Zaloguj się Załóż konto
bham.pl Wiadomości Polska/Świat KE stawia Polsce, Czechom i Węgrom ultimatum w sprawie uchodźców
KE stawia Polsce, Czechom i Węgrom ultimatum w sprawie uchodźców
   sledzik    Wykop    Gwar    Facebook   
Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej oddalił skargę ws. relokacji uchodźców, którą złożyły Węgry i Słowacja. Sędziowie uzasadnili, że w sytuacji nadzwyczajnej UE ma prawo podejmować środki tymczasowe, takie jak relokacja.

Według Trybunału masowy napływ uchodźców jest sytuacją nadzwyczajną. To z kolei pozwala unijnym instytucjom podejmować środki tymczasowe, takie jak relokacja uchodźców. TSUE zauważył, że choć decyzja UE o systemie kwotowym była rygorystyczna, to ówczesna sytuacja tego wymagała. Trybunał odrzucił węgiersko-słowackie argumenty. Kraje te m.in. wskazywały na zagrożenie dla bezpieczeństwa i stabilności, do którego prowadzi przyjmowanie setek muzułmańskich uchodźców z Syrii.

W związku z tą decyzją, unijny komisarz ds. migracji Dimitris Awramopulos zagroził, że jeśli Polska, Czechy i Węgry nie zaczną wykonywać decyzji o relokacji uchodźców w najbliższych tygodniach, Komisja Europejska rozważy skierowanie sprawy do Trybunału Sprawiedliwości UE.Instytucja ta ma prawo m.in. nałożyć kary finansowe na kraje nieprzestrzegające prawa unijnego.
środa, 06 września 2017 19:04
 Czytaj poprzedni artykuł:
Ryanair wprowadza zmiany w zasadach przewozu bagażu
  Czytaj następny artykuł:
Royal Mail rozpoczął rekrutację pracowników na okres przedświąteczny