Zaloguj się Załóż konto
bham.pl Mieszkam Tu Sutton Coldfield
   sledzik    Wykop    Gwar    Facebook   

Sutton Coldfield

Sutton Coldfield to małe miasto, które znajduje się ok. 13 km na północny  wschód od centrum Birmingham.  Miasto jest historycznie połączone z brytyjską rodziną królewską, w latach, kiedy było jeszcze gminą otrzymało tytuł Królewskiego Miasta. W 1974 r., Sutton Coldfield stał się częścią okręgu West Midlands. Obszar Sutton Coldfield obejmuje: Boldmere, Falcon Lodge, Four Oaks, Little Aston, Mere Green, Roughley, Walmley, Wylde Green.

Pożar w Sutton parku w 1926 roku ujawnił wiele dowodów na zamieszkiwanie tych okolic przez Rzymian. Okolice Streetly Lane i Well Rowton są źródłem wielu odkryć archeologicznych. Obecność Rzymian na tym obszarze jest najbardziej widoczna w Sutton Park, gdzie zachował się fragment Icknield Street. 

Po wycofaniu Rzymian z Wielkiej Brytanii, obszar Sutton Coldfield był dworkiem z niezabudowaną częścią ziemi Anglo Saxon w królestwie Mercji. Znany, jako Southun lub Sutton, czyli miejsce położone na południe. "Coldfield" oznacza obszar lądu za wzgórzem, które jest narażone na warunki pogodowe.  W 1242 roku dwór został przekazany do Ela Longespee i został nazwany Sutton-in-Coldfield.

W XV wieku Sutton Coldfield był ważnym punktem wojskowym, stał się głównym miejscem szkoleń dla angielskich żołnierzy w czasie wojen między Anglią i Francją.  Na początku XVI wieku, miasto zostało zniszczone w wyniku War of the Roses, około 1510 roku dwór został zburzony. Do jego odbudowy znacząco przyczynił się biskup John Vesey. Założył gimnazjum, wybudował kościół, domy dla ubogich oraz czynnie uczestniczył w ochronie terenów zielonych przed zabudową, w tym Sutton Parku. W tym okresie Sutton bardzo szybko się rozwijało. Powstawały nowe fabryki, młyny, osiedla domów. Istotnym czynnikiem gospodarki miasta była produkcja szpadli, trzonków od łopat, bagnetów i siekier.

W XVII i XVIII wieku nastąpił wielki rozwój przemysłu, wielu mieszkańców odczuło poprawę jakości życia.  Wielu bogatych przemysłowców zaczęło się osiedlać w tym rejonie, uważając Sutton Coldfield za odpowiednie miejsce na ich domy, z dala od zanieczyszczonego Birmingham.

W XIX wieku podróż między Birmingham i Sutton Coldfield odbywała się bryczką i trwała około 80 minut. W 1859 r. podpisano ustawę na budowę linii kolejowej łączącej Birmingham z Sutton Coldfield przez Erdington. Budowa rozpoczęła się w 1860 roku, a 2 lata później zakończona. W 1879 roku otwarto koleją linie pomiędzy Wolverhampton i Walsall. Wielu mieszkańców wyrażało sprzeciw w sprawie tej budowy, gdyż plan przewidywał, że linia zostanie poprowadzona przez Sutton Park.

Dzięki kolei Sutton Coldfield zyskało popularność, jako miejsce idealne na jednodniowe wycieczki i pikniki dla mieszkańców Birmingham, uciekających przed zanieczyszczeniem miasta do pięknego Sutton Park.
Podczas II wojny światowej w Sutton Park i w Walmley wybudowano obozy dla jeńców wojennych, trzymano tam więźniów niemieckich i włoskich.  Po zakończeniu wojny Sutton został bardzo przebudowany. Wybudowano centrum handlowe, szereg szkół i kościołów.

Sutton Coldfield jest uważany za jedno z najbardziej prestiżowych lokalizacji w okolicach Birmingham, a nawet w obszarze Środkowej Anglii. W 2007 roku firma Mouseprice.com przeprowadziła ranking, w którym dwie ulice z Sutton Coldfield znalazły się wśród 20 najdroższych ulic w całej Wielkiej Brytanii. W Sutton Coldfield znajduje się wiele obiektów sportowych, baseny, ścieżki lekkoatletyczne. Golf jest głównym sportem w mieście, otwarto tam wiele klubów i pól golfowych.


 Czytaj poprzedni artykuł:
Sparkhill
  Czytaj następny artykuł:
West Bromwich