Zaloguj się Załóż konto
bham.pl Wiadomości Polska/Świat Manifestacje w Polsce i Europie - Senat przyjął bez poprawek ustawę o Sądzie Najwyższym
Manifestacje w Polsce i Europie - Senat przyjął bez poprawek ustawę o Sądzie Najwyższym
   sledzik    Wykop    Gwar    Facebook   
O godz. 1.57 w nocy z piątku na sobotę, Senat przyjął bez poprawek ustawę o Sądzie Najwyższym. Wcześniej odrzucił wniosek PO o odrzucenie ustawy w całości.

Teraz ustawa trafi do prezydenta Andrzeja Dudy. Na jego decyzję czekają już dwie inne ustawy dotyczące sądownictwa: nowela ustawy o KRS oraz nowela Prawa o ustroju sądów powszechnych.

Zgodnie z ustawą, którą Sejm uchwalił w czwartek, utworzone mają być m.in. trzy nowe Izby SN, w tym Izba Dyscyplinarna; zmienić ma się tryb powoływania sędziów SN, a wszyscy obecni sędziowie SN mogą zostać przeniesieni w stan spoczynku. Opozycja, według której ustawa jest niekonstytucyjna, apeluje o weto prezydenta.

Piątek był także kolejnym dniem protestów przeciwko zmianom w sądownictwie. Kilkaset osób zebrało się przed Sądem Najwyższym w Warszawie, protesty odbyły się również w innych miastach.

W piątek wieczorem przed willą w Juracie, gdzie Andrzej Duda spędza urlop, odbył się protest, w którym udział wzięło około pół tysiąca osób, głównie turystów. Protestujący zapowiedzieli że jeśli zajdzie taka potrzeba, w sobotę wrócą przed prezydencka willę.

Pikietą przed konsulatem RP w Kolonii w piątek wieczorem rozpoczęła się seria protestów przeciwko reformom polskiego wymiaru sprawiedliwości organizowana przez proeuropejski ruch społeczny Puls of Europe. Podczas weekendu protesty odbędą się w kilku miastach Niemiec i Europy.

W Kolonii przed konsulatem RP późnym wieczorem zgromadziło się około 200 osób - poinformowała współorganizatorka spotkania Marzanna Dyjak-Diederich. Uczestnicy pikiety odśpiewali hymny Polski i Unii Europejskiej. Mówcy zwracali uwagę na znaczenie trójpodziału władz i niezależności sądów. Zostańcie z nami! - wołano.

W Berlinie w miejscu, gdzie budowana jest polska ambasada, wieczorem zebrało się około tysiąca osób. W sobotę i niedzielę pikiety odbędą się w Luksemburgu, Rzymie, Paryżu, Frankfurcie nad Menem, Bremie, Monachium i ponownie w Berlinie.
sobota, 22 lipca 2017 07:46
 Czytaj poprzedni artykuł:
W West Midlands popełnianych jest kilkaset brutalnych przestępstw dziennie
  Czytaj następny artykuł:
Imigranci przyczynili się do ogromnego wzrostu populacji Birmingham