Zaloguj się Załóż konto
bham.pl Wiadomości Rozrywka Imigranci proszeni o nieaplikowanie o rezydencję stałą – Home Office przeciążony pracą
Imigranci proszeni o nieaplikowanie o rezydencję stałą – Home Office przeciążony pracą
   sledzik    Wykop    Gwar    Facebook   
Zmartwieni swoją przyszłością imigranci z Unii Europejskiej masowo występują o nadanie dokumentu potwierdzającego status rezydenta. Tymczasem brytyjscy urzędnicy doradzają, aby tego nie robić, ponieważ Home Office jest dosłownie zawalony aplikacjami i przeciążony pracą.

Zamiast tego urzędnicy podpowiadają bojącym się o swój los imigrantom, by zapisali się na mailowy newsletter, w którym znajdują się informacje o tym, jakie działania będą mogli podjąć w przyszłości. Wedle oficjalnych wskazówek: „Przyjezdni nie muszą nic robić w związku z aktywacją Artykułu 50. Nie będzie żadnej zmiany statusu ani ograniczenia praw obywateli unijnych, dopóki Wielka Brytania jest członkiem wspólnoty. Zgodnie z europejskim prawem niepotrzebny jest żaden dokument poświadczający status rezydenta w UK. Jeśli ktoś planuje wnioskowanie o wydanie go tylko po to, by potwierdzić swój status, może zapisać się do newslettera” – donosi The Independent.

Takie stanowisko zostało natychmiast potępione przez Liberalnych Demokratów, którzy stwierdzili, że „złośliwa partia powróciła” i jednocześnie ostrzegli, że konserwatyści mogą nie być w stanie dać imigrantom niezbędnej otuchy.

Eksperci wskazują z kolei, że przyjezdni nie mają innego wyboru, jak starać się o rezydencję, jeśli mają zamiar zdobyć brytyjskie obywatelstwo.

Co więcej, stanowisko Home Office jest całkowicie sprzeczne z informacjami podawanymi przez ambasady krajów unijnych, w tym Polski, która doradza swoim obywatelom, by starali się o dokument potwierdzający rezydencję, jeśli chcą zapewnić sobie spokój. W rezultacie liczba wniosków wzrosła z niecałych 10 tys. zanotowanych latem 2015 roku do 45 tys. w analogicznym okresie w 2016.
środa, 26 kwietnia 2017 08:09
 Czytaj poprzedni artykuł:
Uprawnienia do zniżek dla dzieci i młodzieży szkół polonijnych
  Czytaj następny artykuł:
Kabaret Ani Mru-Mru w Liverpool, Birmingham i Manchester!


Kalendarium

Brak wydarzeń