Zaloguj się Załóż konto
bham.pl Mieszkam Tu West Bromwich
   sledzik    Wykop    Gwar    Facebook   

West Bromwich

West Bromwich to miasto położone 8 km na północny zachód od Birmingham. Jest częścią Black Country i jest największym miastem w okręgu Sandwell. Nazwa West Bromwich oznacza "mała wioska na wrzosowisku z krzakiem”. Prawdopodobnie pierwotnie West Bromwich było częścią Handsworth.

W XIX wieku odkryto tam złoża węgla, co zapewniło miastu rozwój, jako ośrodek przemysłowy. Otwarto fabryki sprężyny, gwoździ i pistoletów. Większość złóż węgla znajdowało się pod ziemią na zachód od Broomwich Heath, a więc "nowe" miasto przyjęło nazwę West Bromwich. 

W 1888 roku West Bromwich zostało włączone do County Borough wraz z Great Barr. W 1966 roku powiększyło się o Tipton i Wednesbury. W 1974 roku dołączyło do Metropolitan Borough of Sandwell.

Do wybuchu I wojny światowej w 1914 roku, wiele starych domów, które zostały wybudowane dla pracowników podczas rewolucji przemysłowej było w bardzo złym stanie technicznym. Stanowiły one zagrożenie dla zdrowia i bezpieczeństwa mieszkańców.  Po zakończeniu wojny, władze lokalne rozpoczęły przesiedlenia mieszkańców i budowę nowych domów. Jednak do dziś w obrębie centrum miasta, pozostało wiele budynków z końca XIX wieku i początku XX.

Podobnie jak w wielu innych częściach West Midlands, West Bromwich odczuło skutki recesji w połowie lat 1970 i na początku 1980.  Wiele lokalnych fabryk zostało zamkniętych, ponieważ nie było już zapotrzebowania na materiały w nich produkowane.  W 1990 roku wraz z zamknięciem sklepu Marks and Spencer oraz jego magazynu w Dudley wiele osób straciło pracę. W ostatnich latach również zamknięto wiele fabryk, gdyż producenci zaczęli szukać krajów, gdzie siła robocza jest tańsza. West Bromwich ma najwyższy wskaźnik bezrobocia w rejonie West Midlands.

4 listopada 1854 roku na West Bromwich otworzono stację kolejową na trasie pomiędzy Birmingham Snow Hill i Wolverhampton. Obecnie linia ta jest obsługiwana przez Midland Metro, najbliższą główną stacją jest Sandwell Dudley i Oldbury.  West Bromwich posiada własny dworzec autobusowy, z połączeniami do Birmingham i innych dużych miast w regionie West Midlands.

Miasto słynie z klubu piłki nożnej West Bromwich Albion. Klub został założony w 1878 roku i w 1888 roku stał się jednym z dwunastu członków założycieli Football League.  Zdobył mistrzostwo kraju w 1920 roku i pięciokrotnie Puchar Anglii. W 2008 roku wygrał Coca Cola Championship.

W centrum High Street, znajduję się ratusz, który został zbudowany w latach 1874 i 1875 z cegły i kamienia włoskiego w stylu gotyckim, a jego wnętrze odzwierciedla zainteresowanie wiktoriańskiej architektury gotyckiej i średniowiecznej. Kolejnym zabytkowym miejscem jest Manor House, dwór wybudowany przez rodzinę Marnham  pod koniec XIII wieku jako centrum ich nieruchomości rolnych. Można tam zobaczyć oryginalny kompleks pomieszczeń mieszkalnych, rolniczych - stodoły, szopy i staw. Dworek został uratowany przed rozbiórką w 1950 r. przez West Bromwich Corporation, która przeprowadziła szeroki i gruntowny remont tego budynku.

W 2004 roku rozpoczęto budowę nowoczesnego centrum sztuki The Public. Prostokątny, szary budynek z nieregularnymi kształtami okien, wart 52 miliony funtów zakończono w 2009 roku. Wiele osób uważa go za ekstremalne paskudztwo, a jego budowę za stratę pieniędzy.

West Bromwich jest bardzo zróżnicowane kulturowo. W latach 1950 - 1960 podczas masowej imigracji osiedliło się wielu mieszkańców, którzy pochodzili z Karaibów oraz obywateli z subkontynentu indyjskiego. Większość z tych imigrantów osiedliła się w starszej części miasta, w wiktoriańskich domach w zabudowie szeregowej. Na West Bromwich mieszka duża liczba muzułmanów, maja oni trzy główne meczety, z których dwa są na Dartmouth Street. Jest także bardzo duża liczba Sikhów, którzy osiedlili się w okolicy w 1950 roku. Hindusi nie mieli formalnego miejsca kultu w West Bromwich, aż do otwarcia Shree Kryszna Mandir w 1974 roku, w przebudowanym kościele Ebenezer Congregational Chapel, który został zamknięty w 1971 roku. Jest to dzielnica, w której chętnie osiedlają się również Polacy.


 Czytaj poprzedni artykuł:
Sutton Coldfield
  Czytaj następny artykuł:
Moseley