Zaloguj się Załóż konto
bham.pl Wiadomości Polska/Świat Od początku 2016 roku do Europy przyjechało ponad 100 tys. imigrantów
Od początku 2016 roku do Europy przyjechało ponad 100 tys. imigrantów
   sledzik    Wykop    Gwar    Facebook   
Od początku tego roku do Europy przyjechało ponad 100 tys. imigrantów. Oznacza to, że w ciągu pierwszych 6 tygodni 2016 roku na kontynent przybyło ich więcej niż w ciągu pierwszego półrocza roku ubiegłego.

Dane na ten temat zostały zebrane przez Międzynarodową Organizację ds. Migracji (IOM). Liczby są szokujące tym bardziej, że Unia Europejska zawarła z Turcją ugodę i przekazała władzom tego kraju 3 mln euro na rzecz zatrzymania fali uchodźców. W zamian tureccy turyści i biznesmeni mogą wjeżdżać do Europy bez konieczności ubiegania się o wizę.

Od 1 stycznia 102,500 ludzi przekroczyło granicę grecką, a 7,500 włoską. Dla porównania – w styczniu i lutym 2015 roku w tych krajach pojawiło się jedynie 11,834 imigrantów. Od początku roku w morskich wodach utonęło już ponad 400 osób, w tym wiele dzieci.

Napływ imigrantów i niepowodzenie w zatrzymaniu tego zjawiska może negatywnie wpłynąć na rządową kampanię zachęcającą obywateli do głosowania za pozostaniem w Unii Europejskiej. Termin referendum ustalono na 23 czerwca, bo co roku zwykle dopiero w sierpniu następował wzmożony ruch migracyjny, ale tym razem stało się to dużo wcześniej.

Europa ciągle nie może sobie poradzić z narastającym problemem, który przyczynia się do powstawania napięć między poszczególnymi państwami. We wtorek Grecja ostro zaprotestowała przeciwko decyzji macedońskiego rządu odnośnie zamknięcia swoich granic dla uchodźców z Afganistanu. Jak pisze The Telegraph, nie jest tajemnicą, że niektóre europejskie kraje po cichu popierają decyzję o zablokowaniu imigrantom możliwości wydostania się z Grecji na północ kontynentu.
środa, 24 lutego 2016 13:33
 Czytaj poprzedni artykuł:
Pakistańczyk podpalił żonę, bo chciała się z nim rozwieść
  Czytaj następny artykuł:
38 proc. firm z West Midlands opowiada się za opuszczeniem Unii Europejskiej