejce na spokojnie wypełnić. No i rzecz absurdalna jak dla mnie że po odbiór należy przyjechać osobiście nie ma żadnej taryfy ulgowej by wysłali pocztą paszporty nawet za dopłatą jak dla mnie PORAŻKA.
podsumowując koszty takiego paszportu:
zdjęcia 6 funtow
wniosek 14
paliwo Londyn i z powrotem 30f
Londyn-powrót (odbiór) 30 f
wjazd 2x do Londynu 16 f
parking za pierwszym razem 12 f za drugim razem miejmy nadzieje ze szybko pójdzie i tylko 4 f
Koszt takiego wypadu zwłaszcza autem jest dosyć duzy nic nam Ci biurokraci nie chcą ułatwić życia i wysyłać paszportów do domu :sad:

I Pomyśleć że ten koszmar tak ma trwać co roku przez pięć lat....
:)
Avatar użytkownika
malaroksi
Wtajemniczony
 
 
Posty: 2759
Wiek: 44
Dołączyła: 6 lip 2008, 13:53
Lokalizacja: West Bromwich
Reputacja: 170
SzanowanySzanowany

KobietaPostNapisane przez kik1976 » 1 maja 2010, 06:04 Re: Zmiany ustawy o paszportach

no ja w sumei przyznam, ze szybko wczoraj zalatwilam, stalismy chyba w sumie z godzine, w dwoch kolejkach na raz i na 21 odbior . na szczescie ja co roku nei musze tam jezdzic, bo mi do pl sie nie pali. :grin: teraz tylko slub zaliczyc, pokazac sie ,z e zyjemy i nastepna wycieczka dopiero znowu za pare latek.
Avatar użytkownika
kik1976
Zadomowiony
 
 
Posty: 970
Dołączyła: 2 wrz 2006, 07:43
Reputacja: 5
Neutralny

KobietaPostNapisane przez Kitka » 1 maja 2010, 20:05 Re: Zmiany ustawy o paszportach

My mykniemy 14 maja, liczę na małą kolejkę :roll: W wakacje robię dowód małemu w PL i będzie spokój na jakiś czas z Londynem :wink:
Polska biurokracja i nowe "ułatwienia paszpotrowe" mnie powalają. Bardzo chciałabym poznać osobę odpowiedzialną za cały ten nonsens :evil:
Miłość zaczyna się wtedy, kiedy szczęście drugiej osoby staje się ważniejsze niż twoje.
Avatar użytkownika
Kitka
Zadomowiony
 
 
Posty: 702
Dołączyła: 6 gru 2006, 23:12
Lokalizacja: Birmingham/Sheldon
Reputacja: 41
Pokojowy

KobietaPostNapisane przez bogini8 » 3 maja 2010, 19:52 Re: Zmiany ustawy o paszportach

dziewczyny powiedzcie mi gdzie robilyscie zdjecia? i jakie dokumenty trzeba miec ze soba przy wyrabianiu paspzportu dla dziecka?? tylko akt urodzenia czy jeszcze cos?

malaroksi, to mnie pocieszylas :((( myslalam ze wyslylaja , bo tak wyczytalam
na jakis watkach...

Kitka, ulatwienia sa na prawde swietne..baardzo pomocne... :evil: tez zrobie dowod w wakacje..uff
Avatar użytkownika
bogini8
Wtajemniczony
 
 
Posty: 2785
Wiek: 38
Dołączyła: 21 lis 2007, 23:55
Lokalizacja: Solihull
Reputacja: 100
SzanowanySzanowany

Poprzednia stronaNastępna strona

  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Ostatni post
Powrót do RODZINA I DZIECKO