Zaloguj się Załóż konto
Pancake Day
   sledzik    Wykop    Gwar    Facebook   
Dzień naleśnika to nic innego jak angielski odpowiednik Tłustego Czwartku, który obchodzony jest w przeddzień Środy popielcowej.

Powiązanie naleśników z dniem poprzedzającym Wielki Post ściśle wynika z tradycji, ponieważ naleśniki były sposobem na wykorzystanie wszelkich zapasów wartościowych produktów takich jak jaja, mleko, mąka, cukier które to zostały zakazane w czasie 40 dniowego postu.

W ten dzień poza jedzeniem naleśników wedle receptury z 1439 roku na ulicach miast odbywają się parady i festyny z naleśnikiem w roli głównej. Imprezy te często organizowane są z myślą o zbiórce publicznej na cele charytatywne. Podczas festiwalu naleśnika odbywają się konkursy w podrzucaniu naleśników, wyrobie ciasta, czy zjadaniu naleśników na czas. Popularny jest bieg z naleśnikiem, który odbywa się w Londynie gromadząc rzesze publiczności dopingującej biegaczy. Podobno ich tradycję zapoczątkowała pewna dama, która smażąc naleśniki, usłyszała kościelne dzwony i przypomniała sobie o nabożeństwie pokutnym. Nie namyślając się wiele, z patelnią w ręku i w fartuchu pobiegła do kościoła.

Najczęściej jednak Dzień Naleśnika obchodzi się, pochłaniając w ogromnych ilościach naleśniki podawane na różne sposoby.
wtorek, 13 lutego 2018 06:44
 Czytaj poprzedni artykuł:
Wadliwe artykuły gospodarstwa domowego spowodowały ponad tysiąc pożarów w West Midlands
  Czytaj następny artykuł:
Heroina na receptę, czyli nowy pomysł na zwalczanie przestępczości w West Midlands