Zaloguj się Załóż konto
bham.pl Wiadomości Rozrywka Jutro będzie Pancake Day
Jutro będzie Pancake Day

Dzień naleśnika to nic innego jak angielski odpowiednik Tłustego Czwartku, który obchodzony jest w przeddzień Środy popielcowej.

Powiązanie naleśników z dniem poprzedzającym Wielki Post ściśle wynika z tradycji, ponieważ naleśniki były sposobem na wykorzystanie wszelkich zapasów wartościowych produktów takich jak jaja, mleko, mąka, cukier które to zostały zakazane w czasie 40 dniowego postu.


W ten dzień poza jedzeniem naleśników wedle receptury z 1439 roku na ulicach miast odbywają się parady i festyny z naleśnikiem w roli głównej. Imprezy te często organizowane są z myślą o zbiórce publicznej na cele charytatywne.

Podczas festiwalu naleśnika odbywają się konkursy w podrzucaniu naleśników, wyrobie ciasta, czy zjadaniu naleśników na czas.

Popularny jest bieg z naleśnikiem, który odbywa się w Londynie gromadząc rzesze publiczności dopingującej biegaczy.


Podobno ich tradycję zapoczątkowała pewna dama, która smażąc naleśniki, usłyszała kościelne dzwony i przypomniała sobie o nabożeństwie pokutnym. Nie namyślając się wiele, z patelnią w ręku i w fartuchu pobiegła do kościoła.

Najczęściej jednak Dzień Naleśnika obchodzi się, pochłaniając w ogromnych ilościach naleśniki podawane na różne sposoby.

poniedziałek, 04 marca 2019 09:41
 Czytaj poprzedni artykuł:
Christina Aguilera powraca do Europy. Artystka wystąpi również w Birmingham
  Czytaj następny artykuł:
Konsekwencje brexitu dla polskiej gospodarki. Izba Skarbowa przygotowała poradnik dla przedsiębiorcówKalendarium

Brak wydarzeń