Zaloguj się Załóż konto
bham.pl Wiadomości Polska/Świat Irlandzki sąd wstrzymuje ekstradycję Polaka. Powodem łamanie demokracji w Polsce
Irlandzki sąd wstrzymuje ekstradycję Polaka. Powodem łamanie demokracji w Polsce
   sledzik    Wykop    Gwar    Facebook   
Irlandzki sąd powątpiewa, czy Polak w Polsce może liczyć na sprawiedliwy proces. Dlatego tymczasowo wstrzymuje decyzję o wydaniu polskiego obywatela podejrzanego o udział w zorganizowanej grupie przestępczej.

Polak za którym rozesłano 3 europejskie nakazy aresztowania w związku z podejrzeniem o handel narkotykami, chciał aby jego proces się odbył w Irlandii. Obrońca mężczyzny tłumaczy to korupcją systemu prawnego panującą w Polsce.

Artur Celmer mieszka w Irlandii od 10 lat, a od 9 miesięcy przebywa w areszcie w związku z 3 nakazami aresztowania wydanymi na niego w Polsce.

Obrońca Polaka twierdzi, że nakaz ekstradycji nie powinien być przestrzegany, ponieważ, biorąc pod uwagę obecne problemy sądowe w Polsce, nie ma szans, by mógł tam mieć sprawiedliwy proces.

Powołując się na badanie Komisji Europejskiej sędzia Aileen Donnelly powiedziała, że szereg zmian w sądownictwie i prokuraturze w ostatnich dwóch latach był ogromny. Na tej podstawie Sąd Najwyższy stwierdził, że rządy prawa w Polsce zostały "uszkodzone".

Irlandzka sędzia przekonuje, że w przypadku przekazania Polaka. Polsce, oskarżony stanąłby przed sądem, gdzie minister sprawiedliwości jest jednocześnie prokuratorem i może wpływać na prezesów sądów.

Decyzja o ekstradycji miała zapaść w poniedziałek 12 marca, ale nie zapadła. Sąd ekstradycyjny w Dublinie postanowił zasięgnąć w tej sprawie opinii Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości.

"Irlandzki sąd (High Court of Justice) zadał pytanie prejudycjalne Trybunałowi Sprawiedliwości UE, czy można wydać obywatela RP na podstawie Europejskiego Nakazu Aresztowania w sytuacji, kiedy zagrożona jest niezależność polskich sądów" - poinformował polski rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar.

Źródło: thetimes.co.uk,tvn24
wtorek, 13 marca 2018 08:28
 Czytaj poprzedni artykuł:
Gratka dla dzieci z Birmingham - w sierpniu do miasta zawita Paw Patrol Live
  Czytaj następny artykuł:
Policja prowadzi dochodzenie na temat listów nawołujących do „ukarania muzułmanów”