Zaloguj się Załóż konto
bham.pl Wiadomości Polska/Świat W Berlinie upamiętniono ofiary zeszłorocznego zamachu.
W Berlinie upamiętniono ofiary zeszłorocznego zamachu.
   sledzik    Wykop    Gwar    Facebook   
19 grudnia 2016 roku zamachowiec za kierownicą porwanej ciężarówki staranował klientów jarmarku świątecznego. Zginęło łącznie 12 osób, w tym Polak, kierowca porwanej ciężarówki.

W uroczystości wzięła tez udział kanclerz Niemiec Angela Merkel. Z jej udziałem odsłonięto też we wtorek pomnik ofiar zamachu, w którym rok temu zginęło 12 osób.

Ich nazwiska, w tym polskiego kierowcy Łukasza Urbana, uwiecznione zostały na schodach prowadzących do kościoła Gedaechtniskirche.

Integralną częścią pomnika jest szczelina przecinająca plac, na którym doszło do zamachu, wypełniona złocistym metalem. Metalowa "blizna" ma symbolizować trwałe ślady, jakie zamach pozostawił na rodzinach ofiar i osób, które ucierpiały podczas ataku tunezyjskiego terrorysty.

Krewni ofiar uczestniczyli w dokończeniu prac nad 17-metrową wstęgą, wsuwając do pieca formy z metalem, który potem specjaliści po roztopieniu wlewali do utworzonej wcześniej szczeliny. Plac i schody z nazwiskami ofiar usłane były białymi różami.

Merkel zapowiedziała spotkanie z poszkodowanymi i rodzinami ofiar, by "powiedzieć im, czego się nauczyliśmy i co zamierzamy zrobić, by pomóc otrząsnąć się po tym straszliwym ataku, aby w przyszłości państwo wywiązało się ze swych powinności".

W imieniu całego rządu chcę zapewnić, że staramy się poprawić wszystko to, co nie zadziałało jak należy. Zrobimy, co w naszej mocy, aby nie tylko zapewnić ludziom bezpieczeństwo, ale również, by zadośćuczynić tym wszystkim, którzy zostali dotknięci tą tragedią - zapowiedziała kanclerz Angela Merkel podczas uroczystości upamiętniającej ofiary zamachu terrorystycznego w Berlinie.Źródło: x-news
wtorek, 19 grudnia 2017 21:01
 Czytaj poprzedni artykuł:
29-letnia Polka zginęła w wypadku w Londynie. Sprawcy zbiegli z miejsca zdarzenia.
  Czytaj następny artykuł:
Zatrzymano czterech podejrzanych o planowanie zamachu